Бременност, бременни - бързи въпроси и отговори - 67

  • 36 423
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 471
Категорично голяма част от ФМ специалистите ги няма в линка на Хепи мама.
Въпросът е дали са по-малко добри от тези, които ги има и дали тези, които са в списъка са по-добри от тези, които не са. Simple Smile Предполагам, че всеки иска да отиде при най-добрия, разбира се

# 16
  • Мнения: 2 009
Момичета къде си пускате изследванията, аз до сега в цибалаб, обаче последно исках да пусна В9 и ми казаха, че не го изследват и сега се чудя къде да пусна следващия път.

# 17
  • Мнения: 471
За Бодимед знам, че е реномирана лаборатория.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 322
А тези от вас, които пускате витамини пиете ли ги отделно в някакви комбинирани витамини или само тях отделно? Аз исках да пусна вит.Д, но в лабораторията казаха, че ако искам да не излиза фалшив резултат да спра допълнителния прием поне 10 дена преди да пусна изследване.
На ММ по същия начин са му отказвали в лаборатория, защото приемаше допълнително витамини в грипния сезон и му казаха да ги спре за известно време, за да има реални резултати.

# 19
  • Мнения: 95
Здравейте мами, от снощи имам адска болка до пъпа ми и около него. Бях на лекар, каза че бебо е добре, изписаха ми магнезий, пробиотик, но шпа и бусколизин три пъти. Казаха, че Няма нищо, явно е нещо стомашно.. Какво може да е това много силна е тази болка

# 20
  • София
  • Мнения: 1 791
Момичета къде си пускате изследванията, аз до сега в цибалаб, обаче последно исках да пусна В9 и ми казаха, че не го изследват и сега се чудя къде да пусна следващия път.

Аз точно в цибалаб го изследвах. Казва се фолат в серум.

JayRay, да, 10 дни не трябва да се приемат витамини преди даването на кръв.
Аз за първите изчаках 10 дни, но за вторите 7. Но пък вторите, фокусът беше върху калция и магнезия, а там изчакването може и да е по-малко.

Моника Георгиева 661885, като казваш адска и не звучи добре. Не знам с нисък праг на болка ли си или какво, но ако наистина е адска, трябва да се рови за причината.

# 21
  • Мнения: 2 009
Значи съм попаднала на идиотка, защото исках В12 и В9 и тя се обърна и ми каза, че В9 не изследват. Добре де, аз понеже съм решила да си пусна вит.D, В9, В12, Сa и Mg на своя глава трябва ли да спра приема? Само D не приемам в момента, но АГ-то ми нито ме кара да ги пускам аз, нито ми ги пуска с направление , нито ме кара да пия нещо освен фолиева... 🤔 Аз на своя глава си приемам някакви витамини. Преди около 2 седмици пусках пкк и урина. б12 си пуснах сама и се оказа, че е ниско. В норма, но ниско при бременност, а като я питах да увеличеа ли дозата, каза няма нужда...

# 22
  • Мнения: 6
Здравейте, днес ми правиха БХС и ми излязоха резултатите от кръвните изследвания на хормоните, но не разбирам какво означават. Утре ще говоря с АГ, за да ми даде информация, но исках да питам тук, защото не намирам никакво инфо и се притесних. В 12 г. с. +1 съм. Ще съм благодарна, ако някой знае нещо. Simple Smile   

# 23
  • Мнения: 5 352
DiaSla, аз следих бременността си при един  от сертифицираните за ФМ специслисти - др. Иван Иванов от Стара Загора.
Тъй като бях в графа "рискови" ме гледаше на 2 седмици и всеки път пускаше доплер, следеше кръвотока и оглеждаше бебо като цяло. И това без да ми вземе и 1 стотинка, защото се водих при него по Здравна каса.
За себе си знам, че ако нямахме такъв АГ в града, щях да пътувам до Пловдив или София, но щях да искам да се преглеждам при някой пт списъка. Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 1 791
Добре де, аз понеже съм решила да си пусна вит.D, В9, В12, Сa и Mg на своя глава трябва ли да спра приема?

Дали е на твоя глава или лекарско решение, според теб има значение за резултата ли? Grinning
Разсмя ме сърдечно:) Спри вит Д и Б12 за 10 дни, а другите за поне 5.

Islov,
Аз изкопчих инфо от една лекция, но имам референтни стойности за МоМ. Сори. Слушай си доктора, който ти тълкува.
БХС-то е пипкава работа и не е за БГ мамма.

# 25
  • Мнения: 1 038
Откровено казано се двоумя за това спиране на витамини преди изследване по време на бременност . Нали за нас важни са стойностите по време на прием през бременността? Смисъл ако стойностите са ок при прием , не може ли просто да се пият до края на бременността ?

# 26
  • Мнения: 2 009
Имам предвид, че следящата освен фолиева друго не ми казва да приемам, съответно и да изследва, особено ме изуми това че ми каза че б12 ми е нисък, но не и да променя нещо в приема. Вит Д не приемам в момента, б12 и б9 са ми комбинирани, но отделно пия малтофер и някой път ги прескачам. Калция в момента също съм го спряла от няколко дни.  Безумно е как нищо не се следи и изследва по каса и трябва сами да се насочваме какво, кога, как и защо...
Добре де, аз понеже съм решила да си пусна вит.D, В9, В12, Сa и Mg на своя глава трябва ли да спра приема?

Дали е на твоя глава или лекарско решение, според теб има значение за резултата ли? Grinning
Разсмя ме сърдечно:) Спри вит Д и Б12 за 10 дни, а другите за поне 5.

Islov,
Аз изкопчих инфо от една лекция, но имам референтни стойности за МоМ. Сори. Слушай си доктора, който ти тълкува.
БХС-то е пипкава работа и не е за БГ мамма.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 791
Откровено казано се двоумя за това спиране на витамини преди изследване по време на бременност . Нали за нас важни са стойностите по време на прием през бременността? Смисъл ако стойностите са ок при прием , не може ли просто да се пият до края на бременността ?

Аз се чудих същото нещо. Питах АГ-то ми, както и второто мнение АГ и двамата бяха категорични за изчакването.
Обясниха ми защо, но забравих. Нещо, че витамините за бебо се теглят от депа, не серумно. Или нещо такова...

Само за фолиевата киселина можело да не се спира. Не съм проверявала инфото. Реших да им се доверя за това. Все пак те са доктори, а аз не Grinning

FBID1851546037,
да наистина е кофти, че не се поемат от касата. Ама те далеч по-важни изследвания не се, камо ли някакви си там витамини. Те рядко обръщат каруцата. Не се вглеждай толкова. Вит Д сега лятото дори не ти трябва да приемаш, ако си на слънце по 10мин всеки ден. Б12 се гледа, ако си веган. Фолиевата е важно да е в норма.. И толкоз.

# 28
  • Мнения: 5 352
За вит.Д, не бих го спирала в никакъв случай за 10 дена. Той и без това се натрупва бавничко. Ако си на долна граница или в недостиг и бременна, с тази пауза ще стане по-зле.
За Б12 има противоречиви мнения. Според някои АГ трябва да се спре само ако се приема на инжекции, според други и на хапчета. Моят винаги беше под 800 като изследвах и затова не го спирах. Конкретно за него др. Сигридов ми каза, че референтните стойности в България не са акруализирани. Най-добрите нива са м/у 800 и 1000.
За Б6 м/у 60-80.

ПС: Това, че Б12 се гледа ако си веган е меко казано пълна глупост. Това е един от най-важните витамини не само по време на бременност, но и като цяло. Да не говорим, че има генетични мутации свързани с неусвояването конкретно на Б12 и там се гледа и формата, която се приема - обикновенна или метилирана. Ама айде да не влизаме чак в такива подеобности.
Просто витамините: Д, Б12, Б9 (фолиева киселина) и Б6 е добре са се следят.
Хората запознати с тромбофилия и с последиците от нея знаят, ще витамините МОГАТ дс обърнат каруцата.

Последна редакция: вт, 11 авг 2020, 22:07 от Rocket

# 29
  • София
  • Мнения: 1 791
Гледа се и по ред други причини, вярно. Сещам се и за случая нисък хемоглобин, нормално желязо.
Ама по-скоро имах предвид защо АГ-тата го изписват.
Не е практика у нас все още да ги пускат профилактично.

Общи условия

Активация на акаунт