Истанбул [тема 53]

  • 63 643
  • 738
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 316
От октомври турците въведоха задължителен HES код и за чужденците. Без него наникъде: нито придвижване с транспорт, нито посещение на музеи....! Знаете ли как стоят нещата за българите, свободно пътуващи за Турция?

# 121
  • София
  • Мнения: 957
Аз също пътувах преди месец с паспорт, който изтича през януари. Пътувах с агенция, която настояваше за 6 месеца валидност, но да си извадя експресно нов паспорт струваше повече от екскурзията Simple Smile Обадих се в Турското посолство и там обясниха, че няма проблем, важното е, че не изтича по време на пътуването. От агенцията се съгласиха с това. Нямах проблеми на границата и в двете посоки.

# 122
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Аз също пътувах преди месец с паспорт, който изтича през януари. Пътувах с агенция, която настояваше за 6 месеца валидност, но да си извадя експресно нов паспорт струваше повече от екскурзията Simple Smile Обадих се в Турското посолство и там обясниха, че няма проблем, важното е, че не изтича по време на пътуването. От агенцията се съгласиха с това. Нямах проблеми на границата и в двете посоки.

Благодаря!
Ситуацията е подобна. Нов паспорт, след като има близо пет месеца стария, че и за двама... няма как да стане за еднодневно пътуване. И все пак не е въпросът в парите, а в правилата. В другата тема писа съфорумка, върнала се заради приятел, с когото са пътували и който е имал 3 месеца валидност. Не са го допуснали. Били са без ТА.
Пълна каша!
Вчера изтървах работното време на Консулството в Бургас. Щях да звъня и аз да питам. Всъщност, на какъв език комуникирате по телефона с консулството/посолството? Да съм подготвена...
Не че ако се заядат на границата, отговорът на тези институции или написаното я сайта на Министерството ще ме спаси.

# 123
  • София
  • Мнения: 957
Жената, която вдигна телефона в посолството, говореше български.

# 124
  • Димитровград
  • Мнения: 806
В другата тема писа съфорумка, върнала се заради приятел, с когото са пътували и който е имал 3 месеца валидност. Не са го допуснали. Били са без ТА.
Може би не е бил български гражданин. И кой го е върнал? Българите или турците, митничаря или граничния полицай. Нещо не ми се вярва.

# 125
  • Варна
  • Мнения: 4 221
В другата тема писа съфорумка, върнала се заради приятел, с когото са пътували и който е имал 3 месеца валидност. Не са го допуснали. Били са без ТА.
Може би не е бил български гражданин. И кой го е върнал? Българите или турците, митничаря или граничния полицай. Нещо не ми се вярва.

Скрит текст:
Попитах, но чакам отговор засега. Според мен и те не са наясно. И ти си там, ще видим какво ще пише. Предвид познанията по езици на турските служители, предполагам, че нашите хора не са разбрали истинската причина и са я отдали на тримесечната валидност на паспорта. Минава ми през ума, че може и да е надвишил допустимите 90 дни в последните 6 месеца... Гадая/ем...

# 126
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 190
От октомври турците въведоха задължителен HES код и за чужденците. Без него наникъде: нито придвижване с транспорт, нито посещение на музеи....! Знаете ли как стоят нещата за българите, свободно пътуващи за Турция?

https://tr.usembassy.gov/covid-19-information-2/ тук няма данни да го изискват задължително за туристи, изискват го за живеещи постоянно там. За чужденици евентуално при закупуване на билети за транспорт.

# 127
  • Мнения: 4 529
Дъщеря ми в момента е в Лара. Пътували са с обществен транспорт до Анталия и обратно, не са им искали HES код.

# 128
  • София
  • Мнения: 1 839
В Турция обясниха в какви случаи чуждестранните туристи се нуждаят от HES код.
На 2 октомври представители на хотели, турски тур. агенции  и Асоциацията на Руските тур.агенции  на импровизирана пресконференция на летището в Анталия обясниха в какви случаи чуждестранен турист може да се нуждае от HES код. Всъщност новостите не засягат огромното мнозинство от туристите.
От 1 октомври в Турция влязоха в сила правилата, според които турските граждани и постоянно пребиваващите чужденци в Турция са длъжни да получат HES-код (′′ здравен код ′′ съдържащ информация за местоположението и  движението на даден човек)
По данни, получени на 1 октомври от хотелиерите и турски тур. агенции, организираните чуждестранни туристи, пристигнали в хотелите, все още не са длъжни да получат такъв код. Пътуването в Турция с градски автобуси, долмуши /маршрутки/, такси, метро, фериботи  с HES код за чужденци в момента, както и преди, не се налага.
Така нововъведенията почти не засягат чуждестранните туристи, които са на почивка в хотелите по линия на туроператорите. Те рядко напускат хотелите и само понякога самостоятелно се движат с долмуши, градски автобуси или такси на близки разстояния (за тях все още няма HES код).
Неудобствата за новите правила на HES код засега остават само за самостоятелните туристи, които пътуват между турските градове, и купуват от Турция самолетни билети за вътрешни полети, или билети за междуградски автобуси.

# 129
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Животът около Босфора Animal DolphinNature Sun With FaceHeart



п.с. Във видеото можете да видите лайфхак за безплатен тур по Босфора на този кораб:

Последна редакция: сб, 10 окт 2020, 17:30 от Шебек

# 130
  • Мнения: 1 782
В Турция обясниха в какви случаи чуждестранните туристи се нуждаят от HES код.
На 2 октомври представители на хотели, турски тур. агенции  и Асоциацията на Руските тур.агенции  на импровизирана пресконференция на летището в Анталия обясниха в какви случаи чуждестранен турист може да се нуждае от HES код. Всъщност новостите не засягат огромното мнозинство от туристите.
От 1 октомври в Турция влязоха в сила правилата, според които турските граждани и постоянно пребиваващите чужденци в Турция са длъжни да получат HES-код (′′ здравен код ′′ съдържащ информация за местоположението и  движението на даден човек)
По данни, получени на 1 октомври от хотелиерите и турски тур. агенции, организираните чуждестранни туристи, пристигнали в хотелите, все още не са длъжни да получат такъв код. Пътуването в Турция с градски автобуси, долмуши /маршрутки/, такси, метро, фериботи  с HES код за чужденци в момента, както и преди, не се налага.
Така нововъведенията почти не засягат чуждестранните туристи, които са на почивка в хотелите по линия на туроператорите. Те рядко напускат хотелите и само понякога самостоятелно се движат с долмуши, градски автобуси или такси на близки разстояния (за тях все още няма HES код).
Неудобствата за новите правила на HES код засега остават само за самостоятелните туристи, които пътуват между турските градове, и купуват от Турция самолетни билети за вътрешни полети, или билети за междуградски автобуси.

Здравейте,в края на месеца ми предстои самостоятелно пътуване до Истанбул.Сега прочетох тази информация за HES код.Според нея,не мога да се кача на ферибот ,или метро например,ако нямам този код!Правилно ли съм разбрала?Знае ли някой как да се получи този код?Прочетох някаква объркана статия в интернет,в която се обясняваше,но например съкращението  ТС нищо не ми говори и съответно нищо не разбрах!
Ще бъда благодарна,ако някой вече го е направил,или помогне с информация!

# 131
  • София
  • Мнения: 1 839
Цитирам:

"...Пътуването в Турция с градски автобуси, долмуши /маршрутки/, такси, метро, фериботи  с HES код за чужденци в момента, както и преди, не се налага."

Последна редакция: нд, 11 окт 2020, 15:08 от Не се сърди, човече

# 132
  • Мнения: 1 782
Питам,защото прочетох това-
Неудобствата за новите правила на HES код засега остават само за самостоятелните туристи, които пътуват между турските градове, и купуват от Турция самолетни билети за вътрешни полети, или билети за междуградски автобуси.

Последна редакция: нд, 11 окт 2020, 15:09 от Не се сърди, човече

# 133
  • Мнения: 1 652
На нас без код билет за междуградски автобус в Турция не ни продадоха още на 23.09. Пратих смс от турската ми карта. От българска няма да стане. Ако някой ви поиска такъв, помолете да ви изпрати смс той или да ви направи код.

# 134
  • Мнения: 549
Хайде да ви черпя с един чай пък аз

Изкарахме си супер, новата джамия също ни впечатли

Ии да споделя мой пропуск по въпрос, който може би е коментиран тук - парка Otagtepe  е с работно време от 9 до 18.00

Общи условия

Активация на акаунт