Легализиране и приравняване на чуждестранни дипломи

  • 1 612
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте!

Завършила съм и средно и висше образование в чужбина. На скоро се прибах за постоянно в България и по ред причини (най-малката изкарване на шофьорски курсове) ми е нужно да си приравня и двете дипломи.

Чудех се дали някой знае за фирма която се занимава с частта с приравняването. Ходене по институции и т.н. с дадено

Намериала съм фирми които да направят първоначалните стъпки - нотариално заверено копие + превод, но аз по-скоро търся някоя, която да се занимава с бюрокрацията.

Ако имате съвети ще съм много благодарна да споделите!

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Сигурно навсякъде ще ви питат какво имаъе предвид приравняване?
Има превод и легализация, което е достатъчно.
Приравняване по-скоро би имало, ако започвахте училище, но при положение, че сте завършили, с кое точно бихте желали да се приравните?

# 2
  • Мнения: 12 602
Има се предвид вероятно признаване на чуждата диплома?
Предполагам, че от Министерство на образованието могат да ви кажат.

# 3
  • Мнения: 1 034
https://nacid.bg/bg/Foreign_Qualifications_in_Bulgaria_B_M/

https://www.mon.bg/bg/162?__cf_chl_jschl_tk__=1a586aa3985372e407 … ulFYN9wLV9552f8Pw


Четете тук според вашия случай.
Фирми сигурно има, но процедурите са ясни и не са необходими толкова, според мен, разбира се. Обикновено тези които правят преводи и легализация за чужбина, помагат и в обратния случай.
Знам само, че ако образованието е в сферата на регулираните професии (като медицина) има друг ред. Успех

Последна редакция: ср, 25 ное 2020, 22:26 от Dimana12

# 4
  • Мнения: 144
1. Отиваш до Консулски отдел на Външно.
2. Преводаческа фирма в близост.
Апостил взе ли си?

# 5
  • Мнения: 1 076
За издаване на шофьорска книжка, не е нужна диплома за средно образование. Поне преди беше така. Аз бях още ученичка, когато взех книжка.
Вметвам го, в случай, че това ви спира да започнете курс междувременно, докато си оправяте документите за работа.

Общи условия

Активация на акаунт