Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 7

  • 30 094
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 724
Само не разбирам митницата каква връзка има, след като пратката Ви е в пощата.

# 691
  • Мнения: 8
Аз си извадих специално за случая и двете, но не мога да се пробвам, защото пратката от 12ти стои уж за митническо оформяне, а известие не получавам. Силно се надявам родната митница скоро да благоволи да ме уведоми и ще дам отзив дали съм успяла да я освободя сама!

Поне мене до момента не са ме уведомявали, системата е "водата си е проблем на давещият се", пишеш мейл на БГ ПРост и чакаш... ако стане стане ако, не стане звъниш и даваш зор и т.н, точно заради това искам да си освобождавам сам а не да чакам пощиците..

П.С. И моята стои от 12-ти.

Само не разбирам митницата каква връзка има, след като пратката Ви е в пощата.

Митническо освобождаване може би? Митническа декларация?

# 692
  • Мнения: 1 018
Ако звънна в пощенския клон в моя район дали биха могли да направят такава справка или трябва в някоя по-централна да се обяснявам?

# 693
  • Мнения: 8
Ако звънна в пощенския клон в моя район дали биха могли да направят такава справка или трябва в някоя по-централна да се обяснявам?

От тези тука лауреати си избираш според това къде живееш - https://www.bgpost.bg/bg/498 , ако не пробвай локалните пощи ама там най-вероятно някоя тетка няма да знае за какво иде реч, да не говорим за информация за пратка.

# 694
  • Мнения: 1 018
Благодаря, сега ще ги преслушам.

Мамини златни, те работели до 16ч...
Ако звънна в пощенския клон в моя район дали биха могли да направят такава справка или трябва в някоя по-централна да се обяснявам?

От тези тука лауреати си избираш според това къде живееш - https://www.bgpost.bg/bg/498 , ако не пробвай локалните пощи ама там най-вероятно някоя тетка няма да знае за какво иде реч, да не говорим за информация за пратка.

# 695
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 724
Аз си извадих специално за случая и двете, но не мога да се пробвам, защото пратката от 12ти стои уж за митническо оформяне, а известие не получавам. Силно се надявам родната митница скоро да благоволи да ме уведоми и ще дам отзив дали съм успяла да я освободя сама!

Поне мене до момента не са ме уведомявали, системата е "водата си е проблем на давещият се", пишеш мейл на БГ ПРост и чакаш... ако стане стане ако, не стане звъниш и даваш зор и т.н, точно заради това искам да си освобождавам сам а не да чакам пощиците..

П.С. И моята стои от 12-ти.

Само не разбирам митницата каква връзка има, след като пратката Ви е в пощата.

Митническо освобождаване може би? Митническа декларация?
Митническата декларация се изготвя от пощите. Те още не са контактували с него, камо ли да направят Митническа декларация. После я подават електронно в сайта на агенция митници. След това започва обработката на декларацията-3етапа, като митница може да не са съгласни с нещо, да поискат инспекция на стоката и чакат да получат. Парите за мито и ДДС.....митница и трябват ден два за да мине през всички етапи.
В случая нещата още са в пощата

# 696
  • Мнения: 8
Аз си извадих специално за случая и двете, но не мога да се пробвам, защото пратката от 12ти стои уж за митническо оформяне, а известие не получавам. Силно се надявам родната митница скоро да благоволи да ме уведоми и ще дам отзив дали съм успяла да я освободя сама!

Поне мене до момента не са ме уведомявали, системата е "водата си е проблем на давещият се", пишеш мейл на БГ ПРост и чакаш... ако стане стане ако, не стане звъниш и даваш зор и т.н, точно заради това искам да си освобождавам сам а не да чакам пощиците..

П.С. И моята стои от 12-ти.

Само не разбирам митницата каква връзка има, след като пратката Ви е в пощата.

Митническо освобождаване може би? Митническа декларация?
Митническата декларация се изготвя от пощите. Те още не са контактували с него, камо ли да направят Митническа декларация. После я подават електронно в сайта на агенция митници. След това започва обработката на декларацията-3етапа, като митница може да не са съгласни с нещо, да поискат инспекция на стоката и чакат да получат. Парите за мито и ДДС.....митница и трябват ден два за да мине през всички етапи.
В случая нещата още са в пощата

Не, митническата декларация не се изготвя задължително от превозвача, можеш и сам да си я изготвиш, затова и питах по горе дали някой е успял сам със собственото си ЕОРИ и КЕП.
Ядох ги вече тези вафли БГПрост да ми освобождават стока, предпочитам да пробвам сам отколкото да чакам, а дали ще е по бързо времето ще покаже.
Като цяло не става въпрос за едните 10-12 лева. които се дават на пощите, а цялото им бавене и мотане, и услугата която ти предлагат. Лично за мен е под всякаква критика.

@Stensfild драсни на лично ако искаш да ти помогна с попълването на декларацията. Днес пуснах моята, след малко ще им преведа по банков път и ДДС-то.

# 697
  • Мнения: 1 018
Много благодаря. Утре ще се свържа с тях и когато дойде момента за освобождаване ще пиша.

# 698
  • Мнения: 5 979
Не си причинявайте тази мъка да се борите с електронната митница направена уж за улеснение на гражданите - безподобна глупост е правена от начинаещ програмист и има нулева интуитивност. Упълномощете пощи, посредник, доставчик или някой който активно работи с нея ако не искате да си изгубите времето и да си скъсате нервите.

# 699
  • Sofia
  • Мнения: 4 004
По повод дискусия в друга тема, бих искала да попитам как ще се процедира с задължителното ДДС на пратки от Китай от Юли, нужно ли е да се предоставя документ за покупката и всички пратки ще минават митница или ще се обработват от пощите?

# 700
  • София
  • Мнения: 19 221
По повод дискусия в друга тема, бих искала да попитам как ще се процедира с задължителното ДДС на пратки от Китай от Юли, нужно ли е да се предоставя документ за покупката и всички пратки ще минават митница или ще се обработват от пощите?
Те и сега минават митница, но някои остават, а тогава пада необлагаемите 30 лв., а може би ДДС ще се плаща направо при поръчката.
В iherb съм виждала такава опция с куриера Хермес - ако избереш него, направо ти качва цената с 20%.

Последна редакция: ср, 21 апр 2021, 12:16 от Cuckoo

# 701
  • Мнения: X
Не, митническата декларация не се изготвя задължително от превозвача
Правилно, но получателя се уведомява от превозвача. Наистина има за какво да се чудим, какво общо има Митници с неуведомяването за пратка под митнически контрол.

Да освобождавали сме пратки сами.

# 702
  • Мнения: 1 018
Сега говорих с митницата, били ми пратили смс на 13.04. Пратили са дръжки, аз такова нещо нямам. Сега си чакам номера на товарителницата от тях и ще си я освободя.

# 703
  • Мнения: 8
Сега говорих с митницата, били ми пратили смс на 13.04. Пратили са дръжки, аз такова нещо нямам. Сега си чакам номера на товарителницата от тях и ще си я освободя.

Като цяло си говорил с пощите и техни митнически бимбаяци там, които бавно и зор си вършат работата, но за сметка на това правят всичко възможно да възпрепятстват теб или митническият ти представител да я свърши.

# 704
  • Мнения: 1 018
Това отговаря и на следващия ми въпрос, а именно колко време им отнема на тези стринки да ми изпратят номера на товарителницата по имейла. Сутринта тази ми каза да пусна един мейл, за да ми я пратят след като нямам смс и оттогава мълчанието на агнетата. Звънях 4 пъти, все заети оператори, много работят. Притеснява ме да не ми върнат пратката, тъй като не съм наясно след колко време я връщат.

Общи условия

Активация на акаунт