Градинарство - моето хоби 26

  • 29 883
  • 746
  •   1
Отговори
# 270
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Сигурно ще прочетеш много за компост-как се прави, но да знаеш, че коприва и троскот не се изхвърля там. Това-като начало.
Ако розите са на гол корен- натопи ги в дна кофа дори и за една нощ, а когато ще ги садиш, най-напред излей вода в дупката, после посази розата, и после пак полей. Ако са в контейнер, пак ги натопи в кофа с вода, после разрохни корените, малко им отръскай от торфа, полей вода в дупката и насади.

# 271
  • Мнения: 7 003
Я да ви питам. На вилата струпваме мързелив компост - просто всички треви и други отпадъци се струпват под едно дърво. Но тревите не угниват за една зима.
Така става ли компостирането, без ограждения?

# 272
  • Мнения: 7 776
Става, но ще е доста бавно.
При компостът е хубаво да се обръща регулярно, да му се добавят бактерии и да се полива. Когато имаш ограждение или готов сглобен съд, така по-лесно се поддържа, с вилата обръщаме съдържанието регулярно, наливаме с маркуча вода и слагаме бактерии. Освен това е хубаво даъсе добавя картон, хартия негланцирана,защото помага при гниенето.
Аз лично бурени не изхвърлям никакви в него, само окосена трева и листа. Първо,заради семената на плевелите и второ,заради евентуалните болести по растенията. Предимно кухненски органични отпадъци и листата,тревата.

# 273
  • София
  • Мнения: 3 760
Някой садил ли е Анемоне от купени луковици?Поръчах по интернет.Получих едни такива малки топченца като стафиди.Разбиха ми представите за луковици.Трябвало да ги накисна за няколко часа във вода.Утре ще ги засаждам.Добре,че са много и все някое ще изкара.Надявам се де.

# 274
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 238
такива са. Simple Smile грозна работа, нали?
но се замислям за друго, каквои са тия анемонета, които се садят сега?
моите садих пролетта, цъфнаха някъде през лятото и не оцеляха през зимата...

# 275
  • София
  • Мнения: 3 760
Четох,че се садят от август до декември или от февруари до май.В общи линии пролет или есен.Ще видим какво ще излезе.Сега фрезии заглеждам.Все нещо ще изкара.

# 276
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Аз изхвърлям старите растения в един ъгъл на двора. Орехова шума-не. Отпадъци от зеленчуци и плодове-да, но  тях пък кучетата ги изяждат още във въздуха. Картони от разкъсани кашони-да. Стърготини от дървата, когато ги режем-да. Понякога пепел от печката. Мисля си , че правя компост, но все нещо става. Когато река да пикирам някои зеленчуци и не ми се ходи в гората за пръст - ровя там. В Бургас като предаваме вторични суровини на едни мобилни пунктове, а също и с/у бележка за платени данъци, трупаме точки и ни дават в началото на годината торбички компост. Със сигурност, най-голямата част от него е смлени клони от дърветата, когато ги подстригват. Но има вид на овъглени парченца. Общо взето- на нищо не прилича, но го разхвърлям пролетта в градината.

# 277
  • Мнения: 4 204
Градинарските ни опити завършват неуспешно тази година, но се надявам следващата да е по-добра. При нас е много влажно и студено. Доматите се скапаха и не успяха да узреят. Босилека изгни, зелето го изядоха голи охлюви. Само коприва и орехи виреят добре.Дали може да ми препоръчате как да подготвим почвата за следващата година? Мисля да я прекопаем и да вземем от някъде оборски тор, но не съм сигрна по колко трябва да се слага и дали ще е достатъчно една зима за да прегори.

# 278
  • Мнения: 7 776
Кажете къде е това, какъв е климата? Каква е почвата?

# 279
  • У дома !
  • Мнения: 700
Благодаря на всички за съветите! От всеки взех по нещичко, но много се изморих....въобще не е лесна работа да имаш двор. Останах без кръст и имам мазолчета вече. Дано си е заслужавало всичко. Поздрави на всички🤗

# 280
  • Мнения: 14 153
Поникнали са ми ирисите. Около 10 см. са. Миналата зима се показаха декември или януари, не помня точно, подлъга ги топлото време. Не успяха да измръзнат, цъфнаха си пролетта. Ама сега е още октомври?!

# 281
  • Мнения: 7 776
Нищо им няма,не се безпокой.

# 282
  • София
  • Мнения: 3 760
Попаднах на нещо интересно във Фейса.Познайте днес дали не садих шишарки...🤪


# 283
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Даааа и аз го срещнах това, само шишарки не срещам, но го имам в предвид Simple Smile

# 284
  • Мнения: 751
TiFoNi, става и без копаене, но трябват или повече търпение, или повече средства. Слагаш плътен слой картон и върху него 1) почваш да трупаш 1 слой зелени отпадъци (обелки, трева), 1 слой черни отпадъци (шума, почва); 2) насипваш земя, омесена с тор. После садиш.
https://www.youtube.com/results?search_query=no+dig
Diorela, и в компост става бавно, ако не се занимаваш постоянно да го премяташ. А после пък лятото трябва да се полива. Моят компост е пълен от миналата година и не е готов. Simple Smile

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 22:57 от bflmp

Общи условия

Активация на акаунт