Контрол на хигиената и здравето в училище в сегашната ситуация

  • 2 417
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 275
Бих искала да споделите дали виждате мерките за хигиена и контрол в училище като адекватни на сегашната ситуация.Какво се случва реално, а не само на думи.
Ще изложа накратко как е в училището на моя син.
На входа са сложили автомат с дезинфектант, изискват маски по  коридорите, повечето учители са с маски (без директорката), в коридорите има стрелки на пода(никой не знае за какво са),аз им занесох течен сапун за нашия клас и това е.
Обаче...
1)
учениците с хрема и кашлица не ги връщат защото нямали температура(мери се с едно смешно нещо, закупено някога като термометър).Една гнойна ангина може да се проточи и без температура или да е само в началото, после я маскират с антибиотици и готово.От 7 години все едни и същи деца идват болни, да заразяват и другите защото родителите на проблемните  са по дърветата.
2)  прозорците не се отварят през междучасие защото на тия болните, дето не били точно болни им е студено, трябва всички да им дишат бацилите по цял ден.
3)  в салона по физическо масово влизат с външните обувки и никой не ги принуждава да си обуят платненки/кецове и след като влязат 5-6 класа с калните обувки на ден, после не знам как се мие тази свинщина.На род. среща поискаха бели тениски и платненки за салона, но никой не го налага на учениците, то не важи за всички и те си се търкалят в кочината
Зная, че сестрата трябва да ги следи тези неща, но преди дни в Русе, където живеем са уволнили сестрата на училище В.Левски за дето е върнала дете без маска.Жената си е свършила работата и са я уволнили.Мед. лица в училищата са подвластни на общината и от там е взето това решение.Излиза, че отгоре е наредено всичко да се потулва, пред родители и медии се имитира дейност, а ако някой работи съвестно и адекватно, го изритват.При това положение как да се очаква сестрите да си вършат работата?Освен това учителите са по 40мин. с децата и много добре се вижда кой е болен, но не искат неприятности и си траят.
Според повечето хора няма проблем, само една-две майки от класа виждат нещата като мен и са в отчаяние от захаросаната картинка, която ни се представя.Хората са уморени от борби с вятърни мелници, други ги е страх да не усложняваме живота на изтерзаните учители и ръководство(защото децата ни са 7кл. и може да им понижат оценките), а 90% просто нехаят и дори се хвалят как ходят без маски, даже се подиграват зад гърба на стриктните. В нашето училище с малки изключения учат деца на много, ама много посредствени родители, до някъде си обяснявам апатията и овчедушито с това.
Кажете, мояля, знаете ли къде се подават сигнали за хигиена и опазване здравето в училищата.
Тази сутрин звънях на сестрата и на зам. диркетора на у-ще и със сигурност зная, че просто ме изслушаха, благодариха, че ги информирам, изиграха го много загрижени, но реално няма да върнат кашлящото "защото сега не кашля и не са го чули", ще отворят прозореца днес, но не и по принцип, за салона остава някак на заден план при всичката им натовареност( там учителят трябва да следи, а това е последното, за което го е грижа).Убедена съм, че ако не раегираме, няма да има никакви резултати.Човек трябва да воюва за своите, даже и в предварително изгубени битки.До колко са взети мерки при вас или е прах в очите, да видим на входа как всичко е прекрасно, а в действителност...

Последна редакция: пт, 09 окт 2020, 12:33 от severnosianie

# 1
  • Мнения: 8 905
Моите наблюдения са, че мерките са само на думи. Както и се очакваше.
Никой не следи за болни, здрави. Никой не напомня да си дезинфекцират ръцете.
Миналата седмица доведоха болно дете, което отсъства, на входно контролно, че да не го изпусне. Ето такъв е контрола...

# 2
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 930
При нас ги връщат ако са без маски.Имат дезинфектанти навсякъде -на входа,в коридорите,в стаите.Ако някое дете се почувства зле веднага го изпращат при сестрата и в случай на нужда идват да го приберат.Няма болни в клас,но са и по 17-18 деца вместо всички .Лелите мият и бършат постоянно навсякъде и по два пъти по време на час минават из коридорите с една пръскачка с дезинфектант.Децата из коридорите са с маски,не се струпват на едно място. И въпреки това имаме случай на дете с Ковид и карантиниран цял клас...

# 3
  • София
  • Мнения: 28 106
В училището на сина ми има дезинфектанти на входа, по коридорите носят маски, физическо играят на двора (но това е още от първи клас), в стаята им има непрекъснато отворен прозорец (но това също е още от първи клас), имат отделена част на двора за тях... За мен е напълно достатъчно.

# 4
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
В нашето училище има лекар и медицинска сестра.
Сутрин стоят на входа на училището,не пускат деца без маски,мерят температура.
После сестрата минава по стаите.
Ако види някой с хрема,кашлица-връща го.
Има дезинфектанти,мивки и сапун във всяка стая.
Дали ги ползват всички деца е друг въпрос.

Но това не е достатъчно.
Защото има безотговорни родители- вземат извинителна бележка ,някои дават и антибиотик сутрин и вечер и пак пращат детето на училище.

В нашия клас сега половината деца са с риновирус-на пръв поглед само силна хрема и главоболие,ама е заразна и после води до фарингит.
Дъщеря ми го хвана,че и ние се заразихме...

На двора през голямото междучасие и на площадката до училището децата са много,играят заедно и естествено са без маски.

Никак няма да се учудя ,ако скоро ни карантинират ,заради корона вирус...

# 5
  • Варна
  • Мнения: 36 471
Каквито и драконови мерки да се взимат от ръководството, имате ли насреща си дебилни родители (съжалявам, но за мен дебил е родител, който праща детето си болно), няма оправия.

# 6
  • Мнения: 46 434
- имат навсякъде диспенсъри с дезинфектант, включително в стаята
- спряха местенето по кабинети, всеки клас си стои е неговия, изключение правят само за ИТ
- според дъщеря ми тоалетните не са били никога толкова чисти, винаги е зареден сапун
- болни не са имали засега, затова не знам връщат ли ги
- физическото им е на двора или в близкия парк, защото салонът им е в ремонт, ще видим после как ще бъде
- в коридорите са с маски
- учителите са нон стоп с щитове (половинките, само пред устата и носа)

За мен мерките са адекватни, нямам забележка.

# 7
  • Мнения: 8 905

В нашия клас сега половината деца са с риновирус-на пръв поглед само силна хрема и главоболие,ама е заразна и после води до фарингит.
Дъщеря ми го хвана,че и ние се заразихме...


Иние вкъщи го изкарахме всички.
Това е нагледен пример за разпространението на вирусите в училище. Маските в коридора нищо не те пазят.

# 8
  • София
  • Мнения: 28 106
И синът ми го изкара този вирус.
Целта на маските в коридорите не е да те пазят от всичко, а да те пазят от учениците в коридорите, накратко казано. Но ако решат да ги махнат, няма да се сърдя.

# 9
  • Мнения: 8 905
И синът ми го изкара този вирус.
Целта на маските в коридорите не е да те пазят от всичко, а да те пазят от учениците в коридорите, накратко казано. Но ако решат да ги махнат, няма да се сърдя.

Настина не разбирам каква е логиката да те пазят от учениците по коридорите, а да не те пазят от тези в клас...
Мисълта ми беше, че както лепнахме този вирус, така стоят и нещата с короната...

# 10
  • София
  • Мнения: 28 106
Логиката е по-малко ученици да бъдат на ДО.

# 11
  • Мнения: 46 434
Настина не разбирам каква е логиката да те пазят от учениците по коридорите, а да не те пазят от тези в клас...
Мисълта ми беше, че както лепнахме този вирус, така стоят и нещата с короната...
Целта е ограничение на разпространението в малка група.
Едно е да пламне 1 клас и съвсем друго - цяло училище.

# 12
  • Мнения: 8 905
Ох, на мен така или иначе в личен план ми се струват безсмислени тия маски в коридорите.
След като детето може да прихване вируса от 26 други деца в клас. Общо взето все тая дали в коридора ще е с маска...
Разбирам генералната идея. Но ми се искаше да имаше и малко по-персонален момент в цялата история.

# 13
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 237
Ако в момента има само 1 дете с корона вирус в нашия клас,ще пламнат не само нашия клас,ами и половината училище.
Защото през междучасията децата се струпват на двора,играят заедно на площадката до училището..
Ако болното дете има брат,сестра ,например в друго училище-и там ще е същото....

Особено след като родителите ги пращат на училище болни и се налага сестрата да ги връща..

# 14
  • Мнения: 46 434
Ох, на мен така или иначе в личен план ми се струват безсмислени тия маски в коридорите.
След като детето може да прихване вируса от 26 други деца в клас. Общо взето все тая дали в коридора ще е с маска...
Разбирам генералната идея. Но ми се искаше да имаше и малко по-персонален момент в цялата история.
Вероятността да има заразено дете сред 26 е пъти по-малка, от тази да има такова сред 500.
Дори да има, в контакт ще са 26, не 500.

Общи условия

Активация на акаунт