НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 137

  • 34 549
  • 745
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 059
Може ли линк към тази Цвети? Аз Ерменкова я следя - хем има интересни рецепти, хем се има за гуру, хем като я питат някакви базови въпроси, все към лекари препраща. Разбира се, че е по-отговорно така, но на въпрос тип "как се отразява диетата на високо кръвно", едно гуру, смятам, би трябвало да може да отговори.

Момичета, искам да ви се похваля: започнах на 4 януари. Писала съм - с поликистоза и без овулация бях. Само 20 дни след старта на режима имам потвърдена овулация. Режимът е чудотворен! Килограмите за мен нямат значение, но понеже тук доста момичета го правят заради отслабването, ще се похваля, че съм - 6 кг.

# 736
  • Мнения: 39 316
Браво! А как си потвърди овулацията? Питам, защото скоро ще трябва да пускам изследвания и за тях също ми трябва точна дата на овулация.

# 737
  • Мнения: 1 746
Нахранвам се с такава чиния, даже вечерта не ми се ядеше, но ядох защото пак вдигнах тъпото кръвно. Лошото е че май ще се наложи да спирам кърменето за да започна адекватни лекарства за кръвно, а така се надявах да ми повлияе добре режимът... Правя само упражнения вкъщи, няма как да бягам, защото няма на кой да оставя бебето. Ще гледам сега поне събота и неделя да направя повече движения.

а защо не потърсите причината за кръвното на първо време? със сигурност има такава, вместо да пиете хапчета за симптом на друг проблем, за който не подозирате явно

# 738
  • Мнения: 5 059
Браво! А как си потвърди овулацията? Питам, защото скоро ще трябва да пускам изследвания и за тях също ми трябва точна дата на овулация.


Първо усетих признаци - изведнъж се озовах с половин кило нагоре, но и забелязах цервикална слуз - това не го бях виждала от години, матката ми е висока и по-отворена. От над 2 г. ходя по лекари, все хапчета пия, все яйчниците са ми с кратери от кисти, ходила съм и на фоликуметрия - все поклащат глава лекарите, няма овулация. Та след тея признаци отидох набързо и на лекар и видя. Кистите и те са се поизчистили.

Най-точно е да се потвърди при лекар с фоликуметрия, по принцип искат лекарите да се ходи от 9-11 ден на цикъла, за да се проследи, доста момичета са с по-ранна овулация, аз този месец не го направих, защото не вярвах, че има смисъл. Започнах да усещам описаните по-горе признаци около 12-13 ден. Може да се мери и базална температура - нещо, което мислех да почна от другия месец, просто не вярвах, че от този още ще имам напредък. По време на овулация температурата е по-висока. Може и с лентички от аптеката, но този метод не е съвсем сигурен.

# 739
  • Пловдив
  • Мнения: 40 762
Ще споменеш ли менюто си?

# 740
  • Мнения: 5 059
Ще споменеш ли менюто си?

Въпросът към мен ли е?
Ако е към мен, веднага споделям
- фастове (18/20/24 часа) - редувам ги според това как ми е удобно през деня и дали изпитвам глад, най-често правя 18:6 - тогава само кафе, вода и чай
- месо и зеленчуци (зеленчуците са обилно в масло или зехтин, най-често термично обработени предвид сезона и пластмасовите зеленчуци в магазините)
- млечни - 1-2 пъти седмично, най-често уикендите. Установих, че се подувам от тях и още повече ги отбягвам
Месото ми е било, като се замисля, изцяло свинско. Плешка, бут, пръжки... месото го готвя в мас. Едва вчера ядох пиле - крилца. Зеленчуците - задушени броколи, карфиол, готвено зеле. Ядох и салати, де - марули, айсберг с краставици и лук няколко пъти. В началото ми се дояждаше сладко - тогава взимах по 1-2 чаени лъжички бадемово масло. Калории не съм смятала - ям, докато се заситя. Някъде четох, че чаят от мента понижава мъжките хормони, та си по два чая пия, не знам дали са ми оказали някакво влияние, но пък са вкусни.

# 741
  • Пловдив
  • Мнения: 40 762
Мерси!
Много бързо имаш резултат. Говорим за този януари или...,?

# 742
  • Мнения: 5 059
Мерси!
Много бързо имаш резултат. Говорим за този януари или...,?

И аз съм озадачена от резултатите. Все съм чела, че СПКЯ и овулация идват след най-малко два месеца на режима, а при мен - за 20-тина дни. Иначе започнах стриктно режима на 4 януари, няма и месец... Вярно е, че имам излишни килограми, но пък не са и така фрапантно много - на ръст от 165 см започна от 72 кг. Свалих сигурни 6 кг и седмият го боря, в нещо като плато съм.

# 743
  • Мнения: 4 087
Не е учудващи ПКЯ и липсвата на овулация са свързани с инсулиновата резистентност, за чието лечение най-сигурно е стриктен прием и минимален на въглехидрати и евентуално витамини от групата Б, инозитол и Омеги/които лесно пък се набавят от по-мазна животинска храна и риби/....

# 744
  • Мнения: 5 059
Не е учудващи ПКЯ и липсвата на овулация са свързани с инсулиновата резистентност, за чието лечение най-сигурно е стриктен прием и минимален на въглехидрати и евентуално витамини от групата Б, инозитол и Омеги/които лесно пък се набавят от по-мазна животинска храна и риби/....

Точно това разбрах и се уверих от първо лице. По едно време бях решила да се доверя на лекарите, като ходих в една от най-известните репродуктивни клиники у нас. Дадоха ми противозачатъчни, нито дума за диета и хранене. Тогава дори не знаех, че този проблем е в полето на ендокринолозите. След като прочетох листовката на противозачатъчните и видях, че не се препоръчва за жени с тромбофилия, каквато имам и лекарят знаеше, че имам, започнах да чета. Намерих ендокринолог, паракодсално, но в същата клиника и на няколко кабинета разстояние от гинеколога, който ми даде противозачатъчните. Ендокринологът ми обясни, че проблемите ми с цикъла са от високия инсулин и пролактин (който си имам от години), отново без препоръки за храненето. Минах на терапия с метформин и цикълът ми се нормализира - на 28-29 дни вместо онези 50-60 дни. Но без овулация. Чак лятото на миналата година узрях за идеята, че мога сама да изкореня източника на проблема. Хем чета д-р Фънг и д-р Надя Патегуана, които малко конспиративно твърдят защо не се посочва и лекува източникът, хем не ми се ще да вярвам, че всичко е чак толкова комерсиално.

Иначе като добавки пия инозитол, омега 3, вит Д, селен, наскоро спрях б12, защото ми беше станал висок. Те са ми във връзка с препоръки от лекари, не заради диетата. В диетата гледам да нямам рафинирани растителни мазнини. Всъщност се оказа, че е много лесно да се прегърне идеята за режима, когато гониш някаква цел - в моя случай бременност. Досега бременността ми беше по-скоро нещо в далечното бъдеще и вероятно затова не бях стриктна, макар и да знаех истината. Сега, след като видях резултатите и при мен, смятам, че това хранене ще ми е за цял живот.

# 745
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Моля, заповядайте в новата ни тема:https://www.bg-mamma.com/?topic=1299911.new#new

Общи условия

Активация на акаунт