НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 137

  • 34 589
  • 745
  •   1
Отговори
# 525
  • България
  • Мнения: 3 621
Здравейте, от години съм на тази диета ,тъй като ми открихаИР,но често се случва да я нарушавам.Записвам с да чета и да се мотивирам. Ендокринолога ми каза обаче,че не е добре и прекалено мазно да ям,заради холестерола, защото и той е висок.Иначе съм слаба.

# 526
  • Мнения: 1 426
И какво ще стане, ако ти е висок холестеролът? В съчетание с ниски триглицериди (под 1) е много добре да е висок.  Иначе не е добре да съчетаваш високовъглехидратно хранене с много мазнини, това е така.

# 527
  • София
  • Мнения: 1 274
...ако ти е висок холестеролът? В съчетание с ниски триглицериди (под 1) е много добре да е висок.  ...
Това пък откъде? Кой го препоръчва?
Че е добре триглицеридите да са под 1 е ясно - всички лекари го твърдят, но да ти е висок холестерола...едва ли.

# 528
  • Мнения: 14 101
При висока кръвна захар се увеличавал т. нар. лош холестерол. И причината е, че високата захар предизвиквала някакво окисляване на артериите, а холестеролът се увеличава за да ги защити. Точно онази вечер попаднах на тази статия, защото и аз се оказах с висока захар и висок холестерол, и този режим започна силно да ме притеснява. Като го прочетох това, се успокоих.

# 529
  • Мнения: 59
Здравейте.А какво означава завишен добър холестерол?

# 530
  • Мнения: 14 101
Лошо е да е нисък. Но и твърде висок пак не било добре.

# 531
  • Мнения: 2 275
Може на някой да е полезно (от блога на Шоки)
https://foodforthoughtbg.blogspot.com/2021/01/blog-post_15.html? … 3rbOlR_rM&m=1

# 532
  • Мнения: 2 069
Добро утро Simple Smile
Вече 2 седмици съм на режима и мога да се похваля, че съм стриктна. Имам свален само 1 кг, но се оказа че съм била точно преди цикъл, а не съм и разбрала. Със синдром на Мениер съм и забелязвам подобрение. Чувам добре и не ми се вие свят, даже реших да спра лекарствата преди 2 дни. Продължавам на пред и се надявам до началото на май да съм свалила 9-10кг.
Купих си фитнес гривна. Не съм много активна, защото работя вкъщи. От 2 януари до сега на ден изминавам около 9000 крачки и се старая да са все повече.

# 533
  • София
  • Мнения: 942
Относно холестерола - ето тази статия  от блога на Камелот.
Даже май я има в първия пост Wink.

# 534
  • Мнения: 5 081
И аз съм стриктна. Не правя режима, за да отслабна (или поне не това ми е водещата причина), та не съм се мерила от колко започнах. Но от 4 януари съм стриктни и с храна, и с фаст. Близки ми казаха, че видимо съм отслабнала. Идните дни, ако ми дойде, ще ида да пусна изследвания - хормони, пкк, черен дроб, суе, холестероли, захар, урина, витамини. Сравнително скоро ще е след началото на режима, а и мина половин година от последните ми профилактични, та след половин година ще сравнявам пак.

За холестерола - тялото има нужда от холестерол и си го произвежда само. Едва 20% от холестерола в кръвта идва от храната. Тоест и 0% да внасяме с храна, ако тялото ни има нужда, ще си го произведе и той ще е висок. Така че при висок холестерол трябва да се търсят причините на друго място, не при храната. В това се убедих и при една моя леля, която яде месо 2-3 пъти седмично, а яйца не яде... заради холестерола. Нейният е над 9, въпреки че избягва животинските мазнини.

# 535
  • България
  • Мнения: 3 621
Цитат на: Arwen Amarantha link=topic=1р270249.msg42141058#msg42141058 date=1610711220
И какво ще стане, ако ти е висок холестеролът? В съчетание с ниски триглицериди (под 1) е много добре да е висок.  Иначе не е добре да съчетаваш високовъглехидратно хранене с много мазнини, това е така.
Ами това са ми резултатите:
Холестерол -6 .01
HDL - 2.17
LDL -3.58
Триглицериди -0.58
Статията звучи доста успокояващо.По време на бременността, заедно с други изследвания, пуснах и холестерол,защото знам,че ми е над нормата и беше над 9!!!

# 536
  • Мнения: 2 275
Това въобще не е висок ххолестрол,  а за жените (над определена възраст) дори се препоръчва около 7. Всъщност и преди време границите са били други (по-високи, а и в Скандинавските страни и сега са), но нали трябва да се подхранва фармацевтичната индустрия и статините са идеални. Всъщност и холестерола е идеално "заболяване " за посочената индустрия.
Писала съм много по въпроса и ме мързи да пиша пак. Който се интересува, ще намери различни гледни точки (от сериозни източници) и ще прецени "за" и "против".
И както по-горе посочиха, Кам (доктор Паскалева) е писала по въпроса и най-важното засяга и случаите на наследствен висок холестерол. На първата страница го има.

# 537
  • Мнения: 1 426
И мен вече ме мързи и ме болят пръстите да пиша защо холестеролът е хубаво нещо, дори и “лошият”. Моят е винаги над 8, триглицеридите ниски. Това ме радва.

# 538
  • България
  • Мнения: 3 621
Когато започнах диетата преди няколко години(тогава я спазвсх доста стриктно) ,свалих много бързо кг,макар да бях слаба -станах 43кг. Тогава ми направи впечатление едно нещо -отделянето на огромни количества урина.Дори измерих -4л за денонощие. Чак после се замислих, може ли да има връзка с кетозата ибързото топене на мазнини? Извинявам се ,ако го пише по-нагоре.Не съм чела всичко.

# 539
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 674
Идвам да се похваля. Най-сетне се хаванах малко в ръце и съм сравнително стриктна. Кг ми веднага реагираха - пу пу, не съм се омазала много.
Миналата неделя се прибрах от преяждане при тате и в 19 часа си казах - край! Фастваш, колкото изкараш. Издържах 36 часа Hug  Чувствах се чудесно! За пръв път ми беше толкова дълъг фаст, и като ми дойде пак вдъхновението ще повторя. Иначе гледам да имам стандартно поне 15-16 часов фаст всеки ден. Не закусвам, и като изместя обяда към 14-15 часа се чувствам чудесно. После още едно хапване и ми е супер.
Но почнах пак да броя калории, че иначе не успявам... За сега ми е ок. Ще видим за в бъдеще!
Хубава вечер, момичета!

Общи условия

Активация на акаунт