Истанбул [тема 53]

  • 63 697
  • 738
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 1 844
И поредната информация за новите мерки в Турция и респективно Истанбул благодарение на публикацията на Миммии /Мария Иванова/ във ФБ.

Нови мерки срещу Ковид в Турция!
От утре вечер влизат в сила още по-строги мерки във връзка с борбата с разпространението на Ковид-19 в Турция.
Ще бъде ограничено излизането за всички в часовете от 21.00 до 05.00 всеки ден, и целият уикенд.
Ще бъде ограничено излизането през уикенда - от 21.00 в петък до 05.00ч. в понеделник.
При влизане в търговските центрове ще се изисква HES код.
Магазините за хранителни стоки ще могат да работят през уикенда само за доставка.
Ще бъдат ограничени броя хора по натоварените улици и площади.
На лицата над 65 години и под 20 години ще е забранено да използват градски транспорт.
Изключения от тези правила има и те са същите както преди - обслужващи магазини, аптеки, болници, фурни, земеделие и други дейности.
Ресторантите продължават да дават само храна за вкъщи.
Сватбите и погребенията ще бъдат ограничени с присъствие до 30 човека.
Затварят детските градини.
Паркове, хамами и други развлекателни дейности - също затварят.
Засега няма информация как ще се отнасят тези забрани за туристите.
Всяко копиране на информацията следва да посочи източник - Фейсбук група: Истанбул хотели и забележителности!

# 316
  • На юг от тук
  • Мнения: 3 357
И още ограничения- за броя на хората по Истиклял.
от рускините
Скрит текст:
С 10 утра 3 декабря вводятся ограничения на пешеходной улице İstiklal caddesi. Допустимое одновременное  количество людей на улице -  должно быть не более 7000 человек. Движение будет поддерживаться строго  ПРАВОстороннее, с разделением по трамвайным путям - чтобы не было встречного движения. Наполняемость улицы будут контролировать с дронов.
 Всем - здоровья!

# 317
  • Ропотамо
  • Мнения: 146
Отзиви от сладкарница Kadayıfzade ? Една от които се намира 1км. преди Истанбул Аквариум

# 318
  • Мнения: 718
Здравейте - предстои ми пътуване в Истанбул другата седмица и понеже от няколко години не съм ходила, бихте ли ми казали как стои въпросът с плащане с карта? Приемат ли или по-скоро кеш? Също така, ще имам доста дълъг престой там (btw...знам каква е ситуацията в момента със забраните, но е дълга история защо отивам точно сега там) и ще ми трябва доста сериозна сума и се чудя точно как да подходя? Да си купя от тук турски лири срещу левове или може ми да си купя долари, които да обменя там за лири? Много благодаря предварително за съвета.

# 319
  • Sofia
  • Мнения: 6 919
Навсякъде работят с карти

# 320
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 707
Най-добре е парите в картата, левове имам впедвид. Навсякъде се плаща с карта, ако ти трябва кеш, теглиш от банкомат. Моята карта е на Уни кредит, тегленето от банкомат на Yapı Kredi е безплатно. За твое спокойствие си носи малко долари или евра.

# 321
  • Мнения: 5 073
Не е безплатно вече тегленето от Япи креди . Плаща се колкото и от тука като теглиш.
Вариант има и в евро да са парите, а и трябва да си видите лимитите на картата за плащане и теглене, щом ще Ви трябва сериозна сума.

# 322
  • Мнения: 2 714
Имайте предвид, че суми в брой на стойност над 10000 Евро подлежат на деклариране пред митница.

# 323
  • Мнения: 1 652
Бих си взела оттук лири, карти и евро в брой за застраховка – както обикновено ходя. Блокирали са ми карта в чужбина, а и тази година успяха да ми изтеглят от някакъв сайт пари от нея неправомерно баш на черния петък 13 март (като обявиха извънредно положение, възстановиха след два месеца). Но лири някакви си трябват - дето се вика истанбулкарт да си купите, да я заредите, да си купите кестени от сергия...
Ако имате карта на уникредит, от банкомат на yapi kredi можете да теглите лири само срещу 30 ст. на теглене.

# 324
  • Мнения: 718
Много благодаря за всички отговори и съвети, много полезно!

# 325
  • Мнения: 16
може ли да кажете тел на автобусна компания София Истанбул.За 30.12

# 326
  • Мнения: 1 652
може ли да кажете тел на автобусна компания София Истанбул.За 30.12

По линията има автобуси на Metro, Huntur, Nilufer и Арда тур. В момента са орязани, на Метро върви само един дневно. Пробвайте да ги потърсите в гугъл, аз имам само тези визитки

# 327
  • Мнения: 239
В период на затишие на пътуванията, аз да вметна няколко реда. Често хода до Истанбул служебно, но рядко ми остава време за разходки, сега единият ден се оказа такъв и то точно сряда.Леко студен, леко и дъждовен. А какво се прави в сряда в Истанбул - естествено  се ходи на пазар, а на кой пазар? - естествено на сряда пазар.

Малко полезна информация за туристите на които им се налага спешно да отидат до WC - в Истанбул това е възможно в практически във всяка една джамия. При това в 90% от джамиите е безплатно, с хубави тоалетни, чисти, със сапуни и хартии за ръце.


Това бе, поради факта, че Фатих джамия я посещавах с туристическа цел - голяма, красива, винаги пълна с хора, с хубав зелен двор, фонтанче .... красота. Сега я посетих по пътя към пазара, точно с цел WC / а срядапазар, започва от гърба й/ и излизайки към пазара минах през първият ляв изход от двора й, за да открия най-вкусното кюнефе от всичките които опитвах досега. Дори се чудех, аджеба, защо поне 15човека, го хапваха седнали по пейките в двора. Едвам издебнах момент, да щракна и да няма купувачи.




Правят само кюнефе и го посипват отгоре със счукан шам-фъстък, на снимката още е без него, отделно слагат до кюнефето и от втората тава, това с бялото отгоре, което така и не определих какво е, но също е топло-горещо и е разкошно .......и идва и момента с цената - 4 лири / 80стотинки/ за това което виждате на снимката.

Малко за пазара, ако някой реши да го посети - масов, местен пазар, разпростиращ се на десетки улици и предлагащ абсолютно всичко, със съвсем народни цени. В края на деня си тръгнах с лимони и нарове по 2.50лири, портокали по 3 лири, патладжани по 2 лири и домати чери по 3 лири. Отделно чорапи, хубави по 3бр за 10 лири, имаше и от 9бр за 5лири, 2 казака по 30лири, 6 килограма ядки иииии.... добре, че колата не беше много далеч.





... за ядките, редовно си купувам от Турция ядки, но срядапазара ме спечели определено - огромни сергии, хубави цени - 50-55лири за кило бадеми, лешници и шам и доста пресни. Като критерий за качество, винаги ми е било местно население, е то също масово купува по 0.5 - 1кг от различните ядки.



от новото, което открих за мен е сушеният плод на бяла дуда /черница/. 20лири килото, а вкуса е много приятен.


и малко за живота .....ами той си тече, да в 9 е вечерен час /който не важи за туристите/, ама зимно време, така и така след 9 няма какво да се прави. Всичко си е пълно, на пазара е лудница, на масовите капанчета-дюнерджийници си е отново лудница. Да, усеща се по главните улици, че я няма тълпата с туристи която върви като лавина - по-свободно е. Да моловете са доста по-празни и искат ХЕС код, но те са и по-празни, поради факта , че повечето заведения за бързото хранене са затворени. Локанта ресторанчетата си бачкат с пълна сила, не видях един затворен, като повечето хитреят и спокойно може да седнеш и да хапнеш я във втора зала, която не се вижда, я на вторият етаж - местните така и правят, аз си я взех моята храна за вкъщи.



и разбира се купичка сладолед с халва и пастичка от сладкарницата.

# 328
  • Мнения: 457
А ХЕС код от къде получавате?
Предварително благодаря за информацията!

# 329
  • Мнения: 239
А ХЕС код от къде получавате?
Предварително благодаря за информацията!

В хотела ми го направиха и изпратиха по вайбър още в началото на въвеждането му. Принципно туристите минават и с паспорт, но е по-удобно с телефона, а и паспорта в Истанбул не го нося с мен, оставям го в хотела.

Общи условия

Активация на акаунт