Дистанционно обучение за учениците - Teмa 12 /ноември 2020 г./

  • 39 371
  • 1 357
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Уини,с лаптоп за 100 лева няма как да се работи. Със същия успех може и от телефона да г ледат. Имаш доста оптимистична представа за купуването на техника. Парите не растат по дърветата, а точно в момента хората гледат да имат и пари за лечение - само едит писиар е 100 лева, а нататък е по-добре човек да не смята колко ще му излезе финансово боледуването само на един член на домакинството. Говоря за родителите и децата.
Относно учителите - работодателят да осигури, ама те не искат, а си представям на какъв кол-център ще заприлича стаята с 5 компютъра с 5 учители, които по едно и също време да водят час. И лично мога да ти кажа, че човек като реши да направи часа както трябва, доста се товари и връзката, и самата техника като пусне две-три приложения наведнъж, плюс поне аудио, а с диеото съвсем товари.

# 46
  • София
  • Мнения: 38 476
Забрави за аудио и видео! 😁
Ако покажат текст на екрана, се радвам.


Като учител по език, много ме е яд за аудиото. Издателите се направиха на ударени, запазени права, ала-бала и целия listening отиде на кино.

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В You tube  е пълно с начални уроци и диалози на английски. Какво толкова трудно с лисънинга. Или пък прочетете урока и го запишете вие

# 48
  • София
  • Мнения: 38 476
Знам. Аз не искам Ютуб. Не искам да крада материали и да записвам. Искам издателството да ми даде аудио файловете към учебника, които да ползвам в онлайн обучение удобно и законно. Говоря за конкретни учебници и издателства.

# 49
  • Мнения: 1 011
Уини,с лаптоп за 100 лева няма как да се работи. Със същия успех може и от телефона да г ледат. Имаш доста оптимистична представа за купуването на техника. Парите не растат по дърветата, а точно в момента хората гледат да имат и пари за лечение - само едит писиар е 100 лева, а нататък е по-добре човек да не смята колко ще му излезе финансово боледуването само на един член на домакинството. Говоря за родителите и децата.
Относно учителите - работодателят да осигури, ама те не искат, а си представям на какъв кол-център ще заприлича стаята с 5 компютъра с 5 учители, които по едно и също време да водят час. И лично мога да ти кажа, че човек като реши да направи часа както трябва, доста се товари и връзката, и самата техника като пусне две-три приложения наведнъж, плюс поне аудио, а с диеото съвсем товари.

Едва ли е тук мястото да започнем да дискутираме параметри на компютри, но не мисля, че платформите за дистанционно образование са нещо по-сложно и по-натоварващо компютрите от нещата, с които аз работя на лаптоп, който е май вече на 7 години и тогава не беше свръх мощен, така че ако реша да го продавам едва ли бих му взела повече от 200лв., но върши работа.

А хората, които не се спряха лятото да ходят до Гърция, а после до последно по нощните заведения, не могат да мрънкат, че нямат пари. Просто много българите изобщо нямат финансова култура и ако държавата не им вземе пари, с които после да раздава "безплатни неща", те ще изплюскат всичко, че и отгоре - нали затова Кредисимо и подобните му фирмички преуспяват. Но едно е да вземеш кредит за почивка или парцалки, друго - за да си осигуриш лаптоп или таблет за работа от вкъщи или за дистанционно обучение на детето ти.

За колцентъра съм съгласна, това обезсмисля поне наполовина усилията да се пазят учителите, защото така пак ще имат много контакти помежду си, ще ползват градски транспорт и т.н. Обаче не може да се правим, че след 90-те години и почти никой няма свой компютър.

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
Уини, можеш да си мислиш каквото си искаш, но ти ги казвам нещата съвсем от личен опит. И то това си го правя аз самосиндикално, това е за личните ми клиенти, при това не съм учител, така че няма как да каже някой, че съм заинтересована да защитавам учителите. Работодателят трябва да осигури техника на работника. Иначе е все едно стругарят да си купува струга и да си го сложи в мазето.  И не, не става въпрос за Гърция, а за организация на работния процес. Аз, ако искам мога и да ги изям, изпия, и каквото ще да е, може половин София да ми принадлежи имотно, но работодателят трябва да ми осигури необходимите организация и средства. Иначе за какво е, направо да си вземам "учениците" на частно, той защо ми е, да ми е посредник ли? Аз мога и цяло студио да си оборудвам, ако реша и имам пари, но няма да е като наемен работник да амортизирам личната си техника и оборудване, за която никой не ми плаща амортизации и не ми я ремонтира, нито ъпгрейдва, а за личната ми работа.

# 51
  • София
  • Мнения: 12 095
Едно, че работодателите трябва да осигурят нужната техника, второ, че в повечето европейски страни подсигуриха техника и за децата.

Иначе е факт, че повечето деца се подвизават с последен модел телефони и момчетата имат и плейстейшън или друга конзола, но това е друга тема. Не можем просто да предполагаме, че всички имат всичко. Дори за маските в училищата в страните, в които не осигуриха за учениците са дали на социални грижи, които осигуряват за всеки, който няма възможност да си купи.

# 52
  • Мнения: 1 011
Да, съгласна съм, че по принцип трябва работодателят да осигури, но сме в извънредна ситуация, така че ако трябва да се осигурява, трябва да е първо за тези, ако има такива, които не разполагат с нищо. От друга страна тук няколко пъти се спомена как, когато са попитани дали имат устройства за ДО, много деца казват не, въпреки че за миналата учебна година, когато изненадващо тръдна дистанционно, са имали.

Андариел, след като ми обясняваш, че пак не разбирам и трябвало да знам от личен опит, напиши какви параметри трябва да има едно устройство, за да може с него да се направи качествен урок.

# 53
  • София
  • Мнения: 12 095
Да, съгласна съм, че по принцип трябва работодателят да осигури, но сме в извънредна ситуация, така че ако трябва да се осигурява, трябва да е първо за тези, ако има такива, които не разполагат с нищо. От друга страна тук няколко пъти се спомена как, когато са попитани дали имат устройства за ДО, много деца казват не, въпреки че за миналата учебна година, когато изненадващо тръдна дистанционно, са имали.

В извънредна ситуация бяхме пролетта. Имаха 7 месеца да обмислят как и на кого да осигурят нужните средства. Още през лятото се осигуриха в другите страни и компютри, и платформи за видеочат и преподаване от дистанция.

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен параметрите са - да тръгва всичко, което трябва да пусна - да ми върви зуума аудио и видео, да пусна поне два документа, детето да може и то да пише по дъската, да ми вървят и гугълските неща. Притова е минимумът, аз филмчета не пускам от ютубето, всичко им е на живо. А това с лаптоп за сто лева с малко екранче няма как да стане. Дори най-икономично.

Много деца не са имали устройства, различни от телефон. А на телефон трудно може да се прочете това, което учителят дава, а за писане или нещо друго да не говорим. И доста деца ползваха телефоните на родителите си. Картината е шарена, ако трябва да бъдем обективни - някои имат, други нямат. И телефонът се води устройство.

# 55
  • Мнения: 1 267
Ох, снощи най-сетне новини от нашето училище : щели да изготвят план за работа в новите условия! Ние още нямаме план!

# 56
  • София
  • Мнения: 38 476
На нас лично анкета с въпрос за устройство ни пратиха оня ден. Преди това /вкл. мин. учебна г./ никой нищо не ни е питал.
Вчера - водите на България, без карта. Черен екран иедин глас диктува. Брааат, за кво говорим. Все тая....

# 57
  • Мнения: 3 883
Последен модел телефон не значи автоматично, че тиймс ще тръгне там с всички функционалности. Моето дете не можеше да прави тестовете, например.
Системата ни е толкова закърняла и обезкървена, че лично аз очаквах да НЕ предприемат действия. Който е очаквал такива, сега е сериозно неудовлетворен. Но аз имам по-различно мнение от години, както за истериите в 7 клас, така и за промените в гимназиален етап, за начина на работа на преподавателите принципно, за материала, и за бизнеса с учебници и помагала. Комплексно е. Но допреди ковид успяваха да замаскират всичко под гръмки лозунги и изтъкване на няколко топ-училища (които са топ на гърба на паралелно образование).
Както и вчера, така и днес, продължава нашето ДО само с два предмета. Днес ще е само един всъщност.

Има нещо, наречено атлас. Почти няма дете, което да знае да работи с атлас. Докато бяха присъствено, поне това да ги бяха научили, защото география може и с филм да се учи успешно иначе, не с диктовка. Но-трябва учител, който умее. Който не го е умее-и присъствено е така.

# 58
  • София
  • Мнения: 17 592


Ама тези заповеди наистина би трябвало да излизат не само с дата, но и с час... май доста от учителите и директорите са ползвали нощта по предназначение - за сън, не за следене на новоизлизащите заповеди. Днес са на училище при сина ми... подозирам, че никой не е дебнал нощЯ.

# 59
  • София
  • Мнения: 12 095
Последен модел телефон не значи автоматично, че тиймс ще тръгне там с всички функционалности. Моето дете не можеше да прави тестовете, например.

Не значи това, но значи, че някой е дал 2000 лв за телефон. А на детето е нужен компютър.

Общи условия

Активация на акаунт