Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

• 87 872
  • 2 360
  •   1
Отговори
# 2 010
  • София
Пламена, според мен майка ви се влошава и е безмислено да я разкарвате по болници.
Зная, че искате да опитате и невъзможното, за да се подобри състоянието й, но според мен най-доброто за нея е да бъде  обгрижвана вкъщи.  Кураж!

# 2 011
Здравейте отново
Приеха мама в петък в отделение по палиативни грижи, където прилагат терапия за черния дроп с Трансметил, но като че ли няма никакво подобрение, а дори и тази вечер като говорих с нея ми каза, че й се подул корема и има затруднено дишане, много е задъхана и утре щели да я гледат на ехограф. Какво е това поддуване и защо продължава да се влошава състоянието й? Има ли някакви медикаменти, платени нещо частно вариант какъвто и да е, който да е по-сигурно че ще има полза
Много се отчайвам ден след ден нещо се появява ново
При татко поддуването се дължеше на асцит. Ако е това, течността може да се изтегли. Иначе и при него прилагаха Трансметил за черния дроб. Давахме му и масло от бял трън

# 2 012
Пламена, подуването на корема най-вероятно се дължи на асцит. Вижда се на ехограф, трябва да се направи пункция за да се източи тази течност и да се облекчи състоянието. Хубаво е да се влее хумансерум албумин след това. Тези неща могат да и облекчат състоянието, но не лекуват. Трансметила също няма да я излекува. Ако има болки и и слагат силни обезболяващи, може да е сънлива от тях. Но може да е сънлива и от завишените нива на билирубина.
Пламена, от опит зная, че не е лесно да приемеш влошаването, но понякога е нужно да приемем философски нещата. Няма виновни и невинни, всички ние, които сме дошли на този свят сме смъртни и ще си отидем, рано или късно, от болест, инцидент или просто от старост. Не го забравяйте и казвайте и показвайте на близките се колко ги цените и обичате всеки ден.

# 2 013
    Майка ми беше с brca2 и чувствителен маркер. Затова при моя случай може да има наследственост. Скрийнингът е ехограф на корема, че защо не и скенер при повишен маркер. Ракът на яйчниците не боли и рядко има ясно разпознаваеми симптоми (запек, подуване на корема). Заболи ли - обикновено е от разсейки, а именно от тия разсейки няма оттърваване. Това, че лекари не разпознават тумор 10см и говорят за миома на матката е моето разочарование. Изобщо не говорим за случаи с “невидим” рак на ехограф.

Кистозни образования на яйчниците е сериозна индикация за проверка.
    На мен като ми откриха аденокарцином, казаха, че имам и рак на единия яйчник. Аденокарциномът вече го бяха махнали, но трябваше по протокол да ми махнат и цекум. Та като ме отворят за махане на цекум, поне да оправят и яйчниците. По протокол било, ако от гефрира излезе наистина рак на яйчник, да махнат всичките чаркове от малкия таз, тоест двата яйчника, тръби и матка, за тази възраст, когато вече няма да ги ползвам за детераждане. Аз се съветвах с моя позната, професор, и тя каза, че рак на яйчник е с много добра прогноза и ако ми махнат този яйчник и се появи рак в другия, не е никаква драма. Съветвах се и с други лекари, колебах се, защото те произвеждат хормони все пак и в крайна сметка се съгласих да ми махнат всичките органи от малкия таз.
    И голям смях падна, когато ги махнаха наистина, но хематологията показа, че там няма рак, даже в този единия съмнителен яйчник.

Та, от една страна трудно се открива рак на яйчник, защото няма симптоми. Но пък кажат, че са открили, може само да им се е сторило. Мда.

# 2 014
    Здравейте отново
    Приеха мама в петък в отделение по палиативни грижи, където прилагат терапия за черния дроп с Трансметил, но като че ли няма никакво подобрение, а дори и тази вечер като говорих с нея ми каза, че й се подул корема и има затруднено дишане, много е задъхана и утре щели да я гледат на ехограф. Какво е това поддуване и защо продължава да се влошава състоянието й? Има ли някакви медикаменти, платени нещо частно вариант какъвто и да е, който да е по-сигурно че ще има полза
    Много се отчайвам ден след ден нещо се появява ново

Здравей,надявам се да нямаш  очакавания Трансметила да се справи с толкова авансирал рак.
    Нещата са зле и колкото да не ни се иска понякога възможностите се изчерпват.
    Дано ме разбираш правилно -но в момента нямаш нужда от фалшиви надежди.
    Дори и да преодолеят асцита ,какво ще правите с другите мети- а те са много и както
    сама казваш всеки ден с нов проблем.
    Полза само времменна -но не чакай чудо.
    Облекчавайте и бъдете до нея.

# 2 015
    Благодаря на всички за отговорите и честните думи! Днес са я гледали на ехограф и са й казали, че нямала асцит и това подуване се дължало на черния дроб. Не очаквам трансметила да я излекува, даже нищо не очаквам да я излекува, но поне мъничко да си върне старите сили, да се чувства по-добре иии да имаме още време заедно. Казали са й че ако възстановят малко функциите на черния дроб след това може да се мисли за лечението на метастазите било то с химиотерапии или нещо друго

# 2 016
    Пламена, зная че ти е трудно, зная че надеждата умира последна и човек се хваща и за сламката, но се опитай да разбереш нещата, които ти написах- радвай се на малкия напредък, на новия ден с нея, дори и на това да не я боли. Казвай и колко я обичаш, подкрепяй я и бъди до нея максимално време, бъди благодарна за всеки ден с нея.  Никой не може да ти каже, дали ще се подобри до там, че да се прави химиотерапия, но лично аз съм скептична. Не го казвам с лоши чувства, напротив.

# 2 017
    Пламена, разбирам напълно притесненията ти. Преминах през всичко това и го изживявам отново, четейки думите ти… Както и останалите споменаха, не искам да съм груба, но не очаквай чудеса от лечението с Трансметила… Стискам палци все пак, ако има как това чудо да ви сподели!!! Ще съм най-щастливата на света. Не прави като мен против волята й (ако е такава), да я мъчите, водейки я по болници и така нататък… хората усещат къде, как и с кого се чувстват най-добре в тези моменти. Бъди с нея, казвай й колко я обичаш, ако е на строги диети не я мъчете… аз държах тати изкъсо, а сега съжалявам ужасно много. Няма как храненето да й навреди повече от това. Нека да бъде волята й.Дано късметът е с вас, мили  хора!!!

# 2 018
    Благодаря ви много за подкрепата! Ще се вслушам в думите ви и съветите! Бъдете благословени!

# 2 019
    • София
    Хора, не съм минала по този път, но все ми се струва, че е по-добре да закрепят и адекватно да премахнат възможно най-много от неразположенията на майката на Пламена в болницата преди да я върнат в къщи.

# 2 020
    Казали са й че ако възстановят малко функциите на черния дроб след това може да се мисли за лечението на метастазите било то с химиотерапии или нещо друго
    Здравейте, включвам се в темата покрай постовете на Пламена
    Зет ми е диагностициран с аденокарцином на панкреаса с разсейки в черен дроб от края на пролетта.

Planema, на него трансметила самостоятелно също не му дейсвташе. Чернодробните му показатели също бяха много високи (сега, като гледам по-стари документи АСАТ/АЛАТ са били 198/498 при един от поредните тестове. Фосфатазата и ГТТ да не говорим... ) + висока захар заради естеството на заболяването. Към лечението му в един момент добавиха нови медикаменти, което значително подобри нещата и след 2месечно чакане, доживяхме първи курс на химиотерапия. Химиотерапията му започна при около х2.5 показатели над горната граница, така че не се търси пълно възстановяване.
    Междувременно му изготвихме диета с диетолог, който съобрази цялата история и тогавашни резултати и неговото видимо състояние. Общото му състояние е добро към момента - дори се справя с ежедневните си задачи без помощ. Докато има човек - има надежда. Simple Smile

Момичета, и момче(та) Simple Smile, чета ви от момента, когато беше поставена диагнозта. Не съм писала, защото давате необходимата ми информация и без това.
    Благодаря ви, че ви има! Пожелавам сили и късмет на всички ви!

# 2 021
    Никой не е казал да я самоизпише от болницата или да откаже лечение, съжалявам ако съм разбрана така. Просто се опитах да и обясня, че понякога или след определен етап на болестта медицината е безсилна. А другите ми съвети са приложими и за напълно здрави хора, никой не знае докога ще е на тази земя.

# 2 022
    Пламена,
    Ето: винаги има надежда! Heart Ако успеят да я закрепят със сравнително добри чернодробни показатели, за лечение (ХТ) насочете се към някоя от добрите Софийски болници.
    Липсват ми дискусиите на Hope4C и Whitefang.
    Whitefang, надявам се, че си се отдал на спокоен живот след добрия ПЕТ! Heart
    Hope4C, помисли нещо в областта да захванеш. Затриваш блестящ ум в скучната статистика! Grinning Ще имаш успех, убедена съм! Heart
    Zigi, и ти си една боркиня, страшно ти се възхищавам как се бориш за майка си! Heart
    Много здраве на всички и силен дух! Heart

# 2 023
    • София
    Малечка, Hug
    Този форум, като имам предвид тази тема и другите две - за белия дроб и общата тема на болните, са дали години живот и излекуване на стотици хора благодарение на споделянето на опит. Надявам се още много време всички са сме полезни на нуждаещите се с каквото можем!

# 2 024
    Майка ми беше с brca2 и чувствителен маркер. Затова при моя случай може да има наследственост. Скрийнингът е ехограф на корема, че защо не и скенер при повишен маркер. Ракът на яйчниците не боли и рядко има ясно разпознаваеми симптоми (запек, подуване на корема). Заболи ли - обикновено е от разсейки, а именно от тия разсейки няма оттърваване. Това, че лекари не разпознават тумор 10см и говорят за миома на матката е моето разочарование. Изобщо не говорим за случаи с “невидим” рак на ехограф.

Кистозни образования на яйчниците е сериозна индикация за проверка.
    На мен като ми откриха аденокарцином, казаха, че имам и рак на единия яйчник. Аденокарциномът вече го бяха махнали, но трябваше по протокол да ми махнат и цекум. Та като ме отворят за махане на цекум, поне да оправят и яйчниците. По протокол било, ако от гефрира излезе наистина рак на яйчник, да махнат всичките чаркове от малкия таз, тоест двата яйчника, тръби и матка, за тази възраст, когато вече няма да ги ползвам за детераждане. Аз се съветвах с моя позната, професор, и тя каза, че рак на яйчник е с много добра прогноза и ако ми махнат този яйчник и се появи рак в другия, не е никаква драма. Съветвах се и с други лекари, колебах се, защото те произвеждат хормони все пак и в крайна сметка се съгласих да ми махнат всичките органи от малкия таз.
    И голям смях падна, когато ги махнаха наистина, но хематологията показа, че там няма рак, даже в този единия съмнителен яйчник.

Та, от една страна трудно се открива рак на яйчник, защото няма симптоми. Но пък кажат, че са открили, може само да им се е сторило. Мда.
    Чела съм историята ти и знам какъв голям боец си.

Професорката ти е говорила врели кипели, а може да те е успокоявала. Ракът на яйчниците е изключително коварен, именно защото е безсимптомен и се открива вече прогресирал. Радвам се, че не е имало такъв при теб и не съжалявай за яйчниците. Прегръдки!

Общи условия

Активация на акаунт