ИДЕИ ЗА ПРОМЕНИ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА

  • 9 550
  • 104
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 356

Това са дребни неща и само с разговор с директорката могат да се решат.
Така е ,но не се решават за съжаление.

# 61
  • Мнения: 135
1. Спазване норматив от 18-20 деца.
2. Връщане на закуската/плод/ в 10 ч.
3. Денонощна охрана не само на сградата,но и двора на ДГ
4. Стриктно спазване наредбата за мед.сестрите-да се връщат болните деца.
5. Увеличение на заплатите,особено на лелките/не останаха интелигентни и възпитани жени,а за 160лв-8часа-която и каквато дойде/

Това за телевизорите- зависи абсолютно от манталитета на персонала.В групата ни има телевизор,но се пускат програми с животни,спорт и понякога вечер - детски филмчета.При това не всички гледат организирано,а  само тези на които им е интересно.
А и от къде време особено в по-големите групи  за 2x 30 мин.  телевизия като има по 3 занимания сутрин и 1-2 след обяд?! newsm78

# 62
  • Мнения: 2 534
.
Не че президентът така или иначе ще промени нещо, де--- той не е шеф на детските градини, те са към министерството на образованието... или може би към общините.
Кръглата маса ще бъде под патронажа на Президента , иначе сме поканили 31 човека гости , от комисии в Парламента , от Министерствата , от Столичен градски транспорт и Здравната каса .
Така че темите , които ще се засягат са много , но има разпределение на темите
Една ще говори  за детските и майчинството , друга подоходното облагане , аз най-вероятно за детските градини ...

# 63
Hubawi sa predlojeniata,no e neobhodimo da se predloji ot kyde ste se vzemat sredstwata.

# 64
  • Мнения: 1 356
Аз още не съм навътре в тази тема,вълнувам се още от яслата.След няколко разговора с директорката,учителки и съответно родители,какво ми направи впечатление:
1.Макар работното време да е до 19ч.,не се спазва-искат децата да се взети до 18ч.
2.Моя приятелка събираха пари за телевизор,уж децата да гледат анимация и т.н. -оказа се ,че цял ден персоналът гледа "образователни"сапунки.
3.Децата не се извеждат-после защо били болнави и агресивни.
4.Персоналът е съкратен-след обет група от доста деца остават с 1 човек,който не може да смогне изобщо да си изпълни задълженията.
5.Трябва да има постоянен контрол от общината-а не да се събират пари за неизвестно какво всеки божи месец,а да няма реален отчет.
6.Прословутата белина,която е задължителен дезинфектант от Хеи,причинява на доста деца алергии (няма да коментирам съсипаните дрехи-това е малък проблем ,в сравнение със здравето на децата).Персоналът чисти в тяхно присъствие понякога,което е недопустимо.


Подкрепям !!! Особено това с белината. ХЕИ да премисли дали вече няма щадящи здравето дезинфектанти!

Не виждам и къде е проблема да се допускат родители? Няма да пипаме в храната, да влизаме с обувки или да ползваме санитарните помещения.

Добре би било и да се поощрява персонала да развива своите педагогически умения. Посещения на лекции и семинари могат да се отразят добре на мотивацията им за работа. Може родителите да събират доброволен фонд и след анонимна атестация да се определя дали да се дава премия на персонала за добре свършена работа (или да се дава % според направената оценка).

За помощните средства като ТВ може да се регламентира по колко часа седмично и точно какво да се гледа. Може да се одобрява от МОН програма от филмчета, които не са агресивни, не правят внушения, реклама и имат образователен елемент. Да се определи от какво разстояние минимум се допуска да гледат децата в екрана и какво да е нивото на звука.

Последна редакция: пн, 11 сеп 2006, 22:54 от online

# 65
  • Мнения: 5 877
по повод на рекламата...

научавам аз от развълнуваното си дете, че в детската градина идвали едни хора от една ферма и им разказвали за фермата и ги черпили с бонбони--- тя супер щастлива, един вид скоро ще ги заведат да видят кравите и прасетата...
аз супер учудена, да не би да живеем в Канада или Исландия...
обачееее след известен размисъл се оказва, че са идвали хора от фИрма... да правят промоция.
ква беше таз фирма, защо никой нищо не каза на родителите...
те това е, комуто -каквото.

# 66
  • Мнения: 102
Цитат
Да. За мен люлките са по-опасни от катерушките, но иначе съм съгласна, Джулианна.

Да за мен също люлките са много опасни децата немогат да се пазят все още от тях.

ДА СЕ ОБЕЗОПАСЯТ ГРАДИНИТЕ (идеи колкото искаш не е проблем)

ДА СЕ УВЕЛИЧАТ ЗАПЛАТИТЕ Навсякаде в други държави сферата на здравеопазването и образованието (вкл.и детските градини)са най-добре платени.Защото хората мислят за бъдещето си а то е точно в ДЕЦАТА и здравето.

ДА ИМА ЛЕКАР И ЗЪБОЛЕКАР (а това как ще работят зависи от заплащането и квалификацията им .Претиснението че ще се бърка с един инструмент не е довод ХЕИ за какво е -само да ръси белина ли ?)

ВЪТРЕШНИЯТ РЕД ДА СЕ ПРЕОСМИСЛИ И ДА СЕ ВЪВЕДЕ ЕДИН СТАНДАРД ЗА ВСИЧКИ ДГ ОТ МИНИСТЕРСТВОТО И ТОГАВА ЩЕ СЕ СПАЗВА -тука имам впредвид телевизора ,взимането преди или след18ч.,играчките ,учебните помагала ,кога ще се излиза навън и най-вече ПРИ КАКВИ ТЕМПЕРАТУРНИ УСЛОВИЯ (случвало се е при 5градуса и силен вятър децата да тичат навън -ето как се разболяват ако само се разхождат както правят с мама и тати е друго нещо )

# 67
  • Мнения: 2 070
Копирам това, което бяхме пуснали в писмото за протеста в Плевен

Oтносно детските ясли и градини
В повечето детски заведения в града записаните деца са много над допустимото по закон.Надвишаването на норматива затруднява работата на възпитателите и това се отразява на качеството на грижата, която се полага за децата ни. Считаме за нужно да бъдат отворени още няколко яслени групи – по възможност в една ясла или към ЦДГ.
Също така предлагаме:
- Да се въведе единна информационна система за прием и свободните места в детските ясли и градините, която да бъде достъпна чрез интернет и Общината.
- Молбите за записване на деца да се приемат по набори и постоянно, в строго фиксирани срокове. При приемане на децата в съответното заведение да се следват стриктно редът и номерът на приемане на молбите. При освобождаване на място веднага да се записва ново дете.
-Засаждане на гъсто на храсти (жив плет) по цялата дължина на оградите (от вътрешната им страна) на детските ясли и градини – с цел създаване на микроклимат и изолация на децата от вредните газове на автомобилите.
-Контрол върху използването на техниката в детските заведения – не одобрявяме децата ни да гледат телевизия през деня, както и радиостанциите с поп-фолк музика.
- Детските заведения да не излизат във ваканции, стига това да не се налага, поради ремонт, хигиенни и здравословни съображения и др.
- Да се оправят всички тротоари и шосета, намиращи се около и в близост до детските заведения.

# 68
  • Мнения: 2 070
Подкрепям това за температурните условия, но тговоря за яслите. Според мен има прекалено упллашени родители и като духне малко вятър или се появи облаче и айде да не ми извеждате детето... сестрите в яслата на Яна споделиха, че преди децата са били по-здрави и защото е имало закалителни процедури и по-често извеждане навън. Да се каже примерно - под 5-7 градуса децата да не излизат или ако не духа и са добре облечени да излязат. Аз съм си калявала детето година и полвина и като отиде на ясла - парно на 30 градуса, те с дълъг ръкав, не ги извеждат за по 10-15 мин да поемат свеж въздух, не знам до колко проветряват. Нормално е децата като са наблъскани и затворени да се разболяват, а всеки лекар ще ви каже, че мн трудно се изстива, детето тр да е премръзнало, за да се разболее без да има вирус, така че не съм съгласна, че децата идстиват и се разболяват, защото излизат навън.. Още повече, че те се движат, не стоят на едно място...  За нашата ясла конкретния проблем с извеждането следобед е, че децата в групата са много и на сестрите не им се занимава и ги извеждат чак към 5 и нещо, когато са взети част от децата и са останали по-малко, които по-лесно контролират - ето го пак проблема с норматива и качеството на грижата. Да отбележа - по закон в група в ясла тр да са 16 деца...

# 69
  • Мнения: 479
Аз смятам, че е невъзможно да бъдат променени манталитетът, нагласите и ако щете възпитанието на голяма част от детските учителки и лелки.
Това обаче, което може и ТРЯБВА да се промени, е материалната база. Досега не ми се е случвало да видя детска градина с добре поддържан двор с катерушки, пързалки и пясъчници, които да не са строшени, ръждясали или напикани от приходящи котки (а някъде и кучета).

Другото, което трябва и може да се промени (макар че това може да стане с повече натиск от страна на родителите) е информираността. Трябва да има информационни табла не само за менюто през седмицата и някое и друго стихотворение, което виси закачено с месеци, а да се вписва програмата за всеки ден (както вече някой беше написал тук).


# 70
  • Мнения: 102
НЕ СЪМ ПРОТИВ ДА ИЗЛИЗАТ не ме разбирайте погрешно но трябва да има някакви правила (пример:под 5градуса и силен вятър както и в жеги от 30градуса нагоре да не ги извеждат).Да наистина се закалява като се излиза навън на чист въздух ,но има и нещо друго закаляването става бавно постепенно и последователно А понякога температурите навън са от днес за утре с разлика от 15-20градуса.Но така или иначе това са подробности важно е да има правила .Децата така се научават .
ВСЕ ПАК ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ ЧЕ ДГ СИ ИМАТ И ПРЕДИМСТВА А ТОВА КОЕТО НЕ НИ ХАРЕСВА ТРЯБВА И МОЖЕМ ДА ПРОМЕНИМ

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 14 075



Не виждам и къде е проблема да се допускат родители? Няма да пипаме в храната, да влизаме с обувки или да ползваме санитарните помещения.




Мисля, че това го обясних, ако смятате че не е така може да го кажете. Ще ми е любопитно да чуя какво си мислите.

Мисля, че искането родителите да влизат по всяко време в градината е абсурдно. Можете ли да си представите какво ще стане, ако на 20 деца родителите влизат и излизат когато си пожелаят? Оставете изискванията на ХЕИ. Ако днес четири майки нямат какво да правят и решат да наминат да си видят детето какво ще се получи? Примерно ако групатасе занимава с нещо веднага вниманието ще бъде насочено към влязлата майка и учебния процес отива по дяволите. После детето и ще скочи и ще се втурне към нея. Ще последват завистливи погледи защо останалите майки не са там. Майката си прави нейната "инспекция" и си тръгва и детето и започва да реве след нея. Учителката първо го успокоява, после се мъчи да въведе отново ред и да насочи вниманието към преподаването и ... вратата се отваря и влиза друга майка. Ами пожелавам на този, който иска това да отиде и да изпробва какво ще стане и след това да дава такива предложения.

# 72
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
1. Да се почистват редовно и да се обезопасят дворовете на детските градини и ясли! - Синът ми неведнъж ми е казвал, че докато играели в двора, едно по-голямо момче, което не е от градината, се криело в храстите и ги плашело  #Crazy
2. Медицинската сестра да обикаля всички групи и да наблюдава децата (дори и за 10-ина минути на група) и когато забележи неразположено дете, да взема мерки и да съобщава своевременно на родителите! - Детето ми е било още предиобед с висока температура и видимо неразположено, но ми казаха, едва когато се обадих на обяд - "Ако искате, елате да го вземете"  Shocked Към тази точка - зъболекарски преглед поне два пъти годишно, както и по-засилено физическо възпитание - гимнастика, танци и др.
3. Да се въведе практика персоналът в градините да носи на мантите или дрехите си табелки с имената и длъжностите си (понеже сутрин децата се посрещат от дежурни лелички, а родителите не се допускат до вътрешните помещения и понякога информацията се губи някъде по пътя  newsm78)
4. Да се организират открити уроци, за да се получи информация с какво се занимават децата

И един въпрос: какво става със старите учебници на децата ни? Всяка година ни събират пари за учебници, а после връщат ли ги? Нали следващата група деца пак ще имат нови? Каква е практиката по принцип, защото Стоил сега ще е във втора група и не знам да си ги искам ли, що ли?

# 73
  • Мнения: 2 070



Не виждам и къде е проблема да се допускат родители? Няма да пипаме в храната, да влизаме с обувки или да ползваме санитарните помещения.




Мисля, че това го обясних, ако смятате че не е така може да го кажете. Ще ми е любопитно да чуя какво си мислите.

Мисля, че искането родителите да влизат по всяко време в градината е абсурдно. Можете ли да си представите какво ще стане, ако на 20 деца родителите влизат и излизат когато си пожелаят? Оставете изискванията на ХЕИ. Ако днес четири майки нямат какво да правят и решат да наминат да си видят детето какво ще се получи? Примерно ако групатасе занимава с нещо веднага вниманието ще бъде насочено към влязлата майка и учебния процес отива по дяволите. После детето и ще скочи и ще се втурне към нея. Ще последват завистливи погледи защо останалите майки не са там. Майката си прави нейната "инспекция" и си тръгва и детето и започва да реве след нея. Учителката първо го успокоява, после се мъчи да въведе отново ред и да насочи вниманието към преподаването и ... вратата се отваря и влиза друга майка. Ами пожелавам на този, който иска това да отиде и да изпробва какво ще стане и след това да дава такива предложения.

В яслата на дъщеря ми има такава практика, но никой не се е засилил да ходи да седи вътре, какво остава за 20-30 души! поради тази практика аз отидох да и наблюдавам рождения ден, защото ми беше мило и любопитно. Вкараха ни без да ни видят децата в стаята, в която спят, която е отделена от другите помещения с нарисувани цветни стъкла и се вижда... страхотно беше Аз искам да имам възможност да видя какво прави детето ми там понякога, трябва да има прозрачност, винаги могат да направят така, че да се скрият родителите и това да не пречи на процеса... А и хората отиват за малко, кой ще седи по цял ден, нали сме заети и затова децата ни са там

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 14 075



Не виждам и къде е проблема да се допускат родители? Няма да пипаме в храната, да влизаме с обувки или да ползваме санитарните помещения.




Мисля, че това го обясних, ако смятате че не е така може да го кажете. Ще ми е любопитно да чуя какво си мислите.

Мисля, че искането родителите да влизат по всяко време в градината е абсурдно. Можете ли да си представите какво ще стане, ако на 20 деца родителите влизат и излизат когато си пожелаят? Оставете изискванията на ХЕИ. Ако днес четири майки нямат какво да правят и решат да наминат да си видят детето какво ще се получи? Примерно ако групатасе занимава с нещо веднага вниманието ще бъде насочено към влязлата майка и учебния процес отива по дяволите. После детето и ще скочи и ще се втурне към нея. Ще последват завистливи погледи защо останалите майки не са там. Майката си прави нейната "инспекция" и си тръгва и детето и започва да реве след нея. Учителката първо го успокоява, после се мъчи да въведе отново ред и да насочи вниманието към преподаването и ... вратата се отваря и влиза друга майка. Ами пожелавам на този, който иска това да отиде и да изпробва какво ще стане и след това да дава такива предложения.

В яслата на дъщеря ми има такава практика, но никой не се е засилил да ходи да седи вътре, какво остава за 20-30 души! поради тази практика аз отидох да и наблюдавам рождения ден, защото ми беше мило и любопитно. Вкараха ни без да ни видят децата в стаята, в която спят, която е отделена от другите помещения с нарисувани цветни стъкла и се вижда... страхотно беше Аз искам да имам възможност да видя какво прави детето ми там понякога, трябва да има прозрачност, винаги могат да направят така, че да се скрият родителите и това да не пречи на процеса... А и хората отиват за малко, кой ще седи по цял ден, нали сме заети и затова децата ни са там

За да се разконцентрират децата са достатъчни секунди, а да се привлече вниманието им след това е нужно доста време. И кой ще ви скрие когато отидете? Учителката ,която ще извикате по средата на заниманието ли? Или лелята, която в момента може да не е там и да си върши някоя друга работа? Да не говорим, че на повечето места за спалните се минава през занималните и няма къде да ви скрият да наблюдавате без да ви видят.

Общи условия

Активация на акаунт