Градинарство - моето хоби 26

  • 29 299
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • sofia
  • Мнения: 8 936
vesi1, не съм правила лютеница досега, но като чух лютеница с праскови се запалих по идеята! Звучи безумно, сигурно е и безумно вкусно! Трябва да се пробва. Smiley Прасковите от костилки за колко време стигнаха до плодове? Все си мисля че дърво расте бавно, но може би плодовите тръгват по-бързо?
Истината е, че прасковите изобщо не се усещат в лютеницата. Дет се вика, трябваше нещо да ги оползотворим и на мъжа ми му хрумна това. Махнах костилките, сварих, обелих и смлях с другите продукти. Нашите, всичките зреят есента, септември им е пика.
Прасковите много бързо растат и не са дългогодишни дървета. На третата година са дръпнали и раждат. Към 15-тата година вече остаряват и изсъхват.

# 691
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
в лютеницата се добавя малко захар за да убие киселинността на доматите. вие сте добавили праскови. Simple Smile звучи много интересно.

# 692
  • Мнения: 5 782
Ами те на магазина я правят основно от картофено пюре, що да не са праскови ... Hands Plus1Hands Plus1Hands Plus1

# 693
  • Карлово
  • Мнения: 4 640
Ние имаме много ябълки и слагаме ябълки.

# 694
  • Мнения: 10 384
Ами те на магазина я правят основно от картофено пюре, що да не са праскови ... Hands Plus1Hands Plus1Hands Plus1
Картофеното пюре е за сгъстяване. Плодовете са за регулатор на киселиността 😉
Ябълките имат и пектин, така че хем сгъстяват, хем овкусяват.
Супер идея си е 😎

# 695
  • Мнения: 3 771
Ами те на магазина я правят основно от картофено пюре, що да не са праскови ... Hands Plus1Hands Plus1Hands Plus1
Да, нишесте или пюре. Ако искаш без такива 7+ лв за буркан... това лукс стана!
На есен и аз мисля да правя.

# 696
  • Мнения: 5 782
Ами те на магазина я правят основно от картофено пюре, що да не са праскови ... Hands Plus1Hands Plus1Hands Plus1
Да, нишесте или пюре. Ако искаш без такива 7+ лв за буркан... това лукс стана!
На есен и аз мисля да правя.
Я кажете марка в БГ без картофено пюре, дори и 10.00 лв да е за буркан. В същност наистина ме интересува, не се шегувам. Идеята за прасковите е много добра, ще я подскажа на майка ми, която си вари все още.

# 697
  • Мнения: 3 771
Без нишесте и картофено пюре са скъпите Дерони: Дерони Велика и по-скъпи мисля има.
Също от Хорцето на КонсервИнвест Първомай има такива без.
Лютеницата на Кауфланд - Брей е също без картофено пюре и нишесте. Значително по-евтина е, предполагам някоя от по-горните фирми я прави...
Скоро попаднах и на марка Щром в Метро. Но не взех. Една жена ме уверяваше, че е хубава. Но Щром е фирма за строителни материали в Пловдив. И ми беше супер странно да правят (явно някой им я прави) лютеница.

# 698
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 754
Лидлската на Родна стряха и тя е без добавките нишесте, картофи, плодове и др.подобни. И не е скъпа - 2.70 бурканче от 330 мл. Освен класическите чушки, домати, патладжан, сол, олио и подправки, съдържа единствено лимонена киселина като регулатор на киселинността. Откакто я открих, друга не купувам.

# 699
  • Мнения: 10 384
Че какво им е на картофите Simple Smile Тамън като хапнеш лютеница, все едно манджа си ял Simple Smile Simple Smile
За картофите се бях засилила да сея, ама четох, че трябва да е добре затоплена почвата.. и чакам по-пролетни времена. Този уикенд пак го дават снежен при нас, а имах идея да си зарязвам по 14ти както си му е традицията Simple Smile
Четох за разни цветя против мишки.. дали би имало ефект? - мента,  лайка, черен бъз, нарциси и минзухари.. Поне звучи красиво Simple Smile
И още един градинско-конструктивен въпрос имам, ама нека първо за мишките Simple Smile

# 700
  • Мнения: 5 370
От моя опит, няма нещо, което напълно да прогони мишките. Изброените растения, мишката просто ги заобикаля, и отива да изяде съседното, което и е вкусно. Аз садя и сея предимно растения, които не са привлекателни за мишки и други гадинки. Но ако не остане друго за ядене, предполагам, че и те ще пострадат.


Ако някое растение ти е много ценно, се слага в телена кошница. Но мишока ако си реши, ще мине отгоре и пак ще го достигне Stuck Out Tongue Winking Eye

# 701
  • Мнения: 8 948
duhi_puhi, няма ли котки наоколо с тези мишки?
И другото, което помага е змии, но не е много .... приятно.
Нашата вила е до гора и поле и се срещат доста змии. Никога не съм виждала мишка.

# 702
  • Мнения: 300
Като стана въпрос за мишки, да попитам някой ползвал ли е такъв капан
https://www.otrovi.com/elektronen-kapan-za-mishki-pest-stop/

# 703
  • Мнения: 10 384
Мишки не точно, съсели има наоколо Simple Smile
Котки никакви Simple Smile
Вилна зона е и имотите не са много наблизо, доста големи дворове имат, а хората не живеят постоянно повечето. Таааа котараци никъде наоколо не съм видяла. Може би надолу в селото да има, но при нас си е горско.
Обикалят чат-пат транзит само селските кучовци, ако нещо намерят за хапване, но рядко и са единици...

# 704
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
1. За кокичетата: Веси1 аз съм кандидатка.
2. Идеята за прасковите е много полезна. Нямаме праскови, но никога не се знае кога, от къде  и в какъв момент ще ми падне голямо количество. В лютеницата и кетчупа слагам ябълки, защото когато има, значи наистина има. Пробвала съм с картофи, зелени тиквички, но тези варианти са на втори план.
3. Електронният капан не сме пробвали, но сме купували нещо с батерия, което се забожда в земята, срещу сляпо куче. Никаква работа не ни свърши. Сега, покрай многото дъждове, виждам как мишките шетат по поляните без страх, като че ли не са виждали живи хора.
4. Благодаря за идеята за форсиране на пролетни луковици в супника. Май ако ги купя сега, няма да съм изтървала влака.

Общи условия

Активация на акаунт