Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 48

  • 27 117
  • 798
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 4 668
pooh - лесно се оправя тоя проблем, просто се слагат данъци като на запад и да видим дали ще има празни жилища.
Лесно ще оправиш проблема с празните жилища. Но не и с цената им.
Всяко покачване на данъците на жилищата ще се отрази пропорционално в покачване на цената им.
Пример, ако добавят данъци 3% на година.
То ръстът на жилищата ще е + 3% на година.

Та има един инженерен принцип. Не бутай това, което работи. Да не стане по-лошо.
А народът е казал, вместо да изпишем вежди ...

# 166
  • Мнения: 969
Принципно е така - работеща система не се бута, но много от политиците не са инженери, нито добри стратези, а просто се чудят как да откраднат и в същото време да напълнят хазната. Това с данък-богатството също го споменах преди време. Рано или късно ще се усетят подобно на южните ни съседи и хората с по няколко имота ще пропищят. Ще се появят доста атрактивни имоти на пазара. На този етап е трудно да се каже категорично как ще се отразят подобни "мерки" върху цените и жизнения стандарт на хората.

"... КНСБ предлага 15% ДДС и 15% данък върху доходите. ... според синдикалните експерти от мерките могат да се генерират около 4 млрд. лева приходи от въвеждане на допълнителни данъци, например - данък от финансовите транзакции, еднократен данък "Богатство" за 2020 година, дигитален данък и други. "

https://bnr.bg/post/101346088/knsb-predlaga-15-dds-i-15-danak-varhu-dohodite

Последна редакция: ср, 21 окт 2020, 11:27 от pooh06

# 167
  • Мнения: 131
pooh - лесно се оправя тоя проблем, просто се слагат данъци като на запад и да видим дали ще има празни жилища.
Лесно ще оправиш проблема с празните жилища. Но не и с цената им.
Всяко покачване на данъците на жилищата ще се отрази пропорционално в покачване на цената им.
Пример, ако добавят данъци 3% на година.
То ръстът на жилищата ще е + 3% на година.

Та има един инженерен принцип. Не бутай това, което работи. Да не стане по-лошо.
А народът е казал, вместо да изпишем вежди ...

В Гърция се случи точно обратно. Заради повишените данъци за втори и следващ имот, хората започнаха да продават масово и цените на места се сринаха на половина. В Патра понеже следях там пазара имаше партерни апартаменти в центъра, ествестено за тотален ремонт на цена от 10-15 хиляди евро.
Едно такова вдигане на данъците тук не мисля, че ще повиши цените. Да не говорим, че момента вече се наблюдава един лек спад на наемите, а загубата на 1 месец пълен наем не може да я избиеш цяла година с 50лв отгоре. И за да се постигне равновесие или наемите трябва да скочат или цените да паднат. За момента на мен първият вариант ми изглежда по-вероятен. А в близките 1-2 години едва ли ще има някаква съществена промяна в имотните данъци.

# 168
  • София
  • Мнения: 4 668
Те имотите може и да са на ООД-та. Които могат да имат различни % собственици.
И как ще мериш кой колко части от апартамент има.
Неприложими неща са това.
Отделно, политиците имат стотици апартаменти. Разбира се, само по-главните от тях.

Нямам поглед в Гърция какви са масовите имоти. Туристически ли, жилищни ли.
В Канада съм следил пазара много години, там всеки квартал си има различни данъци, отделно къщи с високи данъчни оценки. Годишният темп на цените ПРЯКО е зависил винаги от дадените данъци за точно опрделения имот.

# 169
  • Мнения: 3 294
Затова в Европа няма хиляди празни жилища.
У нас може да плащашя 160- 200лв на година и това да е всичко, дори да е 150к евро имота.
В Европа и да няма специални такси, ако седи празен(на места има) има по минимум 60евро на месец между ток, вода, газ и такса поддръжка, без да живее никой.
 Отделно данъка още толкова и става 1200-1300евро абсолютен минимум срещу 100еври У нас при не мнгоо голям разлика в стойността на имота.
Отделно като мине 1-2-3 год те зашиват с по-сериозна сума за някакъв ремонт или подобрение, не е като у нас няма да платя понеже не живее никой там.

Както има хора с 2-3 апартамента в средно големи градове У нас седящи празни, ако утре трябва да плащат 3-4к евро ще видим дали ще седят така. Или под наем или ще ги продадат

# 170
  • София
  • Мнения: 156
Та има един инженерен принцип. Не бутай това, което работи. Да не стане по-лошо.
А народът е казал, вместо да изпишем вежди ...

Явно тука не сте инженери та си мислите, че тоя принцип е инженерен. Simple Smile Това са градски легенди и важат за една част от хората, които подържат някаква система - тия които не обичат промени. Само дето това "непипане" често води до страхотни проблеми после. Точно сега се занимавам с едно нещо дето никой не е пипал 10 години, щото си работи и си е сложно, но е дошъл момента в който трябва да се пипне, щото вече няма как. И сега проблемите, които са трупани с години от непипането, са умножени по две и повече. Трябва баланс в тая работа - не може да няма промяна и прогрес. Естествено има го и обратния - когато постояно нещо променяш, което също не е добре.

Колкото до офисите, и това че работата от вкъщи е само бонус за работодателите - не е така. Работата от вкъщи е хубаво нещо, но страдат разни други неща - сложни проекти, колаборация, обучение на нови хора. Според мен няма много фирми, които да се радват особено от това. Разходът им за наеми надали е толкова голямо перо...

# 171
  • Мнения: 40 926
"Не пипай това, което си работи" не е универсално правило и се отнася основно до настройките, а не до модернизацията и замяната с ново.

# 172
  • София
  • Мнения: 4 668
Много ясно, че има "за" и "против". Само че аз си дадох аргументите "против". Не е само да лежа на тоя принцип.
За да го спомена, съм решил, че е уместен в случая. А не че на сляпо трябва да се прилага навсякъде, винаги.
И за протокола съм и инженер, и икономист. Simple Smile

# 173
  • Мнения: 969
И как ще мериш кой колко части от апартамент има.
Неприложими неща са това.

Така е, но живеем в абсурдистан - поискат ли, ще намерят начини да ни орежат тлъстинките. Идеята не е нова, но просто Ковид кризата я върна отново на дневен ред в държавата. Онази специалната порода хора винаги ще намери начин за данъчни реформи и забогатяване на гърба на частния бизнес и средната класа. А бедните... :-х Понеже прочетох наскоро новината за предложенията на КНСБ, струва ми се, че действат в синхрон с управляващите. Заиграха се покрай изборите с данъците и бизнеса скочи и с право. Но държавната хазна също е в криза, от какво да се напълни, ако не от повече данъци? При всички положения, както е тръгнало ще има подобно облагане. Което пък до някаква степен може да раздвижи пазара на имоти.

https://ekipbg.com/wealth-tax/

https://segabg.com/hot/category-economy/bsk-se-yadosa-na-demagogiyata-danucite

Последна редакция: ср, 21 окт 2020, 11:55 от pooh06

# 174
  • Мнения: 5 262
...
Както има хора с 2-3 апартамента в средно големи градове У нас седящи празни, ако утре трябва да плащат 3-4к евро ще видим дали ще седят така. Или под наем или ще ги продадат

На кого? Следващия, който иска да се набълбука с евтини апартаменти няма ли да подлежи на същите данъци?

А къщите по селата , виличките и останалите имотюета какво ще ги правим? Китайци ли ще внасяме с куфари пари ? На кого ще ги продаваме?
А строителите ? Те докато ги иъпродадат настроените като гъби по нивите и поляните около София какво ще плащат като ги държат и чакат цена ?

Изобщо ако така  ставаше до сега някой да го е направил ... ама като не иска да си вкарва автогол няма и да го направи.

Освен това и в чужбина масово стоят празни жилища и къщи. Не като вБГ съвсем, но пак.

# 175
  • София
  • Мнения: 4 668
Хехе 3,4 хил евро.
И откъде в по-малките градове един обикновен човек ще даде толкова пари, за да си плати личното жилище или да живее под наем?
Май пресолихте манджата.

# 176
  • Мнения: 3 294
Хехе 3,4 хил евро.
И откъде в по-малките градове един обикновен човек ще даде толкова пари, за да си плати личното жилище или да живее под наем?
Май пресолихте манджата.

Я се върни да прочетеш по-добре, не по диагонал.

На кого? Следващия, който иска да се набълбука с евтини апартаменти няма ли да подлежи на същите данъци?

А къщите по селата , виличките и останалите имотюета какво ще ги правим? Китайци ли ще внасяме с куфари пари ? На кого ще ги продаваме?
А строителите ? Те докато ги иъпродадат настроените като гъби по нивите и поляните около София какво ще плащат като ги държат и чакат цена ?

Изобщо ако така  ставаше до сега някой да го е направил ... ама като не иска да си вкарва автогол няма и да го направи.

Освен това и в чужбина масово стоят празни жилища и къщи. Не като вБГ съвсем, но пак.
На този който ще живее в него, било под наем или ако го купи, а не са седи за децата, внуците, за него, ако е жив на 70 и т..н, понеже това е в 90% от случаите.
Нали не мислиш, че ние ще открием топлата вода, щом това се практикува масово по белите страни и няма толкова празни апартаменти, значи работи.

# 177
  • София
  • Мнения: 4 668
Ами защо да спираме до там. Да национализираме заводите, предприятията, фирмите, и да ги раздадем на тези, които ще се наядат с тия пари. Защо да стоят при хора, които си имат достатъчно.
Започвайки с американските фирми у нас.

# 178
  • Мнения: 40 926
А какво значи "живее в него"? Ако имаме две жилища и в едното се водя аз, а в другото половинката, те ненаселени ли са? Има ли закон, че семейните трябва да живеят в едно жилище?  Може да сме разделени Wink

# 179
  • София
  • Мнения: 4 668
Ми аз мога и сам да живея в 2 жилища. Едното ми е за спане. Другото хоум офис. Мога да ги редувам, четни-нечетни дати, или делнични-неделни дни. Може да имам и 1 за гаджета.
Да започнем да раздаваме купони за хляб и жилища?

Общи условия

Активация на акаунт