Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 237
  • 758
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 48 009
Може и лично

# 256
  • sofia
  • Мнения: 2 261
Здравейте,
Влизам, предполагам, с много лаишки въпрос, но вярвам, че тук ще получа най-ясен и бърз отговор. Предстои ми да регистрирам ЕООД за първи път. Първите няколко 2-3-4 месеца няма да имам кой знае каква дейност, а вероятно никаква. В такъв случай необходимо ли ми е счетоводство и за какво точно? Ако не сега, кога възниква нуждата и т.н. Извинявам се отново за въпроса, но все отнякъде се почва.

# 257
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Здравейте,
Влизам, предполагам, с много лаишки въпрос, но вярвам, че тук ще получа най-ясен и бърз отговор. Предстои ми да регистрирам ЕООД за първи път. Първите няколко 2-3-4 месеца няма да имам кой знае каква дейност, а вероятно никаква. В такъв случай необходимо ли ми е счетоводство и за какво точно? Ако не сега, кога възниква нуждата и т.н. Извинявам се отново за въпроса, но все отнякъде се почва.

Ако започнеш дейност, т.е. дори и една фактура да издадеш и / или касова бележка, например, то ще ти е нужен някой, който да се занимава с осигуровките. Реално не зависи толкова от мащабите, а от самия факт, че има някаква дейност.

# 258
  • Мнения: 753
Момичета, здравейте.
Ще Ви бъда много благодарна , ако разясните някои неща по един въпрос. Братовчед ми е военнослужещ, като според техния закон и по- конкретно Чл. 205. (1) Военнослужещите имат право на неплатен отпуск до 30 работни дни в една година, който се разрешава от съответния командир или началник при важни лични или семейни нужди и ако интересите на службата позволяват това.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 98 от 2016 г.) Военнослужещите имат право и на неплатен отпуск до 6 месеца, който може да се ползва веднъж през целия срок на службата и се разрешава от министъра на отбраната или оправомощени от него длъжностни лица, при условие че имат не по-малко от 10 години служба във въоръжените сили.
(3) През времето на неплатения отпуск военнослужещите запазват статуса си, а времето на отпуска се зачита за служебен стаж по този закон.
(4) Неплатен отпуск може да се ползва, след като е ползван полагащият се платен отпуск.
Той има над 10 години служба и желание да се възползва от правото на неплатен отпуск до 6 месеца, но го претеснява факта, че негови колеги ползвали този отпуск и упражнили след време право на пенсиониране откриват дупка в осигурителния си статут за този период. В алинея 3 пише, че военнослужещия запазва статуса си, а времето на отпуска се зачита за служебен стаж по този закон.От местослужбата му не могат да дадат ясен отговор ще му се внасят ли осигуровки или не.
Та питането ми с вързано с това, дали сте наясно в този случай плащат ли се осигуровки от работодателя, след като в закона пише, че се зачита за служебен стаж или не. Благодаря.

# 259
  • Мнения: 48 009
Аз лично по този закон съм пас,но нали сте наясно,че при неплатен отпуск,дори и да се признава за стаж, няма осигурителен доход Simple Smile, по-точно обикновено се внасят определен процент здравни осигуровки върху определена минимална сума. Уточнете какво питате,за да ви отговорят коректно и тук,и от местоработата

# 260
  • София-Младост
  • Мнения: 23 371
Без да съм компетентна...но май общото правило важи  и за тя:
За осиг. стаж се признава времето:
на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година, а за 2020 и 2021 г. - до 60 работни дни през една календарна година;



# 261
  • Мнения: 753
За здравните осигуровки той е наясно, че се заплащат отделно от него през работодател. Въпросът Ви е коректно зададен. Ще перифразирам - в този случай възможно ли да се признава за стаж без осигурителен доход? За момента от работодател той не е получил категоричен отговор ще има ли дупка при пенсиониране или няма да има. И аз не знам какъв е специалният им режим за подаване на информация в такива случаи.
Дописвам: Ала Бала и аз се сетих за това, казах му да попита личен състав или финансист, но пак не са отговорили. Освен да си звънне в министерството и да пита там.

# 262
  • Мнения: 48 009
Възможно е, има доста случаи, при които се признава стаж по време на неплатен отпуск Simple Smile. Не знам защо колегите му виждат дупка и в какво се изразява тя точно. Принципно счетоводните съвети са като здравните....отговора на въпроса Ви е, че може. Но има подробности вече за изясняване...

# 263
  • София-Младост
  • Мнения: 23 371
Възможно е, има доста случаи, при които се признава стаж по време на неплатен отпуск Simple Smile. Не знам защо колегите му виждат дупка и в какво се изразява тя точно. Принципно счетоводните съвети са като здравните....отговора на въпроса Ви е, че може. Но има подробности вече за изясняване...
Според мен, ако са като всички...наистина ще има дупка. Защото признават им се 30(60 за тази година) работни дни трудов и осигурителен стаж, а остатъка от тези 6 месеца-не. И ето я дупката.
Но честно се съмнявам в службата му да не знаят внасят ли се осиг. вноски или не. Едва ли е единствен дето си е посикал този отпуск...но няма как да знаем.

# 264
  • Мнения: 5 844
Най-лесно и най-сигурно, че ще получите верен отговор е да попитате в НОИ. В случая трябва да се рови из Наредбите за признаване на стаж без внасяне на осигурителни вноски.
Със сигурност за времето на неплатен отпуск не се дължат вноски за фонд Пенсии.
По КТ от това време без вноски, за стаж за пенсиониране се признават само 30 работни дни. Защото и нормалните работещи могат да имат по 6 м неплатен отпуск.
Как е при военнослужещите - не знам и с кратко ровене не открих. По-скоро смятам, че е като при всички останали.
Това, че не си губи статута (ал.3 от вашия цитат) по-скоро се отнася до правото да се върне отново на същата служба, до разни права, които му се полагат по Закона за военната служба.
Дупката в стажа не е толкова страшно нещо, стига фатално да не засегне изискващите се по закон 25 години военен стаж за пенсиониране 1-ва категория.

# 265
  • sofia
  • Мнения: 2 261
Привет отново,

Понеже стартирам ЕООД, но все още съм на ТД, реших да си го прочета и има клауза, според която трябва да уведомя/питам работодателя в случай, че имам дейност извън тази по ТД... Това практика ли е? Ако не съобщя какво се случва. Дейността е в същия сектор..Другият въпрос е за осигуровките като СОЛ - как да ги изчисля, след като се осигурявам вече по ТД?

# 266
  • София-Младост
  • Мнения: 23 371
Привет отново,

Понеже стартирам ЕООД, но все още съм на ТД, реших да си го прочета и има клауза, според която трябва да уведомя/питам работодателя в случай, че имам дейност извън тази по ТД... Това практика ли е? Ако не съобщя какво се случва. Дейността е в същия сектор..Другият въпрос е за осигуровките като СОЛ - как да ги изчисля, след като се осигурявам вече по ТД?
Не  е практика, но някъде се изисква...може дейността на ЕООД да  есходна с тази ви по ТД...Ако не съобщите сте нарушили клауза наТД, а дали и какво ще се случи...не мога да отговоря.

Максималният осигурителен парг е 3000лв. Вие на колко се осиг. по ТД...на колко смятате да се самоосигурявате в ЕООД?

# 267
  • София
  • Мнения: 1 621
Привет отново,
Понеже стартирам ЕООД, но все още съм на ТД, реших да си го прочета и има клауза, според която трябва да уведомя/питам работодателя в случай, че имам дейност извън тази по ТД... Това практика ли е? Ако не съобщя какво се случва. Дейността е в същия сектор..Другият въпрос е за осигуровките като СОЛ - как да ги изчисля, след като се осигурявам вече по ТД?

Ала-Бала също е отговорила.
За клаузите в трудовия договор - най-добре с адвокат. Някои казват, че са нищожни, други не. Зависи и каква е сферата на дейност на фирмата.
За осигуровките:
Максимален осиг.доход 3000лв. най-грубо примери:
- ако на ТД Ви осигуряват на 3000лв. не дължите др.осигуровки
- ако Ви осигуряват на 1000 лв. дължите като СОЛ осигуровки минимум на 650 лв. и максимум на 2000 лв.
- ако Ви осигуряват на 2500 лв. дължите на 500лв.
Все пак каква дейност ще осъществявате? Ако са услуги - може и без фирма.
От къде ще са клиентите - да не се наложи регистрация по ЗДДС?

# 268
  • Пловдив
  • Мнения: 292
Моля за помощ по следния казус:
До 31.01 .2021 бях на ТД  и след това ме съкратиха. За февруари получих обезщетение  по чл 222 и си платих ЗОВ. При проверка в сайта на НОИ и НАП липсват осигуровки за януари. Свързах се със счетоводителката на фирмата и тя твърди, че всичко е превела както трябва и аз да се разправям с НОИ И НАП  .
Моля за съвет как да постъпя.

# 269
  • Мнения: 14
Здравейте! И аз се включвам с въпрос, като се надявам питанката ми да е за тук и да не ми се смеете много на невежеството.😬
Наистина не съм наясно, имам позната счетоводител, но тя не може да ми отговори на въпросите... Та към въпроса:
Искам да продавам чрез Фейсбук и Инстраграм страници, онлайн магазин (сайт) не планирам. Обаче ако продавам като физическо лице е незаканно, а аз не искам да нарушавам правилата. Знам, че мога да продавам и като физ. лице, но ме е страх от проверки и т.н и затова се интвресувам как стои въпроса с регистрирането на фирма? Както казах само и единствено онлайн ще се продава и то със страници в двете соц. мрежи. Трябва ли да имам касов апарат или в случая не е необходимо, щом парите ще минават през куриерска фирма с наложен платеж? Трябва ли да плащам за себе си някакви осигуровки и т.н, ако да какви са вариантите?  Общо взето това са ми въпросите, просто искам да знам дали има смисъл от регистрация на фирма, при положение, че не говорим за големи суми, а за малки, не очаквам голяма печалба, но все пак ще е нещо.
Благодаря предварително, ще се радвам ако някой може да ми отговори на въпросите! 🤗🤗🤗

Общи условия

Активация на акаунт