(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 43)

  • 31 044
  • 820
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 18 891
Като стана дума на мен летния чесън тази година не ми стана, но го отдавам на това, че беше от ботаника.бг, а над половината от техните семена и луковици не ми се хванаха. Имах пакетчета с 0 процента кълняемост.
Сега гледам за семена за разсади през януари и февруари, но се чудя от къде да ги поръчам.

# 76
  • София
  • Мнения: 24 839
Здравейте,
тази годинта реших да опитам есенно засаждане на грах с идеята да си го спестя пролета в калта. Заради топлото време обаче, вчера се оказа, че масово е поникнал, а идеята беше да си презимула и напролет да поникне. Има ли как да му помогна, мога да го зария леко, но не съм убедена, че има смисъл. Разбира се не ми пречи да насадя нови редове просто напролет, не е толкова скъпо едно пликче грах Simple Smile
Иначе към момента в градинката има само зелени неща, салатка, много спанак, лук и манголд.

Остави го така, да си расте и ще ти бъде като сидерат- подобрител на почвата, пък и ще я пази да не седи гола и да деструктира.
В някои дворове тръгнаха кокичетата и игликите.

# 77
  • Мнения: 1 372
На теория, грахът е студоустойчив, не би трябвало да загине от студове. Ще има загуби, ако стане висок, и после се пречупи под тежестта на снега. Мисля, че е добра идея да се зарине малко, за да се укрепи стеблото.
Честита Коледа и здрава, и успешна 2021 година на всички!

Последна редакция: вт, 29 дек 2020, 18:13 от d0ra

# 78
  • София
  • Мнения: 12 302
Не знам сорта, мисля че остана в едното пликче. Следващият път като отида до къщата ще погледна.
Миналата година и на мен хич не ми поникна, затова сега слагах по повече. Миналата година от единият сорт от 4 реда нищо, а от другият от 4 реда общо два имаше.
Наболият грах от едно гнездо.
Скрит текст:
Лук и чесън, леко са пожълтяли. Миналата година чесънът изобщо не стана, сега пак жълтее, а лука есенният масово цъфна. Ще видим тази година как ще се получат нещата.
Скрит текст:
Любимият на децата спанак. Много го обичат на салата ала Хепи, сега също бера по една малка кофичка веднъж седмично, а миналата пролет имаше страшно много, надявам се и тази да е така. Две такива лехи на гъсто са, като бера само външните листа докато са малки обикновено, а не целият корен
Скрит текст:
Имаме и насадени репички и салатки, манголда също е ок, но май нещо го яде.

Последна редакция: вт, 29 дек 2020, 17:43 от Aila

# 79
  • Мнения: 6 162
Във вътрешните листа на зелката открих мини голи охлювчета. Интересно, е че досега не съм имала проблеми с такива. Иначе пак минах да почистя зеле и броколи от гъсеници на зелевата пеперуда  -не измират. Ама аз ръчно ги обирам и стъпквам. Пробвах на кокошките да ги предложа, не се приеха.
Спанака мравките го отнесоха още като го насях септември . Ако сега ръсна семе дали ще стане ?

# 80
  • София
  • Мнения: 12 302
Не знам за спанака и аз се чудех. Не пречи да опиташ. Иначе аз и миналата и тази година към октомври--ноември го сея на гъсто. Никне си, хапване и зимата, а напролет има много. Крехък и свеж. Сях и късно пролетта, но нищо не стана. Беше жилав и бързо изкласи, явно си обича студа.

# 81
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Честита Коледа!
Здраве желая и  берекет!
Като изчезна скипера, така мисля че беше името против поповото прасе ,  ми казаха да купя  тоя вениш. Една година  поповото прасе ми изрови разсада за пипера и едва  на втората година като започна пак да го рови тогава погледнах че е за голи охлюви.
Като прочетох разбрах че  вениша не се разтваря във вода , за да не излиза отровата от него в земята.
Предполагам че са го поставили  да не би да се излюпи някой охлов в салатата.
Ама той не е  така объл'.Освен да  го произвеждат вече в такава форма .
Мисля че  е отровен ако го погълне охлюв. Като го гледам не се е разтворил от влагата???
Не зная какво има в него .

# 82
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
упс. Грешка.

Последна редакция: вт, 29 дек 2020, 22:31 от rorik

# 83
  • Мнения: 1 800
Момичета, имам гулия. Сега остава да я посадя преди да съм я изяла, че е много вкусна Simple Smile
От темата разбрах, че сега може да се сади - въпроса е, че се чудя къде да я бодна? И колко дълбоко, като картофите ли? Дядо ми садеше от обелки, аз понеже не съм такъв спец - цяла грудка ли да сложа или да я нарежа на парчета?

# 84
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Гулията е като плевел. От обелки при мен чак втората година даде грудки. Ако искаш догодина да ядеш, засади грудките, дребните стигат.

Сложи я там, където няма да ти пречи. Става до 3м висока, разпространява се и наоколо, също да е лесно за вадене, да не е до дърво напр.
Слънце предпочита, слънчогледово растение е.

# 85
  • Мнения: 1 800
Гулията е като плевел. От обелки при мен чак втората година даде грудки. Ако искаш догодина да ядеш, засади грудките, дребните стигат.

Сложи я там, където няма да ти пречи. Става до 3м висока, разпространява се и наоколо, също да е лесно за вадене, да не е до дърво напр.
Слънце предпочита, слънчогледово растение е.
Благодаря, asyalein! Насадих 10 гнезда с по 2 грудки всяко. И за мястото ми беше чуденето, дали не трябва пък да е шарена сянка или по-сенчесто, но щом казваш че обича слънцето ще й е добре там дето я сложих.

# 86
  • Мнения: 862
Моята е на сянка и е по-дребна. Пак стана, но аз имам 80 влкв място за садене и нямам много избор

# 87
  • На морето!
  • Мнения: 5 792
Сега гледам за семена за разсади през януари и февруари, но се чудя от къде да ги поръчам.
И аз съм в търсене на семенца. Мисля и със спанак да пробвам, вдъхнових се от последните мнения.

# 88
  • Мнения: 1 110
Какво вдъхновение, разбрала недоразбрала, разхвърлях един пакет спанак преди часове и ако иска нека върви, ако искат врабчетата да го изкълват. Този, който насях в оранжерията, първоначално тръгна, после като взех да му трупам сухи листа и се изгуби. Сега ако иска да расте от вън!
На пролет ще купя семена, не е проблем.
Лукът, жълтее...в оранжерията.. завит с агривело...студено ли му е, топло ли му е...кой знае..

# 89
  • Мнения: 6 162
За много години !
 През първите дни на годината обичам да преглеждам старите теми.
Искам вече да е март и времето в градината да е повече отколкото край печката.
Време е да разровя пакетчетата със семената, да купя каквото липсва, много неща останаха за тази. Трябва да преместим парника и докато това се случи нищо не планирам да правя в него. Разсада домати на топло под климатика се издължава и става хилав, а на село е студено и не знам дали изобщо ще стане. Ето такива мисли имам в днешния дъждовен ден.

Общи условия

Активация на акаунт