НПМГ - 5

  • 55 942
  • 724
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 3 483
Е, то и паралелки с биология и химия има и в други училища, ама .... Smirk
Но не толкова колкото с компютърни специалности. По принцип всичко е "мода" и се губи цялата картина за образованието, перспективите, пък дори и логистиката на децата.
Октоподче, би ли ми казала как точно прецени от кои паралелки няма нужда? Трябвало било да има от еди коя си, а точно СХН да се закрият. А после в университета да се открият.
Защото аз лично не зная в някой университет да търсят деца без математика или с намалени познания по математика. Същото е и с деца с информатика. Явно не е чак толкова вредна.
А и "модата" математика и програмиране е само защото такива специалисти се търсят във всички области. Защото може да има много програмисти, но такива, които разбират от ... са малко. Т.е. навсякъде е добре да учат деца с математика.
Аналогични са разсъжденията и за другите паралелки. Така че аз не бих била толкова категорична кой е "излишен".

# 166
  • Мнения: 3 634
От мен специално нищо не зависи и съм свободна да си споделям мнението според моите възгледи и опит. Да се нападаме едни други за гледните ни точки би имало значение само, ако участвахме в решението колко и какви паралелки да има.

Аз вече минах по пътя с един седмокласник преди три години и тогава беше изобилие от паралелки с компютърни науки. Разбира се, не всички училища са на това ниво, но не е като да няма диапазон от възможности.

Вие не знаете през какви унижения минава моето дете всеки ден и от там където стоя аз, е нормално да чета със свито сърце за евентуално намаляване на паралелките.

# 167
  • Мнения: 21 455
А какво да кажат тези деца и родители, за които паралелката СХН е била най-желания избор? Едно е да намалят броя на паралелките с определен профил, друго е изобщо да няма такава паралелка.

# 168
  • Мнения: 634
Не разбирам защо откриване на нови паралелки трябва да е за сметка на намаляване на други, в  случая - приети след 7 клас.
Не е ли редно да се откриват нови паралелки тогава, когато има капацитет? Под капацитет разбирам материална база + преподователски състав. Означава ли, че в момента училището разполага със свободни помещения и преподаватели, които  имат не достатъчен брой часове? Съжалявам, но не разбирам каква е логиката на ръководството на НПМГ за това решение. Ако ще има прием за нови паралелки в 5 клас, ще се назначат ли нови преподаватели и ще има ли разширение на базата?

# 169
  • Мнения: 3 634
... друго е изобщо да няма такава паралелка.

Ако е имало такива намерения, аз не съм прочела. Мнението ми не е да се махнат едни паралелки за сметка на други, а против това да се намаляват. Разбира се, че ще е чудесно да има място за всички и повече, но доколкото чета базата не го позволява.

# 170
  • Мнения: 11 597
Да не планират нещо съвместно със 107-мо?

# 171
  • София
  • Мнения: 7 052
От вчера, едвам си "прехапвам" клавиатурата, за да не се разпиша, но не мога да се стърпя!
Октопод, едната спрягана за закриване паралелка е точно СХН, която е само една на випуск. Синът ми е в такава паралелка, а голяма част от приятелчетата му от началните класове са също в СХН, но в кварталното училище. Позволи ми да мога да преценя и да направя разликата! Нищо общо няма обучението в НПМГ с това в люлинско училище! НИЩО! Аз разбирам, че всеки гледа от собствената си камбанария, но не е хубаво да се правят генерални заключения. Всеки от профилите има своето място в гимназията и е факт за съжаление, че точно твоята логика са последвали ръководството. Паралелките с Х ще се намалят от 4 на 3, но ще има такъв профил.
Защо НПМГ взима решение да съкрати приема след 7 клас от 9 на 7 паралелки? Ами вероятно, имат някаква стратегия за развитие, която в случая със СМГ е доста успешна. СМГ приемат само 6 паралелки от 8 кл, но никой не им се сърди и не тропа с крак... Не, че и аз не съм със смесени чувства, но виждам съвсем здрава логика в действията им... и не мога, да не призная, че за съжаление може би имат право!
Петя, със 107о имаха общо до преди няколко години. То е ОУ и местните от квартала след безброй брожения, успяха да си издействат уседналостта да се взима предвид ори приема след 4 клас. Това беше преди 3-4 години. От тогава всъщност, се очакваше НПМГ да предприеме действия и да защити, до някаква степен, своя интерес.
Все пак, понеже детето ми, както и на някои от другите потребители, е имало среща с учители от НПМГ, още в периода 5-7 клас, знам как тези хора могат да палят малките, вярвам, че начинанието ще е успешно!

# 172
  • Мнения: 3 634
Преди да се гневим, желателно е да се четем. Нито съм в ръководството, нито някой ще огъне Вселената както аз желая, за да ми скачате така. Нали темата е за всички? Или някои се допускат само като читатели и трябва да си "прехапваме" клавиатурата?

# 173
  • София
  • Мнения: 7 052
Темата е за всички, разбира се!
Това, което исках да кажа е, че не е приятно, докато чакате прием в гимназията, да обяснявате на децата, които са вътре, че профилите им не са важни, защото ги има под път и над път!
А вие не се изненадвайте, че не ни се разделя с никой профил, защото НПМГ е това, което е, защото наистина е общност.

# 174
  • Мнения: 3 634
Мнението ми не е да се махнат едни паралелки за сметка на други, а против това да се намаляват. Разбира се, че ще е чудесно да има място за всички и повече...

Смятам, че съм се изразила достатъчно ясно и с емпатия към всички.

# 175
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 372
Все още не намирам нищо официално за промяна в паралелките в гимназиален етап. Надявам се да си останем с чесането на клавиатурите и приемът след седми клас да си остане какъвто е. Знам какво е да отпадне единствената и най-желаната от дете паралелка. Случи ми се преди две години.

СМГ приемат вече по 6 паралелки и след четвърти клас. Сегашните седмокласници там май са първия випуск, който е по-голям от бъдещия осми клас.

Приемът след четвърти клас, където и да е, е по-скоро избор на родителското тяло и много по-рядко - на децата. След седми клас, поне около мен, се случва обратното. За 5-7 клас повечето родители търсят среда, а след седми се търси и профил. Смесването се отразява на цялата общност, а за добро или не - ще разберем.

# 176
  • Мнения: 21 455
За съжаление реалността е друга. Поне по непотвърдени новини от последния педагогически съвет.
Аз силно се надявам да бъде намерен начин и досегашните паралелки да се запазят, и петокласна паралелка да има. Надеждата ми се крепи на поста, който цитирах наскоро, че ще бъде изграден нов корпус. А дотогава...Може би сътрудничеството със СУ може да помогне някак по отношение на помещенията.

# 177
  • София
  • Мнения: 8 280
Дидева, пусни, ако може, на ЛС някакъв контакт.

# 178
  • Мнения: 21 455
Отключих си личните съобщения. Това е, което мога да направя.

# 179
  • Мнения: 6 691
За съжаление реалността е друга. Поне по непотвърдени новини от последния педагогически съвет.
Аз силно се надявам да бъде намерен начин и досегашните паралелки да се запазят, и петокласна паралелка да има. Надеждата ми се крепи на поста, който цитирах наскоро, че ще бъде изграден нов корпус. А дотогава...Може би сътрудничеството със СУ може да помогне някак по отношение на помещенията.

И там положението не е цветущо. Те затова 11 и 12 клас нямат тази година часове по факултетите.
 В Химическия вече има прием във Фармация на английски език и трябваше да намерят място и за чужденците.

Общи условия

Активация на акаунт