Детски ясли и градини - Варна - прием 2020/ 2021

  • 18 825
  • 230
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 25 737
Какво мислите за влизането в градина с връзки/подкуп? Колко ли не чух, че в еди коя си градина само с връзки се влиза... Възможно ли е според вас? Има ли надежда да се влезе по нормалния начин?
Влиза се с връзки, с дарение и т,н,
Влиза се и по каналния ред, но със съответните точки предимство.

# 61
  • Мнения: 620
Със сигурност още се влиза и с връзки. Преди 17 години брат ми влезе с връзки в ДГ “Светулка”, тогавашната директорка беше племенница на една близка братовчедка на баба ми... та, смятайте Wink Не са правени дарения. Жалко, че вече я нямаме тази връзка 😁  Знам в момента за едно детенце, влязло с дарение в ДГ в кв. Левски.

# 62
  • Мнения: 1 472
Вчера обявиха места в няколко ясли. 😁 Дано само не ги затворят пак

# 63
  • Мнения: 54
Добре, де, как да стане тази работа с даренията, когато не познавам никого от градината. Като знам какъв ужас беше докато най-после влезе детето в ясла, съм готова да си платя, въпреки че по принцип съм много против.

# 64
  • Мнения: 25 737
Добре, де, как да стане тази работа с даренията, когато не познавам никого от градината.
Без познат не знам дали ще стане. Пазят си гърба.Трябва ви познат човек в градината. Може и лелка да е.
Да каже на директора, че искате среща. Другото е ваша работа. Дарението, разбирайте пари, най лесното.
Ако имате фирма и можете нещо да направите за детското заведение, няма да ви откажат.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 2 747
И за градините и за яслите става с връзки стига да познаваш правилните хора Wink
Относно солетите и в групата на дъщеря ми дават солети и бисквити , за да не стоят гладни , като е кофти храната . Не ме кефи, ама то и да им пускат ТВ не ме кефи и да ги “наказват” сами в кошара не ме кефи, ама туй е то положението ! Въпреки всичко щерката влиза и излиза с усмивка .
Почва чуденето за ДГ. Чудя се тези ДГ , които са в синя зона как родителите взимат децата едобяд ? Паркират,Пускат СМС за синя зона и си взимат детето или спиран и тичат на бегом да го вземат ?
Отзиви за базите на Ян Бибиян, Мир ? Мир някои групи са в апартаменти .. 25 деца м апартамент ????

# 66
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Според моя скромен опит солетките и бисквитките се дават с позволението на родителите. Убедена съм, че не се купуват от яслата/ДГ.
Когато постъпваше синът ни в ДГ, след като се осведомиха как се храни (злояд е), ни казаха, че има родители, които оставят при мед. лице (за проверка на срок на годност) "бисквитки, за да не стоят децата им гладни". Обяснихме, че няма да се включим в тази практика и че е по-добре веднъж- два пъти да остане гладен, отколкото да знае, че при отказ ще му дадат бисквити (или друго). По същия начин процедирам и у дома, с тази разлика, че тук рядко остава гладен, защото настояваме до последно. Е, втора година оцеляваме в ДГ и без бисквити.
Та, ако се прекрати носенето на излишни храни от родителите, практиката ще замре.

Същата е логиката и за "даренията".

За синята зона... Яслата ни е в нашето каре и не трябва да плащаме, така или иначе, а ДГ е извън зоната, но имам наблюдение какво правят другите пред яслата, а и ги виждам всеки ден пред училище. Спира се (обикновено на аварийни) и се взима детето набързо. В яслите и ДГ става наистина бързо, а пред училище (понеже там е възможно забавяне, докато детето излезе, тъй като се оправя само) обикновено родителят седи в колата до излизането на детето. Доколкото знам, отговорните служители проявяват търпимост в тези случаи.

# 67
  • Мнения: 1 326
Нашата ясла е в синя зона. Като ходя да взимам малкия си пускам 30мин зона, защото ме е страх да не ме закопчаят там. Случвало се е да забравя в бързината и не е имало проблем, но не смея да го практикувам всеки път.

# 68
  • Мнения: 54
Яслата ни е в синя зона и когато взимаме детето, винаги си пускаме по 30 мин. Може да е за няколко минути, но с 50 ст на ден няма да забогатеем.

Съгласна съм за замирането на лошите практики, ако няма кой да ги захранва. За съжаление сме в БГ и тарикати винаги ще има. Аз затова и почвам да се обмислям даренията, защото накрая пак да си седя вкъщи с детето не е опция, а частните градини са безобразно скъпи и са далеч. Но накрая вероятно няма да дам подкуп, защото всичко ми се обръща дори при идеята. И не знам какво ще правим, ако не ни приемат...

Интересно ми е, какво става, когато едно дете не яде и му дадат от донесените бисквити/солети, а друго до него не яде от сготвеното и не са му донесени солети и т.н.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 3 052
Разбира се че, дават на всички, няма как  да дадат на едно и останалите да гледат. И това се случва със знанието на родителите, те са тези, които осигуряват тези провизии. Какво означава в дните когато "храната не става". За много от децата всичко готвено не става искат само салам и сухи неща да ядат. Ние като сме били в детската така ли е било? Изяждаш си или стоиш гладен, колко да стоиш.. Сега така им е лесно на персонала да не се занимават в яслите да ги хранят и излизат с номера "да не стоят гладни" . И умилените родители като си представят милото дете как стои гладно пред чиния с" гадна храна " веднага хукват да осигурят бисквити и солетки за стотинки + разбира се, спокойствие за персонала.
Но... какво ме учудва това.. аз не съм човек на крайностите, обаче вече бягам и от детски площадки след 17 часа, когато почти всяко дете е грабнало пакетче "зрънчо", осигурено от придвидлива майка, която в миг на спокойствие пуши цигара отстрани.
Относно синята зона :не съм съгласна фа се плаща за родители, които спират за 5 минути да си вземат децата. Това може инфа се реши със списък ма номерата на колите при директора, на хората, които вземат децата, та в еди си какъв диапазон да не трябва да се плаща. Хайде стига, и за 5 минути ли трябва да се плаща "синя зона". А ако е 2 пъти на ден сутрин и вечер, става левче, нали? Нашата ясла НЕ е в синя зона.

Последна редакция: нд, 21 мар 2021, 13:41 от ivka_smile

# 70
  • Мнения: 10 796
С детето ходим на 2-3 конкретни площадки и никога не съм виждала деца да ядат зрънчо, солети или нещо „забранено”. Само на Ботевата понякога идва един предвидлив господин с машина за пуканки. Ей тогава всичко от бебе до баба тъпче пуканки до припадък Grinning

Сори за офтопика, но и на живо чувам постоянни опклавания за ядящи боклуци деца по площадките, пък не съм срещала такива или много, много рядко.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 2 747
В нашата ясла от общите пари на групата се купуват солети, бисквити , мокри кърпи и сухи ( туй го разбрах по-късно) . В началото , когато дъщеря ми каза, че яла солети и бисквити и попитах сестрата в групата това практика ли е , кой ги купува, колко им се дава. Казах, че не съм съгласна, защото моето дете, ако знае че ако не яде има солети.. еми няма да яде ! Отговора беше, че храната им е доста кофти качество... често плодовете , които им носят са негодни за ядене, кремовете са гадни и тогава прибягват до солети. За мен не е проблем детето ми да остане гладно, въпреки че е на долна граница по кг за възрастта си , но има родители, които им е все тая какво им яде детето. Нали ги виждам.. идват да си взимат детето със сокчета, барнита и други подобни "храни" и моята дъщеря пита какво е това, иска и тя. Та мисълта ми е, че на повечето родителите им е все тая детето им какво яде !
По площадките... пфуу като ги видя след градина ядящи и направо ми идва да им отвъртя един на кухите им родители ! И аз нося нещо на дъщеря ми след ясла и го яде извън площадката ! Имам поглед на площадката до ДГ Мир след 17 часа каква закусвалня става !

И аз не съм съгласна да плащам всеки ден по 0.50ст. или левче за синя зона пред  ясла. Имам често работа в райони в синя зона и ако трябва 3-4 пъти в седмицата да плащам по 2-3 лева синя зона и отделно всеки ден по 0.50 ст. ами бъркат ми в джоба !

# 72
  • Варна
  • Мнения: 3 052
Определено не е нормално родители които си оставят и вземат децата от детско заведение да плащат за синя зона. И, да, права сте за вредните храни. Повечето родители от нашата група предпочитат детето "да не било гладно" та ако ще и бисквити да е яло цял ден.

# 73
  • Мнения: 25 737
При нас не се купува нищо за ядене от общите пари.
Мокри и сухи кърпи носим веднъж месечно.
Детето ми яде в градината, без да отказва нищо. Храната не е с лошо качество, даже напротив. Яде и "буламачите", примерно филия с нахут.
В момента страдаме, че градините са затворени.Всеки ден пита, "мама аз иска детската градина,моля."..

# 74
  • Мнения: 10 796
И в нашата ясла яденето е хубаво. Малката го харесва, всичко си изяждала. Само съм чувала понякога госпожите да казват, че следобедния десерт не се е харесал на децата и не го яли, ама това е много, много рядко. Нали в яслите манджите са по рецепти от детската кухня. Детската кухня готвят добре според мен. За солети и бисквити не съм чувала в нашата група. Общуваме всички майки в чата и все щеше да се разбере, ако се дават.

Общи условия

Активация на акаунт