Има ли запалени фенове на доброто кафе?

  • 5 259
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 601
Понеже има няколко теми за кафемашини и автомати, но няма такава за по-запалените любители, с позволението на администрацията отварям тази, където може да водим дискусии на тема как да си приготвим добро кафе у дома, кафемашини, кафемелачки и други аксесоари, свързани с любимата напитка. Готов съм да отговарям на всякакви въпроси свързани с темата.

# 1
  • Мнения: 40 310
Ето ме с въпрос. Не съм експерт по кафето, само знам кое ми харесва и кое не. Обичам 100% арабика, да не е много горчиво, да не е кисело, и да е ароматно. До толкова. Няма да схвана дали е било правилно смляно или не, дали е смляно преди минута или е готово мляно.
Та с оглед на това миналата седмица в Лидл видях на промоция едно кафе Коста. Обичам кафето на самата верига, беше евтино и си купих за проба. Но никъде не пишеше каква смес е. И ми е интересно някой може ли да ми обясни що за кафе е това и дали съм се минала. Няма да го отворя скоро, понеже имам друг започнат пакет, а ми е интересно.

Изглеждаше общо взето така, ама не беше лилаво, а по-скоро червено.




П.П. От Ирландско кафе разбирам много повече , отколкото от нормално Smile

# 2
  • Мнения: 601
Предполагам бленда е класически италиански арабика/робуста, но какъв е произхода на зърната само от Коста си знаят, твърде вероятно е и тъмно изпечено. Добрите дистрибутори и пекари винаги упоменава произхода на кафето и дата на изпичане.

# 3
  • Мнения: 40 310
Е, то ще си покаже, ама няма да е скоро. Ще пиша дали ми е харесало, ако темата не е потънала до тогава. Впрочем търсих в нета и в някои сайтове го обявяваха за 100% арабика, но на самата опаковка нищо не пише.

# 4
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 770
И аз предпочитам арабиката. Напоследък смесвам две или три марки кафе на зърна, ползвам само кубинка. В последно време пакетите са означени с различни цифри. И понякога има разлика - уж е означено 6-ца на пакета, а двете кафета са различни - и като аромат, и като цвят.
Има една тукашна фирма, чието кафе предпочитам, но до момента точно него на зърна не предлагат.

# 5
  • Мнения: 3 732
Обичам силно черно горчиво кафе, без захар, студено и горчиво като живота ми.

Какво ли не пробвах, така и не намерих моето.

Не знам дали вида кафе е по - важен от кафемашината.

Опитах на дегустация в голям хранителен магазин кафето на снимката по - горе. Беше моето.


В момента с кафе машина Делонги, 15 бара, си пускам кафе Нова Бразилия мляното,  с червен етикет и добавям разтворимо Нес кафе, оригиналната марка. И пак не е моето ....

Уф!

# 6
  • Мнения: 12 626
Гледах на сайта на Costa, хвалят си я тази марка. Не казват пропорция, но е смес на арабика с робуста. И аз предпочитам чиста арабика. Дано не си се минала.

# 7
  • Мнения: 3 732
Не! Скъпо ми идва и не съм го купила - 200 грама зърна между 7 и 10 лв. А и не му разбрах точния сорт.

# 8
  • Мнения: 601
Обичам силно черно горчиво кафе, без захар, студено и горчиво като живота ми.

Горчиво кафе = проблем, няма такъв вкус горчиво, който да има стойност.
Кафе под 30лв кг за съжаление е малко вероятно да е качествено.

# 9
  • Мнения: 40 310
Не! Скъпо ми идва и не съм го купила - 200 грама зърна между 7 и 10 лв. А и не му разбрах точния сорт.

По принцип в нета пакетът от 1 кг струва малко над 30 лева, а в Лидл беше на промоция за 20. Затова го взех след като сравних цените. Реших, че кафе с марката Коста + редовна цена от над 30 лева няма да е чак такава издънка.

https://shop.gladen.bg/product/costa-coffee-kafe-na-zarna-signichar-dark-10

# 10
  • София
  • Мнения: 2 835
Обичам силно черно горчиво кафе, без захар, студено и горчиво като живота ми.

Горчиво кафе = проблем, няма такъв вкус горчиво, който да има стойност.
Кафе под 30лв кг за съжаление е малко вероятно да е качествено.

Аз харесвам киселеещите кафета, ароматни, не много горчиви, непрепечени, арабика. Купувала съм си такива от Германия, но в България не мога да намеря подходящото кафе за себе си. Дори да е скъпо - какво бих могла да си купя тук, което да отговаря на критериите ми?

# 11
  • Мнения: 1 153
А, тъкмо такава тема ми трябва. От повече от 10 години не съм пила кафе и от доста време ми се въртеше идеята за прясно кафенце. Вчера си купих кафемашинка за шварц. Търся си леко кафе, ако може с аромат на шоколад или ванилия. Да не е горчиво или киселеещо. Можете ли да препоръчате нещо? Харесвам 3 в 1 на Якобс.

# 12
  • Мнения: 601

Аз харесвам киселеещите кафета, ароматни, не много горчиви, непрепечени, арабика. Купувала съм си такива от Германия, но в България не мога да намеря подходящото кафе за себе си. Дори да е скъпо - какво бих могла да си купя тук, което да отговаря на критериите ми?

Разбира се че има такива кафета в България, пробвай кафетата на Дъбов, Комета, Монте Кристо и т.н

# 13
  • Мнения: 40 310
Да пробва високия клас немски кафета, в Метро ги има на цял рафт. Немските Чибо и прочее си накиселяват по принцип. И отговарят на другите критерии.

# 14
  • Мнения: 7 214
Много хубава тема.
Обожавам кафе, без захар, мляко и добавки.
Имам си ритуал: Първата ми глътка винаги трябва да е веднага след приготвянето му- гореща. След това го пия бавно, може и час-два, ако съм вкъщи.
Най-хубавото кафе, което съм пила е на сутрешна закуска в луксозен гръцки курорт.
Питах и ми казаха, че марката е Illy.
Опитах всички варианти на марката в България, но не открих и бледо подобие на онова кафе.
Обичам да експериментирам и постоянно търся нещо ново и различно. Обикновено се разочаровам и минавам пак на добрата стара Лаваца.

Общи условия

Активация на акаунт