Клетъчна биология

  • 5 950
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте, при докторската специалност Клетъчна биология трябва ли да се правят аутопсии?

Последна редакция: пт, 11 сеп 2020, 14:23 от AnMary

# 1
  • Мнения: 17 407
Аутопсии правят съдебните медици. С трупове и части от тях се занимават още анатоми и патоанатоми.
Вие сигурен(а) ли сте, че знаете какво е клетъчна биология?

# 2
  • Мнения: 18
Знам какво е клетъчна биология, просто някъде бях чел, че имало такъв курс към тази специалност или нещо подобно. Вие обучавали ли сте по такава специалност? Търся за съвен някой учил подобна специалност (като Биодиагностика , Репродуктивна биология и др.).

# 3
  • Мнения: 17 407
По-скоро патология. Не ми е известно да включва и аутопсии.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 489
Клетъчна биология - биология на клетката. Какви аутопсии? Прави са хората. Едно време завършилите студенти бяха на друго ниво. Аз се занимавам сега със студенти също. Повечето са мъка....

# 5
  • Мнения: 18
Имаше пост на човек, твърдящ че е учил тази специалност, и в този пост разказваше за някакъв курс/практика или нещо подобно, свързано с  аутопсии. Ако намеря този пост ще го кача тук. Знаем, че на преподавателите не им е лесно, но моля не правете такива генерални изводи за студентите. Ако сте запознати със специалностите, които изброих можете ли да ми кажете какви са вариантите за реализация?

# 6
  • Мнения: 10 670
Ще го кажа директно:
Нивото е такова,  защото се позволи на некадърници с роднински връзки да станат докторанти и в последствие преподаватели.  От както се махна ВАК университетите бълват доктори и професори на килограм!
Има катедри пълни с цели фамилии и поколения,  които стоят в университетите защото е държавна и сигурна работа. Защитават се дисертации, които са преписани дипломни работи на студенти. Да не говорим какви машинации се правят с избора на жури. Колко пари се източват по измислени проекти, които само се отчитат не е истина!  И когато тези хора не стават и са посредствени, познайте каква подготовка дават на студентите.  Но положението в университетите е точно копие на ситуацията в държавата ни.
  Добрата новина е, че има един малък процент наистина свестни и кадърни университетски преподаватели. Добре,  че са те иначе всичко отива в канала!
  Това е горчивата истина. Тъжна картинка,  но факт!

# 7
  • Мнения: 2 980
Здравейте, при докторската специалност Клетъчна биология трябва ли да се правят аутопсии?

Доколкото виждам, в специалността Молекулярна биология към СУ учебният план включва задължителен курс по човешка анатомия. Не знам как се учи анатомията в България, тук в САЩ, доколкото знам, включва практическа работа с кадаври, тоест трупове.
Гледайки български конспект по анатомия и хистология, обаче, си мисля, че може и да няма такъв практически елемент.

# 8
  • Мнения: 18
Проблемите в образованието си ги знаем, но няма да ги решим по форумите. Тези проблеми би трябвало да се обсъждат по катедрени съвети, но... Само още веднъж да попитам кави са вариантите за реализация в специалностите, които споменах?

# 9
  • Мнения: 17 407
Ако носите изследователски дух и попаднете в подходящ екип, имате възможности. Притеснява ме, че задавате подобен въпрос и това поражда съмнения относно вътрешната убеденост и избора ви.
Току - що един млад кандидат учен ми писа, че няма да успее със заданието, по което ще го оценявам и срок с днешна дата, защото бил на сватба в момента.
Това е положението. Правете си хубаво сметката с какво се захващате и най-вече защо.
Simple Smile

Последна редакция: ср, 02 сеп 2020, 12:48 от Дренка

# 10
  • Мнения: 18
Информацията не беши много с практична насоченост, но... аз съм свикнал да получавам такива отговори. Тъй като дадохте пример със студент, който бил на сватба, аз мога да Ви дам пример с преподавател, който ни удостояваше с вниманието си само два пъти в семестъра. Тоест примери има всякакви, но както казах тези въпроси би трябвало да се решават на друго място. Иначе мотивацията си я имам просто ми липсва практичен опит в областта.

# 11
  • Мнения: 17 407
Информираността също не може да изостава при вземането на такова решение. Темата е пълна с примери за това. Не искам да ви разочаровам, но повечето преподаватели губят мотивация в такива случаи. Не казвам, че е правилно.

# 12
  • Мнения: 18
Явно няма да получа точен отговор, но както казах аз съм свикнал. Имаше един преподавател, на който му задавахме въпроси по теми от неговият учебник, а той ни казваше: "Аз не съм длъжен да знам какво пише в моя учебник". Губят мотивация, но взимат по няколко предмета наведнъж (без реално да преподават) и така заплатата си върви...

Последна редакция: ср, 02 сеп 2020, 15:06 от Martin1.5

# 13
  • Мнения: 17 407
Вие сте наясно защо искате да се докоснете до академичните среди. Въпреки негативите. Надявам се. Не е добре да се влияете от лични мнения - ако аз виждам перспектива, Х или Y - може и да не са на същото мнение.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 489
Информацията не беши много с практична насоченост, но... аз съм свикнал да получавам такива отговори. Тъй като дадохте пример със студент, който бил на сватба, аз мога да Ви дам пример с преподавател, който ни удостояваше с вниманието си само два пъти в семестъра. Тоест примери има всякакви, но както казах тези въпроси би трябвало да се решават на друго място. Иначе мотивацията си я имам просто ми липсва практичен опит в областта.
Не искам да споменавам имена, нито учебни заведения. Аз съм на хонорар, но водя от 10 години. Паралелно водя с един преподавател, който идва само първото и последното упражнение. На първото дава теми за реферати, на последното им пише отличен на всички, без да ги е чел. Трябва да си сменяме групите, едната седмица съм с първа, той с втора, после обратно. Залата ми е малка и се пълни, седят по первазите защото преподавателят Х го няма и си запълват времето, т.е. всеки път взимам двете групи.
Относно катедрените съвети и какво се обсъжда там: "Кажете им на тези там да не пишат толкова двойки, че няма да ни останат студенти." Ама той е написал, че гръбначният мозък ни служи да мислим по-добре, или че храната преминава през трахеята преди да влезе в стомаха. Нямало значение, пише се тройка, важното е да не отпадат студенти.

Общи условия

Активация на акаунт