Плюсове и минуси на кварталите в София - 9 тема

  • 31 043
  • 749
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: X
Ох, ама какви сте идеалисти тука...
Скрит текст:
Да си провери човек видът застрояване и отстоянията - и като ги провери 2005-та и са едни нормални и изгелжда супер квартала, обаче 2015-та сменят вида застрояване, почват да допускат строежи с ненормални отстояния и тотално зае*ават всякакво градоустройство, тогава пак ли сам си е воновен човек? Nellytan го обясни сумати пъти... не гражданите са длъжни да са урбанисти, те затова са назначили и плащат на урбанисти в общината! Обаче ние си се дърляме тука и викаме "ма ти що живееш там"? Ми щото няма как всички до един да се напъхаме в старите и устроени квартали! Затова е нужно новите да се строят с мисъл. И не с мисълта на купувача, от когото НЕ зависят решенията за града и квартала. Редови гражданин няма право дори улицата пред дома си да пипне, ако и да може сам да си я преасфалтира.
И инвеститорите не винаги са виновни. Подхваща човекът строеж, свършва си проекта според всички норми, които са му търсили от общината. Идва следващия, който е от типа "имам човек" и за него не важат същите правила. И к'во правим? Как да обвиняваме нашия инвеститор, че след него се появил един тарикат и му прецакал вече завършения проект?

И на общината мотивите са много, за да не направи инфраструктурата 😁 Ами искайте си, кой ви пречи? [...]За мен не се грижи, аз съм си взела на място, където няма как да строи някой наоколо, то и това се гледа, като купуваш.
Poppea, според мен е донякъде полезно човек да си гледа от своята камбанария, да си е намерил решение за себе си и за частния си случай. Но ти давам една друга гледна точка. Ако не се спасявахме поединично, ами имахме изисквания и за общото, каквито имаме за личното, може би въздухът в София щеше да става и за дишане; може би щеше да има детски градини и нормален ГТ - на тази трапеза "ние" и "вие" ядем една и съща баница. От една страна деленето на "аз/ти" и "ние/те" е хубаво доколкото сваля стреса в живота ни лично, но пък в дългосрочен "общото" рано или късно ни застига и собственият ни work around вече не е достатъчен като решение Sad
Никакви идеалисти не сме. И купувачите във Вадите не са. Напълно е ясно, че купувачите купуват в ливадите заради цената - искат хем ново, хем евтино, а такова върви с някои "екстри", които те би трябвало да знаят априори и да са ги приели. Да, но  те си мислят, че са по-умни от другите,  които купуват в уредените квартали и плащат повече заради това (по един или друг начин, дали с много повече пари за НС, или за СС, или за панел), а после реват на общината за инфраструктура и отстояния.
Няма как да съм на една трапеза с всички тарикати, купили във Вади и ливади с ясното съзнание, че купуват без никаква инфраструктура и които после искат от моите данъци да им я оправят. Точно защото "баницата" е една, парите за инфраструктура са едни, а в старите квартали също има нужда от пари за инфраструктура, аз си плащам данъците за това. Така че който е купувал и е виждал, че няма инфраструктура, си стои без нея поне докато общината не реши, че има възможност да задели пари за там. От мен толкоз за "общото" и "частното".
Колкото до това дали купувачите са или не са урбанисти - ами то и дизайнери, и строители не са, ама като си правят ремонта, или стават такива, образоват се, или плащат на този, който е, за да им направи проекта за дизайн, а после и да има организира и  надзирава строителните работи, а после за самите работи. Така и при купуването - или се информират сами, или си плащат на информиран да им каже. Ако искат да знаят. Ако не искат, си носят последиците от незнанието и никой друг не им е виновен за това.

Последна редакция: вт, 01 дек 2020, 11:07 от Анонимен

# 631
  • Мнения: 9 669
Попеа, аз разбирам от твоя пост, че теб много те радва това, че на хората в другите квартали им е гадно. И то само заради това, че са купили по-евтино от теб... т.е. са по-големи "тарикати" от теб. Но аз предполагам, че тези хора също плащат данъци и например не са съгласни с тези пари да ремонтират някоя улица в Лозенец.

# 632
  • София
  • Мнения: 8 570
Poppea, сигурна ли си, че си на 100% права? Аз познавам много хора, които не са купили из неуредени квартали, защото се мислят за тарикати, а защото за толкова им стигат парите. На хората животът се стича по различен начин, напоследък доста се замислям за това и съм щастлива от собствените си решения и възможности, но не считам, че са задължително мерило за всеки един човек, който ходи по земята. А все пак всеки жив човек има право да съществува - глупави и умни, способни и неспособни, късметлии и не късметлии... Кои сме аз и ти, че да решаваме за другите, без да сме походили в техните обувки за година-две поне?
Освен това, хората с имоти в неустроените квартали също плащат данъци. Аз също плащам, и част от тях вероятно отиват за поддръжка и (уж) строеж на нови детски градини. И понеже нямам деца, сега да искам специално моите данъци да отиват за канализация в Косанин дол, понеже ми е по-приоритетно от образованието и социализацията на хорските деца? Не мисля, че това е обективно и работещо решение - нито за частното, нито за общото. Защото на тези хора децата (образовани или не) се предполага някой ден да ме лекуват например.

# 633
  • Мнения: X
Попеа, аз разбирам от твоя пост, че теб много те радва това, че на хората в другите квартали им е гадно. И то само заради това, че са купили по-евтино от теб... т.е. са по-големи "тарикати" от теб. Но аз предполагам, че тези хора също плащат данъци и например не са съгласни с тези пари да ремонтират някоя улица в Лозенец.
Нито не ме радва,  нито ме натъжава. Казвам само, че всеки си носи последиците на собствените си съзнателни решения, затова е добре да се информира предварително за тях, а ако не може, да си наеме някой информиран. Тоест, че незнанието не е оправдание за грешни решения.
Данъците в Лозенец са сред най-високите за София (заедно с Иван Вазов, център, Докторски и един-два още), така че със сигурност плащам повече данъци от тези във Вади и ливади, и срещу това очаквам да бъдат ремонтирани улиците в Лозенец, а не във Вади и ливади.
Poppea, сигурна ли си, че си на 100% права? Аз познавам много хора, които не са купили из неуредени квартали, защото се мислят за тарикати, а защото за толкова им стигат парите. На хората животът се стича по различен начин, напоследък доста се замислям за това и съм щастлива от собствените си решения и възможности, но не считам, че са задължително мерило за всеки един човек, който ходи по земята. А все пак всеки жив човек има право да съществува - глупави и умни, способни и неспособни, късметлии и не късметлии... Кои сме аз и ти, че да решаваме за другите, без да сме походили в техните обувки за година-две поне?
Освен това, хората с имоти в неустроените квартали също плащат данъци. Аз също плащам, и част от тях вероятно отиват за поддръжка и (уж) строеж на нови детски градини. И понеже нямам деца, сега да искам специално моите данъци да отиват за канализация в Косанин дол, понеже ми е по-приоритетно от образованието и социализацията на хорските деца? Не мисля, че това е обективно и работещо решение - нито за частното, нито за общото. Защото на тези хора децата (образовани или не) се предполага някой ден да ме лекуват например.
Сигурна съм, защото на същите тези хора спокойно биха им стигнали парите за Люлин, например, уреден квартал с метро и с много НС също. Да, ама те са с претенции за "новичко" в "престижен район", как така ще идат в Люлин при "селяните" (в кавички е, защото е сарказъм, надявам се да се разбира)?! Затова казах, че са тарикати. А сега реват от собствения си тарикатлък.
За данъците вече коментирах - данъците са по райони и за скъпите райони са най-високите данъци.  И хората, които ги плащаме, имаме право да очакваме с тях да ремонтират нашите квартали.
Същото се отнася за теб - като си избрала да живееш във вилна зона, си носиш последиците от това. За същите пари, а дори и за по-малко,  можеше да си купиш в Люлин или Надежда, където има училища и ДГ, и ГТ, и канализация също.

Последна редакция: вт, 01 дек 2020, 11:32 от Анонимен

# 634
  • Мнения: 1 715
Попея, аз съм почти сигурен, че ти бъркаш причинно следствените връзки. Лозенец (например) е по-скъп квартал в следствие на това, че е уреден квартал, т.е. обищината (държавата) си е свършила правилно работата. Та и от там по-високи цени. А не обратното, както ти се опитваш да заблудиш във форума.
Ти едва ли не го изкарваш, че там е по-уредено, защото са по-скъпи имотите. Пък тези, които не са платили толкова за имот нямат право на елементарен контрол от страна на държавата. Ще ме извиняваш, ама това е пълна глупост.

# 635
  • Мнения: X
Попея, аз съм почти сигурен, че ти бъркаш причинно следствените връзки. Лозенец (например) е по-скъп квартал в следствие на това, че е уреден квартал, т.е. обищината (държавата) си е свършила правилно работата. Та и от там по-високи цени. А не обратното, както ти се опитваш да заблудиш във форума.
Ти едва ли не го изкарваш, че там е по-уредено, защото са по-скъпи имотите. Пък тези, които не са платили толкова за имот нямат право на елементарен контрол от страна на държавата. Ще ме извиняваш, ама това е пълна глупост.
Нищо подобно. Казвам само, че след като си купил на място без елементарна инфраструктура, виждайки това, съзнателно, вместо за същите пари да си купиш в уреден стар квартал (защото има предостатъчно такива, които, обаче, явно са ти под достойнството Wink), сега си носиш последиците от това си решение, и никой не ти е виновен, и не ти е длъжен за нищо.
Аргументът за данъците е просто констатация, че плащам повече данъци от теб, и съответно имам право да искам срещу тях да оправят инфраструктурата в моя, а не в твоя квартал.  
Право на контрол от държавата имаме всички в еднаква степен. Но аз не държа държавата отговорна за моите собствени решения и очаквам същото от теб.
Квалификациите ти ще подмина, мисля, че се вижда ясно кой говори  глупости тук. За мен ти си типичен пример на самочувствие без покритие.

# 636
  • София
  • Мнения: 2 411
Никой не кара никого да разбира от урбанизиране, КИНТове, отстояния или Ф на колекторни тръби. Така както не е необходимо да разбираш от ядрена физика или съдова хирургия.
Има си консултанти, адвокати, брокери (нищо, че за българина това са мръсни думи, щото "разбира" от всичко).

# 637
  • Мнения: 3 589
Подкрепям написаното от Poppea и Илит

И без да съм урбанист, и без да съм правила кой знае какъв задълбочен рисърч, с просто око се виждаше, че в ливадите

.... тотално липсват детски площадки, улична инфра структура, като тротоари, пътища и пешаходни пътеки. За ДГ и училища дори и не говорим.

Като купих 2006 жилището в Брезите, в Манастирски можех да взема по-добър апартамент,за същите пари. Но не вярвах в дядо Коледа.

# 638
  • Мнения: 9 669
Ами не знам дали могат да измислят някаква система за справедливо разпределение на данъците. Мисля, че всички ще са доволни Simple Smile например в Лозенец плащат 10 процента повече данъци, имат право да им ремонтират 10 метра повече улица.. ако някой го измисли ще е супер.

# 639
  • Мнения: 9 808
Данъците отиват в общината, а тя е само една - Столична. Оттам нататък районните кметове правят проектобюджети и молят Столична община да им одобри едни разходи. На някои им одобряват разходи, включително за инфраструктура, на други - не им одобряват. Критериите за одобрение/отхвърляне са естествено "обективни".

# 640
  • Мнения: X
Данъците отиват в общината, а тя е само една - Столична. Оттам нататък районните кметове правят проектобюджети и молят Столична община да им одобри едни разходи. На някои им одобряват разходи, включително за инфраструктура, на други - не им одобряват. Критериите за одобрение/отхвърляне са естествено "обективни".
Така е, но като е така, тези, които плащат повече в общия кюп, съответно имат (морално) право да получат повече като инфраструктура. Нали така? А се получава, че те са тези с по-малко претенции от другите, които плащат по-малко в общия кюп, затова пък претенции да искаш. Някак не ми изглежда справедливо, ти как мислиш?

# 641
  • Мнения: 9 808

тези, които плащат повече в общия кюп, съответно имат (морално) право да получат повече като инфраструктура.

Нали така?

Някак не ми изглежда справедливо, ти как мислиш?

Това го кажи на ресторантьорите/хотелиерите, дето са над 50% в сивата икономика, да си посмалят претенциите. Защото като гледам телевизия, а и на живо по Витошка, все те са по телевизии и медии да се жалват и да искат - още, и още, и още. А след това - право на Дондуков 1, да се разберат.

Държавният/общинският/социалният/здравният бюджети са солидарни - плащаш пропорционално на дохода (по идея) и получаваш според нуждите (евентуално) или по справедливост, а не пропорционално на внесеното.

# 642
  • Мнения: X
Ами не знам дали могат да измислят някаква система за справедливо разпределение на данъците. Мисля, че всички ще са доволни Simple Smile например в Лозенец плащат 10 процента повече данъци, имат право да им ремонтират 10 метра повече улица.. ако някой го измисли ще е супер.
Не, става с делегирани бюджети за районите.
Скрит текст:

тези, които плащат повече в общия кюп, съответно имат (морално) право да получат повече като инфраструктура.

Нали така?

Някак не ми изглежда справедливо, ти как мислиш?
Това го кажи на ресторантьорите/хотелиерите, дето са над 50% в сивата икономика, да си посмалят претенциите. Защото като гледам телевизия, а и на живо по Витошка, все те са по телевизии и медии да се жалват и да искат - още, и още, и още. А след това - право на Дондуков 1, да се разберат.

Държавният/общинският/социалният/здравният бюджети са солидарни - плащаш пропорционално на дохода (по идея) и получаваш според нуждите (евентуално) или по справедливост, а не пропорционално на внесеното.
Казвам го на Фък-овците. Точно. Затова аз претенции нямам, но очаквам и Фък-овците да ги понамалят, че са им в повече, според мен, несъответно на нищо. И да гледат, и да мислят, когато купуват, а не после да търсят виновен за собствените си съзнателни решения.

# 643
  • Мнения: 1 715
Никой не кара никого да разбира от урбанизиране, КИНТове, отстояния или Ф на колекторни тръби. Така както не е необходимо да разбираш от ядрена физика или съдова хирургия.
Има си консултанти, адвокати, брокери (нищо, че за българина това са мръсни думи, щото "разбира" от всичко).
Всъщност точно това казваше в предния си коментар, че е необходимо човек сам да гледа, казваш го и сега.
Ако трябва да сме точни, именно брокери и консултанти на времето залъгваха (а някои дори и днес го правят), че това е перспективен нов квартал с големи обещания и т.н. Тоест си противоречиш.
Скрит текст:
Ами не знам дали могат да измислят някаква система за справедливо разпределение на данъците. Мисля, че всички ще са доволни Simple Smile например в Лозенец плащат 10 процента повече данъци, имат право да им ремонтират 10 метра повече улица.. ако някой го измисли ще е супер.
Скрит текст:
Не, става с делегирани бюджети за районите.

Скрит текст:

Скрит текст:
тези, които плащат повече в общия кюп, съответно имат (морално) право да получат повече като инфраструктура.

Нали така?

Някак не ми изглежда справедливо, ти как мислиш?
Това го кажи на ресторантьорите/хотелиерите, дето са над 50% в сивата икономика, да си посмалят претенциите. Защото като гледам телевизия, а и на живо по Витошка, все те са по телевизии и медии да се жалват и да искат - още, и още, и още. А след това - право на Дондуков 1, да се разберат.

Държавният/общинският/социалният/здравният бюджети са солидарни - плащаш пропорционално на дохода (по идея) и получаваш според нуждите (евентуално) или по справедливост, а не пропорционално на внесеното.
Казвам го на Фък-овците. Точно. Затова аз претенции нямам, но очаквам и Фък-овците да ги понамалят, че са им в повече, според мен, несъответно на нищо. И да гледат, и да мислят, когато купуват, а не после да търсят виновен за собствените си съзнателни решения.
Значи според теб ситуацията в новите квартали е напълно нормална и всички трябва да сме щастливи и с розовите очила? И няма какво повече да се изисква за квартали като Манастирски ливади? Голяма злоба се сипе тук по живущите в тези квартали. Чак понякога става смешно. А те в голямата си част са обикновени хора, които си плащат данъците и очакват да има съответните регулации и инвестиционни проекти от страна на държавата, така както в другите квартали.

# 644
  • Мнения: 9 669
Аз от това, което съм чула, хората по кварталите, не само МанЛи, искат улици и детска градина. И това ви се струва много като претенции ли? Погледнете го и от добрата страна, ако повечето квартали се облагородят тъкмо хората няма да щъкат из вашите, да ви паркират до южния парк и тн. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт