Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 130
  • 751
  •   1
Отговори
# 570
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
Сега ще започнат пак да отменят полети.

# 571
  • Мнения: 8 229
Официално от вчера е публикувано на правителствения им сайт, пускала съм го.
Доколкото виждам на официалния сайт на правителството, в частта касаеща граждани не ЕС, допълнителния тест е само за Ирландия.

Но на същия сайт, като резюме от пресконференцията е това

Thinking

# 572
  • София
  • Мнения: 400
Тъй като положението с пътуването се затяга, обмислям да изпратя колет на младежа в Мидълбург. Някой има ли опит с куриерските фирми? И по-специално от Teahouse Transport? Изглеждат доста надеждни, а цените им са съпоставими със Спиди. 30 кг излиза около 58лв, но идват да ти го вземат от къщи, директно опакован. Спиди май проверяват всичко преди да приемат пратката. Не, че ще пращам нещо забранено, но ми е неприятно някой да ми рови из нещата.

# 573
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
Не знам, чета го вече няколко пъти и мисля, че ще се изяснят нещата. Доколкото аз го разбирам допълнителният Rapid test е само за полети от Ирландия и UK. Ето тук също казват, че само от тези държави е задължителен

 In addition, all international travelers will need to take a rapid antigen test before departure for the Netherlands; as of Jan. 20, only arrivals from Ireland, the UK, and South Africa must take such a test

https://www.garda.com/crisis24/news-alerts/432231/netherlands-au … ovid-19-update-23

# 574
  • Мнения: 8 229
Сега видях, че пише (ново)
 ,
т.е. четем пресконференцията или чакаме разпределяне на разпорежданията по секции в сайта...
А от пресконференцията, не им искат само Rapid test на идващите от UK, а директно "A ban on flights from the United Kingdom and a docking ban for ferries from the United Kingdom is in force."

# 575
  • Мнения: 24 467
Сега видях, че пише (ново)
 ,
т.е. четем пресконференцията или чакаме разпределяне на разпорежданията по секции в сайта...
А от пресконференцията, не им искат само Rapid test на идващите от UK, а директно "A ban on flights from the United Kingdom and a docking ban for ferries from the United Kingdom is in force."

Снощи с приятелка си говорихме и тя ме пита как синът ми бил заминал сега, защото нейният ще заминава през февруари.
Казвам й, да не се коси от сега - до тогаз много вода ще изтече, много неща има време да се променят дори по няколко пъти. Laughing
Накрая и тя разбра, че всеки случай - за себе си и когато тръгне нейният младеж - просто си влиза в сайта на тяхното правителство и чете за деня каквото има.

# 576
  • Мнения: 2 190
Разгледах сайта на нидерландското правителство. Наистина може да се получи объркване, че бързият тест е за всички пристигащи - цитатът даден от Айяла е в обща рубрика и  не пише изрично за кои страни се отнася.

Но холандците са направили онлайн тест при пристигане от всяка държава какво се иска и какво се прави, ето го тук: https://reizentijdenscorona.rijksoverheid.nl/bulgarije/na-thuisk … mp;tot=2021-01-21.
Много е лесен - попълва се само държава (България) и престой (от -до дата), условно сложих 20.12 до днес 21.01.
Показва - повишен риск от заразяване, отрицателен ПСР тест до 72 часа и 10 дена карантина (даже дава на коя дата свършва).
Направи ми впечатление, че вече сме в оранжева зона.

До кога ще продължат рестрикциите за пътуване и онлайн обучение - поне до края на март, според мене.
1. На много места има препоръки да не се планират пътувания в чужбина, вкл. да не правят резервации до края на март.
2. Дъщеря ми получи имейл от университета (Маастрихт), че следващият блок, който свършва в началото на април, ще е изцяло онлайн.

Да споделя опит за ПСР в лаборатория Синево - тестът струва 90 лв., правят се по график. В понеделник в този клон беше от 10-11 ч, нямало е никой и свърши бързо. Резултатът е готов до следващия ден 13,00 ч. Естествено имат онлайн проверка. После отиде и си взе разпечатка със син печат. Замина вчера, не е имала проблеми. Уточнявам, че тя лети до Брюксел (Шарлероа). Но белгийците имат същи изисквания за тест и карантина.

# 577
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Не съм сигурна, biborana, дано е както ти казваш и вероятно е така към настоящия момент, защото това което цитирах още не е влязло в сила - These measures will take effect on Saturday 23 January 2021 at 00.01.
Ще се радвам, ако аз не съм разбрала правилно.

# 578
  • Мнения: 1 431
Със сигурност за българите важи изискването за двойно тестване - пср и антиген. Новите мерки и изисквания вече са публикувани на страницата на Ситуационния център на МВнР.

# 579
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 739
https://novini.bg/bylgariya/obshtestvo/641700

Сега се чудя при полет в събота от 10.30 дали има вариант да се направи тест в Рамус в 8 часа, когато отварят, например в лаборатория в Дружба? Има доста време до полета - 13.02, има вариант и да се променят мерките, мисля че тези са до 09.02.21 г.

# 580
  • Мнения: 458
Колкото и да се възхищавах на Саксион, обаче започват леко да ме дразнят. Дъщеря ми трябва да има практика през февруари, всеки си търси сам, не може да е в Холандия, защото не знае още добре езика, другите държави отказват естествено, остава само в България да е.
Ама с тези нови разпоредби децата извън Европейския съюз не могат и да се приберат в техните държави, обаче университета вдигнали рамене и казали "оправяйте се", това ви е задължително.

# 581
  • Мнения: 24 467
Моят син е със същия проблем. Изкара двете първи години и трябваше да почне стаж, но по същите причини не можа. Никой от колегите му не можа. Няколко холандчета направили по месец стаж и прекъснали. След това от университета не им зачели и тоя месец, защото стажът трябвало да е непрекъснат, изкаран в цялост.
А сме в друг университет. Просто така се случиха нещата, какво да се прави. Поработи си до декември в Амстердам и сега продължава от февруари да учи. Стажът - когато успее. Каквото за останалите, такова и за него. Не можем тук нищо да променим. И не се ядосваме. В краен случай ще го кара в България, ако е разрешено.

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 22:11 от Judy

# 582
  • Мнения: 9
Здравейте,
дъщеря ми ще пътува в неделя, 24 януари за NL за да се явява на изпити през следващата седмица  (лекциите бяха онлайн, но повечето изпити ще са присъствени) и ще се прибира обратно на 31 януари.
Тя смята, че от университета не се интересуват кога е пристигнала в NL и дали би трябвало да е под карантина, но аз имам съмнения и притеснения по въпроса. Има ли друго дете в подобна ситуация? .

Някой знае ли дали изискването за "двойно тестване" се отнася за пристигащите в NL от BG и  дали като се прибира обратно oт NL в  BG също трябва да си прави PCR тест? .

# 583
  • София
  • Мнения: 82
Моят син има полет на 23-ти в  07:10....как ще стане не знам. Лабораторията на Пирогов, дали не работеха денонощно?

Последна редакция: чт, 21 яну 2021, 23:46 от valedo

# 584
  • Мнения: 2 190
Моят син има полет на 23-ти в  07:10....как ще стане не знам. Лабораторията на Пирогов, дали не работеха денонощно?
Да, ситуацията е критична - изискването се въвежда от 0 ч на 23-ти, Вашият полет е в 7.10 ч, а утре е 22-ри.
Не знам дали лабораториите ще знаят и ще реагират толкова бързо, за да отворят в 3 ч през нощта или да дойдат на летището???
Добре ще е да се намерите повече хора за този полет (поне 5-6 човека) и да действате заедно. Хрумват ми няколко шантави идеи:
1. Утре звъните на лабораториите (например Рамус, защото са близо до летището) и ги питате (молите) да   отворят посред нощ или да пратя екип на летището. За 1 човек няма да го направят - но за повече може да се навият.
2. Бях чела, че и личните лекари могат да правят бързи тестове, но не знам така ли е. Намирате личен лекар и го молите да дойде на летището с купени тестове. Чакалните са затворени, а навън е студено. Ще трябва да се действа на паркинга. Знам, че ви звучи абсурдно, но може да стане.
И понеже фантазията ми съвсем се развихри - човекът може да направи добър оборот. Освен тестовете трябва да си вземе печата и напечатани бланки, които да попълва на ръка.

УСПЕХ. Стискам палци да успеете.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 02:50 от biborana

Общи условия

Активация на акаунт