Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 36

  • 24 300
  • 757
  •   1
Отговори
# 735
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 705
Емоционалната страна на строежа ни е сложна, естествено! ММ искаше къща, аз апартамент, към момента аз искам къщата, а той студио в което да няма какво да се прави освен да си почива от дейността по строежа.

Последна редакция: ср, 10 фев 2021, 06:23 от skk007

# 736
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
При нас вчера дойдоха уж да сложат пломба на водомера.Изискване е  за становище от ВИК за УВЕ.Ами,пломба си има от самото начало.Как ще ни поставят водомер и ще точим безхаберно.Отговориха,че не знаели кога ще получим становище,нямало срок.
Трябваше и протокол да вадя от някакъв си инженер за отклонаване на движението,когато е полаган ВИК.Нашата улица има достъп от двете страни и ние сме в средата.Никога не е била затваряна,но тях не ги интересува.Трябвал им документа..
Общо взето,докато съберем документацията ще се пенсионирам Simple SmileА,с бетоновия дневник не ми се мисли,нали строителя не предостави такъв.Щеразчитам на магиите на надзора.
Трънче,едва ли ще съм много полезна,защото ние не сме теглили кредит,но въпреки всичко сумата надхвърли очакванията ни и то в частта след шпакловка и замазка.А,толкова много неща свършихме сами и толкова много неща бяхме на купили предварително.
Ако някой строи и не е сигурен в бъдещите си доходи,ще дам съвет да оптимизира квадратурата максимално,така че в последствие да може да пристроява/надстройка.
Мои близки закупиха парцел и ще строят дървена къща от 140м2.Били изчислили,че 50 хил.лв ще им стигнат до ключ.Гледам ги и им обяснявам колко струват само основите и покрива.Но,те щели да свършат доста неща сами,кои питам? "Дървените стени"- отговарят.Добре,но нито ВИК ,нито Ел правят,не шпакловат,плочки не лепят.Обаче ,те са оптимисти,не желаят да ги разочаровам с реални цени...
нели,това с таванските помещения е едно от най-глупавите им решения.Хората,не могат да си сложат нормални стълби по проект.Голяма е лакомия за тези данъци . Frowning1
SKK,идват ли на проверка?Защото забелязвам,че геодезистите са склонни на леки промени.Дано не изям хляба на някой ,но и при надзора чух думите по телефона до клиент"той геодезистът ще ти го заснеме както го искаш".Въпросът е колко стриктна е общината.
От друга страна ,наш познат направи пристройка без документи,сега иска да продава къщата и се е вкарал отново в едни излишни нерви за узаконяването и,тоест никой не знае какво го очаква в бъдеще.

На въпроса желанието-и двамата искахме къща.ММ никога не е живял в апартамент,а аз не бях живяла в къща до пренасянето в  Англия.Там разбрах какво е да си пиеш кафето навън на спокойствие и децата да си играят в двора без надзор.

# 737
  • Мнения: 1 779
На нас ни трябваха 2 разрешения за строеж и 10 години за да узреем за решението. Първият проект преди 10 години беше за по-голяма къща, която не можехме да си позволим. В крайна сметка с оглед на финансите и също по-слабото желание за живот в къща на мъжа ми се спряхме на решението да запазим апартамента, а със заем и лични финанси да направим малка вила. Парцела го имахме. Живот и здраве на лято би трябвало пълноценно да използваме и двата имота и който иска ще си ходи и стои на вилата, който иска в апартамента. Така всички са доволни и няма ощетени и сърдити. Нашият проект е точно по план, само сложихме вратичка на подпокривното пространство, която нямаше по проект и не трябваше да е обитаемо, но докато не вземем удостоверение за експлоатация, стълба няма да поставяме. Ще го ползваме като склад.
Иначе начинанието беше много емоционално, въпреки не толкова скъпия проект. Мъжът ми винаги беше готов да се откаже при най-малката трудност. Общо взето аз изнесох негативите. Бяхме  около 30 годишни преди 10 години. Узряхме за решението за вила окончателно миналата година. Но ако нямахме поне апартамента като някаква сигурност, незнам как щях да се справя сама с всичкия стрес и емоции.

Последна редакция: вт, 09 фев 2021, 18:40 от silvi_7878

# 738
  • София
  • Мнения: 375
Днес звънях в НАГ, Общински строителен контрол и казаха, че за въвеждане в експлоатация им трябва оригинал само на Акт 15 както и Декларация за съответствие или нещо подобно, от надзора, но нас не ни касае, защото сме без надзор и не го запомних. Всичко останало може с копия, като ан всяко трябва да пише Вярно с оригинала.
Човекът беше много изчерпателен и любезен, предупреди ме да приложа много снимки, били им много важни и искат да се заснеме всичко, вкл. вертикалната планировка, която при нас липсва или поне не е съвсме според проекта, което може да се окаже проблем Sad
Ние все още не сме регистрирали никъде строежа и не сме плащали данъци. Това за регистрацията до два месеца след акт 14 не го знаех и нищо не съм правила, не помня и в общината да са ми казвали нещо.
Съвсем скоро ще подам за въвеждане в експлоатация и силно се надявам да няма някакви проблеми, още повече, че си действаме сами, без надзор.

Акт 15 се подписва от възложителя, проектантите по всички части, техническия ръководител, надзор ако има. Не знам да има изискване за документи към него. Но в самия акт се описват доста неща, информация за които се взима от текущите документи, протоколи, дати, стойности.

Последна редакция: вт, 09 фев 2021, 18:57 от Chaplet

# 739
  • Враца
  • Мнения: 2 226
Не може ли със сонда? Аз не съм проучвала и не знам.

И аз си го мислех и не е невъзможно, но за основен източник не е много удачно по няколко причини- първо, водата не може да се пие, второ - при разместване на пластовете жилата може да намалее или да спре. А и все пак дебитът не може да се предвиди предварително и зависи от валежите. Така че да има кладенец за допълнителен източник- да, но за основен- резервирана съм. Макар че много ми се иска да "покажа среден пръст" на Софийска вода и да не съм зависима от тях...

Силви 7878, имаш предвид, че сте имали жилище, в което да живеете и  не сте плащали наем ли?
Но ако нямахме поне апартамента като някаква сигурност, незнам как щях да се справя сама с всичкия стрес и емоции.

Чаплет, защо сте без надзор? Не знаех, че има такава възможност, как се преценява дали да имаш или да нямаш?

# 740
  • Мнения: 2 276
Има законови изменения от 2019 г. Ако разрешението за строеж е от по - рано, можеше строежите 5-та категория, каквито са къщите да се изпълняват и без надзор.

# 741
  • София
  • Мнения: 375
pep_si е отговорила, измениха закона, нашето разрешително е от 2018 и можехме без надзор и без строителна фирма, а само с технически ръководител.

# 742
  • Мнения: 1 779
Не може ли със сонда? Аз не съм проучвала и не знам.

И аз си го мислех и не е невъзможно, но за основен източник не е много удачно по няколко причини- първо, водата не може да се пие, второ - при разместване на пластовете жилата може да намалее или да спре. А и все пак дебитът не може да се предвиди предварително и зависи от валежите. Така че да има кладенец за допълнителен източник- да, но за основен- резервирана съм. Макар че много ми се иска да "покажа среден пръст" на Софийска вода и да не съм зависима от тях...

Силви 7878, имаш предвид, че сте имали жилище, в което да живеете и  не сте плащали наем ли?
Но ако нямахме поне апартамента като някаква сигурност, незнам как щях да се справя сама с всичкия стрес и емоции.

Да, първо мислехме да продадем апартамента, който имаме и да си построим къща за постоянно живеене, но после решихме да си го оставим и да направим по-малка.

# 743
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
Трън в очите, според мен първо съберете по-голяма част от необходимите пари и тогава се хвърляйте в строеж. Тамън през това време ще ви се избистри какво точно искате и колко сте готови да жертвате (като средства, нерви и усилия).

# 744
  • Sofia
  • Мнения: 4 702
При нас мъжът ми е този, който иска къща. Аз предпочитам по - голям апартамент, но той  каза, че "толкова пари, за да продължи да има съседи" не дава (и съм съгласна). Другият парадокс е, че няма абсолютно никакво време и желание да се занимава - каза какво му е важно да има и сега чака да види проекта, а след това и готовата къща. Дотогава може да го търсят само за пари Simple Smile Ако не друго, поне имам свобода да си вихря въображението.
Нашата идея е да направим всичко до шпакловка и замазка и ако се наложи (финансово) да изчакаме или евентуално да изтеглим кредит за довършителните работи.

# 745
  • София
  • Мнения: 8 566
Не може ли със сонда? Аз не съм проучвала и не знам.
И аз си го мислех и не е невъзможно, но за основен източник не е много удачно по няколко причини- първо, водата не може да се пие, второ - при разместване на пластовете жилата може да намалее или да спре. А и все пак дебитът не може да се предвиди предварително и зависи от валежите. Така че да има кладенец за допълнителен източник- да, но за основен- резервирана съм. Макар че много ми се иска да "покажа среден пръст" на Софийска вода и да не съм зависима от тях...
Ние сме със сондаж (не кладенец, има разлика), от почти година си го ползваме, само че още не сме се натуткали да идем да изследваме водата и затова пием минерална (ама за без пари, че ни е наблизо чешмата в Панчарево). По принцип е добре да не е еднократно изследването, а да се пуска примерно веднъж на година-две. Няколко човека са пили от водата у нас, въпреки че предупреждаваме всеки влязъл у дома - на никой нищо му няма; ползваме я за хигиенни нужди, мия си плодове и зеленчуци, просто не я пием и не готвим с нея засега. Според мен като й пуснем едни изследвания, като нищо да се окаже по-чиста от на Софийска вода (идва от 42 метра дълбочина, сондата мина през много пясък и 2 пласта въглища); да не говорим че има опции и опции за филтрация - само да искаш да си избираш. Дебитът на плитките сондажи може да зависи от валежите, на дълбоките много по-малко се влияе (изпитано е при сушавото лято в София през 2019-та). Плитък сондаж не е добре да се прави и заради наличните твърде много септични ями из вилни зони и села. Иначе, то и пълноводието на язовирите в България (покрай тях и на водопроводите) няма кой да гарантира, както стана ясно. При кризата в Перник, на сестра ми свекърва й (в блок) беше доста фрустрирана, докато една моя колежка със сонда в къщата каза "аааа, взехме си и хидрофор, вече не ни касае" Simple Smile
Това за разместването на пластовете е вярно, но аз си казах, че ако тръгнат да се разместват, едва ли пресъхването на сондажа ще ми е най-голямото притеснение... Единственият истински минус на сондажа, който досега съм установила е, че има нужда от ток, за да работи. Не съм го установила у нас, а в една квартира, в която водата беше от сондаж.

# 746
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Мои близки закупиха парцел и ще строят дървена къща от 140м2.Били изчислили,че 50 хил.лв ще им стигнат до ключ.Гледам ги и им обяснявам колко струват само основите и покрива.Но,те щели да свършат доста неща сами,кои питам? "Дървените стени"- отговарят.Добре,но нито ВИК ,нито Ел правят,не шпакловат,плочки не лепят.Обаче ,те са оптимисти,не желаят да ги разочаровам с реални цени...

Няма да стане, ако основи и покрив не са личен труд.... Нашата излезе по-малко, заедно с проект и документация, но имахме само един работник на надник, за тежките дейности се включваха група приятели, много близък приятел точно тогава беше съкратен, и помагаше съвестно всеки ден и абсолютно безвъзмездно. ММ направи ВиК и Ел ,и какво ли още не,  аз се включвах във всичко в което можех, наредих ватата на половината къща и паветата и камъните отвън. Отделно, че ватата ни е отпадъчна,от изрезки,  на бали, и подарък от приятели, на които им остана. Прозорците и вратите ни са дървени от старата дограма, събирани от цяла България. Всичко е купувано много на сметка. Ковахме сами шкафове, материалът е от стари мебели. Майстор влезе само да цикли паркета, който пък беше 2лв от едно селско училище. И един, който иззида камъните на камината. Нищо не е перфектно, но стилът на къщата го позволява. А сега и цените са различни. Да не си правят илюзии.

Не сме изследвали водата от сондата, но вече 6-7 години я ползвам за готвене. Питахме тук - там, очакванията са да е по-чиста дори от тази в чешмите. За бактерии картината се променя непрекъснато и няма много смисъл. Тук няма поне септични ями.   Да, ужасното е ако спре тока, тогава няма и вода.

# 747
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 331
И аз имам едни приятели, които си купиха парцел и мъжът смята сам да си прави къщата, само че с метални профили. Ще ми е интересно да проследя какво ще се случи.
На мен все повече ми допада идеята за финландска къща или някаква комбинация на стандартно и сглобяемо строителство.

# 748
  • Враца
  • Мнения: 2 226
Любознателна, 1000 пъти БРАВО за хубавата и екологична къща! В пълен смисъл сте развили идеята за Reduce, Reuse, Rеcycle.
Възхитена съм! А видът й изобщо не е компромисен!
И аз съм си мислила подобни неща. Например, преди години гледах едно предаване за странни къщи и имаше къщи, строени отвътре с пластмасови бутилки или с кенчета, вместо тухли. Е, крайно е, но съм си мислила за еко материали и използване на вече използвани материали- стари тухли, стари керемиди... паркет за 2 лева? Егати късмета!
Но не ми стиска, честно казано, а и не зная дали в СФ има от къде да се намери материал. Да не говорим, че тук цените няма да са такива.

За сондата- като идва човек да търси вода може ли да каже предварително на каква дълбочина е?
Не си ли заслужава да има един дизел генератор. Май не е много скъпо вложение. Той ще върши работа не само за водата, но и по принцип за къщата ако спре тока. Не  еприятно да ти се размрази хладилника Wink

# 749
  • София
  • Мнения: 8 566
Първо идва някой я с пръчки, я с шишенце (съвременна техника май имало вече,  но ние като търсихме радари, сонари и каквото друго се сетихме на -ари, нямаше). Тези хора казват и предполагаемата дълбочина. Ние викнахме и известният сред търсещите вода Митко Стоев, професор геолог, който направи обследване с едни жици (мери съпротивлението на тока на различни дълбочини и така разбира през какви земни пластове минава). Той даде протокол от изследването, че на 23-27 метра има "предполагаема вододайна зона", както и на 36-42 метра (може малко да бъркам метрите, някъде из темите бях качвала снимка на протокола, мисля). Митко Стоев сложи отбелязка, която се падаше под бъдещата къща, та затова дълбахме на 42 метра, където каза пичът с шишенцето (беше казал 40 м) - досега без вода не сме оставали, не се и очаква.
Цените се смятат на метър дълбочина, 2019-та варираха от 60-80 лв в скала, до 100-130 лв в почва. Вариациите са от затръбяването и филтрите. Сега не знам колко взимат сондьорите.
Винаги може да се занимаваш с водопровод след като построиш. За строежа - хем по-евтино, хем по-бързо, става със сондаж, ако си на място където няма инфраструктура на ВиК дружество. Ето, при нас сега една къща ще се ремонтира и ще й се подсигурява вода, друга ще почват да строят от празен парцел. С 2 строежа на улицата, плюс нашата къща, мислим да пробваме да се комбинираме и да прекараме водопровода (има в началото на улицата ни). 5-те хиляди за сондажа вече ще са избити поне двойно докато се случи това (защото иначе щяхме да сме още под наем в квартирата).
Генератор предстои да вземем, макар че токът уж не спира често при нас. Но сме на мнение, че къщата си иска бекъп варианти, така че соларни панели, пелетна камина и един генератор (някаква Хонда е харесал ММ), ще взимаме.

Последна редакция: ср, 10 фев 2021, 10:28 от ToniShu

Общи условия

Активация на акаунт