Любители на динозаври!

  • 6 444
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 264
А ето къде смятаме да отидем - в Асеновград, където има ето това:
Палеонтологичен музей
Палеонтологичният музей е уникален по рода си за България, а вероятно и за Балканите. Създаден е на основата на сбирката от фосили, събирана в продължение на три десетилетия от учителя по биология Димитър Ковачев с помощта на ученици от местната гимназия.
Първият етаж на музейната експозиция представя еволюцията на хоботните животни. Особено атрактивен между всички експонати е отливката на високия 4,5 м скелет на туролския дейнотериум ( Deinotherium), дълъг 6,8 м, тежащ 10 тона. Той е представител на едни от най - големите за всички времена сухоземни бозайници. Останките от него са били намерени от Димитър Ковачев и екипа му край асеновградското с. Езерово. Също така се счита, че това е единственият запазен в света дейнотериум.
Новосъздадената експозиция на втория етаж на музея разкрива в своите 30 витрини - т. нар. хипарионова фауна. Внушителната палеонтологична сбирка на музея съдържа корали, амонити, изкопаеми морски таралежи, останки от фосилни костенурки. По своя обем това е най - голямата в България колекция от неогенски гръбначни животни. Научната колекция от късномиоценски бозайници наброява в момента над 25 000 образци от повече от 40 вида.
Музеят е отворил врати през 1992 г. и със сигурност е впечатлявал и ще продължава да впечатлява своите посетители.
http://www.terranatura.hit.bg/bgmus/asen-01.htm
Там няма динозаври , по пък е интересно  Simple Smile Ескурзовод е създателя на музея и разказва много увлекателно  Simple Smile
Сина ми има динозавърска стая / тапет , килим , пердета чаршафи и завивки с динозаври / + над 600 динозавъра който надничат отвякъде има и много книги и филми . От 3 годишен иска да става палентолог  Grinning  Сега обаче реши , че кмет или съдия е по - добре платена работа  в краен случай астронавт / другата му мания / , а палентологията щяла да му е хоби . Обещала съм другото лято да го водя в музея в Берлин  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 5 877
ами този, туролския дейнотериум?

# 17
  • Мнения: 479
Присъединяваме се в клуба!

Теди също много обича да слуша истории за динозаври. Четем му от две енциклопедии - едната е издавана през 80-те и е много добра; другата е на издателство Фют и никак не е добра. Като фен на любопитния Джордж, естествено четем и Curious George's Dinosaur Discovery.
Гледаме The land before time, разбира се, а сега смятам да опитаме и с филмите на BBC (макар че ми се струва, че е ище малък за тях).
Има разни пластмасови динозаври, но те са само повод да разсъждава дали звездите в небето  са толкова много, защото всички динозаври, живели някога , са умрели и са станали на звезди   Grinning
Иначе препоръчвам посещение в музея на СУ - на последния етаж в северното (май) крило. Теди с голям кеф го посещава. Ходим даже и да не е отворен, за да гледаме мамута  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 491

Блажка, благодаря! Отивам да търся филмчето, че откакто си й споменала за него, всеки ден ме подпитва   Rolling Eyes
Уф, май съм направила беля . Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 5 877
Мамут в северното крило!??! Ей затова обичам този форум. Дай по-подробни инструкции.

# 20
  • Мнения: 479
Аз си мислех, че всеки знае мамута на последния етаж  Laughing и затова не пишете за него. Там всъщност има и палеонтологично сбирка. Сигурно за Ането ще е много интересно.

Ето упътване: визаш откъм коневръза и тръгваш по коридора вдясно (посока мензата), като стигнеш до стълбите на мензата, хващате асансьора (или се качвате по стълбите) до последния етаж. Ако се качите с асансьора, ще ви свали на ет. 3 (или 4) не помня, така че трябва после да изкачите още един етаж стълби пеш. И там най-горе ще го видите "Мани"  Simple Smile (както го наричаме ние на шега), даже и да не е отворен музеят, мамутът се вижда.
Можем да направим и дружно посещение!

поздрави   bouquet

Последна редакция: пн, 04 сеп 2006, 09:33 от Тодоран

# 21
  • Мнения: 5 877
Още днес следобяд ще се изтърсим на Мани, а дружно посещение пак ще направим  Laughing

# 22
  • Мнения: 1 264
ами този, туролския дейнотериум?
мамут

# 23
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
За ентусиастите - предупреждавам, че музея в Асеновград не работи през уикенда (поне миналата година не работеше), да не се емнете в събота или в неделя и да катерите хълма напразно!

# 24
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Без думи. Динозавърски музей в БГ! Кога ще ходите и може ли да дойдем с една тубичка бензин и ние?  Rolling Eyes

Аааа, и кои са тези шоколадови мечета, онези дето са със станиол отвън ли? Има ли още фосили вътре?
Музеят е отворен през седмицата (както ни предупреждава Гаргамела) и няма да имаме шофьор. Замислям едно пътешествие с автобус, не е далеч. Какво ще кажете за едно  асеновградско приключение?
А мечетата са от онези, с играчка, с лъскав станиол и се продават с яйца и пр. шоколадови глезотии. Има още с фосили, ама са разбъркани с разни други и може да ти се падне играчка от друга серия.

# 25
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз си мислех, че всеки знае мамута на последния етаж  Laughing и затова не пишете за него. Там всъщност има и палеонтологично сбирка. Сигурно за Ането ще е много интересно.

Ето упътване: визаш откъм коневръза и тръгваш по коридора вдясно (посока мензата), като стигнеш до стълбите на мензата, хващате асансьора (или се качвате по стълбите) до последния етаж. Ако се качите с асансьора, ще ви свали на ет. 3 (или 4) не помня, така че трябва после да изкачите още един етаж стълби пеш. И там най-горе ще го видите "Мани"  Simple Smile (както го наричаме ние на шега), даже и да не е отворен музеят, мамутът се вижда.
Можем да направим и дружно посещение!

поздрави   bouquet
И ние искаме дружно посещение.
Откога е тази сбирка? Срам ме хвана, като бивш възпитаник на СУ да не знам аз туй нещо. Blush

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
У нас само 'Земята преди време' има... но не всички части са дублирани на български, та гледа само 6 от 9. Понеже интересът е отскоро, мисля книжка с динозавЪри да взема скоро.

# 27
  • Мнения: 5 877
Да рапортувам -
днес бяхме в палеонтологическия музей на СУ - благодаря, Тодоране!
Голям съм заплес, пет години да уча там и да не знам, че има мамут!
Имаше и един много приятен батко-докторант, който ни обясни най-подробно кое какво е (отначало се опитахме сами да се оправим, но от латински наименования разбирам колкото средностатистически амонит).
Много е интересно, но трябва да се ходи с предварителна подготовка за малки деца - да речем, ако организираме наистина посещение, можем да разпечатаме картинки на мамути и хипарион (така ли се казваше праисторическия кон), на братовчедите на мамута "дейно..." и "елефазиас", да дадем на децата да ги оцветят, да им кажем по нещо любопитно..
после да направим някаква палеонтоложка игра, да речем в пясъчника на Докторската.
Защото така е много гот, но не е предназначено за мъници - на мен ми беше много интересно, но тя се залепи за картините и скулпурките на динозаври и не я интересуваше кое е истинско и кое-не.

# 28
  • Мнения: 1 214
Съвсем от скоро на пазара излезе една книга на издателство Егмонт "Страшните динозаври".Подходяща е за възрастта над 3 -години и съдържа 6 пъзела.На първата страница са  Триаските зверове с картинки и обяснения , както и пъзел с 40 части .Следват Юрските страшилища , Как живеели динозаврите с кратки , ясни обяснения за различните видове , как са отглеждали яйцата си , с какво са се хранили и т.н.т. После идват Коварните морета - за динозаврите , които са живеели във водата и Кредните чудовища.Книгата завършва с разказ за Краят на динозаврите, а на последната страница има и няколко загадки  Wink и ние сме динофили , а също и любители на пъзелите .Обичаме филмчетата за динозаврите както анимационните , така и  научнопопулярните.И колкото по-страшни са , толкова по-добре  Shocked За мамута в СУ и аз се бях сетила скоро .Трябва и ние да го посетим.

# 29
  • Мнения: 3 405
Ние имаме, 8 годишен е. Много си пада по тая част. В неделя по Дискавъри гледахме интересна серия, имаме и няколко енциклопедии. Ники също е фен и на анимационните и на научнопопулярните динозавърски истории. В една от енциклопедиите пище, че ако са били оцелели са щели да станат хуманоиди, да приличат на хора, изправени на два крака, но люспести и снасящи яйца Grinning Това мнооооого го впечатли. Освен това, е прочел някъде, че са можели да разговарят помежду си.

Общи условия

Активация на акаунт