Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 025
  • 751
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 458
Обажданията за карантина и други информации се правят от доброволци, решили да помогнат на болниците/инспекциите. Не им се сърдете, тези хора нямат подходящото образование и знания, просто помагат с труда си.

# 196
  • Мнения: 19
Да кажа за доброволните тестове.
Ако поради някаква причина те карантинират, ако си направиш тест ПСР и той е отрицателен не е нужно да стоиш в карантина.
Относно обажданията не виня никого, за мен хаоса е пълен. Но колко простичко би било, ако ти пуснат едно писъмце на официалният ти адрес и ти кажат трябва да бъдеш в карантшна от тогава до тогава поради еди каква си причина.
И ти си информиран и те са си свършили работата. Но уви, май това е само мечта.
Хубав ден мами!

# 197
  • Мнения: 6 309
Ами че то докато дойде това писъмце по нашите пощи.. ако наистина си носител има да сееш...
В същото време е напълно безполезно според мен веднага след полет да си пускаш пср, тъй като ако си се “надишал” в самолета това ще се отрази не по рано от пет дни след това.

# 198
  • Мнения: 2 190
Благодаря на всички за отговорите за декларация при влизане в България.
Детето се прибра снощи и не са искали декларации. Дори не са ги взели от хората, които са имали попълнени и разпечатани декларации.

Gery Rosen,
Не съм против карантината (щом се налага), но трябва да има документи, не става с казал-рекъл. И добра организация, а информацията да е лесно достъпна.
Дано децата, а и всички да сме здрави, Това е най-важното.

Ами че то докато дойде това писъмце по нашите пощи.. ако наистина си носител има да сееш...
В същото време е напълно безполезно според мен веднага след полет да си пускаш пср, тъй като ако си се “надишал” в самолета това ще се отрази не по рано от пет дни след това.

Говорих с човек от СЗО и той каза, че симптомите се проявяват до 8 ден.
А карантината в Белгия е 7 дена, като на 5-тия се прави тест. Ако е положителен, още 7 дена карантина.
И ползват СМС-и за уведомяване. Е, то и тяхната системата се беше бъгнала и пращаше ... но пълно щастие няма.

# 199
  • София
  • Мнения: 35
Здравейте!
Синът започна работа в Dominos като разносвач. Подписа договор и вече поработи няколко седмици, доволен е, работното време е плаващо, по негов избор /почти:)/.
Имам следното питане - задължителното здравно осигуряване той ли трябва да си го направи и да внася или това е задължение на работодателят му? От първите седмични преводи за заплати не личи да му е удържано нещо. При подписването на договора от Dominos нищо не са споменали.
Също така да питам възстановяването на голямата част от вноската кога може да се иска?
Прехвърлих голяма част от темите назад, но конкретен отговор не открих.
Благодаря предварително!

# 200
  • Мнения: 239
Здравната вноска трябва той да си я прави лично. Работодателят няма да му удържа. Дъщеря ми си направи някава доста бейсик застраховка и все пак покрива някои лекарства, например. Плаща по 107 евро на месец към Loonzorg (https://www.loonzorg.com/). След 4-5-я месец някъде почнаха да й възстановяват това, което надвнася. Реално мисля, че й излиза под 20тина евро/месечно.

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 16:06 от eitam

# 201
  • София
  • Мнения: 35
Благодаря eitam!
Изненада ме че връщането е започнало чак след 4-5 месец! Такава е практиката или девойката не ги е поискала навреме? И накуп ли и ги дадоха?

# 202
  • Мнения: 5 371
За да започнат да възстановяват средства по медицинска застраховка, се минава през процедура по попълване на документи и изпращане на определените служби. Синът ми проведе и няколко разговора. След това всичко си минава в регулярен режим- дърпат, после връщат. И да, ще върнат надвзетото  за всички предходни месеци в които е плащал студента. На първа страница има линк къде се подава молба и към кои служби  трябва да се отнесе.

# 203
  • Мнения: 126
Здравейте!
Синът започна работа в Dominos като разносвач. Подписа договор и вече поработи няколко седмици, доволен е, работното време е плаващо, по негов избор /почти:)/.
Имам следното питане - задължителното здравно осигуряване той ли трябва да си го направи и да внася или това е задължение на работодателят му? От първите седмични преводи за заплати не личи да му е удържано нещо. При подписването на договора от Dominos нищо не са споменали.
Също така да питам възстановяването на голямата част от вноската кога може да се иска?
Прехвърлих голяма част от темите назад, но конкретен отговор не открих.
Благодаря предварително!
Както eitam ти е отговорила, трябва сам да си подаде документи за здравно осигуряване. Дъщеря ми също започна  работа в Dominos, и това беше условие за да подпишат договор. Вече работи 5-6 седмици, но все не може да достигне 14 часа седмично, въпреки че подава достатъчно свободни часове. При вас има ли го този порблем? А здравната осигуровка я върнаха веднага, още първият месец.

# 204
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
На сайта на DUO има информация, че ако не достигат часовете за международни студенти се правят компромиси, заради К19.

# 205
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Благодаря eitam!
Изненада ме че връщането е започнало чак след 4-5 месец! Такава е практиката или девойката не ги е поискала навреме? И накуп ли и ги дадоха?
и на дъщеря ми забавиха връщането, не знам точно причините. Праща някакви документи, после заради К 19 и казаха,че ще забавят, но най накрая и ги върнаха и сега вървят нещата месец за месец.

# 206
  • София
  • Мнения: 1 207
Значи по принцип по всички стандартни въпроси се е дебатирало години наред във всичките 7 предишни теми. А и на първа страница, в първия пост, с малки изключения, има буквално ВСИЧКО! Знам, че е много за търсене и знам, че ви мързи... Ама иде реч за децата ни, все пак! Не може все на готово! Ми направете си труда, върнете някоя тема, прочетете първия коментар... НЕЩО ?!?

# 207
  • София
  • Мнения: 35
Както eitam ти е отговорила, трябва сам да си подаде документи за здравно осигуряване. Дъщеря ми също започна  работа в Dominos, и това беше условие за да подпишат договор. Вече работи 5-6 седмици, но все не може да достигне 14 часа седмично, въпреки че подава достатъчно свободни часове. При вас има ли го този порблем? А здравната осигуровка я върнаха веднага, още първият месец.


Здравей!
не, нямаме го този проблем. Дори го карат да остава и след часовете които е подал. Явно е до налични разносвачи за всяка пицария.

# 208
  • Мнения: 2
Здравейте! Тази година ще кандидаствам в TU Delft, TU Eindhoven и Vrije Amsterdam.
Исках да попитам относно мнението ви за кандидастване с ангенция, защото цените изобщо не са ниски и не съм сигурна дали наистина си заслужава.

# 209
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Кандидатстването в холандските университети според мен е лесно и не е необходимо да използвате агенция. Независимо от това, доколкото знам Unify дават безплатни консултации за кандидатстване в техни партньорски университети. Ако специалността, която сте избрали е с изпит, трябва внимателно да следите сроковете и изискванията за изпращане на документи. По-ранни са от тези за специалностите със свободен прием. В сайтовете на университетите ще намерите цялата информация, която е нужна, за да се справите сама. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт