Плюсове и минуси на кварталите в София - 9 тема

  • 30 960
  • 749
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 1 621
Isofmap и аз го гледам. Там преди имаше и земи със статут за строеж на ДГ и Училища, но сега са променени.

Как мога да знам, че управляващите ще забъркат такава кочина, че всички земи със статут за строеж на обществени сгради ще се променят и на тяхно място ще се появят жилищни блокове?

Как мога да знам, че общината раздава разрешения за строеж наляво на дясно без да влага нищо в обществената инфрастуктура? В момента обществената инфрастуктура се прави на парче от инвеститорите без цялостна визия , а това е пагубно за всички!

# 646
  • Мнения: 3 587
Аз от това, което съм чула, хората по кварталите, не само МанЛи, искат улици и детска градина. И това ви се струва много като претенции ли? Погледнете го и от добрата страна, ако повечето квартали се облагородят тъкмо хората няма да щъкат из вашите, да ви паркират до южния парк и тн. Simple Smile
Много съм За, всеки да си щъка до градината в квартала. И кой не иска данъците да отиват за града, а не по частни джобове? Естествено, че общината е тотал щета.
Ама да ми се обяснява как някой купил в Ливадите, щото нямал пари или щото не знаел, че е поляна... Плийз.

# 647
  • Мнения: 1 711
Попея, аз съм почти сигурен, че ти бъркаш причинно следствените връзки. Лозенец (например) е по-скъп квартал в следствие на това, че е уреден квартал, т.е. обищината (държавата) си е свършила правилно работата. Та и от там по-високи цени. А не обратното, както ти се опитваш да заблудиш във форума.
Ти едва ли не го изкарваш, че там е по-уредено, защото са по-скъпи имотите. Пък тези, които не са платили толкова за имот нямат право на елементарен контрол от страна на държавата. Ще ме извиняваш, ама това е пълна глупост.
Нищо подобно. Казвам само, че след като си купил на място без елементарна инфраструктура, виждайки това, съзнателно, вместо за същите пари да си купиш в уреден стар квартал (защото има предостатъчно такива, които, обаче, явно са ти под достойнството Wink), сега си носиш последиците от това си решение, и никой не ти е виновен, и не ти е длъжен за нищо.
Аргументът за данъците е просто констатация, че плащам повече данъци от теб, и съответно имам право да искам срещу тях да оправят инфраструктурата в моя, а не в твоя квартал.  
Право на контрол от държавата имаме всички в еднаква степен. Но аз не държа държавата отговорна за моите собствени решения и очаквам същото от теб.
Квалификациите ти ще подмина, мисля, че се вижда ясно кой говори  глупости тук. За мен ти си типичен пример на самочувствие без покритие.
Не я държиш отговорна, защото в твоя квартал нямаш проблеми от този тип. Чисто и просто.
Ако в градинката зад блока ти се окажеше "частна" по някое време и изникнеше сграда на 3 метра от твоята, вероятно и ти щеше да държиш държавата отговорна, че не упражнява контрол!

За мен ти пък си крайно тясно-скроен човек, който винаги гледа само от собствената си камбанария и никога не се поставя на мястото на другата страна.

# 648
  • София
  • Мнения: 8 553

Poppea, сигурна ли си, че си на 100% права? Аз познавам много хора, които не са купили из неуредени квартали, защото се мислят за тарикати, а защото за толкова им стигат парите. На хората животът се стича по различен начин, напоследък доста се замислям за това и съм щастлива от собствените си решения и възможности, но не считам, че са задължително мерило за всеки един човек, който ходи по земята. А все пак всеки жив човек има право да съществува - глупави и умни, способни и неспособни, късметлии и не късметлии... Кои сме аз и ти, че да решаваме за другите, без да сме походили в техните обувки за година-две поне?
Освен това, хората с имоти в неустроените квартали също плащат данъци. Аз също плащам, и част от тях вероятно отиват за поддръжка и (уж) строеж на нови детски градини. И понеже нямам деца, сега да искам специално моите данъци да отиват за канализация в Косанин дол, понеже ми е по-приоритетно от образованието и социализацията на хорските деца? Не мисля, че това е обективно и работещо решение - нито за частното, нито за общото. Защото на тези хора децата (образовани или не) се предполага някой ден да ме лекуват например.
Сигурна съм, защото на същите тези хора спокойно биха им стигнали парите за Люлин, например, уреден квартал с метро и с много НС също. Да, ама те са с претенции за "новичко" в "престижен район", как така ще идат в Люлин при "селяните" (в кавички е, защото е сарказъм, надявам се да се разбира)?! Затова казах, че са тарикати. А сега реват от собствения си тарикатлък.
За данъците вече коментирах - данъците са по райони и за скъпите райони са най-високите данъци.  И хората, които ги плащаме, имаме право да очакваме с тях да ремонтират нашите квартали.
Същото се отнася за теб - като си избрала да живееш във вилна зона, си носиш последиците от това. За същите пари, а дори и за по-малко,  можеше да си купиш в Люлин или Надежда, където има училища и ДГ, и ГТ, и канализация също.
Първо, не знам защо реши, че имам някакви претенции? По европейски директиви (а все пак сме в ЕС и се възползваме от финансиране) в район с над 2000 обитатели следва да има канализация. Нещо претенциозно ли виждаш в това да си комуникирам с общината и да питам защо не си изпълняват ангажиментите? Не те карам ти да се занимаваш, та не разбирам къде е претенцията в случая, при положение, че и двете сме платили на общината толкова, колкото са ни поискали (не е, да кажеш, някаква сума по избор, та на тази база да си мерим дадено/получено). По твоята логика хората от Вади и Ливади трябва да ти се чудят защо се оплакваш от високите данъци, срещу които не получаваш достатъчно (според теб). И да кажат: да не беше се настанявала в квартал с високи данъци, като знаеш, че парите няма да се оползотворят за кварталните улици, ами ще идат за друго. И така омагьосан кърг - все някой на някого да се присмее, да надхитри, да не остане по-назад, да е Вуте зле... Както казах, аз нямам деца и нямам претенци да се спре тази социална услуга, нищо че я плащам. Май ти имаш някакви претенции обаче?
Второ, нима предлагаш всички да се съберат в старите квартали (които все някога не са били стари, де). И как ще стане по-точно?
Хората не искат даром да им се подарява, искат срещу данъците си да получават обществена (не лична!) инфраструктура - не мерим кой колко метра улица да получи, а дали изобщо ще се случи. Защо трябва да се избира между "или да има за мен, или да има за теб"? Аз не гледам така на нещата - събират се пари от всички и следва да се работи във всички столични райони. Ако фекалиите на Вадите претоварваха старата канализация на Лозенец така, че целия квартал да смърди на отходни води, ти щеше да имаш общ интерес с хората от Вадите, нали? Обаче сега не е моментът с общ интерес и значи всеки се спасява поединично Simple Smile Ами тогава защо всички рипаме срещу печките на твърдо гориво из конкретни райони? И там хората се справили поединично, пък сега всички им държим сметка?!
Живеем според концепцията за социална държава, харсва ти или не. Затова е малко нелогично според мен, да опитваш да налагаш личното над общественото удобство - просто цялата идея не работи така. Не че не можеш да опиташ, но полезността на резултата на мен ми е съмнителна. Не вярвам, че ако отидеш в общината и поискаш парите ти от данъци да отидат за ремонт на улицата пред вас, това ще се случи. Което прави спорът тук малко излишен.

# 649
  • Мнения: 1 621
Хората не държат управляващите отговорни просто, защото не си дават сметка какви каши забъркват. И то такива, които нямат оправяне!
Ще дам пример. Заради бебето ми се налагаше да ползвам асансьори на обществени места. Един конктетно почти постоянно беше развален. Засякох един ден хората, които са отговорни за поддръжката и започнах да им се карам Simple Smile. Те обаче много подробно и като на лаик ми обясниха, защо вината не е тяхна.
Всичко идва от лошото проектиране. От там нататък каквото и да правят те - все се налага след дъжд да ремонтират асансьора.
Споделиха, че подобно е и положението на асансьорите в метрото. Там пък така са проектирани нещата, че водата отива право в асансьорите. Не знам дали си спомняте, но лятото набързо слагаха още едно стъпало на подлезите на метрото и то в центъра, защото цялата вода се изливаше там.
С ремонта на Западен парк е още по-голяма простотия. Там постоянно се наливат едни пари и не се знае дали скоро парка ще има някакъв вид.
Всички тези безумия всички ние ги плащаме, но масово на хората не им пука, а засягат всички ни!

# 650
  • Мнения: X
Скрит текст:
Никой не кара никого да разбира от урбанизиране, КИНТове, отстояния или Ф на колекторни тръби. Така както не е необходимо да разбираш от ядрена физика или съдова хирургия.
Има си консултанти, адвокати, брокери (нищо, че за българина това са мръсни думи, щото "разбира" от всичко).
Всъщност точно това казваше в предния си коментар, че е необходимо човек сам да гледа, казваш го и сега.
Ако трябва да сме точни, именно брокери и консултанти на времето залъгваха (а някои дори и днес го правят), че това е перспективен нов квартал с големи обещания и т.н. Тоест си противоречиш.
Скрит текст:
Ами не знам дали могат да измислят някаква система за справедливо разпределение на данъците. Мисля, че всички ще са доволни Simple Smile например в Лозенец плащат 10 процента повече данъци, имат право да им ремонтират 10 метра повече улица.. ако някой го измисли ще е супер.
Скрит текст:
Не, става с делегирани бюджети за районите.

Скрит текст:

Скрит текст:
тези, които плащат повече в общия кюп, съответно имат (морално) право да получат повече като инфраструктура.

Нали така?

Някак не ми изглежда справедливо, ти как мислиш?
Това го кажи на ресторантьорите/хотелиерите, дето са над 50% в сивата икономика, да си посмалят претенциите. Защото като гледам телевизия, а и на живо по Витошка, все те са по телевизии и медии да се жалват и да искат - още, и още, и още. А след това - право на Дондуков 1, да се разберат.

Държавният/общинският/социалният/здравният бюджети са солидарни - плащаш пропорционално на дохода (по идея) и получаваш според нуждите (евентуално) или по справедливост, а не пропорционално на внесеното.
Казвам го на Фък-овците. Точно. Затова аз претенции нямам, но очаквам и Фък-овците да ги понамалят, че са им в повече, според мен, несъответно на нищо. И да гледат, и да мислят, когато купуват, а не после да търсят виновен за собствените си съзнателни решения.
Значи според теб ситуацията в новите квартали е напълно нормална и всички трябва да сме щастливи и с розовите очила? И няма какво повече да се изисква за квартали като Манастирски ливади? Голяма злоба се сипе тук по живущите в тези квартали. Чак понякога става смешно. А те в голямата си част са обикновени хора, които си плащат данъците и очакват да има съответните регулации и инвестиционни проекти от страна на държавата, така както в другите квартали.
Според мен трябва да посмалиш претенциите, защото нямаш на какво отгоре да претендираш, след като си направил своя избор да живееш в квартал без инфраструктура напълно съзнателно, и никой не ти е обещавал друго, а и плащаш по-малки данъци от други райони. Ще я има, ама не си ти с предимство и  ще почакаш да прецени общината кога да ти ги направи. Защото освен теб тя има и други райони да обслужва, че и с по-високи данъци от твоите. Солидарно, да, но това е все едно аз да плащам максимална здравна, ти по-малка, напълно съзнателно и избрано от теб, а ти непрекъснато да мърмориш какво лошо здравно обслужване получаваш, и да искаш за теб да е по-добро, като парите за това се вземат от мен.  Еми няма как да се съглася. Платила съм повече за имота си, плащам по-високи данъци, а претенциите ми са по-малки от твоите. Не виждам на какво основание да е така. Направил си своя избор и ще си носиш последиците от него. Обикновените хора да са си купили на места, където има инфраструктура, има предостатъчно такива за същите пари, че и за по-малко - Люлин, Надежда, Дружба, никой не ги е бил по главата да купуват на места без такава.
Скрит текст:
Попея, аз съм почти сигурен, че ти бъркаш причинно следствените връзки. Лозенец (например) е по-скъп квартал в следствие на това, че е уреден квартал, т.е. обищината (държавата) си е свършила правилно работата. Та и от там по-високи цени. А не обратното, както ти се опитваш да заблудиш във форума.
Ти едва ли не го изкарваш, че там е по-уредено, защото са по-скъпи имотите. Пък тези, които не са платили толкова за имот нямат право на елементарен контрол от страна на държавата. Ще ме извиняваш, ама това е пълна глупост.
Нищо подобно. Казвам само, че след като си купил на място без елементарна инфраструктура, виждайки това, съзнателно, вместо за същите пари да си купиш в уреден стар квартал (защото има предостатъчно такива, които, обаче, явно са ти под достойнството Wink), сега си носиш последиците от това си решение, и никой не ти е виновен, и не ти е длъжен за нищо.
Аргументът за данъците е просто констатация, че плащам повече данъци от теб, и съответно имам право да искам срещу тях да оправят инфраструктурата в моя, а не в твоя квартал.  
Право на контрол от държавата имаме всички в еднаква степен. Но аз не държа държавата отговорна за моите собствени решения и очаквам същото от теб.
Квалификациите ти ще подмина, мисля, че се вижда ясно кой говори  глупости тук. За мен ти си типичен пример на самочувствие без покритие.
Не я държиш отговорна, защото в твоя квартал нямаш проблеми от този тип. Чисто и просто.
Ако в градинката зад блока ти се окажеше "частна" по някое време и изникнеше сграда на 3 метра от твоята, вероятно и ти щеше да държиш държавата отговорна, че не упражнява контрол!

За мен ти пък си крайно тясно-скроен човек, който винаги гледа само от собствената си камбанария и никога не се поставя на мястото на другата страна.
А тебе някой би ли те да купиш на място с такива проблеми? Не, доброволно си купил, затова ги имаш, затова и отговорността да ги имаш си е твоя. Ако беше купил в Люлин, нямаше да ги имаш. Аз съм си купила на място без такива проблеми, изборът си е бил мой. Тясно или широко, парите са едни и не си ти с предимство да ги харчат за теб. Съвсем се поставям на мястото на другата страна, затова виждам твоето парвенюшко нежелание да живееш в по-достъпен, но уреден квартал, като Люлин или Дружба (на подобни цени, дори и по-ниски) и няма как да ти съчувствам за проблеми, които сам си си създал със своя съзнателен избор.

Тони, Европейски директиви може и да има, ама пари яма. Като си решила да живееш във вилна зона, е трябвало да помислиш и за това. Иначе може да си комуникираш с когото си искаш за каквото си искаш, за канализация ще почакаш.
 
Скрит текст:

Poppea, сигурна ли си, че си на 100% права? Аз познавам много хора, които не са купили из неуредени квартали, защото се мислят за тарикати, а защото за толкова им стигат парите. На хората животът се стича по различен начин, напоследък доста се замислям за това и съм щастлива от собствените си решения и възможности, но не считам, че са задължително мерило за всеки един човек, който ходи по земята. А все пак всеки жив човек има право да съществува - глупави и умни, способни и неспособни, късметлии и не късметлии... Кои сме аз и ти, че да решаваме за другите, без да сме походили в техните обувки за година-две поне?
Освен това, хората с имоти в неустроените квартали също плащат данъци. Аз също плащам, и част от тях вероятно отиват за поддръжка и (уж) строеж на нови детски градини. И понеже нямам деца, сега да искам специално моите данъци да отиват за канализация в Косанин дол, понеже ми е по-приоритетно от образованието и социализацията на хорските деца? Не мисля, че това е обективно и работещо решение - нито за частното, нито за общото. Защото на тези хора децата (образовани или не) се предполага някой ден да ме лекуват например.
Сигурна съм, защото на същите тези хора спокойно биха им стигнали парите за Люлин, например, уреден квартал с метро и с много НС също. Да, ама те са с претенции за "новичко" в "престижен район", как така ще идат в Люлин при "селяните" (в кавички е, защото е сарказъм, надявам се да се разбира)?! Затова казах, че са тарикати. А сега реват от собствения си тарикатлък.
За данъците вече коментирах - данъците са по райони и за скъпите райони са най-високите данъци.  И хората, които ги плащаме, имаме право да очакваме с тях да ремонтират нашите квартали.
Същото се отнася за теб - като си избрала да живееш във вилна зона, си носиш последиците от това. За същите пари, а дори и за по-малко,  можеше да си купиш в Люлин или Надежда, където има училища и ДГ, и ГТ, и канализация също.
Скрит текст:
Първо, не знам защо реши, че имам някакви претенции? По европейски директиви (а все пак сме в ЕС и се възползваме от финансиране) в район с над 2000 обитатели следва да има канализация. Нещо претенциозно ли виждаш в това да си комуникирам с общината и да питам защо не си изпълняват ангажиментите? Не те карам ти да се занимаваш, та не разбирам къде е претенцията в случая, при положение, че и двете сме платили на общината толкова, колкото са ни поискали (не е, да кажеш, някаква сума по избор, та на тази база да си мерим дадено/получено). По твоята логика хората от Вади и Ливади трябва да ти се чудят защо се оплакваш от високите данъци, срещу които не получаваш достатъчно (според теб). И да кажат: да не беше се настанявала в квартал с високи данъци, като знаеш, че парите няма да се оползотворят за кварталните улици, ами ще идат за друго. И така омагьосан кърг - все някой на някого да се присмее, да надхитри, да не остане по-назад, да е Вуте зле... Както казах, аз нямам деца и нямам претенци да се спре тази социална услуга, нищо че я плащам. Май ти имаш някакви претенции обаче?
Второ, нима предлагаш всички да се съберат в старите квартали (които все някога не са били стари, де). И как ще стане по-точно?
Хората не искат даром да им се подарява, искат срещу данъците си да получават обществена (не лична!) инфраструктура - не мерим кой колко метра улица да получи, а дали изобщо ще се случи. Защо трябва да се избира между "или да има за мен, или да има за теб"? Аз не гледам така на нещата - събират се пари от всички и следва да се работи във всички столични райони. Ако фекалиите на Вадите претоварваха старата канализация на Лозенец така, че целия квартал да смърди на отходни води, ти щеше да имаш общ интерес с хората от Вадите, нали? Обаче сега не е моментът с общ интерес и значи всеки се спасява поединично Simple Smile Ами тогава защо всички рипаме срещу печките на твърдо гориво из конкретни райони? И там хората се справили поединично, пък сега всички им държим сметка?!
[/spoiler]
Живеем според концепцията за социална държава, харсва ти или не. Затова е малко нелогично според мен, да опитваш да налагаш личното над общественото удобство - просто цялата идея не работи така. Не че не можеш да опиташ, но полезността на резултата на мен ми е съмнителна. Не вярвам, че ако отидеш в общината и поискаш парите ти от данъци да отидат за ремонт на улицата пред вас, това ще се случи. Което прави спорът тук малко излишен.
[/b]
Кое е общественото удобство, да си построиш къща на във вилната зона с ясното съзнание, че няма канализация, и да настояваш после общината да ти прокара до нея канализация не е обществено удобство, а е твое лично удобство. Ще има канализация в Косанин дол, но когато дойде нейният ред.  Все пак изборът да се заселиш във вилна зона без канализация си е твой осъзнат избор. Никой не ти е обещал канализация, нито пък ти е гарантирал, че ще имаш, когато си купуваше парцела и строеше къщата. Като си искала канализация, да си си купила имот на място с такава.
Аз претенции към общината нямам, защото знам, че тя прави каквото може с парите, които събира от данъци. Искам нови тротоари, искам и нови осветителни тела, но като съм купувала, съм видяла, че са стари, сега виждам, че ги подменя поетапно и имам търпение да изчакам да ги подмени. Ти като си купувала без канализация, ще имаш търпението да изчакаш да ти  направи. То така или иначе така ще се случи, де, затова с последното съм съгласна Simple Smile

Последна редакция: вт, 01 дек 2020, 20:41 от Анонимен

# 651
  • Мнения: 1 621
Poppea , всичко това, което казваш изцяло отговаря и за теб! Ти си си избрала да живееш в най-не поддържатана столица в Европа!
Това значили, че трябва да си налягаме парцалите и да си остане все така на последно място?
Обикаляла съм доста големи градове дори из източна Европа и да ти кажа честно, скоро няма да ги стигнем.
Ама как да ги стигнем като мисленето на повечето хора е като твоето, а именно хората да не искат подобрение на нещата, защото знаят, че живеят в гето!
На запад са открили начин да се справят с липсата на канализация и липсата на пари за тази канализация. Като не могат да развиват обществената инфраструктура в дадне район просто не дават разрешение за строеж! За това имат ясен план как да им се развиват градовете и селата и крайния резултат е доста добър като визия! Защото заедно с частните интереси се развиват и обществените!
Аз пак казвам, че тук визията за града тотално липсва и в кварталите и във вилните зони (не знам защо все още се водят вилни зони, като и в тях има големи бизнес сгради) и в центъра на града.

# 652
  • София
  • Мнения: 2 375
Хайде сега, Poppea виновна за лошото градоустройство.

Всъщност, виновни сме всички, които само си чешем езиците по форумите, а в действителност нищо не правим!

Да се дават примери от Западна Европа е несериозно. Преди да ги гоним по критерий инфраструктура, трябва мноооого да ги гоним по критерий гражданско общество.

Колко изменения на ПУП проследихте и обжалвахте? О, ама то не можело всеки непрекъснато всичко да следи.
А колко пъти се свързахте с общинския съветник, за когото сте гласували? Ама те всички са маскари, защо изобщо да гласувам.
А колко пъти подадохте сигнал за нещо нередно в квартала? Ама то няма смисъл, никой не ги чете тия сигнали. (Това, последното със сигурност не е така, две опасни неща бяха поправени в кратък срок след мой сигнал.)

Истината е, че е лесно да се бориш с администрация, управници, политици. Но само, ако имаш съмишленици. Когато съгражданите ти имат типичния български манталитет на мрънкане и нищоправене, борбата е обречена. И тогава всеки се "спасява поединично", купувайки по-скъпо, но в по-уреден квартал.

Последна редакция: ср, 02 дек 2020, 10:19 от Илит

# 653
  • Мнения: 1 621
Защо Popepea, да е виновна?
Просто това, което тя обяснява за другите хора важи и за нея, защото всички заедно сме затънали в тази "кочина".
И не сравнявам със западна Европа, а с източна. И казвам, че и тях няма да стигнем.

Сигнали подавам редовно. Мога да ти пратя сиписъка, да "удариш едно рамо". Срещам се и с разни хорица из общината, които нямат и идея какво правят там, но пък от тях зависи решаването на проблемите!
Имам и частични успехи, но висчко изисква адски много усилия, дори и за дребни неща. Като например поставяне на мантинела на опасни места! Косенето на тревата между блоковите пространства и т.н.
И какво означава уреден квартал в София? Има такива с малко по-малко недостатъци, но като цяло навсякъде куца обществената инфраструктура.
За протокола да кажа, че живея в един от кварталите, които се води "уреден".

# 654
  • София
  • Мнения: 4 020
Това с данъците не е точно така.
   Вземете 1 кв. км. площ от зона 1, до Римската стена, примерно и данъците, които се събират от живущите там, и ги сравнете с данъците, които се събират от живущите на 1кв.км. във Витоша, Хладилника или Ливадите. Поради различната гъстота и още по-различното изчисляване на площта на жилищата, сумите събирани в "новите" квартали ще са повече от "старите". По същия начин сравнете данъците от едно 20-етажно ЕПК в Младост или Люлин (там ли са най-ниските данъци?) и същата площ до НДК. От къде ще се получат повече пари?
   Та не е толкова просто с плащането и получаването.

# 655
  • Мнения: X
Poppea , всичко това, което казваш изцяло отговаря и за теб! Ти си си избрала да живееш в най-не поддържатана столица в Европа!
Това значили, че трябва да си налягаме парцалите и да си остане все така на последно място?
Обикаляла съм доста големи градове дори из източна Европа и да ти кажа честно, скоро няма да ги стигнем.
Ама как да ги стигнем като мисленето на повечето хора е като твоето, а именно хората да не искат подобрение на нещата, защото знаят, че живеят в гето!
На запад са открили начин да се справят с липсата на канализация и липсата на пари за тази канализация. Като не могат да развиват обществената инфраструктура в дадне район просто не дават разрешение за строеж! За това имат ясен план как да им се развиват градовете и селата и крайния резултат е доста добър като визия! Защото заедно с частните интереси се развиват и обществените!
Аз пак казвам, че тук визията за града тотално липсва и в кварталите и във вилните зони (не знам защо все още се водят вилни зони, като и в тях има големи бизнес сгради) и в центъра на града.

Да, избрала съм и не търся виновен за избора си - за ралзика от Фък-овците, на които винаги друг им е виновен. Не знам защо не успяваш да разбереш разликата... Wink
Обикаляла съм сигурно много повече от теб, първо защото ми е свързано с работата и второ, че съм доста по-голяма. И там има различни случаи, не мисля да се коментирам по темата, нямам време за губене.
За н-ти път  казвам, като знае някой, че някъде няма канализация или улица, или друга инфраструктура,  защо купува там? Изначалният проблем за мен е в желанието на много хора да купят точно там, защото той води след себе си интерес на инвеститори и след него, разрешения от общината за строеж. Хиляда пъти го повторих, ама като не ти изнася, го подминаваш - никой няма да поиска от общината разрешение за строеж на място без инфраструктура, ако няма купувачи на това място. Купуват с ясното съзнание, че там няма инфраструктура, а после "кой ми с...а в гащите, че нямам инфраструктъра?!" И не е въпрос на възможности, защото има квартали със същите цени и по-ниски, които си имат нормалната инфраструктура, но са "недостойни" за тези купувачи, защото не са в "престижен район" и са "селски" квартали. Сякаш тези купувачи са родени в Бъкингамския дворец...
Повече нямам намерение да водя безсмислен диалог. Който е купил на място без инфраструктура, съзнателно е избрал да живее без нея и ще чака, докато му деойде редът да има такава, по преценка на общината.
Това с данъците не е точно така.
   Вземете 1 кв. км. площ от зона 1, до Римската стена, примерно и данъците, които се събират от живущите там, и ги сравнете с данъците, които се събират от живущите на 1кв.км. във Витоша, Хладилника или Ливадите. Поради различната гъстота и още по-различното изчисляване на площта на жилищата, сумите събирани в "новите" квартали ще са повече от "старите". По същия начин сравнете данъците от едно 20-етажно ЕПК в Младост или Люлин (там ли са най-ниските данъци?) и същата площ до НДК. От къде ще се получат повече пари?
   Та не е толкова просто с плащането и получаването.

Да, ама в Ливадите или в Младост инфраструктурата се ползва от десетки пъти повече хора и съответно изисква да бъде много по-често обновявана. Така че танто за кукуригу. Отделен въпрос е каква е събираемостта на тези данъци в различните райони. Така или иначе, като плащам най-висок данък на кв.м. (което е нормиран измерител на данъка за целите на сравнението), очквам с него  най-напред да бъде обновявана инфраструктурата в моя квартал, а не някъде, където някой е купил с ясното съзнание, че няма да има такава и няма да ползва такава. Разбирам, че е искал да се направи на тарикат, да купи, пък после да иска да му я направят, но мисля, че е справедливо да почака да му дойде редът в приоритетите на общината.

Да направят делегирани бюджети на районите и ще видим кой какво събира и какво разходва. Аз съм "за".

Последна редакция: ср, 02 дек 2020, 11:31 от Анонимен

# 656
  • Мнения: 2 780
Купуват защото им е обещано или се надяват, че инфраструктура и канал ще бъдат изградени. Както купуват като им кажат, че цените ще скачат. Надежда? Вяра? Мечти? Илюзии? Simple Smile

# 657
  • Мнения: X
Купуват защото им е обещано или се надяват, че инфраструктура и канал ще бъдат изградени. Както купуват като им кажат, че цените ще скачат. Надежда? Вяра? Мечти? Илюзии? Simple Smile
Кой им е обещал? Да не би общината да им е дала писмо за намерение или друг документ? Обещал им е някакъв инвеститор, който има само една цел - да продаде на заблудените имоти без инфраструктура на цена на имоти с такава. Но да си заблуден не оправдание за грешката ти и като си заблуден, си плащаш за нея, а не търсиш друг извън теб виновен, който да плаща за нея.

# 658
  • Мнения: 1 711
Хора, за какви обещания, надежди, вяра, мечти, илюзии говорите изобщо?! Говорим за елементарна регулация на застрояванията и инвестиционни проекти от общината. Това, че живеещите в Манастирски Ливади плащат една идея по-нисък данък от живеещите в Лозенец (примерно) не означава, че трябва да бъдат лишавани от тези работи! Погледнете се отстрани какви сте злобари, нямам думи. Попея, нямаш каквото и да е право да казваш, че плащам за някакви грешки като съм купил в Манастирски ливади през 2005-та година. Грешката не е в мен, а в подкупната община, където се издават безумни разрешения за строеж без отстояния от другите сгради, в противоречие със строителните показатели, върху съществуващи вече улици и т.н. и т.н. и отказвам да приема каквато и да е вина върху себе си заради тези неуредици! Това е работа на държавата, не е моя (като купувач). Точка. Плащам ли данъци? Плащам. Тогава имам право точно колкото теб да претендирам кварталът да има елементарните удобства както другите "уредени" софийски квартали.

# 659
  • Мнения: 9 754
Е хайде, аз не съм от много обикалялите по света, ама все пак да кажа.

Бивша соцстрана, Бърно, прокарват газови тръби под тротоара ли беше, до тротоара ли беше. Не повече от 10 м. дължина, ширина - не повече от метър. 3 работника, след като са положили тръбите, ги засипват. Лазерен нивелир (или както там се казва), на триножник, малък валяк. Насипват нещо си, трамбоват бавно, мерят с нивелира, пак насипват нещо друго си, пак мерят с нивелира. Не седяха да се чешат кой където го сърби, не седяха да пият бира, да пушат, да чакат да дойде кола с матрЯл. Липсваха единствено в обедната почивка. За 3 дни беше готово, асфалтирано.
Да опиша какво виждам в моя квартал - София, център, Сточна гара. В район от 1 каре и половина, където преди 3 години са сменяни тотал най-големите тръби на Топлофикация, онези дето минават над реката през бул. Сливница, поради което цяло лято бяха разкопани улиците, като поне 2,5 мес. не се мерна нито един работник. Та след този тотален ремонт - всяка година се пукат тръбите поне по 2-3 пъти - 1) пред Бърза помощ (паркинга с линейките), до Бърза помощ (ъгъла с Чумерна), на 1 пресечка - ъгъла с Дунав, и веднъж точно на кръстовището пред МРРБ. Идват, разкопават, оправят за ден-два, 1 ден стои открито (да видят дали нещо не тече пак), след това зариват дупката, най-отгоре рехав чакъл, по-скоро малко чакъл с много прах, оставя се така седмица-две да го отъпчат колите, като минават. Няма мерене с лазерен нивелир, дори с канап не гледат нивото, всичко е на око. Като тръгне да вали дъжд/сняг, идват и асфалтират. При естествен наклон на улиците към Сливница, съответно към шахтите, на повечето пресечки наклонът е наобратно. Та при дъжд/сняг локвите не могат да се изтичат в шахтите.
Та така, сигурна съм, че аналогично е положението и във всички останали райони на София.

И да попитам много пътуващите в чужбина - в коя държава, поне европейска да е, примерно, властите ще издадат разрешение за строеж на кооперация без в района да има канализация? И то не на 1 кооперация, а на вече цели квартали с кооперации. Айде - къщи и вили все някак ще се справят с някакви еко-меко решения, дето струват няколко торби с пари, ама кооперации?

И аз смятам, че не купувачите са виновни, че купуват в райони без инфраструктура, а общината, която дава разрешения за строеж на кооперации в тези квартали. Потенциалните купувачи сключват договор за жилище обикновено когато има вече разрешение за строеж, рядко са тези, които купуват преди разрешение за строеж. Именно разрешението за строеж за купувачите е гаранцията от властта, че всичко със строежа е изрядно на етап планиране. Ако общината не дава разрешения за строеж, няма да има строежи в тези неуредени квартали. И толкова.

Общи условия

Активация на акаунт