За любителите на салати - тема 3

  • 77 696
  • 738
  •   1
Отговори
# 255
  • Sofia
  • Мнения: 21 662
Арабски е кус-кусът. Булгурт си е булгур навсякъде.

# 256
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Дали е арабски или турски (и дали има разлика между тях изобщо), не мога да коментирам, но със сигурност има разлика между българския булгур и ориенталския такъв. Българският наподобява начупена пшеница и се готви вместо ориз, само накиснат не съм сигурна, че ще стане със същия успех като другия. Поне у нас винаги се е използвал така - като заместител на ориз.
Друг е въпросът, ако на едно и също нещо турците казват булгур, а арабите - кус-кус....

# 257
  • Мнения: 3 237
Според мен, булгурът просто е различен - по-едър и по-ситен. Съответно, и предназначението му е различно.

ПП Сетих се да потърся в гугъл и ето:

Според размера се различават два основни вида – köftelik bulgur, който е фин и ситен и се използва при приготвянето на булгурена салата – късър, различни видове кюфтенца и супи, и pilavlık bulgur, който е по-едър и се използва за приготвяне на пилаф и гарнитури.

В Северна Индия, където се консумира повече пшеница, отколкото ориз, булгурът е популярен под името далиа (dalia). Приготвен е от пшеница и овес. Може да бъде обикновен или сладък.

В арабските страни е известен под името джариш.

# 258
  • Мнения: 15 330
Аз мисля, че хората често бъркат мароканския кус кус, който е с накисване с турския булгур с накисване. Първия си е вид паста, втория си е булгур. И давата вида визуално си приличат, ситнички са и се приготвят по един и същ начин - с накисване(в гореща вода), а не с варене, в съотношение 1:1 или към 1.5 в полза на водата. Ако се уцели правилното съотношение не е нужно накиснатия продукт да му се отнема водата, защото той я "изпива" и така набъбва. Правила съм табуле и с такъв кус кус и с такъв булгур. Рецептите съм издирвала из нета и там има много разновидности на тази салата, както с марокански кус кус, така и с турски булгур с накисване. Това е моя опит, не споря за нищо, само споделям. Самата аз в началото ги бърках и си мислех, че е едно и също, докато в едно арабско магазинче ми обясниха разликата. Grinning

# 259
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Според мен, булгурът просто е различен - по-едър и по-ситен. Съответно, и предназначението му е различно.
Това е вярно, но се отнася за турския булгур. Той навлезе много напоследък на нашия пазар.
Българският е ето това
https://produkti.bg/variva-i-oriz/1735-pshenichen-bulgur-izzi-izi-500-gr.html

# 260
  • Sofia
  • Мнения: 21 662
Арабски кус кус - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%81

Булгур - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%BB%D0%B3%D1%83%D1%80

И независимо чие производство е булгърът бива едър и дребен, независимо как се нарича  и кой се използва в различните държави.

Последна редакция: чт, 25 мар 2021, 09:44 от Morena

# 261
  • Пловдив
  • Мнения: 40 807
Арабски кус кус - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%BB%D0%B3%D1%83%D1%80

Булгур - https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%BB%D0%B3%D1%83%D1%80

И независимо чие производство е булгърът бива едър и дребен, независимо как се нарича  и кой се използва в различните държави.
линковете са еднакви.

# 262
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 794
Аз мисля, че хората често бъркат мароканския кус кус, който е с накисване с турския булгур с накисване. Първия си е вид паста, втория си е булгур. И давата вида визуално си приличат, ситнички са и се приготвят по един и същ начин - с накисване(в гореща вода), а не с варене, в съотношение 1:1 или към 1.5 в полза на водата. Ако се уцели правилното съотношение не е нужно накиснатия продукт да му се отнема водата, защото той я "изпива" и така набъбва. Правила съм табуле и с такъв кус кус и с такъв булгур. Рецептите съм издирвала из нета и там има много разновидности на тази салата, както с марокански кус кус, така и с турски булгур с накисване. Това е моя опит, не споря за нищо, само споделям. Самата аз в началото ги бърках и си мислех, че е едно и също, докато в едно арабско магазинче ми обясниха разликата. Grinning
Не бъркам кус-кус с булгур, та те са коренно различни. Булгура го кисна в студена вода, докато нарежа др съставки и е готов. Даже за таболе го оставям малко сух, защото доматите не ги отцеждам.
На всичко отгоре всеки кус кус ( вкл и мароканският) се вари.

Булгурът се прави от пълнозърнесто пшенично зърно. Това зърно е частично сварено, изсушено и напукано,  Кускусът, от друга страна, е малка изкуствена паста, произведена с грис пшенично брашно.
Пастата се вари, за това и кускуса се вари.

Българският булгур е с много голям диаметър на частиците и не става само с накисване. Трябва си му варене , и то доста.

Последна редакция: чт, 25 мар 2021, 12:16 от Titina

# 263
  • Sofia
  • Мнения: 21 662
.На всичко отгоре всеки кус кус ( вкл и мароканският) се вари.

Пастата се вари, за това и кускуса се вари.

Българският булгур е с много голям диаметър на частиците и не става само с накисване. Трябва си му варене , и то доста.
Aрабският кус кус (не познаните у нас по-големи топченца), както и дребният булгур нямат нужда от варене въпреки разликите в технологията им, но заради това, че са много дребни. Аз не ги варя.  
Например и оризови, и пшенични нудли (видове паста) има без варене и само с накисване във вряла вода, нищо че са по-големи форми.

И съм виждала български дребен булгур. Този, който някой по--нагоре показа, изглежда също ситен.

# 264
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Булгурът, който съм виждала да готви баба ми, се готви дълго, на вид е като начупено жито. Мисля, че има и люспи по зърната.
Булгурът, с който приготвям табуле, примерно, е златист и прозрачен, на вид е много различен от другия. Прочетох, че той се бланшира и суши, нещо като полуфабрикат, затова се готви бързо. Не мога да кажа как би изглеждал при дълго готвене - дали няма да се разкашква, примерно.

# 265
  • Мнения: 9 547
В интерес на истината и едрият става само с накисване, но повечко.

# 266
  • У дома !
  • Мнения: 700
Как беше вкусът? На мен нещо не ми се връзват в една чиния нар, мед и чушка...Thinking

Вкусът беше добре, изядох си я цялата. Дресинга беше в отделна малка кутийка, аз не съм сигурна да ли в него е имало точно мед и лимон. Поне това усетих като съставки. Може и зехтин да е имало, но ми беше сухичка като цяло и дресинга беше малко количество. Ядох я на място, където нямах никакви подправки за да си я овкуся и с други неща. На външен вид изглеждаше добре, за това си я избрах от витрината на Pasta box.

# 267
  • Мнения: 1 659
Днешната салата

леко запечени гъби, различни салати и спанак, зелен лук, сирене и яйца
Дресинг- зехтин, ябълков оцет, балсамов оцет, лимонов сок, сол и черен пипер, копър, див лук

# 268
  • Мнения: 1 919

Зелена салата, рукола, риба тон, царевица, лимон и зехтин.


Тук зелените салати са с чери домати и маслини.

# 269
  • Мнения: 1 659
След вчерашният празник
Салата от грилован патладжан и спанак- вече любима ,но този път с добавени сушени домати -мммм вкусно

и един вариант на салата Цезар със сьомга

Скрит текст:
айсберг салата, крутони, сьомга, яйца, авокадо, люспи пармезан   дресинг за салата Цезар

Общи условия

Активация на акаунт