Градинарство - моето хоби 26

  • 29 886
  • 746
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 3 760
Поръчах 90 луковици на 3 различни вида Анемоне.На какво разстояние се засаждат?

# 241
  • Мнения: 5 504
Всички луковици садя  на дълбочина, колкото три пъти височината на луковицата. Бях го прочела на няколко места и действам винаги така.
Допълвам, внимавай с анемонето, горната и долната страна на луковиците много си приличат. Ако не си сигурна, засаждай ги странично.

# 242
  • София
  • Мнения: 12 270
Много е хубаво описанието за подредбата на двора и градината, но трябва да имаш усет към това. Чела съм много, мисля го и нищо не успявам да постигна или да направя.
Съответно действам по най-безумният начин, поръчвам някакви цветя и почвам да се въртя из двора и просто накрая ги садя някъде, където в момента ми се стори подходящо. По-късно съжалявам. Имам около оградата около 30 рози, които не поливах това лято и не пораснаха особено. Имам други 15, които вкорених и явно до пролетта ще си останат там, от миналата есен са, просто защото не знам къде да ги засадя за постоянно. Днес с мъжът ми един час се въртяхме и търсехме място на поръчаните четири ябълки и една круша и отново накрая просто ги насадихме някъде. Подозирам, че като пораснат няма да съм доволна, къде ги сложихме, уж планирах там да си остане широка и свободна полянка.
Успях да преместя още ягоди на по-постоянното им надявам се място, но пък се оказа, че станаха много. Миналогодишните корени ги бях оставила да си пускат разклонения, но явно са станали повече от необходимото ми. И за ягодите се чудехме, къде да ги местим. На моменти ми става смешно, колко сме неориентирани и двамата с мъжът ми и как не можем за нищо да намерим място, предвид че двора е 1,7 дка.

Извадих днес гладиолите, още са зелени отгоре, но отдолу имат доста големи луковици, доволна съм. Прибрах ги в гаражда да поизсъхнат и тогава ще отрежа горната част. На места имат и детки луковиците, не знам какво да ги правя, засега ги оставих така.
Далиите тепърва цъфтят и то доста , късно ги садих тази година и късно поникнаха, след като половинката няколко пъти ги прекопа. Съответно сега не искам още да ги вадя. Докога най-късно мога да изчакам?
Скрит текст:
Поръчах и доста луковици на лалета, зюмбюли и др, но отново не знам къде ще ги садя, а ще трябва да отметна и това другата седмица.

# 243
  • Мнения: 7 776
Далиите до слана.
Имате време за луковиците много. Вместо да бързате,начертайте си на едно листче схема и преценете къде ги искате. Същото с розите, може да ги преместите сега. Ама се мисли в дългосрочен план. Иначе ще си играете всяка година.

# 244
  • Мнения: 7 009
absurT, мисля, че този инструмент ще върши работа само в рохкава почва. В сбита, неокопавана почва нищо няма да направи. Особено ако е и глинеста. За първоначално разкопаване само трактора може да замени правата лопата. Joy

Aila, предлагам ти едно простичко решение. Ориентирайте се най-високите неща да са най-далеко от погледа, а най-ниските близо. Подреждай ги по височината, на която ще станат.
Също внимавай къде пада слънцето през деня и ориентирай да огрява слънцелюбивите.
Направи цветните площи пред къщата, за да са видими, също и зад нея, с място за почивка, отстрани също . А зеленчуковата градина - където няма да се вижда много.  Закрий я от погледа с по-едри цветя , храсти, дръвчета.  местата на някои зеленчуци се сменят всяка година да не изтощават почвата.
Дърветата също съобразявай с това, къде и как ще пада сянката, за да не ти засенчват голяма площ от твоето място.И внимавай да спазиш изискването им  отстояние едно от друго, информирай се колко големи стават.  Преценете внимателно какви плодни плодове искате да имате, хубаво е да зреят по различно време, подберете добре и сортовете.
Направи сянка там, където се нуждаеш от нея - например местата от къщата , които са най-напечени лятото.
Гледай да не слагаш близо до къщата неща, които ги обикалят пчели, оси.
Определи и най-невидимото и отдалечено  място за струпване на тор, за компостиране, но да има лесен достъп до него - примерно алея за кола.
Хубаво е да има и външна чешма, ако е с корито, още по-добре.

И най-важното - първо разделете мислено мястото на части и определете къде ще ви е най-удобно да има място за почивка и какво ще представлява то, къде ще е удобно да има пътеки.  Отдели повече място за зеленчуковата и плодна градина, за цветната - много по-малко, около мястото за почивка. После по тази схема започни да оформяш.

Последна редакция: нд, 18 окт 2020, 00:47 от Diorela

# 245
  • София
  • Мнения: 12 270
Далиите до слана.
Имате време за луковиците много. Вместо да бързате,начертайте си на едно листче схема и преценете къде ги искате. Същото с розите, може да ги преместите сега. Ама се мисли в дългосрочен план. Иначе ще си играете всяка година.
Разбирам идеята, опитах се да чертая и нищо не става. Дори и пътеките не успях да измисля.
Освен просто по оградата да ги насадя друго не измислих. А много харесвам хубави и разчупени градини, където си личи, че е пипнато и е направено с мисъл и усет. Явно си е до човек обаче, не всеки го има това мислене и виждане в перспектива, кое как ще изглежда след години или къде е най-подходящо да се насади даденото цвете или дръвче. Явно аз не съм от тези, за съжаление. Отделно не познавам достатъчно различните цветя, за да мога да избера подходящи.
Поне със зеленчуковата градина се справяме малко по-добре, макар че догодина и там някои неща ще пропусна да садя или ще намаля количеството им, а с други мисля да опитам за пръв път Simple Smile
Луковиците накрая ще ги насадя в зеленчуковата градина с идеята, да ги извадя като прецъфтят и да насадя там по-късни зеленчуци. Категорично в момента не мога да измисля, къде другаде да ги сложа, а близо до къщата тъй като и догодина ще текат ремонтни дейности не ми се рискува, за да не се изпомачкат. Може и между розите, но половинката се сърди, тъй като му пречат да прекопава.

# 246
  • Мнения: 5 504
Айла, една идея и от мен. В интернет има милиони снимки на цветни градини и лехи. Избери си нещо което ти харесва, и се опитай да го направиш същото при вас. Започни с едно малко ъгълче, да видиш успешен резултат, и после ще ти потръгне.
Ето пример с луковици, намерен за 10 секунди Grinning Не е нужно да е толкова голямо, обърни внимание само как са подредени по цвят и височина. Аз слагам между 5 и 10 луковици, за да стане хубава туфичка.

# 247
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Моята "тежка артилерия" е вилата. Най ми е леко с нея. Бода я на близки разстояния, обръщам на малки порции и като пада, пръстта се раздробява  почти сама. Част от корение са на повърхността, обирам ги, а тези, които са отдолу- следващия път. Инструментите са много важно нещо и по-добре да даде човек 40-50 лв за една хубава вила или лопата, отколкото да  се мъчи с нещо , за което ще са му нужни много усилия при работа.  А най-неудобният ми инструмент е мотиката. Така и не се научих да я ползвам.
Момичета, много хитър инструмент сте показали. Отворихте работа на мъжа ми.

# 248
  • Мнения: 751
И аз мисля, че на някои хора им е по-лесно да съобразят кое къде трябва да е в пространството. Аз, за съжаление, също не съм от тях и постоянно чета, гледам и се колебая. Някои от по-хубавите гледки в двора или са случайни, или напълно диви. Но пък с луковичните поне е лесно. Ако не е удачно мястото, на другата година човек ги мести и така. Действай смело, сложи ги да ги виждаш през прозореца на дневната или където ще си пиеш кафето. Simple Smile

# 249
  • София
  • Мнения: 24 839
Ако мъжът ти умее, направата е много лесна:
квадратна тръба 25/25
двете рамена са по 110см.
основата със зъбците е 55см.
средната укрепваща също, забравих на какво разстояние е, но мисля че е посредата- дава възможност спокойно да се качиш с два крака на основата, за да забиеш зъбците.
зъбците са 20 и 25 см. редуващи се 5 на брой
за изработката им трябва стомана за длета.
поставят се под 10 градуса наклон.
отзад е метална шина, овална, за да служи като лост от втори род

# 250
  • Мнения: 2 638
Реших до оградата да засея смокиня, зад нея туи, смятате ли да подходящо? Ако да, следващия ми въпрос е, кога и как се сее смокиня?

# 251
  • Мнения: 751
Смокинята е топлолюбива, не оцелява навсякъде. Освен това има ниска, но широка корона, според мене с туите ще си пречат. Ако при вас е топло, аз бих насадила само смокиня.

# 252
  • Мнения: 2 638
Разглеждах видове туя, спрях се на кълбовидна такава. И с нея ли биха си пречили?

# 253
  • Мнения: 5 504
Инструментите са много важно нещо и по-добре да даде човек 40-50 лв за една хубава вила или лопата, отколкото да  се мъчи с нещо , за което ще са му нужни много усилия при работа.  А най-неудобният ми инструмент е мотиката. Така и не се научих да я ползвам.
И за двете съм съгласна на 100%. Копая само с вила, за дупки за растения имам остра и лека лопата. Имам и няколко дребни инструмента за цветните лехи.
След като няколко пъти купувах евтини инструменти, които тежат, кривят се и се чупят, ми дойде акъла и инвестирах в качествени. Това са най-смислено похарчените пари. Яд ме е, че не ги купих по-рано.
На новите в градинарството препоръчвам горещо, вземете си за начало един инструмент само, но да е лек и качествен!
Имам една мотика, купена и-аз-не-знам-защо, опитах се да я ползвам веднъж, и оттогава дори не знам къде е. По-уморителна и неудобна работа от копаене с мотика, аз не познавам.

# 254
  • София
  • Мнения: 24 839
Ползвам само една мотичка- тясна, няма и 10 см.
С нея минавам с влачене между чушките, като това го водя прекопаване.
Всичко друго правя с уреда- дори при саденето го ползвам.
Пробива по 5 дупки с еднакво разстояние и дълбочина.
А  при прекопаването е незаменим, защото отхвърля наведнъж по 50 см. без да се навеждам.

Общи условия

Активация на акаунт