Любители на рози 2

  • 46 521
  • 740
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 592
Това не е ли трендафил? Rolling Eyes
Аз се включвам и с въпрос, поръчвали ли сте рози от superplants? Гледам че цените им са доста добри

Последна редакция: ср, 22 сеп 2021, 16:10 от Lollo

# 376
  • Мнения: 476
Lachesis, розите ми са засадени края на септември и началото на октомври месец, захванаха се много добре, като ги купувах от разсадника ми обясниха, че периодът е много подходящ, както и в ранна пролет.
Рози в контейнер може да се засаждат по всяко подходящо време , в БГ не е проблем вече и зимата, тъй като нямаме такава. Рози на гол корен се засаждат само при спряло сокодвижение в растенията, отнася се за всички растения , продавани на гол корен. Септември и октомври розите все още цъфтят и е абсурдно да бъдат извадени на гол корен и засадени отново. Някой е имал късмета на начинаещия да се хванат такива рози. В 99% голи корени садени преди спряло сокодвижение умират.
Трендафил е турска дума за роза. Показана на снимките Perennial Blue е рамблер.

# 377
  • Мнения: 2 728
Gradina Roza не успорвам това което казваш, но не мога да разбера защо тогава във всички магазини с градинска секция сега се продават голи корени за роза. И аз като нищо не разбирам от градинарство си купих и вече съм ги засадила. Имат вече листенца, дано пък да оцелеят напролет

# 378
  • Мнения: 476
Dete2,  изкара ли са ги по-рано с цел да продадат преди другите магазини да пуснат голите корени. Лакомия. Растенията трябва да са влезли в покой, а дневната температурата на въздуха под +10 градуса. При такива температури не се развиват пъпки и листа. Те спят. Работят само корените в топлата земя. Ако сега си ги засадила и се развиват няма да презимуват. Съветвам те при застудяване да им сложиш бутилки. Големите корени, клас А , А+ не се нуждаяг от допълнителна защита посадени в подходящото време.

# 379
  • София
  • Мнения: 12 228
Няколко рози от днес. Пашмина и помпонела, ако не се лъжа.
Захванати от клонче, по-миналата есен, но тази пролет всички ми измръзнаха и ги орязах ниско.




Тази не се сещам коя е.
Навън и Розариум е нацъфтяла. Мисля, че от нея успешно си вкорених няколко корена, но напролет ще ги местя на постоянните им места.

# 380
  • Мнения: 476
Aila, много са красиви розите ти! Моите Pasmina и Pomponella ще ги махам. Първата е на две години и едва цъфти. Втората е огромна и нямам място за нея, но истината е , че е много здрава и цъфтяща роза. Розариумът няма да го пипам Simple Smile Той си е класика. И тази есен много рози ще напуснат градината ми. Едни , защото са ми омръзнали, други , защото много изгарят. Освобождавам място за нови сортове.
Bentheimer Gold / ADR , тази ще заеме място в градината, защото цъфти обилно. Това е снимка от контейнер, но в земята ще е още по цъфтяща.

# 381
  • София
  • Мнения: 12 228
Bentheimer Gold / ADR , тази ще заеме място в градината, защото цъфти обилно. Това е снимка от контейнер, но в земята ще е още по цъфтяща.
Много хубава жълта роза. Имам жълти, но не ми допадат, може би и аз ще почна да махам и да замествам рози скоро, но все още имам доста друга работа по двора и къщата и розите съм ги оставила да се оправя сами като цяло Simple Smile

# 382
  • Мнения: 8 948
Gradina Roza, бихте ли споделили как подрязвате Розариума?
При мен е шеста година и доста нарастна в обем. До този момент съм рязала само прецъфтелите цветове. Но сякаш е време по-драстично да го оформя на пролет... Притеснявам се да не го заносам нещо...

# 383
  • Мнения: 5 370
Момичета, исках да допълня още нещо за розите в контейнер, и после забравих.
Да не остане някой с грешно впечатление: една роза в контейнер няма да достигне пълния си потенциал, така както в градината. Нито като размер, нито като цъфтеж. Повече ще боледува вероятно.
Гледането в контейнер е голям компромис за растението, оцелява и цъфти там, но не в пълния си блясък. Иска много редовно поливане, торене, пръскане, докато в градината може и да се пропусне понякога.
Освен това, розите изчерпват почвата в саксията бързо, на две-три години трябва да се подменя.

Аз тази година почти не пръсках, заради пчелите, и имах много гъсеници. Освен тях дойдоха и едни зелени скакалци, и те кацат предимно на розите Rolling Eyes

Моля, кажете някой инсектицид, който да не вреди на пчели?

# 384
  • Мнения: 546
Скрит текст:
Момичета, исках да допълня още нещо за розите в контейнер, и после забравих.
Да не остане някой с грешно впечатление: една роза в контейнер няма да достигне пълния си потенциал, така както в градината. Нито като размер, нито като цъфтеж. Повече ще боледува вероятно.
Гледането в контейнер е голям компромис за растението, оцелява и цъфти там, но не в пълния си блясък. Иска много редовно поливане, торене, пръскане, докато в градината може и да се пропусне понякога.
Освен това, розите изчерпват почвата в саксията бързо, на две-три години трябва да се подменя.

Аз тази година почти не пръсках, заради пчелите, и имах много гъсеници. Освен тях дойдоха и едни зелени скакалци, и те кацат предимно на розите Rolling Eyes

Моля, кажете някой инсектицид, който да не вреди на пчели?

Мисля, че няма такъв...Ние пръскаме само, когато в градината няма цветове, а това е рано напролет, след като опадат цветовете на дърветата и преди да са цъфнали розите. Трябва и на есен, но не го правим, не обичаме много химия.

# 385
  • Мнения: 605
Момичета, имам спешна нужда от помощта Ви. Едната ми роза дотолкова сериозно изболедува от силните горещини, че видимо започва да съхне, листата й са като силно попарени от слана и изсъхват. Какво мога да направя, за да не я загубя и да я спася, откъде купувате есенен тор за рози и само на гранули ли е, не успявам да намеря течен вариант или такъв, който да се разтваря във вода?

Последна редакция: нд, 26 сеп 2021, 14:22 от ivelionora

# 386
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Това не е ли трендафил? Rolling Eyes
Аз се включвам и с въпрос, поръчвали ли сте рози от superplants? Гледам че цените им са доста добри
Просто недей. Говориш за тези от по 3-4лв ли!? Идват на гол корен, част от тях с почернели стебла, около 15 см високи, нямат листна маса. Коренновата им система е като изтръгната насила от земята. Основният корен изтръгнат, останалите недоразвити.
Изглупих да си взема 4, точно днес ги садих. Не разчитам да се захванат, но бях длъжна да опитам.

# 387
  • Мнения: 1 454
Аз също си поръчах няколко рози от този сайт и ги садих преди около десет дни. Нямаха листа, но стеблата си бяха свежи и зелени. Сега на повечето са покафенели поне 1- 2 стъбла. Вероятно няма да изкарат зимата. По принцип си садя розите през май и купувам в контейнер винаги, но се поблазних от ниската цена 😁
Ако разцъфнат пролетта ще се похваля задължително Simple Smile

# 388
  • Мнения: 1 594
Аз съм купувала на гол корен от различни места, дори от Англия, пътували две-три седмици. Корените леко се подрязват отдолу и колкото и невъзможно да изглежда, розите се прихващат, растат и цъфтят. След 15 години градинарство вече мисля, че това е едно невероятно издръжливо растение.
При засаждането сложете корените вертикално и хубаво утъпкайте почвата отгоре. На опаковката има схема как точно да се засади -на каква дълбочина.
Специално от Суперплантс не съм купувала, за първи път ги чувам, цените наистина са много ниски, сега ги видях. Ако покафеняват стъблата, може и да са заразени растенията. Трябва да се напръскат.
Ако търсите безвреден инсектицид, опитайте с масло от нийм и масло от чаено дърво.

# 389
  • гр. София
  • Мнения: 4 771
Момичета, имам спешна нужда от помощта Ви. Едната ми роза дотолкова сериозно изболедува от силните горещини, че видимо започва да съхне, листата й са като силно попарени от слана и изсъхват. Какво мога да направя, за да не я загубя и да я спася, откъде купувате есенен тор за рози и само на гранули ли е, не успявам да намеря течен вариант или такъв, който да се разтваря във вода?
Засега не прави нищо, освен да поливаш от време на време. Махни сухите листа. Тор мисля, че е излишно да се слага. Тя ако се е хванала ще оживее и ще избие ново стъбло, може и напролет.
И при мен има една млада розичка, от резник я дондуркам, уж вървеше добре, даже цъфна и към началото на септември започна да съхне. Сега е почти изцяло засъхнала. Но се надявам да се съвземе!

Общи условия

Активация на акаунт