Истанбул [тема 53]

  • 63 726
  • 738
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 1 845
...
Сега на връщане бяхме с havaist до там от новото летище – зверилник голям. А, да, havaist (от/до новото летище) са кожодери, 30 лири взимат за билет до таксим (и вече няма таксуване с истанбулкарт), ...
А как става таксуването?
Плащаш в брой с лири на шофьора

# 271
  • Мнения: 239
Прочитайки мнението за Истанбулкарт, се сетих за последното ни пътуване. Ще ходим до аквариума във Флория. Спирката на автобуса БН1 ни е на три крачки от хотела. Настанихме се през нощта, спахме до към 9 и поради лошото време решаваме да заведем децата до там. Пет човека сме, имам три карти. На спирката няма картомат, качваме се и плащам един, втори и на трети човек - няма налични средства. Втората карта има за още един човек, на третата няма изобщо нищо. Подавам на шофьора 20лири и той доволен, и усмихнат казва йок и ни посочва да влизаме. Две билетчета ни "почерпи".

Сетих се, между другото, че в Мигрос, при някои промоции, връщат пари на мигроскарта, но върши работа и Истанбулкарт, с отстъпката ви я зареждат нея.

# 272
  • Мнения: 1 652
И другият минус на havaist (освен по-високата цена) е, че тъпчат автобуса до дупка. Имаше някакъв индиец, който се развика на английски, че по сегашните закони в Турция трябвало да има дистанция и по един на седалка, та си плати втори билет по желание. В havabus за Сабиха няма такава тъпканица, поне на отиване винаги е празно, седиш си сам на седалка. На връщане вече си зависи, но не се стараят да тъпчат автобусите.
Ние си купихме билетите за havaist на каса, малко преди сектора за Таксим, просто защото я видяхме. Иначе и в автобуса става. Нивото на автобусите е минус две от зоната за пристигащи. Автобусът за Таксим спира и на Левент 4 точно пред Сапфир и спирката на метрото, после и на Бешикташ преди Долмабахче.

# 273
  • Мнения: 360
Извинявайте, нещо съм изпуснала. Какво е ТА?

# 274
  • Мнения: 1 384
Туристическа агенция

# 275
  • София
  • Мнения: 2 623
Това ми изпрати приятелка вчера:

"От 12.11.2020 г. Турция въвежда допълнителна мярка срещу коронавируса. Във всички 81 области на страната се забранява тютюнопушенето на открито - по улици, паркове, площади, градинки и спортни площадки. Нареждането идвало от турското Министерство на вътрешните работи.
От министерството посочват, че пушачите свалят маските от лицата си, когато пушат. Това от своя страна е противопоказно за правилното ползване на маските като средство за спиране на разпространението на COVID-19. Това е наложило и въвеждането на забрана за пушене на открито."

# 276
  • София
  • Мнения: 13 172
Последното ме накара да се замисля. Ако си купиш улична храна (сандвичи, кестени, миди и т.н.), имаш ли право да ги изядеш на улицата?

# 277
  • София
  • Мнения: 2 623
Последното ме накара да се замисля. Ако си купиш улична храна (сандвичи, кестени, миди и т.н.), имаш ли право да ги изядеш на улицата?

Много, много резонен въпрос. Изключително се дразня от двойния аршин, навсякъде и във всичко.

# 278
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 585
Ако застанеш на едно място да хапваш, сигурно няма да има проблем - все пак е храна, не е цигари.
И в моята работа е забранено пушенето отвън пред сградата - по дима можел да се предава вируса. Как става тая работа не схващам, ама ето.

# 279
  • Мнения: 239
Последното ме накара да се замисля. Ако си купиш улична храна (сандвичи, кестени, миди и т.н.), имаш ли право да ги изядеш на улицата?

По принцип, Турчин няма да видите да яде храна в движение, неуважение към храната е да я ядеш на крак. А за туристи, полицията най-много да ви направи забележка.

Миналият път, минавахме често покрай арменската патриаршия и там поради сегашната обострена ситуация, има въоръжена охрана постоянно. И минавайк за Н-ти път вечер покрай дежурният патрул на бариерата, мъжете масово са без маски. Единият винаги ни се усмихваше и аз му казвам на английски, че ковид е навсякъде около нас и му посочвам маската, на което той посочи небето и каза доволен - машала.

Та, Турция не е Германия, където се спазва всичко с педантична точност.

# 280
  • Мнения: 18
Здравейте,
Планирам да изненадам съпругът ми с 1-седмична почивка в Истанбул за рождения му ден - никога не сме ходили там. Избрах хотел във Фатих - на 30-ина км от летището, и оттам ни предложила "ВИП трансфер" срещу 50 евро (еднопосочен). Струват ми се малко множко и отказах. Дали ще успеем лесно да си намери по-изгоден трансфер от летището или офертата беше добра?

# 281
  • Мнения: 239
Здравейте,
Планирам да изненадам съпругът ми с 1-седмична почивка в Истанбул за рождения му ден - никога не сме ходили там. Избрах хотел във Фатих - на 30-ина км от летището, и оттам ни предложила "ВИП трансфер" срещу 50 евро (еднопосочен). Струват ми се малко множко и отказах. Дали ще успеем лесно да си намери по-изгоден трансфер от летището или офертата беше добра?

Ако не е тайна, кой е хотела? нормалната тарифа е 25-30 евро, ако ви срещат от хотела. Но това е в случай, че хотела не е от типа на 1000лв нощувка.

# 282
  • Мнения: 18
Здравейте,
Планирам да изненадам съпругът ми с 1-седмична почивка в Истанбул за рождения му ден - никога не сме ходили там. Избрах хотел във Фатих - на 30-ина км от летището, и оттам ни предложила "ВИП трансфер" срещу 50 евро (еднопосочен). Струват ми се малко множко и отказах. Дали ще успеем лесно да си намери по-изгоден трансфер от летището или офертата беше добра?

Ако не е тайна, кой е хотела? нормалната тарифа е 25-30 евро, ако ви срещат от хотела. Но това е в случай, че хотела не е от типа на 1000лв нощувка.
Хотелът е Celal Aga Konagi Metro Hotel (с резервация от Букинг и безплатно анулиране https://www.booking.com/hotel/tr/celal-aga-konagi.bg.html?aid=37 … eckout=2020-11-29
Нощувката излиза около 100 лева със закуска. Значи правилно съм отказала. Дали ще има изгодни трансфери на място?

# 283
  • Мнения: 239
С 7.7 оценка в букинг, аз този хотел изобщо няма да го гледам. Принципно, сега по време на Ковид, гледам тези с около 9 рейтинг. На тази цена, ще си намерите доста по-добри предложения.

# 284
  • Мнения: 18
С 7.7 оценка в букинг, аз този хотел изобщо няма да го гледам. Принципно, сега по време на Ковид, гледам тези с около 9 рейтинг. На тази цена, ще си намерите доста по-добри предложения.

Да, и на мен ми направи впечатление ниската оценка, макар че е в категорията "safe tourism". Имам още доста време да си преосмисля решението, ще разглеждам още.

Общи условия

Активация на акаунт