Плюсове и минуси на кварталите в София - 9 тема

  • 31 155
  • 749
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 19 061
То цяла София смърди зимата ...

# 526
  • Мнения: 3 598
Какви са критериите за престижен квартал Simple Smile
Гледа човек цените на обявите, тук скъпо, там по-евтино, и си казва - даа, първият щото е престижен, затова е така.
Кои са нашите Общовалидни /за всички/ критерии, които определят квартала като "Пристижен"? Инфраструктурата? Съкварталците? Общият облик на сградите?
За да видим какви ползи ни носи този престиж и защо се стремим към него.
Например: Средата е друга. Поради по-високите цени, хората, които живеят в тези квартали, са по-класни. И няма роми!!! 🤩
- Битовата /кокошкарската/ престъпност се очаква да е по-малко, защото приемаме, че по-бедните съкварталци, макар и нероми, биха били по-склонни към кражби и нападения?
- Децата ни ще учат сред "подбрани" наборчета, от сой, със синя кръв. Средата е важна. А дали във всички престижни квартали има градини и училища? Отделно, родителите с възможности избират учебното заведение не по локация. И хоп, част от потенциалните съученици изтичат от квартала.
- В престижните квартали цените на всичко са по-високи. Услуги, спорт, стоки, храни, заведения, паркоместа - под наем/закупуване.
- По-чист въздух?
- Очаквания да не смърди на твърдо гориво?

# 527
  • София
  • Мнения: 8 603
Едва ли има квартал, в който абсолютно никой не се топли на дърва/въглища/пелети. Все от някъде ще замирише, то в блоковете има хора с камини и печки с водни ризи... И дори да замирише, ако са 1-2 къщи и няма никакво друго замърсяване, мислите ли, че ще ви навреди на здравето? По селата и сега се топлят на дърва хората, но въздухът им изобщо не е мръсен като софийския. Проблемът в София е комплексен и вманичаването по миризмата на печки е съвсем излишно според мен. Освен ако не е просто лично предпочитание, нямащо нищо общо със здравословни съображения.

# 528
  • Мнения: 18 875
И в селата е мръсен въздухът, откъде мислите, че е дошло суеверието детските дрешки да не се оставят през нощта на простора... Просто застрояването не е толкова нагъсто, а и малко села са с релеф като софийския - три месеца в годината мъглата да натиска пушека надолу, без нормална циркулация на въздуха.

------------

За средата в квартала - за мен има голямо значение. Житейският ми опит сочи, че има значение и за нивото на битовата престъпност, и за децата в градинките и ДГ, за преобладаващото ниво на съседите, и за всичко. Не ми пречи, че е по-скъпо.

Последна редакция: вт, 17 ное 2020, 14:18 от EmmaT

# 529
  • Мнения: 9 938
И няма трафик като софийския по селата, да не забравяме.

# 530
  • Мнения: 2 923
Да, като цяло печките и камините са най-малкия проблем. Освен ако не си някъде около циганските квартали и горят по-сериозни неща от дърва и пелети.

# 531
  • Мнения: X
Какви са критериите за престижен квартал Simple Smile
Гледа човек цените на обявите, тук скъпо, там по-евтино, и си казва - даа, първият щото е престижен, затова е така.
Кои са нашите Общовалидни /за всички/ критерии, които определят квартала като "Пристижен"? Инфраструктурата? Съкварталците? Общият облик на сградите?
За да видим какви ползи ни носи този престиж и защо се стремим към него.
Например: Средата е друга. Поради по-високите цени, хората, които живеят в тези квартали, са по-класни. И няма роми!!! 🤩
- Битовата /кокошкарската/ престъпност се очаква да е по-малко, защото приемаме, че по-бедните съкварталци, макар и нероми, биха били по-склонни към кражби и нападения?
- Децата ни ще учат сред "подбрани" наборчета, от сой, със синя кръв. Средата е важна. А дали във всички престижни квартали има градини и училища? Отделно, родителите с възможности избират учебното заведение не по локация. И хоп, част от потенциалните съученици изтичат от квартала.
- В престижните квартали цените на всичко са по-високи. Услуги, спорт, стоки, храни, заведения, паркоместа - под наем/закупуване.
- По-чист въздух?
- Очаквания да не смърди на твърдо гориво?
От всичко по малко Simple Smile
Във всички престижни има градини и училища, а ако някъде няма, те са само набедени за престижни, без реално да са такива. Това е едно от условията за престижен, всъщност.
И на родителите с възможности им е писнало да висят в задръстванията, така че и те избират според локацията.

# 532
  • Мнения: 528
Мирише си здраво на пушек в Бъкстон. Ние сме до Кауфланд и нямаме пряко обгазяване от някой комин около нас и пак е зле, родителите ми са в горната част на ул. Ген. Суворов - там има къщи между блоковете и е ад, буквално люти на очите след 17 ч., като запалят печките.

# 533
  • Мнения: 2 324
Няма престижни квартали в София. Всички сме в гняста.

# 534
  • sofia
  • Мнения: 409
Ха ха разбуних духовете с престижен 😊.
Знам, че всичко е индивидуално като мнение, усещане и потребности, но от край време се простира мнение, че южните квартали са някак по- престижни и държат по-висока цена дори и на зелено 😀. Затова така и го написах, нищо лично . Аз не живея там, но ми харесват. Макар, че имам познати за тях престижен е Дружба 🙂. Цветен и шарен е светът, така и мненията и предпочитанията.
И все пак много благодаря на всички включили се, успях да отсея това, което ме интересуваше.

# 535
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Какво се пали в тия печки та смърди чак толкова? Ние сме на пелети, не знам на какво са съседите, но не мирише никъде на улицата. Иначе стига и една къща да има да палят каквото им падне и действително мирише много. Но пелетите не миришат. Като съм обикаляла зимата с бебешките колички, си имаше определени улици, които миришеха доста, но наистина не мога да предположа какво се ползва за отопление. Баба ми и дядо ми живеят в къща в малък град, и там не ми е правило впечатление да мирише масово зимата по улиците.

# 536
  • Мнения: 1 719
Да бе не миришат пелетите. Същото като с дървата - мирише си на чад.

# 537
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Ами отворила съм си прозореца да проветря, радиаторите са на макс на всички етажи, на чад не ми мирише определено Grinning Иначе майка ми живее в Красна Поляна, близо до Факултета, е там си мирише стабилно.

# 538
  • София
  • Мнения: 156
Няма престижни квартали в София. Всички сме в гняста.

Не съм съгласен. Според обявите и цените им - всички са топ престиж, лукс. О, щях да забравя - и аристократични. В София повечето хора са аристократи трето поколение по бащина линия от квартал Младост 3.

# 539
  • София
  • Мнения: 8 603
Един примерен критерий за престижен квартал биха били вложенията на общината в инфраструктура и развитие на съответната зона. Обсъждано е вече тук, че по някаква причина подобни инвестиции се излизват все в южните райони, а би следвало да ги има и в северните.

Общи условия

Активация на акаунт