Децата ви имат ли си задължения/отговорности?

  • 1 710
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 4 867
не бих казала, че имат фиксирани задължения, защото у дома работа се разпределя според конкретните възможности и предпочитания. за мен е важно децата ми да умеят да вършат разни неща и да са готови да ги свършат при необходимост.
последните няколко седмици бях обездвижена и почти през цялото време на легло. децата сами се оправяха с пране и простиране, обслужване на миялната машина, приготвяне на закуска и обяд, сервиране и отсервиране и взаимно отглеждане през деня. преди време обсъждахме в готварския кога децата се научават да готвят - е, виктория в продължение на много дни правеше салати, сандвичи, претопляше разни манджи, дори ни сготви крем-супа от тиквички...

та отговорността им се изразява в това да не се опитват да се измъкват, когато има работа за вършене.

# 31
  • Мнения: 1 364
Както виждам гласуването е приключило, но бих отговорила с Не.Дъщеря ми е много малка, но с кеф помага в домакинската работа.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 23 677
Имат, не съвсем точни и конкретни обаче. И от там лавирането.
На мнение съм, че трябва да имат задължения децата от малки и да се приучват към помощ в домакинството. Но това да не се заплаща, както става при съседите.
Не съм съвсем съгласна с теб. Т.е. децата трябва да си имат задължения от малки, но защо някои да не са платени? Поддържането на собствената стая в ред - дрехи, учебници, играчки си е задължение. Но например у нас миенето на прозорци си беше платено, по 5лв на прозорец и 10 за остъклената тераса, тупането на килим и миенето на под се харчеше по 2лв.

# 33
  • Мнения: 220
Мисля, че е хубаво да се възпитава чувство за отговорност у децата. Обаче би ли споделила как майка ти успява да те накара да вършиш всички тези неща и ако не ги свършиш какви са последствията. Наистина ми е интересно как става номера, защото не знам как бих принудила детето си да прави каквото съм преценила, че е полезно за него. Тук е много разпространено да им се деват дребни пари за свършена къщна работа. А без заплащане как става,наказания ли следват или...?
ами честно казано не ме е убеждавала,наказания няма-мисля че съм достатъчно голяма и независима.ние горе-долу може да се каже че живеем отделно-аз съм на втория етаж,а тя на първия.на мен ми е приятно когато съм вкъщи да ги правя тези неща защото тя е тази ,която вкарва парите вкъщи.това е начинът по който й се отблагодарявам.тя знае че всеки момент мога да се изнеса и се радва докато още съм покрай нея.аз не се бъркам на нея-и тя не се бърка в моите работи.ако не съм сготвила или нещо подобно-тя естествено ще го направи без да ми се кара или нещо подобно.не зная как да го обясня-такива са ни отношенията просто

# 34
  • Мнения: 2 757
Мисля, че е хубаво да се възпитава чувство за отговорност у децата. Обаче би ли споделила как майка ти успява да те накара да вършиш всички тези неща и ако не ги свършиш какви са последствията. Наистина ми е интересно как става номера, защото не знам как бих принудила детето си да прави каквото съм преценила, че е полезно за него. Тук е много разпространено да им се деват дребни пари за свършена къщна работа. А без заплащане как става,наказания ли следват или...?
ами честно казано не ме е убеждавала,наказания няма-мисля че съм достатъчно голяма и независима.ние горе-долу може да се каже че живеем отделно-аз съм на втория етаж,а тя на първия.на мен ми е приятно когато съм вкъщи да ги правя тези неща защото тя е тази ,която вкарва парите вкъщи.това е начинът по който й се отблагодарявам.тя знае че всеки момент мога да се изнеса и се радва докато още съм покрай нея.аз не се бъркам на нея-и тя не се бърка в моите работи.ако не съм сготвила или нещо подобно-тя естествено ще го направи без да ми се кара или нещо подобно.не зная как да го обясня-такива са ни отношенията просто

Страхотно е, че сте в такива добри отношения и се разбирате с майка си. Явно, че тя знае как да те предразположи да и помагаш, а и ти си достатъчно съвстна и нещата вървят по вода. Самата аз бих правила много неща, защото обичам да помагам и да доставям радост на хората. Но майка ми така и не успя да ме предразположи да покажа добрите си черти. Винаги съм завиждала на децата, които имат късмет да се разбират с родителите си. Де да видим как ще потръгнат нещата с моето дете сега  Wink

# 35
  • Мнения: 6 390
според мен е редно децата да имат някакви задължения вкъщи.
Peace

Общи условия

Активация на акаунт