Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 369 459
  • 6 648
  •   3
Отговори
# 5 430
  • Мнения: 3 627
Здравейте, колко време след лъчетерапия може да се направи 5 КТ скенер?
Благодаря

3 месеца

Благодаря.
Някой от групата ходил ли е при доц. Рангачев в ИСУЛ - лицево челюстна хирургия и онколог.
Аз мисля, че Рангачев е УНГ. Иначе, аз ходих при проф. Станимиров, ЛЧХ
И мен ме интересува тази тема!

# 5 431
  • Русе
  • Мнения: 763
Някой от групата ходил ли е при доц. Рангачев в ИСУЛ - лицево челюстна хирургия и онколог.
Здравейте, да ние ходихме при доц.Рангачев- УНГ е. Отнесе се много грубо, явно е много натоварен и направо ни изгони, защо все при него пращали пациентите, работел по 16 часа на ден и не можел да приеме още пациенти- изпрати ни при млад лекар от болницата, който ни предложи същата операция, която вече беше направена. Избрахме да отидем при другият лекар, който ни препоръчаха след операцията /направена във ВМА/- доц.Кирил Попов от онкологията в Дървеница.

# 5 432
  • Мнения: 1 045
Danibrunkova, аз леченията не мога да коментирам, понеже лекувам друг вид рак, но мога да кажа, че Тонев е  много свестен доктор( и с много актуални и адекватни мнения). Както и всичките доктори в неговото отделение в КОЦ-а. Почти 4 години се лекувам там, освен че са претоварени и се опитват да огреят навсякъде, аз друг кусур, не мога им намеря.

# 5 433
  • Мнения: 76
Да на мен също ми направи много добро впечатление.Беше напълно искрен и доста адекватно ми изложи случая.Доста време ми отдели,дори ми черта на лист действието на моноклоналните Авастин,Залтрап и Сирамза.Свестен е!

# 5 434
  • Мнения: 1 746
Здравейте, колко време след лъчетерапия може да се направи 5 КТ скенер?
Благодаря

3 месеца

Благодаря.
Някой от групата ходил ли е при доц. Рангачев в ИСУЛ - лицево челюстна хирургия и онколог.
Аз мисля, че Рангачев е УНГ. Иначе, аз ходих при проф. Станимиров, ЛЧХ
И мен ме интересува тази тема!
Раганчев лекува моя приятелка от рак на гърлото, жива и здрава е жената, вече 5 години без рецидив. От нея знам, че е много добър.
Лицево-чвлюстен - Павел Станимиров е много добър.

# 5 435
  • Мнения: 444
Здравейте, приеха ни в ИСУЛ доц. Рангачев . Моята близка е с карцином на слюнчемата жлеза /Паротис/ след лъчето отпред на шията и се появи нещо зачервено и започна да нараства имаше вид на малък орех и заприлича на цирей но издадено. Това образование притиска и и е трудно да диша. Утре ще и правят трахеотомия мисля ако не бъркам /ще направят отвор да диша по спокойно/. Надявам се да мине нормално колкото се може, че големи мъки на никой не ги пожелавам. Аз съм с нея придружител в болницата. Казаха че от метастадирал лимфен възел е дано не бъркам че толкова ми е притеснено кое съм чула кое не. Дано да минава и да има подобрение някакво. Лека вечер.
Благодаря на всички за отговорите.
Стискайте палци утре да са добри резултатите.

# 5 436
  • Мнения: 12 769
Здравейте, приеха ни в ИСУЛ доц. Рангачев . Моята близка е с карцином на слюнчемата жлеза /Паротис/ след лъчето отпред на шията и се появи нещо зачервено и започна да нараства имаше вид на малък орех и заприлича на цирей но издадено. Това образование притиска и и е трудно да диша. Утре ще и правят трахеотомия мисля ако не бъркам /ще направят отвор да диша по спокойно/. Надявам се да мине нормално колкото се може, че големи мъки на никой не ги пожелавам. Аз съм с нея придружител в болницата. Казаха че от метастадирал лимфен възел е дано не бъркам че толкова ми е притеснено кое съм чула кое не. Дано да минава и да има подобрение някакво. Лека вечер.
Благодаря на всички за отговорите.
Стискайте палци утре да са добри резултатите.
Дано да минава! Flowers Four Leaf Clover

# 5 437
  • Мнения: 3 269
Свекърва ми преди няколко години беше при Рангачев за бронхоскопия. Оказа се рак на белия дроб. Той поиска и 500 лв. на ръка, нищо, че беше по касата. След като получил парите, изпратил ММ да му купи и 2 кутии цигари. ММ беше бесен, ама заради майка си...

# 5 438
  • Мнения: 30
Здравейте,
Искам да попитам къде проверявате дали дадена терапия за конкретен вид рак се покрива от ЗК? Намирам такава информация в Позитивния лекарствен списък (приложение 2), но дали това е достатъчно? Интересувам се конкретно от  имунотерапия при HCC (хепатоцелуларен карцином). Намирам статия, където е посочено, че Агенцията по лекарствата е  одобрила имунотерапия  за HCC  с Ниволумаб,  Пембролизумаб, Ниволумаб с Ипилимумаб и Атезолизумаб с Бевацизумаб. В Позитивния лекарствен списък намирам само Атезолизумаб с Бевацизумаб за НСС, но само като първа линия на системно лечение. Останалите препарати са одобрени за други карциноми, не и за НСС, а те пък са допустими като втора линия при НСС. Правилно ли разбирам, че щом не го намирам в ПЛС не се покрива такова лечение от ЗК?

# 5 439
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Тук са списъците с лекарствата за онко заболявания, които се реимбурсират за съответните показания.
https://www.nhif.bg/page/1466

В положителния лекарствен списък са всички одобрани от ЕМЕА  за приложение в европейския съюз. Това че са одобрени за приложение за определено показание
не значи , че непременно се заплащат от НЗОК в БГ или от еквивалентната и осигурителна институция в съответната страна членка на ЕС.

# 5 440
  • Мнения: 4 788
В допълнение към казаното от Уайт - има вариант, ако дадено лекарство не присъства в положителния списък на НЗОК, все пак да се покрива от трета страна и да не се заплаща от пациента. Най-често става въпрос за клинични проучвания, които са финансирани от фарма компаниите.

В темата за БД имаше човек с HER2+ НДБК, който се лекуваше с афатиниб - тази употреба не присъства в положителния списък и все пак лечението беше безплатно. Също така Тагрисо (осимертиниб) все още не е показан за лечение на НДБК в първа линия (в списъка на НЗОК), но в темата има човек на такова лечение в тази линия, отново безплатно.

Това са два случая от последната година. Сигурен съм, че има и други. Идеята ми е - ако дадено лечение не присъства в положителния списък на НЗОК, това не значи задължително, че ще струва хиляди левове. Възможно е да има други начини за достъп. Говорете с онколога си - ако е свестен, знае какви проучвания се провеждат и прецени определен пациент за подходящ, той/тя трябва да го насочи.

Може да търсите и тук: clinicaltrials.gov като ограничите локацията до “Bulgaria”.

# 5 441
  • Мнения: 30
Много Ви благодаря за насоките, момчета! Много е полезна и ценна информацията за мен.

# 5 442
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Искам да попитам при повишен алфафетопротеин - близо 3 пъти - 14 при норма 5 примерно какво следва да се прави? Пуснах на своя глава туморни маркери и излезе това. Може ли да се мисли за метастази в черен дроб?
Имам чист пет скенер от август. Операция дебело черво T3N1M0 март 2021, 12 химии . Чувствам се добре

# 5 443
  • Мнения: 444
Привет, някой запознат ли е какви лекарства се вливат при имунотерапия при Паротис?

# 5 444
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Води се на глава и шия.

Опдиво- като 2-ра линия при прогресия след платина-съдържаща ХТ
Кейтруда -  като  монотерапия от втора линия при PD-L1>50%,или с платина и 5- флуороурацил (5-FU),при PD-L1>1%

 

Общи условия

Активация на акаунт