Фентъзи и фантастика - 20

  • 21 685
  • 724
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 9 685
Аз си чета "Ритъмът на войната".
Ясна:
Скрит текст:
Аз защо разбрах, че се е пренесла в морето на сенките, а не умряла?
Харесва ми, че образите се пазкриват от радлични гледни точки и привидно принципни хора си имат своите демони

# 271
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Чудя се аз защо не получавам известия за темата, въобще не се усетих, че може да има нова.

Хайде, за много години! Чудесни книги да прочетем и през тази година. Пък когато имам време ще гледам да наваксвам назад какво сте писали.

# 272
  • Мнения: 18 094
Ясна

Скрит текст:
първоначалната инфо за нея, бе че са й забили нож в стомаха. Шалан я видя умираща. После  тя самата се пренесе в Морето на сенките, въпреки че Ясна я бе предупредила да не го прави.  Откъде да знаем, че и Ясна го може? повече от две книги бяхме с впечатление, че Ясна е умряла, нямаше никакви индикации за обратното.
И изведнъж бам - появява се на бял свят. Много мразя такива "съживявания", в Колелото така съживиха Файле, по напълно неземен начин, а тя не бе нито от Стоте етаири, нито по някакъв начин  бе супер-героиня.


нямам нищо против да се разкриват от различни гледни точки нещата, но в един момент ми идва твърде претруфано. В началото бяха само
Скрит текст:
Шалан, Далинар и Каладин,
в един момент станаха
Скрит текст:
Далинар, Каладин, Шалан, Ясна, шинският убиец, балдъзата на Далинар, нялко владетели, принца, братовчеда на принца и един куп хора.

Досадно ми е, чак толкова много гледни точки. А това че всеки се оказва някакъв ходещ бог или полубог ме побърква.  То в един момент се оказаха Сияен до Сияен и Вестител до Вестител. Явно Сандърсън е решил да прави втори Малазан. Виденията на Далинар в началото ми бяха много интересни, но сега битките направо ги претупвам - както казах то са бог до бог.

Последна редакция: пн, 04 яну 2021, 16:03 от Лорд Сняг

# 273
  • София
  • Мнения: 1 423

Досадно ми е, чак толкова много гледни точки. А това че всеки се оказва някакъв ходещ бог или полубог ме побърква.  То в един момент се оказаха Сияен до Сияен и Вестител до Вестител. Явно Сандърсън е решил да прави втори Малазан. Виденията на Далинар в началото ми бяха много интересни, но сега битките направо ги претупвам - както казах то са бог до бог.

Ааа, мисля си, че и повече ще станат, при десет Вестителя и съответно десет ордена Сияйни... Laughing

# 274
  • Мнения: 9 685
Поне 10 книги е предвидил според Гудрийдс.
До първата 1/3 на четвъртата книга нищо от сюжета не ми се е сторило нелогично. Търпят развитие, нямам предвид броя на героите, а плътността и многослойността на образите.

# 275
  • Мнения: 18 094
10 книги, като обаче имаш предвид, че  това което имаме ние за четири книги той го разделя на по 2 тома, т.е. ако смятаме и Ритъмът на войната дотук са излезли 8 книги. Предполагам сега малко ще забави темпото специално за тази поредица.

някъде гледах, че се очаква петата книга на Летописите да бъде последна от тази поредица.

П. С.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Stormlight_Archive - да, ето, последната  пета част на Летописите се предвижда за 2023 г.



П.П. С. И така ето предварителната му програмка (ако коронивируса не попречи)

до лятото на 2021 - Дръзки 3
2022 - Дръзки 4 (с което цикъла се затваря)
2023 - последната част на Летописите


даааа, плодотворен автор е Сандърсън, не като  Мартин. Ако успее да вмести и Мъглороден 7 в натоварената си програма, направо му ръкопляскам

Последна редакция: вт, 05 яну 2021, 10:47 от Лорд Сняг

# 276
  • Мнения: 36 469
Днес попаднах на тази статия - знаехте ли, че Роулинг е мислела да убие Рон още в третата книга? https://blog.orangecenter.bg/10-malko-izvestni-fakta-za-dzh-k-ro … ing-i-hari-potar/
Това писателите понякога са много злобни хора!

# 277
  • Мнения: 146
Къде мога да намеря "Летописите" на Сандерсън в ел вариант? А ако някой го има може ли да ми го прати. Благодаря Blush

# 278
  • София
  • Мнения: 1 423
Малко впечатления от "Малка омраза".
Не съм от горещите фенове на Абъркромби, нито от превъзнасящите Глокта, но беше приятно пак да попадна в Света на Първия закон, въпреки че го намирам за доста схематичен и недоизмислен.
15 години след събитията от "Червена страна", Съюзът пак има проблеми със северняците, но те не са толкова съществени, колкото движението на Трошачите и Подпалвачите - Абъркромбовска версия на лудитите от ХIХ век. На сцената са децата на вече известните ни герои - принц Орсо, синът на Джизал и Терез, дъщерята на Глокта Савин, Риккъ - дъщерята на Кучето и Лео дан Брок, синът на Хал и Фенри. Пак е пълно с битки, интриги и двубои, но този път социалната тематика е сред основните и до голяма степен е двигател на действието (лично за мен - в повече от необходимото).
Какво ми хареса - забележителното развитие на Абъркромби в посока стил и постигане на дълбочина на образите (особено женските). Героите му са в много по-голямо развитие, отколкото в предишните поредици, действието е много по-динамично, наситено със събитийност, обратите се получават по-убедително, а паралелните истории се събират по-естествено в едно общо цяло.
Какво не ми хареса - повтарянето на едни и същи похвати. В стремежа си постоянно да "обръща шаблоните" на фентъзито, Абъркромби превръща самото им обръщане в шаблон, който лично на мен вече ми досажда.  На моменти чак забравях, че съм в началото на нова поредица заради постоянни dеjаvu-та с предишните книги. Цинизмът, който ме забавляваше в "Първия закон", вече също ми идва too much.
Обща оценка - като литература, "Малка омраза" ми достави удоволствие, но като фентъзи-свят, спокойно можех и без нея. Поне си припомних, защо Сандерсън ми доставя доста повече наслада от Абъркромби.

# 279
  • Мнения: 47 981
Благодаря, интересно мнение. Аз съм позабравила детайли. Изчетох поредицата с огромно удоволствие, но не откривам желание да се завърна към нея, нито за препорчитане, нито за нови книги.
На мен пък малко ми липсват обрати при Сандерсън. Нещо уау.

# 280
  • Мнения: 36 469
Колибри ще преиздават митовете на Николай Кун: https://www.colibri.bg/knigi/1975/nikolaj-a-kun-starogrycki-lege … np-EfFyoCO8m1lYAQ
Внушавам ли си или е тренд? След книгите на Стивън Фрай, издавани от Еднорог, Митологията на Едит Хамилтън от Изток-Запад и две книги на тема гръцка митология на Бард (от тази година), имам чувството, че издателствата се състезават?...

# 281
  • Мнения: 5 741
Кои бяха Хал и Фенри, че нещо ми се губят като герои?

# 282
  • София
  • Мнения: 1 423
Кои бяха Хал и Фенри, че нещо ми се губят като герои?
Хал и Фин, от "Герои", от хората на лорд-губернатор Мийд. Хал или Харод дан Брок, дето е син на предателя лорд Брок и после Баяз го направи лорд-губернатор, а Финри е дъщерята на лорд-маршала и негова жена.

# 283
  • Мнения: 18 094
@ EliDiSi

Летописите 1/ Пътят на кралете https://chitanka.info/book/6887-pytjat-na-kralete
Летописите 2 /Сияни Слова  https://www.rulit.me/series/letopisite-na-svetlinata-na-buryata/siyajni-slova-get-381576.html

https://www.rulit.me/books/siyajni-slova-read-381576-1.html
Летописите 3 /Заклеващия https://www.rulit.me/books/ptyat-na-kralete-iii-zaklevashchiya-read-501682-1.html

За Летописите 4 /Ритъмът на войната преди около две седмици проверих в Замунда и още ги нямаше, малко ще почакаме.

На мен Монца и Червена страна не ми харесаха, за разлика от Първият закон.
Скрит текст:
В  случаят с Монца тя ми запричила на граф Монте Кристо - надхвърли мярата, стана причина за смъртта на хиляди хора, настрои Морвир срещу чирачката му, стана причина Морвийр да избие десетки хиляди хора, като насрещен акт на отмъщение, принуди Карлот Айдър да действа срещу Глокта и оконтачелно й съсипа живота...и за какво? защото брат й всъщност беше лошият.
Червена страна
Скрит текст:
ми беше ужасно хаотична, а за капак умря и Коска.
  Първият закон ми допадна защото там имаше някаква поетична справедливост, как накрая Глокта тържествуваше над враговете си, които направиха и невъзможното да го стъпчат.

Последна редакция: пн, 11 яну 2021, 02:29 от Лорд Сняг

# 284
  • Мнения: 5 741
Кои бяха Хал и Фенри, че нещо ми се губят като герои?
Хал и Фин, от "Герои", от хората на лорд-губернатор Мийд. Хал или Харод дан Брок, дето е син на предателя лорд Брок и после Баяз го направи лорд-губернатор, а Финри е дъщерята на лорд-маршала и негова жена.
А, затова ми се губят, аз препрочетох само първите 3 книги, сега е наред Монца, след нея Герои.

Общи условия

Активация на акаунт