Градинарство - моето хоби 26

  • 29 826
  • 746
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 5 406
Абсурт, сутринта търсих такъв инструмент из нета. Ако реша да го правя по поръчка, тук ще ми излезе колкото да си купя фреза Joy при мен ръчният труд много се цени.
За съжаление не го намирам. Има подобни, но не са толкова стабилно изработени и ергономични като твоя.

# 256
# 257
  • София
  • Мнения: 12 242
Реших до оградата да засея смокиня, зад нея туи, смятате ли да подходящо? Ако да, следващия ми въпрос е, кога и как се сее смокиня?
За смокиня би трябвало сега да е подходящо. Аз моята я насадих преди месец, първо я оставих да изсъхне и окапаха всички листа ,но после като почнах да я поливам порастнаха нови листа. Лошото е че е в средата на двора, а задължително ми писаха, че трябва да е на слънчево и на завет откъм север май беше, но не и намерих подходящо място. Ако оцелее, оцелее. Аз и магнолиите след като цяло лято не поливах изсъхнаха изцяло, но сега избиват отдолу. Ще се науча аз , че новонасадени дръвчета се поливат лятото.

# 258
  • Мнения: 14 811
Е как няма да поливаш цяло лято? Независимо кога е насадено,все малко водичка трябва да му се сипва лятото.😆
Смокинята при мен не е на завет,няма проблеми. Магнолиите също.

# 259
  • София
  • Мнения: 12 242
Е как няма да поливаш цяло лято? Независимо кога е насадено,все малко водичка трябва да му се сипва лятото.😆
Смокинята при мен не е на завет,няма проблеми. Магнолиите също.
Магнолиите ги насадих миналата есен, пролетта си бяха супер, даже едната цъфна и аз реших, че са вече установени дръвчета. Късното лято почнах да се чудя защо пожълтяват и им окапват листата Simple Smile Тогава покрай море и тн, дори не бяхме ходили 2-3 седмици до къщата. Най-накрая ми просветна ,че май проблема е липсата на вода. Почнах да ги поливам, за съжаление на едната цялото стъбло беше станало суха пръчка, но изби от земята, а другата магнолия успя да пусне и отдолу и от средата на стъблото нови клончета. Ще си почакам сега отново да цъфтят след този рестарт. А смокинята просто не я засадих веднага след като я купих, стоя една седмица в транспортната си саксия вкъщи, после на село и то пак в жегите и отново всички листенца изсъхнаха и изпопадаха, но след като я насадих и почнах да я поливам вече си има доста листа навсякъде по стъблото. Надявам се и трите да се оправят, но поне новонасадените ябълки и круши ще знам да не ги подлагам на същият терор.

# 260
  • Мнения: 14 811
Да,когато са в градината е трудно да се преполеят и да загинат от влага,но виж от засушаване-като нищо ще се гътнат. Аз така една магнолка я уморих май от тор. Сложих в дупката,а корените й били много нежни и изсъхна. Друго мога да те посъветвам-август/септември магнолиите залагат пъпките,така че тогава казват,че трябва да се полива обилно. Аз си ги поливам наравно с другите цветя в градината. Добре им е да са напоени. 🤗

# 261
  • София
  • Мнения: 12 242
Да,когато са в градината е трудно да се преполеят и да загинат от влага,но виж от засушаване-като нищо ще се гътнат. Аз така една магнолка я уморих май от тор. Сложих в дупката,а корените й били много нежни и изсъхна. Друго мога да те посъветвам-август/септември магнолиите залагат пъпките,така че тогава казват,че трябва да се полива обилно. Аз си ги поливам наравно с другите цветя в градината. Добре им е да са напоени. 🤗
Благодаря за съвета. Проблема с поливането е че така и не си купихме помпа тази година и не ползвахме сондажа. Реално почти цялото лято валеше тук всяка седмица и не сме поливали дори и зеленчуците, само броени пъти се е налагало и то от чешмата. Затова и за дръвчетата изобщо не ми хрумна, че може да има проблеми като са новонасадени и не се поливат. Догодина надявам се да имам помпа и капкопково и ще гледам и дръвчетата да се поливат поне на някакъв интервал. Магнолията надали скоро ще заложи пъпки, бяха хубави и сравнително високи дръвчета, сега са педя листа от земята, но съм доволна, че все пак оцеляха засега Simple Smile
Имам корени нови ягоди , размножили са се прекалено, които няма къде да насадя, а ми е жал да ги изхвърля...
Дано не е много кално тази събота, за да може да насадя луковичките на лалетата и зюмбюлите. Ще се наложи да обера най-вероятно и доматите и пипера и да ги махна и тях.
Трябва и розите да преместя, тези вкоренените от миналата година. Освен да нахвърлям към момента кое къде е и да дадете някой и друг съвет, къде би било най-подходящо да ги преместя Simple Smile

# 262
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
Мо ичета, едно домашно алое.. Много дълго стебло, нагоре много листа тежки и ще се счупи, прерових саксията, махнах поизсъхналите листа, сложих стеблото най - до долу, но изобщо не се промени ситуацията, нагоре си тежи и клюмва настрани, даже може би ще обръща саксията.. Какво да го правя, да му кърша ли стеблото на половина?

# 263
  • Мнения: 7 776
Не е от тежестта само, а от почвата,саксията,комплексно. Омекнало е от вода вероятно. Сменете саксията,тази е ниска и лека, сложете почва 2:1 камъчета : пръст,подозирам,че стъблото долу е загнило може би,ще извадите и почистете внимателно и ще видите какво е положението.

# 264
  • У дома !
  • Мнения: 700
Насадих лалета миналата седмица, но много наплитко. Почвата въобще не е хубава. Сега, ако ги извадя и прекопая хубаво мястото и ги засипя с почва купена от магазин ще е добре ли?
Имам и корени от пет рози, като изкопая дупка за тях с каква почва е хубаво да ги подхраня и зария? Торф или друга?
Земята, където ги садя тези цветя никога не е обработвана, има камъни много и като изкопая дупката после няма достатъчно пръст да ги зария....Всичко е в треви, плевели и камънаци.
Пишман градинар съм.
Дайте, моля съвет каква пръст и откъде да си закупя?

# 265
  • Мнения: 5 406
Тифони, наскоро коментирахме нещо подобно. Не става да изкопаеш само дупка в спечената пръст. При всеки дъжд дупката се превръща във ваза, водата не се оттича и корените загниват. Трябва да разкопаеш цялата леха. Розите правят дълбок корен, разкопай поне на две лопати дълбочина. Пръстта е добре да обогатиш с компост, розите обичат богата хранителна почва.
Тревите с корена и камъните ги почисти също, да не ти задушават розите. Накрая в рохкавата пръст ще си набодеш и луковичките.

# 266
  • У дома !
  • Мнения: 700
Да спомням си съвета за това ще изкопая малка лехичка този път и ще си насадя новите цветя, но  мога ли да купя компост и само с него да ги покрия-заровя отгоре? Това изкопаното най-горния слой е ужасно и трудно се почиства, а като го почистя почти няма пръст от него с която да покрия луковичките. Само бурени, трева и камъни е.

# 267
  • Мнения: 5 406
Аз бих изсипала компоста отгоре и бих обърнала с лопатата, за да се смеси с пръстта. Не е хубаво за самите растения да има различни слоеве в почвата.

# 268
  • Мнения: 7 776
От бурените и тревите изтръскваш пръстта хубаво. И както е казала флокс - компост. Камънакът - едрия го махаш.
Аз си имам компостер в двора, в него си хвърлям био отпадъците и окосената трева и си имаме всяка пролет добре угнил компост. Та препоръчвам за всеки с градина,може и с подръчни средства да се скове, моят е пластмасов. В София-град даваха преди години безплатни компостери по еко програма даже. Иначе се продава компост,ама май от търговците е на тон,сигурно има и на чували, трябва да се разтърси човек.

# 269
  • София
  • Мнения: 24 839
TiFoNi,
Намери си удобно местенце в градината и с извадените камъни си направи компостер- нареди ги в кръг или друга форма, а вътре нахвърляй излишните бурени и друго, което в последствие ще става за целта.

Общи условия

Активация на акаунт