Ако личният лекар почине, кой обслужва пациентите?

  • 1 645
  • 26
  •   1
Отговори
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Здравейте, за съжаление личният лекар на майка ми е починал. Каква е процедурата, докато се запише при нов? Кой обслужва пациентите временно, ако се наложи? Все пак записването при нов лекар не става от днес за утре, а много лекари са препълнени и не записват пациенти.

# 1
  • Мнения: 3 589
В същото положение сме с пенсиониран. Търсим си щастието, но не ни огрява засега.🙂

# 2
  • София
  • Мнения: 1 626
Това което аз знам е, че точно декември е месеца, в който може да се смени личния лекар. Що се отнася за личен лекар, който е починал, според мен той би трябвало да има заместник (който да "наследи" документацията на пациентите), но освен това пациентите би трябвало да могат да си изберат лични лекари (стига да има такива) дори и от други райони.

# 3
  • Мнения: 2 699
Ние бяхме в такава ситуация преди 2 години. В момента майка ви няма ЛЛ, но може веднага да се запише при друг. Едно от децата ми, което тогава беше на 3г се беше разболяло дни, след като почина ЛЛ. Тогава го заведох в спешното звено на Окръжна болница. Обясних им ситуацията и се съгласиха да го прегледат. Дори ми бяха казали, ако има нужда от нов преглед пак да отида. Записването при нов лекар не отнема много време.

# 4
  • Мнения: 3 589
Проблемът е, че няма свободни, не записват.
Да избираш, от какво да избираш. В София, център, е кошмар.

# 5
  • Мнения: 246
В този случай можете да смените личния лекар по всяко време. Трябва да отидете при новия и да се попълнят документите. Имайте предвид, че в здравната каса вашата работа не им е спешна и промените са от 1во число следващия месец. Временно може да отидите при всеки ОПЛ със синята книжка за преглед и рецепти. Ако имате рецепти по НЗОК те са валидни, но предупреждавате колегите, защото със сигурност касата може да ги размотва.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Обадете се в здравната каса,ще Ви кажат кои лекари наблизо записват.
Има национален телефон,има в Интернет и телефони на регионалните клонове на здравната каса.
Нашата лична е болна от Ковид.Майка ми имаше проблем,направи хипертонична криза.Първия преглед платихме,но след много настояване от моя страна в касата,ме насочиха към лекар,към който сме прехвърлени временно и дори успях да изискам талон за кардиолог.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 36 599
Личния ви лекар трябва да ви е дал координати на колега, който поема нещата, когато него го няма. Нашата ни е казала къде да ходим в уикендите или нощес в делнични дни - в точно определен неотложен кабинет. Няколко пъти се е налагало с детето и никога не са ни връщали. На стената има списък с всички лекари, чиито пациенти се обслужват от въпросния кабинет, когато лекарите им отсъстват по някаква причина.

Това по въпроса към кого да се обърнете.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Проблемът е, че няма свободни, не записват.
Да избираш, от какво да избираш. В София, център, е кошмар.
В Бургас от Здравна каса ми казаха,че това е невъзможно,всеки лекар е длъжен да запише пациент,който го е избрал.
И на мен ми се налага да търся нов лекар, защото моята лична лекарка се отказва,прекратява си практиката.

# 9
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
За съжаление въпросната лекарка я заместване бившият й съпруг, също лекар. Оказа се, че и той се отказва от практиката си, поради болест. Съвсем не е лесно да се намери лекар, отказват ни вече няколко!
Личния ви лекар трябва да ви е дал координати на колега, който поема нещата, когато него го няма. Нашата ни е казала къде да ходим в уикендите или нощес в делнични дни - в точно определен неотложен кабинет. Няколко пъти се е налагало с детето и никога не са ни връщали. На стената има списък с всички лекари, чиито пациенти се обслужват от въпросния кабинет, когато лекарите им отсъстват по някаква причина.

Това по въпроса към кого да се обърнете.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Обадете се в здравната каса и се оплачете.
Както днес разбрах,нямат право да отказват.
Утре съм сигурна,че ще си намеря нов личен лекар.Няма да е по негово желание,имам операции,премахнати органи, хронични тежки състояния,алергии към лекарства...Но ми трябва лекар,с тези мои състояния няма към кого друг да се обърна.Не ме искат,но ще се наложи.
То направо да се почувства виновен човек,че си търси лекар.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 36 599
Имах предвид към кого да се обърнете при нужда от лекар, преглед и т.н. За записване като пациенти работата е съвсем друга.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Имах предвид към кого да се обърнете при нужда от лекар, преглед и т.н. За записване като пациенти работата е съвсем друга.
Може ли да обясните как да процедирам утре?
Една лекарка днес вече ме излъга,че е само педиатър...обаче се оказа,че си е семеен лекар.Не записвала възрастни...от Здравна каса обясниха,че не е вярно.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 599
Не знам. Моята лична, която е и педиатър, съм я виждала да отказва да записва нови пациенти. Според мен е логично да има някакъв таван. Не могат да приемат хора до безкрай. В един момент неминуемо ще се стигне до неглижиране на пациенти поради невъзможност да се обслужат всички. Лично на мен ми се струва странно твърдението, че нямали право да отказват. Нещо там не е наред.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами не знам...ще се обадя и на националния номер на здравната каса утре,да знам все пак...
Беше логично да имат списъци с лекарски практики,които записват,ако наистина има таван и пълни практики.
От касата чак ми настояха да пиша жалба срещу отказалите ми лекари, защото било масово явление.
Както и да е,ще ходя в болницата,в която ми е удобно и все един лекар ще ме запише.
Не е нормално да обикалям целия град, всички поликлиники и да питам от врата на врата,особено с моите хронични заболявания.
За съжаление не един лекар в Бургас се отказва,не знам ще останат ли достатъчно лични лекари...

Общи условия

Активация на акаунт