Ако ида да родя в друга болница без уговорка дали ще ме приемат?

  • 1 922
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 40 857
Явно е според късмета и не може да се съди по чуждия късмет как ще е другаде. И доколкото все пак става дума за важно събитие, може би е добре, ако човек може да си го позволи, да си плати. Иначе се оставя на шанса.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 726
Всъщност частното си е частно, но понякога и там правят гафове. Зависи вече в кой град живеете, защото например ако родите в Пловдив, в която и да е частна болница, ако недей си боже стане нещо с детето или вас ще ви закарат в Хирургиите. Просто колкото и да ви се струва лошо отношението там си има апаратура и персонал обучен за справяне в такива ситуации. Същото важи и за София. Тук 2-те най-добри неонатологии се водят в Токуда и Майчин дом.
Така, че зависи от много работи това с избирането на болница и къде ще родите.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
"Токуда" е частна. В "Селена" в Пловдив има неонатология, за другите частни не знам.
Навсякъде правят гафове, но и популярното "в частните болници само битовите условия са по-добри, а при усложнение те карат в държавната болница" не винаги е вярно.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 726
"Токуда" е частна. В "Селена" в Пловдив има неонатология.

И какво като е частна? Не може да има добра неонатология ли?
Знам какво има Селена, въпроса е, че ако детето има проблем то няма да остане в Селена, а директно ще го приведът към Хирургиите. За съжеление близка приятелка така и преместиха близнаците в Хирургиите, понеже явно Селена не се справиха с проблема.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Напротив, може. Ти беше тази, която написа, че от частна болница те карат в държавна, ако станело "нещо".

# 20
  • София
  • Мнения: 6 726
Напротив, може. Ти беше тази, която написа, че от частна болница те карат в държавна, ако станело "нещо".

Така е, но казвам кой неонатологии се славят като добри специално в София. Винаги може да си предпочетете и Майчин дом. Специално за Пловдив частна болница с по специализирана апаратура за бебоците си остава Хирургиите, ако направят и такава частна евала.

# 21
  • Мнения: 923
Неонатологиите си имат ниво на компетентност,като 3та степен е най-висока,което оначава,че ако няма това ниво дадения случай може или не може да бъде задържан и лекуван във въпросната болница.Както и недоносените бебчета се разделят на 4 степени,като 4 е най-тежко(деца под 1 кг).
Степента на неонатологията може да се види в самия сайт на болница,ако няма таква информация при самото отделение,винаги има информация за клиничните пътеки по ЗК,където си е опоменто и нивото на компетентност.
От доста години в София не са най-добрите само Токуда и Майчин дом.Поне от около 4 г. Надежда имат 3та степен.
П.П за Пловдив мисля,че бившата Окръжна болница също е с високо ниво.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Точно така, има и други частни с трето ниво, "Селена" в Пловдив в това число.
Т.нар. Хирургии (УМБАЛ "Св. Георги") имат и клиники, които са извън неонатологията. Примерно детска хирургия. Неизбежно е да те пратят там при някои проблеми (нужда от операция на бебето, примерно), независимо дали ще родиш в частна, или в държавна АГ болница.
Не е непременно вярно твърдението: "от частната те пращат в държавна, ако стане нещо", това ми е мисълта. Не че една частна АГ болница може да замести "Хирургиите", нищо подобно не твърдя.

# 23
  • Мнения: 10 380
И двата пъти раждах без избор на екип, в Окръжна в Пловдив.
Платих си единствено 100 лв за престоя, да съм сама в стаята.
Те и екипите нямаха много избор... 1вия път за 2 часа се случиха нещата, в малките часове на нощта... 2рия път за 20 мин на обяд.
Никой не ме е подмятал, съвсем нормално си беше всичко.

# 24
  • Мнения: 6 552
И аз съм на мнение, че е по-добре да си платиш и да ти е спокойно, отколкото да разчиташ на някакъв късмет. Все пак раждаш веднъж-два пъти през живота. Едни около 1000лв не са чак толкова много за спокойствието, което осигуряват. А и ако искаш секцио мисля, че навсякъде се плаща.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Спокойствието?!
Сякаш има малко хора, на които им се плаща, но те не си вършат работата, както трябва или гледат да я претупат, колкото да мине и да замине.
Не ми е ясно точно какво спокойствие и разлика дава това плащане. Манипулацията така или иначе е заплатена от ЗК и естествено свободата изисква да може да бъде заплатена и на професионалисти, които не работят със ЗК. Защо и от какво трябва да сме убедени, че единия начин на плащане или единия вид професионалисти е по-добър от другия?

# 26
  • Мнения: 6 552
Аз лично бях много спокойна, когато влязох да раждам, защото познавах лекаря, акушерките, бяха ме развеждали из отделението. Знаех къде ще стане ражднето, къде ще ме настанят, бебето, че ще е при мен  и тн. Знаех всичко, което ме притесняваше предварително. Затова бях спокойна и имах доверие на екипа.

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз бях спокойна, защото бях ходила на ден на отворените врати в избраната болница за раждане, което май сега с Ковид не е възможно. Знаех, коя е главната акушерка. А и прекарах 6 дни в отделението "Патологична бременност" на същата бременност, където изчаках до раждането и където лекарите бяха същите, които бяха в други смени в родилно отделение. Акушерката от "патологична бременност" ми предложи да разговарям с екипа от Родилно за смяната, когато раждането беше започнало. И всичко това няма връзка с плащането.

Общи условия

Активация на акаунт