Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 47

  • 28 847
  • 762
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 715
Изобщо не са легенди неплащането на такси за поддръжка и ремонти. Тези професионални домоуправители нали трябва все пак общото събрание на етажната собственост да се реши и да ги наеме? А как става това, ако собствениците не ходят на общите събрания изобщо? Имаш късмет явно, че си попаднал на читави собственици, но те съветвам да не дърпаш дявола за опашката. Истинските проблеми започват след около 20-тина години, когато вече е време да се правят някои капиталови ремонти по сградите и затворените комплекси. Тогава се вижда, че изобщо, ама изобщо, не са градски легенди несъбираемостта на такси и пари за ремонти!

# 721
  • Мнения: 2 827
Колективната безотговорност и мнението че другия е виновен/отговорен е типична за българина Simple Smile От там и подобни проблеми.

# 722
  • Мнения: 2 832
Бихте ли споделили мнения за BLD като строител? Има ли купили имои от тях? Аз съм виждала тяхна сграда, която иглежда добре, но бих искала да разбера строят ли качествено, завършват ли сградите в срок , те ли управляват сградите след това и т.н?

Познати се нанесоха в сграда Mona на BLD и са доволни. Изглежда качествено, хубави разпределения и няма изгъзици и недомислия. Аз ходих и ми хареса, всичко е солидно, само общите части не ми харесаха, че бяха тесни. Даже завършиха 6 месеца преди обявения срок. В момента строят Мона 2, други познати си купиха там, и също са им казали, че ако всичко е наред, ще бъдат готови дори преди обявения срок.

Много бързо я построиха, факт. Но като им гледам мини тераските и ми призлява. От улицата тоя блок изглежда като китайска стена. Да не говорим колко недомислено е всичко - комплекс от 4 огромни сгради, които обаче не са затворен комплекс. Дори не знам колко десетки апартамента са това, а не е предвидено да имат градинка и площадка. И понеже са много отворени, се канеха да ходят да ползват градинката на съседния Елизиум, понеже някой си имал познати и ще ги пуснат. Е, ама от Елизиум си плащат дебело за поддръжка и озеленяване, сега знаеш ли с какви "отворени обятия" ще ги приемат стотиците от Мона...

# 723
  • София
  • Мнения: 5 980
Излезе модата на мега строежите. Не ми се вижда удачно. Огромен блок 100 или 200 апартамента. 100 или 200 претенции. Няма въздух, няма къде да се паркира , тясно.... Но това е модата в момента. Уж за по-изгодна цена... ама.. Дори да е затворен комплекс, то няма двор, или пък малък и е в сянка...

# 724
  • Мнения: 2 317
Излезе модата на мега строежите. Не ми се вижда удачно. Огромен блок 100 или 200 апартамента. 100 или 200 претенции. Няма въздух, няма къде да се паркира , тясно.... Но това е модата в момента. Уж за по-изгодна цена... ама.. Дори да е затворен комплекс, то няма двор, или пък малък и е в сянка...

Тва са новите панелки, само че без инфраструктура.

# 725
  • Мнения: 35
Бихте ли споделили мнения за BLD като строител? Има ли купили имои от тях? Аз съм виждала тяхна сграда, която иглежда добре, но бих искала да разбера строят ли качествено, завършват ли сградите в срок , те ли управляват сградите след това и т.н?

Познати се нанесоха в сграда Mona на BLD и са доволни. Изглежда качествено, хубави разпределения и няма изгъзици и недомислия. Аз ходих и ми хареса, всичко е солидно, само общите части не ми харесаха, че бяха тесни. Даже завършиха 6 месеца преди обявения срок. В момента строят Мона 2, други познати си купиха там, и също са им казали, че ако всичко е наред, ще бъдат готови дори преди обявения срок.

Много бързо я построиха, факт. Но като им гледам мини тераските и ми призлява. От улицата тоя блок изглежда като китайска стена. Да не говорим колко недомислено е всичко - комплекс от 4 огромни сгради, които обаче не са затворен комплекс. Дори не знам колко десетки апартамента са това, а не е предвидено да имат градинка и площадка. И понеже са много отворени, се канеха да ходят да ползват градинката на съседния Елизиум, понеже някой си имал познати и ще ги пуснат. Е, ама от Елизиум си плащат дебело за поддръжка и озеленяване, сега знаеш ли с какви "отворени обятия" ще ги приемат стотиците от Мона...

И аз оттам се отказах, защото първо ми беше над бюджета, и второ - нямат тераси, а лоджии. Изключая мисля са последни етажи - в такъв партамент бях, страхотна гледка, но терсаската е широка 50 см. ДОбре, че имаше перваз на френския прозорец удобен за сядане,е да изпиеш едно кафе.

Отвън не ми харесва, но искам да кажа защо ми харесва, че не са затворени комплекси:
1) По-високи такси поддръжка
2) За мен общото е чуждо, тоест ще плащам за пространства, които няма да изпозлвам, или дори да искам, трудно ще се вредя.
3) Всякакви последващи проблеми с несъбираемостта на таксите

Пример от групата на кв. Витоша от скоро - общи части с барбекю и пейки, някаква майка селянка си прави РД на отрочето там, дъни чалга до 12 през нощта, под прозорците на другите хора. Айде това е краен случай, ама съм сигурен че по такива общи части често ще има хора да си пият бирата и люпят семките до късно.

# 726
  • Мнения: 41 203
Какво им е лошото на лоджиите?  За мен те са най-добрият вариант.

# 727
  • София
  • Мнения: 4 668
Малка тераса е перфектно. Няма загуба на ценна, скъпо платена площ. Става за 1 цигара, 1 кафе. Ако искаш повече, излизаш навън.
Аз ако искам да пия кафе на открито, и е хубаво времето, излизам. Хем да се видя с приятели и да се разходя. 3 в 1.

# 728
  • Мнения: 9 829
За мен балкон (лоджия) под 110-120 см. ширина и с дължина по-малка от ширината на стаята/хола е отбиване на номера. Абсолютно неизползваемо. Ако ще са такива, по-добре без тях.
Иначе по-голям балкон си е плюс за мен. Като е топло времето, сядаш си на масичката на теферич, можеш да си четеш книжка, да дремнеш дори. Саксии, цветенца и т.н. приятни неща.
Но има разлика между мисленето на жените, и на мъжете. За мъжете балконът е място, където могат нещо да майсторят, без да цапат директно в къщи. Поне тези малцина, които въобще знаят и могат да ползват инструменти.

# 729
  • Мнения: 6 309
Ето нови данни за очакваният от някой тук спад на цените на имотите!
https://business.dir.bg/imoti/vapreki-krizata-imotite-v-sofiya-p … a-goreshta-tochka

# 730
  • Мнения: 2 832
Какво им е лошото на лоджиите?  За мен те са най-добрият вариант.

Съгласна съм, стига да не са метър на метър, че и по-малко, както във въпросната сграда.

За мен апартамент без някакъв тип тераса е абсолютно не. Живяла съм в чудесна сграда, ново строителство, тристаен апартамент с 4 тераси. Всяка беше от по метър, като само 2 от тези тераси бяха достатъчно широки, че да съберат сушилник. За маса и столове да не говорим. 

Сега съм си сложила градински сет с диванче и две кресла, и маса Grinning А на другата, със същата големина, си простирам Grinning

# 731
  • София
  • Мнения: 2 421
Ето нови данни за очакваният от някой тук спад на цените на имотите!
https://business.dir.bg/imoti/vapreki-krizata-imotite-v-sofiya-p … a-goreshta-tochka


Най-интересната част от статията са направените сравнения със средни цени на кв.м. в околните столици - Букурещ, Белград, Атина. Като че ли в Атина няма голяма ножица между Център и Квартал, както е при нас. На какво ли се дължи?

"В Букурещ в центъра е около 2000 евро, в кварталите е около 1153 евро на кв.м. В Белград - 2594 евро е в центъра, около 1500 е в кварталите. В Атина 1902 евро е в центъра, 1860 в кварталите".

# 732
  • Мнения: 35
Малка тераса е перфектно. Няма загуба на ценна, скъпо платена площ. Става за 1 цигара, 1 кафе. Ако искаш повече, излизаш навън.
Аз ако искам да пия кафе на открито, и е хубаво времето, излизам. Хем да се видя с приятели и да се разходя. 3 в 1.

И като не ти направят балкона/терасата, как точно си я спечелил скъпо платената площ ?

# 733
  • София
  • Мнения: 4 668
Вариант 1, апартамент 100кв застроени.
Вариант 2, апартамент 90кв застроени и 10кв тераса.
Цената е една.
Но в 1я случай получаваш още 10кв застроени с тухли, покрив, замазка, ВИК, Ел, изолация и тн.
Това е доста очевидно.

10кв може да ти е една нова спалня 3.5 х 3.
С ключовете, контактите, бушоните, вратите, прозорците и тн.

# 734
  • Мнения: 9 829
Питай някоя колеЖка кой вариант ще избере. Защото аз съм почти сигурна, че ще е на моето мнение.

Имам балкон (лоджия) 7 квадрата - перфектно ми е, дори мога и нормално легло по ширина да си сложа. Имам си място и за външното тяло на климатика, и за маса със столчета, и за саксии...Не се налага в нищо да се бутам.

Имах балкон (лоджия) сигурно към 5-6 квадрата, но с ширина 60 см. пред 3 помещения. Освен че беше тесен, беше и с кофти изложение и гледка. Тъпо архитектурно решение, без съмнение, което променихме по традиционния начин - с остъкляване и отухляване.

П.С. Ако искам да пия кафе с приятели, естествено, че ще изляза. Но първото кафе за деня си го пия в къщи, така че през топлата част на годината балконът ми е супер за тази цел.

Общи условия

Активация на акаунт