Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 47

  • 28 916
  • 762
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 479
После идва другият проблем, да докажат от къде ги имат, ако случайно ги попитат едни служби.
За това точно в Бг масово се перат пари, като се купуват апартаменти, има много черни пари на всички нива.
Не случайно от години е в сила поговорката, българина изкарва 1000 и харчи 2000 на месец.

Имах взимане даване с един псевдо мутра, вадеше пачки от по 500евро от джобовете, ама като се наложи да преведе през банка една смешна за него сума, изстина рязко.

Хм, да не е премиер в момента? Grinning

# 691
  • Мнения: 6 383
После идва другият проблем, да докажат от къде ги имат, ако случайно ги попитат едни служби.
За това точно в Бг масово се перат пари, като се купуват апартаменти, има много черни пари на всички нива.
Не случайно от години е в сила поговорката, българина изкарва 1000 и харчи 2000 на месец.

Имах взимане даване с един псевдо мутра, вадеше пачки от по 500евро от джобовете, ама като се наложи да преведе през банка една смешна за него сума, изстина рязко.
Споко, никой никога нищо не проверява, а и да ги проверят резултат нулев. Който има акъл дори да не спестява, купува празен парцел и лека-полека строи. Хора с такива професии обичайно не сключват трудови договори и не попълват декларации за доходи, така че не им дреме. Въпросът е, че като са млади не мислят за осигуровки, за заеми и устройване на дом. Харчат за глупости, за развлечения, теглят кредити за някоя бричка на старо и после се чудят как да я поддържат.  Едва когато до главата им дойде семейството, тогава започват да се замислят за много неща. Тогава се сещат, че е било добре да работят с договор, да са се осигрурявали на реалната си заплата, за да може да изтеглят нормален кредит, да могат да излязат по майчинство и  ред други.

# 692
  • Мнения: 973
При теглене на кредита попълвах декларация за произход на парите. Отделно банките сътрудничат на разни служби. НАП-лийкс доказа, че нескрито се интересуват, правят специални справки и т.н. Интересна "случайност" е, че няколко дни след подписване за кредита на вратата ми цъфна една госпожа от националната статистика, ама я разкарах. Сивия сектор е проблем, но от друга страна е интересен въпроса доколко е етично службите да знаят всичко за даден човек и не е ли риск за личната му сигурност?

Съвет към бъдещите кредитополучатели - уточнете с кредитния инспектор предварително какви ще са разходите по усвояване на кредита и какъв тип ипотека ще правите - законна или договорна ипотека, защото има разлика в цената от няколко-стотин лева.. (а служителите в банките не са много в час). Разните онлайн калкулатори не показаха реалните разходи по сделката, така че е добре да се има в предвид това, за да няма изненади. Питахме нотариуса за крайната сума (отделно има разлика в сумата от нотариус до нотариус).

https://profit.bg/banki/zakonna-i-dogovorna-ipoteka-kakva-e-razlikata/

https://legalworld.bg/zakonna-ili-dogovorna-ipoteka

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/ALL/?uri=CELEX:52017PC0010

https://news.bg/world/evrosadat-ogranichi-sluzhbite-v-es-da-prov … podslushvane.html

Последна редакция: сб, 10 окт 2020, 11:34 от pooh06

# 693
  • Мнения: 2 927
На мен калкулаторите ми показаха повече, отколкото платихме. Всеки нотариус взема различни суми, отделно разделихме и разходите с продавача.

Това за законна и договорна ипотека е абсолютно така, макар че аз така и не разбрах каква е разликата и в цената. Банката пък пожела сделката да е малко по-ниска сума от реалната, тъй като апартаментът беше ремонтиран и частично обзаведен, та останалите нямаше смисъл да се облагат с 3% данък и минаха като "подобрения".

# 694
  • Мнения: 42 124
При теглене на кредита попълвах декларация за произход на парите. Отделно банките сътрудничат на разни служби. НАП-лийкс доказа, че нескрито се интересуват, правят специални справки и т.н. Интересна "случайност" е, че няколко дни след подписване за кредита на вратата ми цъфна една госпожа от националната статистика, ама я разкарах. Сивия сектор е проблем, но от друга страна е интересен въпроса доколко е етично службите да знаят всичко за даден човек и не е ли риск за личната му сигурност?

Не мисля, че е баш така. Банките нямат интерес да харчат ресурси, да си навличат усложнения и да си губят клиентите, понеже ги "портят". Затова банките правят минималното задължително по закон без да се престарават. Естествено, ако се появи нов клиент с явно съмнителни трансфери, ще задействат някакви механизми, но то пак е за да си запазят задника. Но при познати клиенти просто се подписва "парите са от заплати" и това си остава в папката ако някой ги пита някой ден. Да не говорим, че на мен ми е смешно това с произхода. Имам да кажем един милион лева и плащам 50 000. И трябва да напиша баш тези 50 000 от къде са? Ми де да знам, дали са от продажбата на апартамента от баба ми? Или от бонусите за голямата сделка? Или от дивидентите през последните 20 години? Или от спестени заплати?  Та всичко е мижи да те лажем по отношение на редовните клиенти.

# 695
  • Мнения: 260
На мен калкулаторите ми показаха повече, отколкото платихме. Всеки нотариус взема различни суми, отделно разделихме и разходите с продавача.

Това за законна и договорна ипотека е абсолютно така, макар че аз така и не разбрах каква е разликата и в цената. Банката пък пожела сделката да е малко по-ниска сума от реалната, тъй като апартаментът беше ремонтиран и частично обзаведен, та останалите нямаше смисъл да се облагат с 3% данък и минаха като "подобрения".
Можеш ли малко по-подробно да обясниш това за малко по-ниската цена, която банката поискала. Аз също купувам с кредит ремонтирано и обзаведено СС, но не знаех, че може да се минава сделката на различна цена, когато е с кредит и банката така поиска.

# 696
  • Мнения: 2 927
В нашия случай беше решение на банката. Ипотеката беше записана на 90% от стойността на жилището и това беше сумата, на която изповядахме сделката. Т.е. върху тази сума платихме на нотариуса и после 3% данък. Останалите 10% доплатихме на продавача в отделен превод, като подобрения на имота.

Питайте кредитния консултант Simple Smile

# 697
  • Мнения: 9 948
Ако обзавеждането е включено в тотала, който сте договорили, да плащате данъци и такси при нотариалното изповядване върху обзавеждането, не си струва.
Говорете с брокера си (предполагам сте с брокер), сигурно няма да е първият такъв случай и ще ви предложат решение.

# 698
  • Мнения: 42 124
Ако обзавеждането е включено в тотала, който сте договорили, да плащате данъци и такси при нотариалното изповядване върху обзавеждането, не си струва.
Говорете с брокера си (предполагам сте с брокер), сигурно няма да е първият такъв случай и ще ви предложат решение.

То даже не е и незаконно, да платиш таксата само върху строежа, а не и върху мебелите.

# 699
  • Мнения: 168
Агенцията по вписванията са променили данните за броя сделки 😲 Ако това са окончателните, положението не е толкова трагично, колкото изглеждаше преди това. Много са скандални, защо изобщо ги публикуват преди да са готови? Сега пък сайта изобщо не работи. Да видим дали ще има промяна пак.

Заплатите в IT предизвикват голям интерес. Ето ви една таблица със заплатите в IT от ежегодната анкета на hardwarebg. Не мисля, че масата взимат толкова много пари.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1xMnOzAWH-aUi90VaNHpVUOzw … ew6EcFz4/htmlview

# 700
  • Мнения: 9 948
Нещо си се объркал/а. С изключение на ИТ-тата в темата (при това не всички), които просто демонстрират колко са вътре в нещата и колко са топ в заплатите, останалите не се интересуват от заплатите в този сектор.

# 701
  • Мнения: 2 910
Според мен и новите данни не са точни, но умишлено. Вероятно някой няма интерес да извади реалността на показ и е разпоредил да се подмени информацията. Рано или късно истината ще лъсне.

# 702
  • Мнения: 857
Нещо си се объркал/а. С изключение на ИТ-тата в темата (при това не всички), които просто демонстрират колко са вътре в нещата и колко са топ в заплатите, останалите не се интересуват от заплатите в този сектор.
Е как не се интересуват? Почти всяка страница има споменати ИТ-та които са образовани и добре платени. Теглят кредити, движат имотния пазар и ни спасяват от срив при който иначе бихме загинали като динозавр. Освен умни и богати са и красиви.

# 703
  • София
  • Мнения: 156
Аз към IT. Средните заплати съсем не са толкова високи (като 8-10-15к) - то се вижда и от анкетата... Да, такива заплати има, но са по-скоро изключения - архитекти, lead-ве, опитни програмисти и т.н. Има дори доста голяма част IT-та (ниско ниво съпорт и прочее), които са по-скоро с ниски заплати. Ако всички вземахме над 5к чисти, щеше да е много хубаво, ама не е истина. Просто не всички са senior java девелопъри...

# 704
  • Мнения: 2 927
Тези данни дали не ги четете както ви е изгодно 😂 Първо малко сделки "Ооо видяхте ли, криза!" После всъщност сделките не били малко "Това няма как да е вярно."

А всъщност всеки ден някой в темата обяснява какво е купил и как. Последно за комплекса на Додо стана дума, че супер бързо свършват апартаменти на зелено. Е, и тези данни ли са грешни?

Общи условия

Активация на акаунт