Броят цигари

  • 2 165
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 94
Здравейте ! Замислям се върху един въпрос. Дали броят на изпушените цигари влияе върху вредата от тях? Т.е дали има значение дали си изпушил 5 или 15 цигари през деня. Вие как мислите?

# 1
  • Мнения: 818
Със сигурност е най-малка вредата, ако изобщо не пушиш. Но смятам, че е по-добре 5 от 15 ... Всяка цигара е вредна, дори една.

# 2
  • Мнения: 40 744
И как да не влияят? Първо, най-вреден май е катранът и другите смоли, които се натрупват в дробовете. И е съвсем нормално от повече цигари да се натрупва повече. После и останалите отрови - не си ли чувал/а, че дозата прави отровата?

# 3
  • Мнения: 94
И как да не влияят? Първо, най-вреден май е катранът и другите смоли, които се натрупват в дробовете. И е съвсем нормално от повече цигари да се натрупва повече. После и останалите отрови - не си ли чувал/а, че дозата прави отровата?

Чувал съм и смятам същото като Вас. Поводът на запитването ми е една статия, в която пишеше, че колкото и цигари да се изпушат, то вредата е еднаква.

# 4
  • Мнения: 12 725
Напълно абсурдна теория, да е едно и също колко цигари се пушат. Няма никаква логика в това.

# 5
  • Мнения: 31 562
Здравейте ! Замислям се върху един въпрос. Дали броят на изпушените цигари влияе върху вредата от тях? Т.е дали има значение дали си изпушил 5 или 15 цигари през деня. Вие как мислите?

Eстествено че има значение.
Ако изям едно парче торта или изям цяла торта, действието едно и също ли е?

Освен това съм пушила и по 2 кутии и по 5-10 цигари.
Има разлика.

# 6
  • Мнения: 1 076
Не случайно в медицинската документация, когато се записват данните на пациента, никотиновата консумация се изписва в pack years, пакето години. Една пакето година е 20 цигари дневно за една година. Ако пушите две кутии на ден (2х20) - една календарна година ви е две пакето години. Ако пушите по 10 цигари на ден - ви е половин година. Това се прави именно с цел да се уеднакви стандарта за никотинова консумация и да се направи разлика между пушач с 5 цигари на ден и такъв с 40.
Иначе казано - всяко пушене е вредно, и колкото повече, толкова по-вредно 🙂 Не е едно и също.
 
Това е като да питате дали е еднакво да пиете  всеки ден по 50мл или по 250мл алкохол концентрат.

# 7
  • Мнения: 257
Когато отказвах цигарите, изчетох много медицински изследвания, провеждани с години. Надявах се да открия същото като вас, т.е че мога да пуша по малко без това да вреди на здравето. Всички изследвания показваха следното- вредата не намалява правопропорционално с намаляне броя на цигарите. Т.е Ако пушите 4 пъти по-малко, например 5 на ден, а не 20, вредата намалява само10% примерно. Не помня точните данни, но идеята е такава- няма здравословна норма цигари. Ако ви интересува конкретно как и защо, потърсете изследвания.
https://www.nhs.uk/news/heart-and-lungs/just-one-cigarette-day-i … e%20Sun%20reports.

Последна редакция: пн, 07 дек 2020, 13:04 от Alex_Sandra

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Влияят разбира се,как да не влияят.
Преди това лято да ги спра окончателно,ги бях намалила накрая на 3 на ден.Ами след всяка получавах задух,беше невъзможно да пуша повече от 5-6 на ден изобщо.
Това стана след тежка пневмония,вероятно Ковид,но съвсем в началото  на събитията.Бях 10 дни вкъщи на Панцеф,оказа се,че въобще не е помогнал,десет дни в болница,не можех да дишам...Ад беше,дълго след това имах задух и казаха астма,но...не вярвам да е астма,да чукам на дърво,по-добре съм.
Обаче не пуша.

Общи условия

Активация на акаунт