Само на кърма и плодове до 12 месец!

  • 1 403
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 694
Аз също се опитах да захраня на 5 месеца и половина-бих казала изключително неуспешно.Даже план график си бях направила,но синът ми не беше съгласен с това-така до 11 месеца ми отказваше всичко-било то купено или не с изключение на кремчета Данет ,но и тях ядеше с неухота.Сега тепърва прояжда-иначе детето си върви добре-на една годинка тежи около 12 килограма,весел,щастлив,здрав,но изключително злояд-може би не бях твърде настоятелна,но иначе всички друго си е нормално.Все пак моят съвет е -опитвай със зеленчуците-поне ще свикне с вкуса на соленото. Wink

# 16
Мили мами,благодаря ви за съветите!Значи решила съм да захраня след 12 месец,защото четох,че ако има алергии в семейството може да се изкака за след годинка.Аз съм жив пример-алергия към шоколад,яйца,не съм била въобще кърмена.
А педиатърката ми препоръча да давам пресни плодове,заради витамините.Попитах я за зеленчуците,но тя ми каза,че ако трябва да давам зеленчук,то трябва да замествам хранене,същото се отнася за кашите,защото ще пълнят стомахчето на бебето.Сега сме на консултация на 9.09 и ще я попитам отново.Иначе тя изцяло ме подкряпа,засега е доволна от здрав.състояние на бебето.Не знам дали постоянно трябва да му се следи хемоглобина???!!!Изкам също да отбележа,че бебето ми едвам приема плодовете,яде някъде към 50-70 грама,понякога въобще не иска.Бях пробвала да давам зеленчук превди няколко седмици,но то беше едно въртене,плачене...
ами това е засега-ще се радвам,ако опитните мами кърмачки ми пишат!!!  bouquet

Последна редакция: вт, 05 сеп 2006, 23:00 от lora_811

# 17
  • Мнения: 8 242
Защо да заместваш хранене  newsm78 До годинка нямаш проблем ако му даваш само да опитва, а не големи количества - за заместване на хранене.
Според мен пробвай с различни зеленчуци докато ги има още пресни - не за наяждане - колкото да свикне с тях малко по малко. С кашите по същия начин.
Ще пълнят стомахчето ако го тъпчеш с тях  Mr. Green Давай между храненията по малко, като с плодовете.

# 18
  • Мнения: 4 915
Мили мами,благодаря ви за съветите!.................ами това е засега-ще се радвам,ако опитните мами кърмачки ми пишат!!!  bouquet

Първо - избощо не  е нужно да заместваш кърмене, като въвеждаш храните. Кърмиш си на поискване, а в паузите предлагаш по малко друга храна - каша, пюре, плод...Или за по-лесно - примерно около 30-40 минути след кърмене даваш друга храна. Колкото хапне - толкова. Дъщеря ми до годинка си хапваше колкото вас - по 50-70 грама каши и пюрета около 3 пъти на ден. Останалото - кърма, по всяко време, на поискване.

Второ, най-правилно е да въвеждаш алергените по схема, която е препоръчителна за да се избегнат реакции, или пък само тях да ги отложиш за след годинката. Не е нужно всички зърнени, протеинови и зеленчукови да ги отлагаш.

Ето, аз въвеждах храните по тази схема:

Препоръчителен ред на въвеждане на потенциални алергени:

Суров плод – 6ти месец
Зелени подправки - 7/8 месец.
раст. олио (зехтин), сок, зелен фасул - 8 м;
Царевица – 8/9ти месец
жълтък - 9 м;
бобови растения ( леща, фасул, грах) - 9 месец
глутен (пшеница, овес, ечемик, ръж, жито) - 10 месец;
сирене, извара - 10 месец;
месо - пилешко, заешко, пуешко – (може и 6ти м.), 8ми месец
телешко, агнешко -  след 10 месец;

прясно мляко, масло, сметана, кисело мляко – след 12 месец;
броколи, брюкселско зеле, карфиол, патладжан - 12 м
захар и сол - след годинката
цитруси - след годинката
домати - след годинката
цяло яйце – след годинката
Горски плодове - след годинката.
Свинско месо - след годинката.
Целина - след годинката.
Къпини, малини, боровинки - след годинката.

Мъхести плодове - след 1,5 г

Шоколад - след втората годинка.
Ядки - 2-3 годинка; фъстъци - след 3 годинка.
Гъби - след третата годинка.
Риба, ракообразни - след третата годинка.
Ягоди – след третата годинка.


В твоя случай остави жълтъка и киселото мляко за след годинката, млечните - сирене и масло ги пробвай към 10-11 месец внимателно.
От месото - предложи заешко и пуешко, те не алергизират. Агнешко, телешко, свинско - след годинката.
Изобщо разгледай схемата и реши как какво и кога.

Не зная дали хемоглобинът трябва да се следи постоянно, но предлагай зърнени храни, богати на желязо - гречка, просо; а също въведи и месо, по-късно - и леща - много е богата на желязо. Остави копривата и спанака за след годинката. Копривата дразни стомаха, а спанакът е хистамин-съдържащ. 

Последна редакция: ср, 06 сеп 2006, 09:07 от Free Soul

# 19
  • Мнения: 2 149
Ако ти имаш отрицателно отношение към храна различна от кърма за детето, то то няма как да хареса нещо, което ти самата с неохота даваш. На Тони като му се усмихна и го поощрявам щом лапне храната, тя започва да му харесва. То и психология има в цялата работа. Дадохме и зеленчуци, и плодове. А го кърмя главно, т.е. 2 дневно му предлагам пюре от зел/плод по 5-6 лъжички макс. и после и кърмя. Останалите 4 яденета му са кърма. Това според мен е по-добър вариант, отколкото само на кърма до годинка, защото вкусовите му рецептори ще са лишавани от опит с храни и после ще имаш най-вероятно едно злоядо дете, но злоядо защото тялото му няма да познава храните и ще ги отхвърля. За всяко нещо си има време, не можем да преборим природата. По тази логика някой ден като родиш дете и ще си го кърмиш докато си жива. Ако кърмата е ЕДИНСТВЕНОТО полезно нещо, то природата щеше да ни направи като дойни крави - нон стоп кърмещи някого Joy

# 20
  • Мнения: 11 818
50-70 гр. не е толквоа малко! Дъщеря ми ядеше по толкова до 9-тия месец, понякога и по по-малко, захраних я в 6-тия. Сега яде около 120 гр. твърда храна 2 пъти дневно, като не замествам хранене и се кърмим на поискване. Въвела съм й обаче голямо разнообразие от зеленчуци и плодове, яде от зърнените ориз и желязосъдържащите елда и просо (хемоглобин - 100). Вече яде с голямо желание и удоволствието е взаимно, затова скоро ще въведа и още неща.
Успех! Следвай малкото човече, то ще ти покаже най-добре. Ако не харесва едно, пробвай с друго, а после опитай пак.. Малките също си имат вкусови предпочитания като нас!

# 21
  • Мнения: 3 089
мдааа, хората са казали всичко, което и аз бих казала...
нооо, детето си е твое и решението си е твое.

# 22
  • Мнения: 804
 В книгата на док. Спок пише, че трябва да се даде време и възможност на бебето да хареса храната. Ако от първия път не го хареса, може да се изчака и отново да се предложи след седмица-две. Аз бих опитвала с една храна няколко дни подред и ако всеки път се мръщи сменям с друга.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 901
Защо си мислиш, че 60-70 г зеленчуково пюре заема различно място в стомахчето от 60-70 г плодово? И вода да дадеш толкова, пак горе-долу същото място в стомахчето ще заеме.

Освен това, на тази възраст въобще не е малко 60-70 г.

Наистина, не мога да повярвам, че има "чак толкова подкрепящи кърменето" педиатърки. Нещо май не сте се доразбрали...

# 24
  • София
  • Мнения: 2 164
Не мисля, че вземаш най-доброто решение. Подкрепям изказванията на другите мами.

# 25
  • Мнения: 422
Аз също мисля ,че това не е най-правилното решение.Ако неискаш да заместваш хранене,можеш спокойно само да запознаваш с разнообразна храна. Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 2 249
Лора, разбирам ентусиазма ти (в една или друга степен всички сме минали по този път), но наистина е добре да се довериш на бебето по отношение на храненето (както и в много други отношения Simple Smile). В интерес на истината физически няма да е фатално за детето , ако го захраниш на 1г. (имам дете, което така и не прояде нищо преди 1г), но от друга страна, когато не предлагаш, можеш да пропуснеш да задоволиш естествените му нужди от една или друга храна. Защото на 8 м. може да ти отказва даден зеленчук, но 2 седмици по-късно реакцията може да е различна. Така или иначе не можеш да нахраниш едно бебе с нещо, което отказва. А известно е, че бебета, склонни към алергия, инстинктивно отказват дадена храна до момента, когато са готови за нея. Има схеми за захранване на обременени деца (Free Soul е дала такава). Просто се води по подобна схема, предлагай, спазвай паузите и наблюдавай за реакция. Ако бебето отказва, не го насилвай, но не спирай да предлагаш. И още нещо, някой беше споменал - наистина е важно с какво отношение лично ти подхождаш при захранването, защото негативизма определено се предава Simple Smile.
Поздрави.

# 27
Благодаря на всички мами за съветите.От 1 седмица започнах да предлагам зелнчук-тиква,картоф в малки количества и много добре ги приема.Ники започна да ни гледа какво слагаме в устата и да примлясква,но това само от 10 дена с примляскването Laughing
Валентина,колкото и д не ти се вярва има педиатърки,които подкрепят кърменето.Дори моята иска  да кърмя до 2 годинки,ако имам възможност разбира се!Мога да я препоръчам горещо на всички!!!!

Общи условия

Активация на акаунт