Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 47

  • 28 870
  • 762
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 3 863
Не. Апартаментите на зелено, винаги свършват бързо - заради цената, от една страна. И от друга при нас такава е тенденцията, като види жабата, че подковават коня....
Но, това не означава, че ще се живее в тях.
Има огромни блокове ново строителство, които си стоят с празни, купени апартаменти.
Или чакат да скочат цените и да се реализира печалба от покупка на зелено, към продажба след акт 16 или ще се дават под наем, за децата да има.
Като застраховка, ако работят хората в чужбина и не знаят, дали няма да се връщат. Все пак тук все още е евтино, спряма чужбина покупката.

Ние гледахме точно такъв апартамент - капариран на чертеж в изввестна с доброто си строителство фирма, но след като човека го видял построен - не го иска. На живо е много добро построено, като качество и изпълнение, но наистина не си заслужава цената, като видиш заобикалящата среда и "гледките".

# 706
  • Мнения: 2 873
Това дали ще се живее в тях не променя факта, че са реални осъществени сделки, случили се през годината. Това е пазара, който коментираме.

И аз гледах такъв апартамент, завършен до ключ. Жената на собственика не го искала и го продаваха. Чудесен беше, ама дневната беше 20 кв.

# 707
  • София
  • Мнения: 156
Но, това не означава, че ще се живее в тях.
Има огромни блокове ново строителство, които си стоят с празни, купени апартаменти.
Или чакат да скочат цените и да се реализира печалба от покупка на зелено, към продажба след акт 16 или ще се дават под наем, за децата да има.
Като застраховка, ако работят хората в чужбина и не знаят, дали няма да се връщат. Все пак тук все още е евтино, спряма чужбина покупката.

Това е масово. На Черни връх до нас има един такъв блок - светят 20% от апартаментите в него, а отдавна е направен. Отделно висят плакати - "продава се" на поне 5 апартамента по терасите. Не ми се мисли как се събират такси за подръжка - точно никак.

То това и е един от "инвестиционните" проблеми на недвижимите имоти у нас. Пълно е с апартаменти, които не се ползват - аз лично имам един в провинцията, и то в град със засилено търсене (стои си, даже е ми се занимава да го давам и под наем). И във всеки вход навсякъде у нас ги има. Аз примерно имам план, да "отвържа" парите от там, като ми потрябват за жилище в София, но е малко сметка без кръчмар - може и да не се окаже олкова лесно, нищо, че имотът е на хубаво място. А не ми се мисли за хората, които имат имоти на лоши места - нямат продаване, може би дори и на цената на която са ги купили.

# 708
  • София
  • Мнения: 4 668
Това с неплащането на входните такси ми се струва май градски легенди. Каква е разликата дали живее или не някой там, че от това да зависи дали ще се плащат таксите. Таксите се дължат. Има си процедури, които се изпълняват. Има си професионални домоуправители. Те си имат контактите на всички собственици.
Аз никога не съм виждал такъв проблем на живо.

Също и не съм виждал ненаселени кооперации. Сигурно наистина са ви много западнали районите. Където е търсен район, няма как да не се насели. Ако ще и под наем ще се даде. Или за половин наем.
А и дори да бяха хипотетично частично ненаселени, не виждам какво ви бърка чуждата паница. Имали бол пари хората, купили.
Проблем било. Проблем е за тях. Това са си техните пари. Вашият проблем е, да установите какво искате, и да го изпълните. Ако трябва купете си в друга сграда, друг квартал. Едва ли са свършили сградите и кварталите на света. Едва ли тези мистериозни живеещи в чужбина са изкупили всичките апартаменти на света.

Упорито се предъвкват истини, които на някой не му харесват, и които не могат да се променят. Или ги приемаш, или продължаваш да мрънкаш.
От една страна се гледа едностранчиво, на зелено било лошо, щото не знаеш какво ще е, дали ще се построи, дали не знам какво. От друга страна, свършвало всичко на зелено, хубавите апартаменти се продавали
А от трета страна пак се гледа едностранчиво, защо си слагали такива надценки, 50% разпределени за 3 години, как си позволяват, къде се печели толкова, те за колко са го купили, баба им за колко го е купила.
Ами това си е противоречие. Човек ако повтаря и 3те неща, сам със себе си не е честен. Отделно и не е честен към другите.
За да имаш преимущество в едно, това ще доведе до слабост в друго. Ако нямаш кеш, или дупе, да купуваш в строеж, ще чакаш каквото е останало на акт 16, и на каквито цени е обявено, и с каквито компромиси си върви, заради които някой се е отказал.
Стоителството е бавна, несигурна, ресурсоемка, трудоемка, нервоемка, рискована работа. Като такова, се съобразяваш съответно.
Ако мислиш, че можеш по-добре, може да строиш сам. Банките раздават заеми и на строители, ако нямаш личен кеш.

# 709
  • Мнения: 249
В нашия случай беше решение на банката. Ипотеката беше записана на 90% от стойността на жилището и това беше сумата, на която изповядахме сделката. Т.е. върху тази сума платихме на нотариуса и после 3% данък. Останалите 10% доплатихме на продавача в отделен превод, като подобрения на имота.

Питайте кредитния консултант Simple Smile
Благодаря много за информацията,на Мандаринка също, още утре ще звъня и на брокерката, и на кредитната консултантка, да видим има ли такава опция и при мен. Само последен въпрос, с коя банка е вашият кредит, може би има значение. Имаше коментари, че българските банки предлагат по-добри условия, но аз съм с Райфайзен.

# 710
  • Мнения: 2 873
Не би трябвало да има значение. Ние сме с ДСК, но имахме добра оферта и от Райфайзен.

# 711
  • Sofia
  • Мнения: 4 079
Бихте ли споделили мнения за BLD като строител? Има ли купили имои от тях? Аз съм виждала тяхна сграда, която иглежда добре, но бих искала да разбера строят ли качествено, завършват ли сградите в срок , те ли управляват сградите след това и т.н?

# 712
  • Мнения: 479
Скрит текст:
Това с неплащането на входните такси ми се струва май градски легенди. Каква е разликата дали живее или не някой там, че от това да зависи дали ще се плащат таксите. Таксите се дължат. Има си процедури, които се изпълняват. Има си професионални домоуправители. Те си имат контактите на всички собственици.
Аз никога не съм виждал такъв проблем на живо.

Също и не съм виждал ненаселени кооперации. Сигурно наистина са ви много западнали районите. Където е търсен район, няма как да не се насели. Ако ще и под наем ще се даде. Или за половин наем.
А и дори да бяха хипотетично частично ненаселени, не виждам какво ви бърка чуждата паница. Имали бол пари хората, купили.
Проблем било. Проблем е за тях. Това са си техните пари. Вашият проблем е, да установите какво искате, и да го изпълните. Ако трябва купете си в друга сграда, друг квартал. Едва ли са свършили сградите и кварталите на света. Едва ли тези мистериозни живеещи в чужбина са изкупили всичките апартаменти на света.

Упорито се предъвкват истини, които на някой не му харесват, и които не могат да се променят. Или ги приемаш, или продължаваш да мрънкаш.
От една страна се гледа едностранчиво, на зелено било лошо, щото не знаеш какво ще е, дали ще се построи, дали не знам какво. От друга страна, свършвало всичко на зелено, хубавите апартаменти се продавали
А от трета страна пак се гледа едностранчиво, защо си слагали такива надценки, 50% разпределени за 3 години, как си позволяват, къде се печели толкова, те за колко са го купили, баба им за колко го е купила.
Ами това си е противоречие. Човек ако повтаря и 3те неща, сам със себе си не е честен. Отделно и не е честен към другите.
За да имаш преимущество в едно, това ще доведе до слабост в друго. Ако нямаш кеш, или дупе, да купуваш в строеж, ще чакаш каквото е останало на акт 16, и на каквито цени е обявено, и с каквито компромиси си върви, заради които някой се е отказал.
Стоителството е бавна, несигурна, ресурсоемка, трудоемка, нервоемка, рискована работа. Като такова, се съобразяваш съответно.
Ако мислиш, че можеш по-добре, може да строиш сам. Банките раздават заеми и на строители, ако нямаш личен кеш.
[/spoiler]

Давам ти пример, в моя блок, близо до центъра, богати хора, но не живеят в апартамента, в чужбина са, не плащат никакви входни такси. Ходи ги търси. И доста ненаселени блокчета виждам, даже с падащ лепеж, вярно не в централните части.

# 713
  • София
  • Мнения: 156
Това с неплащането на входните такси ми се струва май градски легенди. Каква е разликата дали живее или не някой там, че от това да зависи дали ще се плащат таксите. Таксите се дължат. Има си процедури, които се изпълняват. Има си професионални домоуправители. Те си имат контактите на всички собственици.
Аз никога не съм виждал такъв проблем на живо.

Ела да го видиш наживо в нашия вход. Може и да ги питаш защо не искат проф. домоуправител. Уж твърдеше, че си практик, а практиката ти много идеалистична. Wink

Също и не съм виждал ненаселени кооперации. Сигурно наистина са ви много западнали районите. Където е търсен район, няма как да не се насели. Ако ще и под наем ще се даде. Или за половин наем.
А и дори да бяха хипотетично частично ненаселени, не виждам какво ви бърка чуждата паница. Имали бол пари хората, купили.
Проблем било. Проблем е за тях. Това са си техните пари. Вашият проблем е, да установите какво искате, и да го изпълните. Ако трябва купете си в друга сграда, друг квартал. Едва ли са свършили сградите и кварталите на света. Едва ли тези мистериозни живеещи в чужбина са изкупили всичките апартаменти на света.

Те че са западнали (дори и нови) - спор няма, макар, че продавачите друго твърдят. Simple Smile Както съм казвал преди - на мен по принцип ми е проблем да дам каквито и да било пари за имот в София, но да - това си е мой проблем.

# 714
  • София
  • Мнения: 4 668
Ела да го видиш наживо в нашия вход. Може и да ги питаш защо не искат проф. домоуправител. Уж твърдеше, че си практик, а практиката ти много идеалистична. Wink
Ами именно!
При мен практиката работи, защото съм практик.
Simple Smile
Ако при теб не работи, търси причината някъде при теб.
Аз съм гледал къде и от кой купувам. Е, има и доза късмет.
Аз съм с професионални домоуправители, на повечето места сродни със строителите. Няма как да не могат да ги откриват, щото те са им продавали апартаментите. А и ако един на 10 или 50 не плаща, го местя в другия крачол. Хич не им гледам отчетите на домоуправителите. Има по-приятни неща за правене, като например писане във форуми Simple Smile Шегичка.

# 715
  • Мнения: 9 883
Танграта, виж темата за професионалните домоуправители в съседния раздел. Мятала съм по един поглед там и понякога хич не е розово положението, дори и с професионален домоуправител.

# 716
  • София
  • Мнения: 2 457
Пряко наблюдение имам върху две сгради в центъра. Излишно е да казвам, че празни апартаменти няма. Предимно наематели и малко собственици. И в двете никой не събира пари за нищо. Почистването се случва на магия, поддръжката е на добра воля, етаж за етаж.
Голям проблем е. Никой не иска да се занимава с домоуправителство, но не искат и външен човек. Не искат и да плащат. Не искат и на общо събрание да идват.

# 717
  • София
  • Мнения: 4 668
Това вероятно са стари сгради.
При нови сгради, 2-3-5г още със завършването си започва професионален домоуправител, такси, почистване, и всичко си върви. Дори за довършителните работи се организират контейнери, допълнителни извънредни почиствания, ъпгрейди с по-добри входни врати, плочки по общите части и тн.

Ако нещата вървят, защо да е проблем.
Ако има доброволец домоуправител.
Ако вече има сериозен проблем и не се оправя, тече покрив и тн, тогава вече мисля, че е лошо.
Професионалните домоуправители са най-нужни тогава, когато никой от блока не иска да се занимава с това доброволно.

# 718
  • Мнения: 9 883
Ако обаче професионалният домоуправител (фирма) не си върши работата, за да сменят фирмата, трябва да поискат от нея да организира това. Което е малко абсурдно. И често е доста трудно.

Писах преди за нова сграда в Кръстова вада - списъкът на професионалния домоуправител за неплатените такси беше доста дълъг и със значителни суми. Значи не си вършат особено съвестно работата, нито пък живущите в НС са толкова бели и добри.

# 719
  • Мнения: 35
Бихте ли споделили мнения за BLD като строител? Има ли купили имои от тях? Аз съм виждала тяхна сграда, която иглежда добре, но бих искала да разбера строят ли качествено, завършват ли сградите в срок , те ли управляват сградите след това и т.н?

Познати се нанесоха в сграда Mona на BLD и са доволни. Изглежда качествено, хубави разпределения и няма изгъзици и недомислия. Аз ходих и ми хареса, всичко е солидно, само общите части не ми харесаха, че бяха тесни. Даже завършиха 6 месеца преди обявения срок. В момента строят Мона 2, други познати си купиха там, и също са им казали, че ако всичко е наред, ще бъдат готови дори преди обявения срок.

Общи условия

Активация на акаунт