Операция на щитовидна жлеза -18

  • 47 025
  • 795
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 28
Да се присъединя и аз към вас .
Преди няколко години усетих топче и видях в дясно на шията , голям страх и стрес . Живея в Англия и тук докато стигна до специалист си е зор и чакане , нямах нервите да изчакам 16 седмици и си платих на частен преглед . Кисти в дясно и едната около 10мм . Така минаха няколко години и тази киста порасна до 60мм , вече нямаше на къде трябва да я махна - доста ми пречеше и визуално се виждаше доста също . Преди 2 седмици ме оперира доц Сечанов , прибрах се от Англия предният ден и набързо на сутринта ме подкараха и първа влезнах в операционната . След оперативният период си ми беше болезнен , няколко дни едвам преглъщах , но не взех обезболяващи , обикновенно изтърпявам доста на болка , а тази беше само при преглъщане . Определено вече съм по добре ,върнах се обратно в Англия и почивам повече все още .
Отстранена ми е цялата дясна половина на жлезата , лявата доцента каза , че е добре Simple Smile
Излезна хистологията - няма рак ( определено си отдъхнах )
Сега съм на 50 л тироксин ( дано не бъркам как се изписва ) . Месец след операцията трябва да пусна ТСХ и ФТ4 .
Имам въпрос - нормално ли е 2 седмици след операцията все още да имам слабост , определено не съм същата както преди - уморявам се , слабост в мускулите , отпадналост . Обикновено не се спирам от сутрин до вечер и съм пълна с енергия , с сега направо не се побирам в кожата ми така 🤪. Другото отслабнала съм с 2 кг поне за последните 2 седмици ,сякаш и това не ми се нрави  - по слаба не искам да ставам , нито по дебела 😆 . Преди операцията нямах проблеми с хормоните да отбележа , но имах сърцебиене .
Благодаря за отделеното време

Здравейте😊 и моят случай е подобен на вашия,с разлика от това че при мен тумора се оказа фоликулярен карцином,с една дума рак.Но иначе все едно описахте мен и моето състояние.При мен също има липса на енергия,задъхвам се и се чувствам много изморена понякога.Не съм същия човек определено и това не ми харесва,но няма и какво да направя.През декември ще направя година от операцията и мога да кажа че умората не изчезва.Може би една идея съм по добре,но не съм аз на сто процента.Разбира се,ходя на работа и се върнах към рутината на ежедневието си.Ходя на контролни прегледи на три месеца в Барселона/пропуснах да кажа че живея в Испания от 20 години/ пия тироксин 50 мг и не са ми вдигали дозата за сега.Следят ми теглото,понеже качих 8 кг и захарта и холестерола за ми завишени,но сега внимавам какво ям и следя калориите.Моя ендокринолог каза че  контрола е важен,защото е 50 на 50 да се появи рецидив и да се наложи премахването на лявата половина от жлезата.Даже хирурга дето ме оперира настоява веднага да влизам за втора операция,понеже нещо се объркала и сега след като знае че е злокачествено било,трябвало да махне всичко...Аз обаче се заинатих и казах че няма да стане,ендокринолога ме подкрепи и сега гледам да не го мисля толкова.Така че,вие сте късметлийка.Успокойте се и гледайте напред.Умората може и да не изчезне съвсем,но ще намалее.С времето всичко ще се подобрява.Може да не сте същия човек с енергията от преди,но живота продължава,наслаждавайте му се и се радвайте на всеки нов ден.Разбира се,правете контролни прегледи и кръвни изследвания,само за да се убедите че всичко е наред.Желая ви успех и
бързо възстановяване.Усмихвайте се повече и бъдете позитивна.Късмета е на ваша страна.Бъдете здрава.Поздрави.😇🍀😊

# 61
  • тук и там
  • Мнения: 11 715
Здравейте,отстраниха ми  едната половина на  жлезата  преди години,тъй като имах голям възел-над 3см.Оказа се доброкачествен,въпреки че имаха съмнения преди операцията и всичко точно.Не съм на хормони-нямало нужда. Ходих веднага след операцията и на преглед на гласните струни-уж всичко беше наред. Обаче аз забелязах че не мога да вземам високите тонове както преди. Открих го съвсем случайно-при пеене.Останах като гръмната-защото при говор няма промяна ,но при пеене -ми го няма гласът..Общо взето - високите октави ги няма.. Аз певица не съм,и няма тепърва да ставам..Grinning.Явно е безвъзвратно. Интересува  ме дали се очаква влошаване обаче или просто така ще остане?
И още един въпрос-при какви стойности се изписва л-тироксин?Аз понапълнях доста,и холестерола ми се вдигна.
ТSH ми  e 1.97
T4-12.98
Обаче ЛЛ нищо не ми е казал,добре са според него..

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 17:54 от Kaisia

# 62
  • София
  • Мнения: 11 535
Ами то трябва и антитела да се пуснат. Така само ТСХ и ФТ4 не е много показателно.

# 63
  • тук и там
  • Мнения: 11 715
Ами личната рече че те не се променяли антителата и нямало смисъл да ми ги пуска..

# 64
  • Мнения: 894
Антителата нямат отношение към изписването на левотироксин. Ако се качи тсх не знам над колко, ще изпишат. Например макар и тсх 3  или 4 да не е ОПТИМАЛНО, не към чула или чела лекари да изписват хормон. Под 2 ти е екстра. Т4 не мога да преценя без референтните стойности. Т3 ако е нисък, някъде изписват отделно да се приема, но не и в България.

# 65
  • Мнения: 1 694
Здравейте,
Какво ви е мнението за доц. Лозанов. Откриха ми лимфни възли на ехографа15мм на 6 мм , които са ми и доста болезнени.  Понеже съм от Бургас се чудя да посетя ли доц. Лозанов за биопсия и последващо лечение или да отскачам до Варна. Моля, ако имате мнение за него, да ми пишете

# 66
  • София
  • Мнения: 11 535
Имам 2 посещения при него преди да ме изпрати на операция. Доволна съм.

# 67
  • тук и там
  • Мнения: 11 715
Аз намерих в нета статия за загубата на глас.Изглежда е преведена обаче и нещо превода не е окей ,но така или иначе-може да е полезна на някой.Както по всичко изглежда -аз съм от тези 8-15 процента със засегнат  нерв. Sad . Беше ми странно че не мога да вземам вече високите тонове,губят ми се няколко тона -но изглежда се случва на някои.
Статията
https://bul.sophealthcare.com/propal-golos-posle-operacii-na-shh … sp;    

# 68
  • София
  • Мнения: 11 535
Изобщо не се притеснявам дали ще хващам високи или ниски тонове. Няма да пея в хора, я. Страх ме е само колко ще боли, а и вече с това отлагане се притесних.

# 69
  • тук и там
  • Мнения: 11 715
Е,моята операция мина отдавна. Не боли! Стискам  ти палци !.
И все пак е добре да се знаят и тези неща,защото някой може да попадне в този процент. Аз също не съм певица.(но може и такива да има тук). Неприятно е ,особено за хора които преди не са имали проблеми с гласа.

# 70
  • Мнения: 894
Изобщо не се притеснявам дали ще хващам високи или ниски тонове. Няма да пея в хора, я. Страх ме е само колко ще боли, а и вече с това отлагане се притесних.
Проблемите с гласовите нерви не се ограничават само до възможността да пеем и владеем гласа си. Обездвижването им води след себе си до затруднения в дишането, което  онякога прогресиа и става опасно (Глухарче претърпя операция на връзките пет години след операцията на жлезата) . С което не целя да плаша Kaisia, не го пиша затова!!! Но е фактор, с който трябва да сме наясно и преди операцията и е важно при избирането на хирург (напр.ендокринен V.s.гръден или общ, такъв с много опит срещу такъв с малък). Напр. Проф. Пандев прави с машина мониториране по време на операцията на връзките, с което гарантира, че ги запазва неповредени. Това е по-съществено отколкото да ви е страх колко ще боли след това.

# 71
  • тук и там
  • Мнения: 11 715
Anikka, Благодаря! Flowers Hibiscus  Blue HeartЩе потърся и друга информация.

Оперираха ме в Белгия. В модерна и добра болница,предполагам с много добра апаратура..Но е факт-че гласът ми не е като преди и съм загубила няколко тона. Дано е само това и да не прогресира .

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 09:43 от Kaisia

# 72
  • Мнения: 11 777
В кои лаборатории предпочитате да пускате изследвания? Вашите ендокринолози изразяват ли предпочитания или да препоръчват определени лаборатории?
В Кандиларов винаги има добри оферти, но се чудя. Пусках два пъти там изследвания, а преди в Лаборекспрес години наред и рядко в Статус заради цените (това към живеещите във Варна).
Във Варна кои лаборатории ползвате?

# 73
  • Мнения: 894
Аз пускам в Бодимед, защото преди години проф. Хаджиева ми каза там, като уточни, че го казва, заради стандартите и консумативите, с които работят. Та там си ходя. В годините пробвах да засека с 2-3 други лаборатории и ми излязоха доста различни показатели. Сравних два пъти и с Цибалаб, на които също имам доверие, и резултатите бяха еднакви. Това е за София.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 1 950
Аз само Лаборекспрес във Варна ползвам. Преди години съм пускала и в Статус, доволна бях, но вече ми е далеч лабораторията. Лина и Кандиларов никога не съм ползвала.
По принцип имам доверие на Лаборекспрес, макар последния път да ми даде разминаване в резултатите.
На 14.09 си пуснах TSH, което беше 5.8, след което отидох на ендокринолог. Той ми каза да си пусна пак в същата лаборатория. Резултатът на 14.10. беше 3.5, без да съм пила хормон и каквито е да било медикаменти. След месец пак ще го изследвам.
Освен с медикаменти как сваляте TSH. Хапвате ли/лишавате ли се от някакви храни. Попрочетох разни публикации, но би ми се искало да чуя от личен опит.

Общи условия

Активация на акаунт