Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 284
  • 758
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 167
Здравейте, имам следният казус. Фактура издадена от доставчик по банков път се плаща от управителя ни на каса в банката с лични негови средства. Има издадена вносна бележка. Аз не мога да му възстановя парите от касата, защото няма кб фактурата. Въпросът ми е трябва ли той да си изтегли тази сума от фирмената банкова сметка, или по друг начин се процедира ?

# 241
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Здравейте, имам следният казус. Фактура издадена от доставчик по банков път се плаща от управителя ни на каса в банката с лични негови средства. Има издадена вносна бележка. Аз не мога да му възстановя парите от касата, защото няма кб фактурата. Въпросът ми е трябва ли той да си изтегли тази сума от фирмената банкова сметка, или по друг начин се процедира ?
Е хубава работа, тази вносна бележка нали играе същата роля. Даваш пари на подотчетно лице(управителя), той я плаща по банка, с вносна бележка.
Нещо такова имаш:
422/501- 50лв.

401/422-50лв.

# 242
  • Мнения: 5 862
Здравейте, имам следният казус. Фактура издадена от доставчик по банков път се плаща от управителя ни на каса в банката с лични негови средства. Има издадена вносна бележка. Аз не мога да му възстановя парите от касата, защото няма кб фактурата. Въпросът ми е трябва ли той да си изтегли тази сума от фирмената банкова сметка, или по друг начин се процедира ?
Душичко, основно правило в живота, в правото и в счетоводството е предимство на СЪДЪРЖАНИЕТО пред формата!!!
Никакво значение няма какво пише отгоре на хартийката за плащането - касов бон, банково бордеро, ордер, квитанция. Щом има изискващите се по закон реквизити  се действа според същността на написаното във въпросната хартийка!
В твоя случай - имаш банкова сметка на доставчика, сума, номер на документ по който се плаща (не е задължително да го имаш), плащането е извършено направо в банковата сметка (не е необходим фискален бон).
За предприятието, на което си счетоводител това си е чиста касова операция. Същата както ако ф-рата беше с касов бон. Най-много да минеш през с/ка Подотчетни лица - както ти е написала колежката в предходния пост.
Остава и да кажеш на управителя - "имал си бол пари, дал си" и да не му възстановиш сумата.
Да не говорим, че когато той тегли пари от банковата сметка на предприятието е по същество напълване на касата с парите от банката (501/503), т.е - няма го в схемата въобще.
Ако си младичка, горещо ти препоръчвам да си промениш мисленето и подхода към стопанските операции, за да имаш успешна кариера в счетоводството.

# 243
  • Мнения: 1 167
Разбрах благодаря !

# 244
  • Мнения: 1 472
Ако някой може да помогне, ще съм благодарна.
ФЛ е продал с НП няколко нови неща, които е решил да не ползва, но са повече от 3 бр., сумата е около 200лв. И около 100лв. лични вещи. Има фактури за всичките нещата. Но е решил да плати осигуровки и 15%данък и да няма излишни главоболия.
От НАП нац.телефон бе супер арогантна дамата, с която разговаряхме и връзката прекъсна🤣 Чети ни морал, вместо да даде решение.
Каква декларация да подаде за осигуровките?

# 245
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Стана ми интересно, в какво се изрази четенето на морал от НАП?

# 246
  • Мнения: 1 472
🤣 "А така, и защо сега се е сетил, а не преди да продаде с Еконт? Защо не се е регистрирал в ТР като свободна професия или ЕТ или ЕООД? Сега е късно. 🤣

# 247
  • Мнения: 2 968
Здравейте,
Имам нужда от малко помощ.
Напускам работа, на която ще съм общо януари до май. Полагащата се отпуска за периода трябва да бъде взета или изплатена или може да си остане невзета и да се вземе при навия работодател?
Благодря! Flowers Rose

# 248
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Здравейте,
Имам нужда от малко помощ.
Напускам работа, на която ще съм общо януари до май. Полагащата се отпуска за периода трябва да бъде взета или изплатена или може да си остане невзета и да се вземе при навия работодател?
Благодря! Flowers Rose
Взета или изплатена при настоящия. Новият работодател няма да ви я разреши.  При него отпуска ще  епропорционално на отработеното време.



gqa
За мен тези суми не са му доход, който подлежи на деклариране.
Но ако наистина ще извършва подобна дейност регулярно, нека се регистрира.

Последна редакция: нд, 28 мар 2021, 07:55 от Ала-Бала

# 249
  • Мнения: 1 472
И аз смятам, че са необлагаем доход. Но той се притеснява, че са 5-6 продажби и за 20-30лв. да не наложат глоби за неподадена гд декларация.
 Лични са вещите, неизползвани. Както обикновено става за кокошка няма прошка.

# 250
  • Мнения: 5 862
На страха очите са големи и накрая ще избодете очи вместо да изпишете вежди. Осигуряване се полага не за приходи от случайни продажби, а за упражняване на трудова дейност. Обратното се квалифицира като "купуване на стаж" и също е наказуемо.
Декларирате си парите от Еконт в приложението за сделки с движими вещи. Не попълвате никакви средни страници (освен, ако има и други източници на доходи от истинска работа) и се успокоявате. В НАП не работят идиоти и могат да разграничат случайните сделки от дейността по занятие.
Ако обаче въпросния човек с благовидни оправдания прикрива Интернет търговия по-добре да си се регистрира като си му е реда.

# 251
  • Мнения: 48 052
Точно мислех да напиша, че срещу дребни продажби не е лошо да се полага стаж Wink

# 252
  • Мнения: 1 472
Стаж не му е необходим, той е пенсионер. Евентуално здравно ще внесе. Не прикрива търговска дейност.

# 253
  • Мнения: 5 862
Стаж не му е необходим, той е пенсионер. Евентуално здравно ще внесе. Не прикрива търговска дейност.
Няма да внася/довнася никакви осигуровки вкл.здравни.
Потърсих по-подробно инфо и попаднах на това:
https://nra.bg/page?id=704

Обръщам внимание на следния текст от указанието:
"Предвид цитираните данъчни норми, продажбите на лични вещи в Интернет от физически лица биха могли да се третират като освободен от облагане доход, доколкото същите не попадат сред изключенията, изброени в чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, освен когато физическото лице е действало като търговец по смисъла на ТЗ. В тази връзка следва да се поясни, че според чл. 1, ал. 1 от ТЗ за търговец по смисъла на този закон се смята и всяко физическо лице, което по занятие извършва някоя от изброените в разпоредбата дейности (покупка на стоки или други вещи с цел препродажбата им в първоначален, преработен или обработен вид; продажба на стоки от собствено производство и т.н.). "
Болднатото от мен отличава случайната продажба на лични вещи от т.н "дейност по занятие".
Ако повече от 3-те нови вещи, за които пишете са купени С ЦЕЛ - ПРЕПРОДАЖБА, тогава да - дохода е облагаем и лицето извършва търговска дейност.
Ако това са просто неща, които си е купил и решил след време, че не харесва и няма да ползва и/или използвани - тогава категорично дохода е НЕОБЛАГАЕМ.
Бих казала, че с включването им в декларация по чл.50  на принципа "за всеки случай" по-скоро лицето признава, че целта изначално е била търговска дейност. Т.е вместо да се спаси от данъчните ще си навлече по-големи проблеми. Страха е лош съветник.
Целта на тазгодишното "зареждане" на декларациите с данни от куриерските фирми е да прихване НАП (където е възможно) истинската интернет търговия, независимо от обема й.
Водещото за определяне на дадена дейност като "търговска" е целта й, а не резултата от нея.Т.е всеки един, който продава личните си вещи няма защо да се притеснява, че ще може да докаже правотата си.
Поговорете със своя клиент и аргументирано се опитайте да го отклоните от декариране и плащане на данък върху един по закон необлагаем доход!

# 254
  • София
  • Мнения: 16 135
За подаване на документи в НОИ за пенсиониране необходимо ли е да се ползва посредническа фирма или може и лично? Не е за мене, рано ми е за съжаление. За позната питам - има си всичко вписано в трудова книжка, УП  за до 1996 г.

Общи условия

Активация на акаунт