Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 46

  • 33 703
  • 738
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 9 940
При бърз сърч в имот.бг, установих че разликата между НС и панелно е 100Е/м2.
Не е чак толкова много, но... фактора "% Общи части" ме касае.
-при 50кв НС и 50кв. СС да ги сложим на една цена (1400Е/м2) = 70000Е  /за по-лесна аналогия/
 - колко реално получаваш, като жилищна площ (светла или застроена) в двата случая и колко реално става цената за кв.м.?
Таргетът ми е 50 - 62-5 кв.м.

# 511
  • София
  • Мнения: 8 580
Наистина ли в България се преговаря за цена с 50% по-ниска от обявената? Ако имаш само 50, защо изобщо ходиш на оглед на жилище за 100? Няма логика ...
Има донякъде логика ако офертната цена е завишена с 30-40%. Гледам има оферти във Варна които са завишени 60-70%. Някои хора си мислят че като сложат мебели от Икеа имота им е мега лукс а не осъзнават че Икеа са нискобюджетни боклуци.
Купувачът може да определи само за себе си дали цената е завишена или не (и съответно да купи или не). Намери ли се друг купувач да я плати, значи цената е пазарна. Да се опитваш да свалиш 30-40% е не несериозно, ами направо клони към просия, никога не бих се унижила така. Има една поговорка "всеки да се простира според чергата си", но хората явно държат лично да се убедят защо е останала във времето до ден днешен.
Икеа може да са нискобюджетни и нелуксозни, но да са боклуци не съм забелязала.

# 512
  • Мнения: 4 386
Наистина ли в България се преговаря за цена с 50% по-ниска от обявената? Ако имаш само 50, защо изобщо ходиш на оглед на жилище за 100? Няма логика ...

Има донякъде логика ако офертната цена е завишена с 30-40%. Гледам има оферти във Варна които са завишени 60-70%. Някои хора си мислят че като сложат мебели от Икеа имота им е мега лукс а не осъзнават че Икеа са нискобюджетни боклуци.

Тогава няма логика да се завишава цената с толкова много. Обектът става непродаваем на практика. Но ако човек познава пазара и знае каква е цената на съответното жилище, разбирам. Но много странно иначе.

# 513
  • Мнения: 18 619
И аз не разберам как човек с бюджет 50 ще тръгне на огледи на имоти за 100, но като нищо има и такива.
-----------
Това, което наблюдавам на местата, които следя, е изключително свито предлагане на имоти, особено на вече завършени. А тези, които ги има, са с повишени цени.

# 514
  • Мнения: 841
Тази история за хората които предлагали 50 за нещо обявено за 100 е някаква хипербола ми се струва. Никой не знае и не е чувал за такова нещо освен една участничка. А те са и с кеш. В историята не се казва дали имат общо 50, 100, 200, 500. И изобщо не приемайте нещата толкова буквално.

# 515
  • София
  • Мнения: 9 940
Надявам се има резон в мита за 100% надценка... като гледам тези обяви се сетих за дискусията.

 
При бърз сърч в имот.бг, установих че разликата между НС и панелно е 100Е/м2.
Не е чак толкова много, но... фактора "% Общи части" ме касае.
-при 50кв НС и 50кв. СС да ги сложим на една цена (1400Е/м2) = 70000Е  /за по-лесна аналогия/
 - колко реално получаваш, като жилищна площ (светла или застроена) в двата случая и колко реално става цената за кв.м.?
Таргетът ми е 50 - 62-5 кв.м.

# 516
  • Мнения: 144
да уточня, че не търся и не продавам, но според мен догодина ще има скок в цените на имотите. Не трябва да се изчаква евентуална изгодна оферта.

# 517
  • Мнения: 5 259
И как стигна до този извод? На фона на какво? На все повече затварящите фирми и растящата безработица ли? Абсурд.

# 518
  • Мнения: 41 311
Пазара можем да управляваме с избора, който правим - дали да платим нещо прескъпо или не. А даденостите му ги приемам, но не ги разбирам.

Тц. Ти самата конкретно нищо не можеш да направиш. Трябва болшинството хора да са на твоя акъл, а те не са. Виж само какво разделение цари около протестите.

# 519
  • Мнения: 971
Спад с по около 6% на годишна база - прогнозите са за Полша, но мисля, че и при нас ще се случи нещо подобно. Корона-вируса обърна тренда и така ще бъде доста дълго време. Време е продавачите да свалят розовите очила.

https://wbj.pl/expected-price-drops-in-housing-market-experts/post/127424

 

# 520
  • Мнения: 986
да уточня, че не търся и не продавам, но според мен догодина ще има скок в цените на имотите. Не трябва да се изчаква евентуална изгодна оферта.
`
По съм склонна да вярвам че ще се случи обратното.

# 521
  • Мнения: 481
Наистина ли в България се преговаря за цена с 50% по-ниска от обявената? Ако имаш само 50, защо изобщо ходиш на оглед на жилище за 100? Няма логика ...
Има донякъде логика ако офертната цена е завишена с 30-40%. Гледам има оферти във Варна които са завишени 60-70%. Някои хора си мислят че като сложат мебели от Икеа имота им е мега лукс а не осъзнават че Икеа са нискобюджетни боклуци.
Купувачът може да определи само за себе си дали цената е завишена или не (и съответно да купи или не). Намери ли се друг купувач да я плати, значи цената е пазарна. Да се опитваш да свалиш 30-40% е не несериозно, ами направо клони към просия, никога не бих се унижила така. Има една поговорка "всеки да се простира според чергата си", но хората явно държат лично да се убедят защо е останала във времето до ден днешен.
Икеа може да са нискобюджетни и нелуксозни, но да са боклуци не съм забелязала.

Ти май не разбираш какво се опитвам да кажа. Ето на пример на този апартамент във Варна му искат 150К евро за 60 квадрата. При цена за района от 1300 е/кв плюс 20К евро за довършване съм на 100К евро макс. Остават едни 50К евро в цената които съществуват единствено във въображенито на продавача. И всичко е въпрос на гледна точка. Ти ако нямаш достатъчно самочувствие да си отстояваш позицията се чувстваш че просиш. Моята гледна точка е че аз предлагам справедлива цена. Продавача е свободен да приеме или да продължи да се заблуждава че имота му струва 50% повече.

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b15735456383204 … k=5ubi9b&f1=1

# 522
  • Мнения: 986
Във Варна заплата под 1000 евро няма.

# 523
  • Мнения: 41 311
Ти май не разбираш какво се опитвам да кажа. Ето на пример на този апартамент във Варна му искат 150К евро за 60 квадрата. При цена за района от 1300 е/кв плюс 20К евро за довършване съм на 100К евро макс. Остават едни 50К евро в цената които съществуват единствено във въображенито на продавача. И всичко е въпрос на гледна точка. Ти ако нямаш достатъчно самочувствие да си отстояваш позицията се чувстваш че просиш. Моята гледна точка е че аз предлагам справедлива цена. Продавача е свободен да приеме или да продължи да се заблуждава че имота му струва 50% повече.

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b15735456383204 … k=5ubi9b&f1=1

И какво от това? Апартаментът ще си отседява. Защо това трябва да е проблем? Освен това не знаеш защо е сложена тази цена. Ние имаме вила в едно село и нашият съсед по едно време обяви къщата си за продан на цена, на която никой не би се обадил даже за преговори. И знаеш ли защо? Семейството му го натискало, а той не искаше да продава. И така хем я обяви (както го натискаха), хем се подсигури, че продажба няма да има. Това се казва стопираща оферта. Може продавачът на този имот по някаква причина да иска да му стои в баланса с високата цена, а може и какво ли не. Защо теб е притеснява, че някой не следва пазара?

Цитат
Спад с по около 6% на годишна база - прогнозите са за Полша, но мисля, че и при нас ще се случи нещо подобно. Корона-вируса обърна тренда и така ще бъде доста дълго време. Време е продавачите да свалят розовите очила.

https://wbj.pl/expected-price-drops-in-housing-market-experts/post/127424

Полша винаги е била много по-пазарно ориентирана от нас и там пазарът работи в много по-чист вид. У нас обаче има много изкривявания. Затова може пък у нас и да няма спад, например ако продавачите не са на зор могат да си чакат да отмине кризата. От друга страна и да има 6% спад, това си е съвсем нормална корекция след скока в последно време. Какво лошо или страшно???

# 524
  • Мнения: 10 684
Във Варна заплата под 1000 евро няма.
Майтапиш се, нали?

Общи условия

Активация на акаунт