На море в Гърция 2020/2021

  • 61 377
  • 767
  •   1
Отговори

Анкета

Успяхте ли през 2020 да почивате в Гърция?

Опции:

# 45
  • Sofia
  • Мнения: 15 509
PCR тестовете за Гърция все още не са отпаднали, нали? И ако не са, някой знае ли на коя дата отново ще преразглеждат това условие?

И за да не е "гол" въпрос – приказният Кедродасос, Крит:





# 46
  • София
  • Мнения: 3 771
Black Cat
По всяка вероятност ще решават днес, но това не значи, че ще има отхлабване на мерките за нас като туристи. Сигурно ще останат поне до края на месеца. Могат да бъдат намалени само за гърци, така мисля.
Но да изчакаме...

И от мен, най-близките до нас плажове, но времето се развали...







Р. Р.
Правителството реши, същите мерки остават до 25 октомври.

Последна редакция: вт, 13 окт 2020, 12:04 от Bled

# 47
  • Мнения: 155
Благодаря за хубавата тема. Тази година беше предвидена за Додеканези, които като цяло много ми лежат на сърцето, но в резултат на анулирани полети се преоформи в Кефалония. Ще видим догодина живот и здраве, дали и къде. Едни снимки от други Додеканези преди 2 години -  Касос и Карпатос:


# 48
  • Мнения: 10 964
Margherita09,
ще се радваме на малко по-подробен отчет и снимков материал! 2018 не е толкова отдавна Wink

# 49
  • Мнения: 155
Margherita09,
ще се радваме на малко по-подробен отчет и снимков материал! 2018 не е толкова отдавна Wink

Ще се опитам да напиша подробен отчет, макар че нямам много дар слово, а и начина ни на пътуване е бавен и мързелив  и не обикаляме кой знае колко😉.
Всичко почна с някаква промоция през зимата и много евтини билети, които намерих на егейските линии  Карапатос -Атина за по 19 евро, включително и багажа, след това към Карпатос реших да добавя Касос, така че в крайна сметка станаха 3 нощувки на Касос и 5 на Карпатос. Между Касос и Карпатос пътувахме с Касос Принсес, които пътуват за около 1 час и имаше удобни  за нас часове. Кораба обаче, няма опция за качване на кола:
https://www.manousos-kassos.gr/index.php/en/our-yacht-kassos-pri … s-princess-routes
После навързах и билетите от София до Атина и обратно. Вече ми се губят малко подробностите, но мисля, че до Атина беше с Райън, а на връщане беше много на ръба да се нaправи връзката с Райън и взех късен полет с егейските. В Касос времето е спряло – което е прекрасно за презареждане на батериите. Но това спокойствие и неголям туристически поток върви и с известни недостатъци – личи си, че няма толкова приток на пари от туризъм, вижда се, че някои  имоти са позападнали, искахме да отидем до Арматия (Armathia), но нямаше достъчно туристи и корабчето/ дневната екскурзия не вървеше. Тъй като първият ни ден мина основно в пътуване, реално имахме 2 пълни дни на Касос.
На първата снимка в предишния ми пост е старото пристанище на Фри на Касос  – Бука (Bouka). Много е красиво и живописно и център на социалния живот. Във Фри има 3-4 кръчми, една аптека, един плод-заленчук, 2 общи магазина и една пекарна. Плод-зеленчука и аптеката нямаха някакво установено работно време, но имаше телефон да се обадиш, ако нещо ти трябва, да отворят и да ти го продадат, двата общи хранителни магазина и те не знам колко имаха работно време, ама ги заварвахме да работят 😊 Все пак беше в края на юни, може би е по-оживено юли и август, но казаха, че e кратък сезона, понеже е встрани от обичайните туристически маршрути. На десетина минути път пеш от Фри се намира градския плаж – не е първа хубост, но става.

На плажа имаше 4 чадъра с по 2 шезлонга, не знам дали бяха към таверната, но така и никой не дойде да ни събира пари. Към 10-11 бяхме единствените на плажа, следобяд вече се напълниха 4-те чадъра и станахме общо към 8-10 човека  😉. На обяд отидохме в таверната на плажа– на въпроса ми за меню, дядото, който сервираше и явно и готвеше, и беше собственик, каза, че няма какво да гледам меню, ще ми каже какво е сготвил днес 😉) Всичко беше прясно и вкусно. Понеже деня мина бавно и лежерно в четене на книжки под чадъра и плуване, малко поизгоряхме, въпреки силната слънцезащита. На другия ден хазяйката ни беше предложила да ни закара с колата си до плажa Хелатрос и после да ни вземе, но тъй като той е неорганизиран, а ние бяхме поизгоряли и не мислехме да стоим много, ми стана неудобно да ни кара и малко след това да я карам да ни  връща и си останахме на добре познатия градски плаж. Този ден отидохме следобяд и не обядвахме в таверната, но все така никой не мина да ни събира пари или поръчки, та за мен остана неясна собствеността на чадърите и шезлонгите. От кръчмите мога да препоръчам Orea Bouka – намира се точно на старото пристанище, на нещо като каменни нива по едни стълбички и точно над пристанището. Гледката хубава, храната беше като домашна, сърмичките - прекрасни, не знам как човек може да ги сгъва такива малки в такива все пак ресторантски количества:


Другата, която ми хареса беше Mylos, има голяма тераса и хубава гледка на новото пристанище и храната беше ОК. Не ми хареса другото заведение на старото пристанище – ето това точно под църквата на снимката, не мога да си спомня името, тое  по-скоро като бистро, отколкото като таверна, но храната беше пълно  разочарование - имах чувстото, че са притоплили  замразени полуфабрикати. Възможно е да било заради липсата на достатъчно туристи.

Стана доста дълго и напоително. Ще напиша за Карпатос отделно, ако не ви е доскучало напълно Wink.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 637
Margherita09, чудесно включване Hug. Тъкмо навреме, че темата беше малко позамряла. Моля те, когато имаш време, напиши и за Карпатос нещо, че на мен ми е на първо място в wishlist-а. А ако видя билети по 20 евро, сигурно няма да се сдържа и ще купя, независимо от неизвестността покрай гадния вирус.

# 51
  • Мнения: 155
Карпатос е прекрасен! Той няма визията на Цикладите с белите къщи, а е цветен и уютен, както са и другите Додеканези, с ориенталското влияние, което ги прави живи и колоритни. А в златния час, когато слънцето обагри водата в различни отенъци на златисто, с пастелните цветове на сградите по крайбрежната улица, красотата му направо те хваща за гърлото. Поне такова беше въздействието му върху мен. Освен това има прекрасна природа с планини и плажове със синя (като боядисана) вода. Достатъчно оживено е, но не прекалено туристическо (аз обичам да е оживено, може на някой и да му е и в повече).


Тъй като бяхме без кола отседнахме в столицата – Пигадия. Апартамента, в който бяхме, беше над галерия, а художникът, на който беше галерията отдолу (Minas Vlachos) беше изрисувал стени в апартаментите и други детайли в сградата. Апартаментите не са негови, а на негови приятели и ги е изрисувал като услуга.  На мен лично ми хареса много, на централно място и с всички удобства беше, макар и не на крайбрежната. Недостатък - изгледа към морето беше само страничен и не кой знае колко хубав. Купих си и два малки акварела от Минас Влахос, а той ни подари още два и сега си ги гледам в къщи 😉. Има доста характерен стил. Наблизо имаше сладкарница с чудесни сладкиши (характерна за острова е карпатската баклава, която е доста различна от обичайната, пържи се и се сиропира със сироп с мед), пекарна и супермаркет, Въобще локацията беше много удобна. Градският плаж е сносен, пясъчен, намира се зад носа на снимката (сградата с купола, която беше някакъв музей):

Позастроен е, има големи хотел(и) на него,но е голям и и не е чак неприятно. Тъй като беше близо до апартамента ни, не сме ползвали там чадъри и шезлонги, ходехме за малко, плувахме и се се прибирахме. Наоколо има много магазинчета, кафенета, таверни.
Ходихме също до Amoopi beach – пясъчен, организиран, с кристална, плитка вода, подходящ за деца и до Lefkos – също организиран, пясъчен и подходящ за деца. И до двата с обществен транспорт, даже повторихме. Не е кой знае колко редовен обаче транспорта, трябва да се види кога и в кои дни и да се нагласи графика.


Със дневен трип с кораб ходихме до Кира Панагия и Апела. Апела иглежда снежнобял отдалече и с много синя вода, не е пясъчен, а с камъчета. Наоколо са отвесни скали и планини, има шезлонги и чадъри, не помня точно цените, но около 10 евро за комплект. Водата е кристална, става бързо дълбоко, при нас беше леко бурно. До плажа Кира Панагия не ходихме реално до самата суша, а корабчето спря наблизо и плувахме във водите му. Имаше две корабчета (или три?) , които организират такива дневни екскурзии и са със сходни цени и маршрути – единия Marya my love, другите не ги помня, но са на пристанището близо един до друг, човек може да ги обиколи всички вечер и да си избере на кой трип да отиде и да се запише. Тръгнахме сутринта към 9.30ч,  спряхме на Кира Панагия за плуване, след това на Апела. Там имахме 2-3 свободни часа, правят барбекю, обядвахме и след това тръгват към Пигадия, към 17.30 се върнахме. Не помня точно цените, но от порядъка на 30-40 евро бяха. Искахме да отидем и до о. Сария, но в дните, в които бяхме, нямаше екскурзии до там (в различните дни бяха до разлчини места). До Олимпос в крайна сметка не отидохме, остава за някой друг път.



С удоволствие бих се върнала, останаха много неща невидяни и непосетени.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 637
Прекрасен разказ и снимки. Благодаря много, Margherita09!
Още повече ми се приходи... определено е моето място.

# 53
  • Мнения: 155
Благодаря ти, Миленка. Дано се осъществят плановете ти, както и на всички останали. Аз бях запланувала  о.Халки с малко Кастелоризо и разбира се, Родос, за да се осъществи цялата логистика тази година, но не се получи, дано догодина стане.

# 54
  • Мнения: 10 964
Margherita09,
много ме радва разказът ти! Дано някой път посетиш и Олимбос, той ми е най-интересната цел в Карпатос. Вече си има съвсем нормален асфалтов път (допреди някакъв немного голям брой години не е било така).

За да изплакнем око в този студен октомврийски ден, оставям още три албума от Карпатос на хора, чиито фотопрофили следвам и харесвам.
https://www.flickr.com/photos/40843282@N05/albums/72157627291670794
https://www.flickr.com/photos/jack_56/albums/72157625981096042
https://www.flickr.com/photos/rolandmaister/albums/72157624839261787

Последна редакция: ср, 14 окт 2020, 14:07 от Параход

# 55
  • Мнения: 155
Благодаря, Параход. Много хубави албуми. Това ме подсети, за една фотоизложба в Кастрото на Антипарос.  От няколко години там се организира в началото на юли международен фотографски фестивал (най-малкият международен фотографски фестивал). Фотографиите са изложени по улиците и достъпът е свободен. Вечер има и музикални изпълнения. Комбинацията от музиката, характерната архитектура, фотографиите по стените на къщите създава уникална атмосфера. Слагам няколко снимки в един албум, ако някой има интерес:
https://www.flickr.com/photos/79757013@N08/albums/72157716443688 … with/50486202198/

# 56
  • София
  • Мнения: 204
Благодаря за новата тема!

Тази година успях да се докосна до гръцкото море. Със семейството ми изкарахме страхотни 20 дни. Да се надяваме, че догодина всичко ще е наред и спокойно ще можем да се насладим на мечтаните пътувания.
Замислила съм и по-далечни дестинации, но сега ви черпя виртуално с един морски пейзаж от септември месец, Неа Рода.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 771
Гърция предложи през следващия туристически сезон, да се прави бърз тест за коронавирус на влизащите през границите, съобщи министърът на туризма Харис Теохарис.
Вече се обсъжда в комисиите на Европейския съюз.
Включително е предложено и на Световната туристическа организация.

Днес и утре!
Повечето полети от и към Гърция са отменени за два дни заради стачка на авиодиспечерите и служителите на гражданската авиация в страната.
Това причини сериозни проблеми в разписанието.

За вас Пилос или Наварин, древен град в Месения:







# 58
  • Мнения: 9
Благодаря за прекрасната тема!



Снимката е от остров Итака 2015г. Желая Ви много нови пътешествия. Правена е по време на круиз 7 Йонийски острова. Кратко описание на круиза тръгване от Нидри остров Лефкада в 09.30 часа  на югозапад покрай Василики
1 час престой на плажа Порто Кацики,поради силни течения не отидохме до плажа Егримни след което се отправихме към Фискардо остров Кефалония, северната част на остров Итака именно там е правена снимката. Видях, че има много места с пясък и камъчета достъпни само по вода. Беше ред на остров Меганиси и пещерата Папаниколис в която се е крила гръцка подводница през Втората Световна война. Последен беше остров Скорпиос  бивше владение на Аристотел Онасис, позволяваха само да се плува до него. Прибиране в Нидри в 18.30 часа. Корабите са сравнително широки, бавни скорост 16 възела  около 30 км/ч. Ние бяхме с агенция от Превеза с включен малък обяд 2 броя сувлаки, салата, хляб и малка минерална вода на кораба общо 34 евро на човек.

Последна редакция: ср, 21 окт 2020, 15:02 от ИД

# 59
  • София
  • Мнения: 1 637
ИД, а кое точно е мястото на Итака? Изглежда страхотно. Само по вода ли е достъпно?

Общи условия

Активация на акаунт