Нашите любими торти – глазури, покрития и фигурки за тях – 140

  • 63 041
  • 750
  •   1
Отговори
# 255
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
И с черен шоколад (респективно млечен) ли е такова съотношението - 3:1?
Да попитам и още нещо - предстои ми да направя торта на два етажа, гледах клипчета, четох, но се притеснявам..
Ще е гола торта, евентуално само със шоколадов ганаш, долу 26 см, горната евентуално 20-22 см.
- Смятате ли, че двата етажа са с подходящи (съчетаващи се) размери?
- Трябва ли да ползвам по-плътна долна подложка, след като ще са две торти?
- Какво е най-удачно да ползвам за подпори - има пластмасови готови в сайтовете или да приспособя сламки със шишчета?
- За втората, по-малка торта, да ползвам ли подложка или директно да я поставя върху първата? Каква е практиката обичайно?
- Тъй като ще я транспортирам кога е най-удачно да я декорирам? Сутринта сглобявам двете торти, закрепвам една върху друга и транспортирам, а малко преди поднасяне правя заливката и декорирам? Украсата ще е цветя, макарони..
А бих ли могла сутринта да сглобя и да залея, а вечерта само да декорирам? Притеснявам се да не се напука шоколадовия ганаш...

Много ще съм благодарна за отговори ❤️❤️ Извинявам се за подробностите въпроси, но искам да се справя.

Здравей Мира,
С млечен/черен шоколад е 2:1 в полза на шоколада.

За размерите - според мен ще изглежда по-добре ако имаш малко повече разлика в размерите, например 18см ѝ 26см,така ще имаш по около 4см за декорацията. В интернет има схеми за това какви пропорции изглеждат добре. Но в крайна сметка всичко е субективно, зависи как искаш да си разположиш етажите и т. н.
 Подложката ти задължително трябва да е дебела. Аз лично използвам фибран. Вземам си тънката картонена подложка, залепвам я върху 1 или 2см дебел фибран и изрязвам с ножче. Облепям страните със сатенена панделка. Така ми идва много по-евтино от вече готовите подложки, иначе можеш и да си купиш готова.
Подпорите са повече от задължителни, иначе тортата ще се свлече и смачка. Аз ползвам дървени дюбели от Сладката къща.
По-малката торта задължително върху подложка. И под подложката на малката торта задължително слагаш 4 или 6 подпори в кръг, високи колкото тортата + една голяма в средата, която минава и през двата етажа на тортата. Това става най-лесно ако си сглобиш втория етаж върху подложка, на която предварително си направила дупка за централната подпора. Като се охлади всичко просто нанизваш малкия етаж върху големия и това е. Само си измери височината цялата торта и съобрази колко да е дълга централната подпора.
За декорирането - остави го за последния момент, защото рискуваш цветята да увяхнат, а макароните да се овлажнят в хладилника. Ако тортата няма да пътува много часове бих я сглобила + ганаша и да декорирам в последния момент. Ако трябва да пътува много тортата бих транспортирала етажите отделно, а като пристигна я охлаждам, сглобявам, слагам ганаша, охлаждам пак и декорирам в последния момент.

# 256
  • Мнения: 5 994
Silver, много благодаря за отговора!
А подложката на малката торта лесно ли се скрива с крем? Не знам дали искам и двете торти да са с шоколадов ганаш, някак си на снимки ми харесва, но аз едва ли ще го докарам толкова перфектно.. Вариант ми е да сложа и на определени места от двете торти, да се стича.
Тортата ще пътува около 30-40 км., не са много, но тъй като ще се консумира вечерта, искам да я сглобя преди тръгването ми сутринта, за да е максимално свежа. Там ще стои в хладилник до момента на декориране. Блатовете и крема мисля да приготвя от предната вечер.
Притеснява ме и също, че няма да е особено висока и да не изглежда миниатюрна и нелепа. По принцип ми трябват към 20, максимум 25 парчета.
Заемам се другата седмица, само да пристигнат подпорите.

Чудесни насоки ми даде ❤️

# 257
  • Видин
  • Мнения: 288
Нямам какво толкова да допълня след Silver освен, че съм ползвала вместо подпори, дебели сламки и отново става.
Подложката на малката торта винаги е била колкото тортата, точно за да не се вижда.

Относно шоколада - с черен правя 1:1.

# 258
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Кърдокоска много точно каза - на по-малката торта подложката е колкото тортата, така няма да се вижда. Щом ти трябват към 20 - 25 парчета можеш да направиш единия етаж фалшив, от стиропорено дъми, а другия по-висок. Така хем ще има обем, хем няма да е прекалено много тортата. Иначе трябва да са много ниски етажите при размери 20 и 26см.

# 259
  • София
  • Мнения: 13 204
Момичета, влизам тук с конкретен въпрос. Дъщеря ми става на 10 г. и си избра торта с еднорог (безумна, ама какво да се прави... Wink ) Искаше да е на 3 етажа, но аз я убедих да е на 2. От нета избрах някакъв такъв модел.


Сега трябва да се ориентирам в размера на двата етажа. Как мислите, дали е реалистична следната конфигурация: 1 етаж - 30 см/вис. 12-13, 2 етаж 20 см/12-13 см. Отгоре ще има дъга, облаци, цифри със свещички вътре и т.н. нещо като трети етаж... Изобщо не ми е по вкуса тази шарения, ама и без това с изолациите почнахме да пропускаме празници и подобна торта съм правила на първия ѝ рожден ден, заслужава за 10-тия Wink

# 260
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Какво имате предвид като “реалистично”? Според мен, ако целта е тортата да изглежда висока, като модела на снимката, тези габарити няма да отговарят на визията. На снимката съотношението ширина/височина визуално изглежда да е поне 80%.

# 261
  • София
  • Мнения: 13 204
Какво имате предвид като “реалистично”? Според мен, ако целта е тортата да изглежда висока, като модела на снимката, тези габарити няма да отговарят на визията. На снимката съотношението ширина/височина визуално изглежда да е поне 80%.
Имам предвид да изглежда красиво съразмерна с посочените размери. Не гоня точно визията на тази от картинката. Намерила съм глава на еднорог и ще застане добре на втори етаж с височина около 12-13 см. Приемам всякакви идеи по въпроса като комбинация от размери. Трябва да изглежда красиво и да може да почерпим около 15 деца с придружаващите ги родители. Абе айде да кажем 40 човека.
П.С. Според вас колко е височината на етажа на тортата от картинката? Мисля си, че височината няма отношение към броя на парчетата, защото кръгът се разделя на n броя парчета независимо от височината.

# 262
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Относно броя на хората,с посочените от Вас размери,  тортата ще стигне за всички.
Обикновено високите торти се правят с малък диаметър, за да не изглеждат огромни и с груб вид. Конкретен размер от една снимка не може да се предположи, предвид възможностите в мащаба, но пропорцията - може. Затова написах, че видът, височинното разположение, се постига от поне 80% височина от диаметърът на блата, т.е. при 30см диаметър поне 25см височина. Това няма да изглежда естетично на два етажа, да не говорим за тежестта и необходимостта от допълнителна стойка за укрепване.

# 263
  • София
  • Мнения: 13 204
Т.е. ако искам височина 13 см ще трябва първият етаж да е 20 см, приблизително де... и ще стане на 3 етажа, за да може да почерпим всички... или другия вариант е по-малка двуетажна торта с еднорога и една едноетажна за големите гости. За мен честно казано няма проблем да направя и такава комбинация.

# 264
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Опитайте се да визуализирате идеята с подръчни материали, напр. тенджери Grinning Така горе-долу да придобиете някакво впечатление за мащабите. Можете да наложите и макета на еднорога.... Предполагам ще се изчисти идеята. Стискам палци!
Дано се включат и другите момичета с идеи.

# 265
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Е как височината да няма общо с броя парчета, напротив. При високата торта парчетата са по-тесни и високи, отколкото при ниска торта. Освен това високата торта може да е Double Decker, тоест две торти с равен диаметър сложени една върху друга и измазани заедно. Едно парче от торта с височина 20см е много по-голямо от едно парче от торта с височина 10см.

Аз лично бих направила първия етаж с диаметър 20см, височина около 15 -16 см (две торти една върху друга) а втория етаж с диаметър 13 - 15см и височина около 12см.
Може и някое Дъми да облечеш и сложиш за да стане триетажна, или пък да направиш само единия етаж ядлив, а другия (например горния) фалшив.

# 266
  • София
  • Мнения: 13 204
Е как височината да няма общо с броя парчета, напротив. При високата торта парчетата са по-тесни и високи, отколкото при ниска торта. Освен това високата торта може да е Double Decker, тоест две торти с равен диаметър сложени една върху друга и измазани заедно. Едно парче от торта с височина 20см е много по-голямо от едно парче от торта с височина 10см.

Аз лично бих направила първия етаж с диаметър 20см, височина около 15 -16 см (две торти една върху друга) а втория етаж с диаметър 13 - 15см и височина около 12см.
Може и някое Дъми да облечеш и сложиш за да стане триетажна, или пък да направиш само единия етаж ядлив, а другия (например горния) фалшив.

Естествено, че по-високто парче ще е по-голямо... нямах предвид това, затова и никъде не съм писала, че няма отношение към големината, а към броя. Имах предвид, че като почнеш да разделяш на детски рожден ден тортата гледаш да стигне за всички и започваш да я отъняваш. Тогава няма особено значение колко е висока, кръга не можеш да го делиш на безкрайно малко парчета.
Това, което забравих да напиша, а със сигурност е съществено, е че тортата ще бъде навита като руло и обърната, т.е. няма да има блатове един върху друг, които да се разместват. Като цяло няма проблем да е висока и стабилна. Идеята ми е да направя двата етажа, а третият да бъде само визуална измама от фигура на дъга и цифрите.
SilverDream, точно на втория етаж ми трябва височина заради главата на еднорога, и долният може да е висок, но горният не може да е нисък.

BЕЩИЦА, аз тука дори си начертах мащабирано тортата и стигнах до 25/13 и 15/13. Със сигурност може и височина 15 вместо 13... и понеже винаги остава материал ще направя още една торта с декорация измислена на момента, която да се разреже след основната ако тя не стигне.

Благодаря ви, момичета! Помогнахте ми! Heart
Ей такава беше тортата преди 9 г. Със сигурност има недостатъци, но аз през 4-5 г. се хващам да направя такова нещо Wink Надявам се да се справя.
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 31 май 2021, 13:16 от Vache

# 267
  • Мнения: 5 994
Момичета, имам и аз въпрос - последно време срещам затруднения с шоколада за писане. Нямам и особен опит, надписвам само при поводи на близки, но все пак.
При разтопяване на водна баня трябва ли да го чакам да се охлади? Колко време? В повечето случаи бързам и почти веднага гледам да пиша, а е много течен съответно не става.
Та, по този повод има ли някакви тънкости, как процедирате като цяло?
И още един въпрос - търся, но не намирам точно това което ми трябва. Искам да разбера според размера на ринга колко парчета торта излизат. Говорим за стандартни торти, примерно форма 20 см. е за 10 парчета, 23 - 12 п. и т.н?

# 268
  • БГ
  • Мнения: 1 264
Здравейте, искам да направя торта Киндер, но можете ли да ми предложите друг крем, понеже не обичаме в нашето семейство сладкарска сметана. Благодаря Simple Smile

# 269
  • Варна
  • Мнения: 1 951
А мислили ли сте да замените сладкарската с животинска?

Общи условия

Активация на акаунт