Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 422
  • 758
  •   1
Отговори
# 225
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Да, заповед се издава в началото на всеки нов отчетен период. Работило се е, но сега се въвеждат смени. До сега си беше една смяна редовна осем часова.
Просто на служителката не и е угодно така и заплашва с проверки. Та искам да си "сверя" часовника дали всичко е законно.

Не виждам никакъв проблем, щом има утвърден график.

# 226
  • Мнения: 1 384
А трябва ли да се издаде отделна заповед за промяна на графика, поради производствена необходимост? И този нов график трябва ли да бъди подписан от служителите веднага или в края на месеца..ако някой от служителите (като въпросната дама) откаже да се подпише?

# 227
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
А трябва ли да се издаде отделна заповед за промяна на графика, поради производствена необходимост? И този нов график трябва ли да бъди подписан от служителите веднага или в края на месеца..ако някой от служителите (като въпросната дама) откаже да се подпише?

Всяка промяна в графика се свежда до знанието на работниците преди графикът да влезе в сила и всеки работник трябва да се подпише, че е уведомен, т.е. че си знае графика. Аз давам и копие (ако желаят). Трябва да има график в обекта.

# 228
  • Мнения: 48 259
Прочетете чл. 9а тук https://www.lex.bg/mobile/ldoc/-552858623 много внимателно
Периода е 1 месец. Значи се изравнява в края на този месец, не може в следващия. Освен това преди започване на месеца трябва да има изготвен график, с който служителите са запознати срещу подпис. Всяка промяна се свежда до знанието им, срещу подпис.
Сумирано се въвежда със заповед на работодателя, за което не е нужно съгласие на служителя, а само уведомяване.

# 229
  • Мнения: 5 934
Аз да попитам за уведомяване то за графика срещу подпис. Днес четох из мрежата. Няма в наредбата специално написано "срещу подпис". Имаше мнения, че е достатъчно графика да е окачен на видно място. Ако предприятието е на сумирано работно време с период на отчитане един месец един трябва да ходи подире им само подписи да събира за щяло и не щяло. Във вашата практика има ли предприятия, които уведомяват само със закачане на графика?

# 230
  • Мнения: 48 259
Подписа е защото като дойде ИТ или проблемен служител се оплаче, трябва да докажеш, че е бил запознат. Как ще докажеш?
Иначе има, да. Носят си риска.

# 231
  • Мнения: 3 762
При нас закачаме график, във вид на табличка за всички служители, за месеца кои дни е на работа. А на всеки служител съм направила график работен, за изброените дни- работни, кога започва, кога приключва, почивки.Подпис на изготвилия графика и подпис на служителя, това ми искаха при проверка

# 232
  • Мнения: 1 384
Добре, а когато служителя ни иска да се подпише и да дойде на работа през някой от дните? В такива случай как се постъпва? Четох за предупреждение, дисциплинарно наказание, но там е сложно.. трябва да има няколко последователни дни да не се яви на работа и тн.. 🤷‍♀️

# 233
  • Мнения: 48 259
Когато си подготвен с всички тези документи, и служителят не дойде на работа- самоотлъчка. А ако не е съгласен да работи на смени, и не се явява- прекратяване. Все пак не може да работи когато си реши. Но за да няма проблеми в съда, всичко трябва да е оформено по надлежния ред. С подписи на всичко изброено, или в случай че отказва, вече според случая, евентуално свидетели.
Не виждам друг начин.

# 234
  • София
  • Мнения: 352
Не знам в коя тема да попитам, вероятно това не е точното място, но ще съм благодарна да ударите едно рамо.

При предишното затваряне на детските градини, кандидатствах за помощта, която се отпуска на родител с дете до 14г, който е в неплатен отпуск.https://asp.government.bg/bg/deynosti/sotsialno-podpomagane/mese … michna-obstanovka.

Работя на трудов договор. Съдружник съм във фирма, която от години не осъществява дейност, няма приходи, разходи, нищо. Никога не съм участвала в дейността на фирмата, не съм се самоосигурявала.
Да, обаче ми отказаха помощта, с мотив, че съм самоосигуряващо се лице и като такова, не съм подала декларация за прекратяване на дейността и не отговарям на условията.
Обжалвах, пак ми отказаха, пак с мотив, че съм самоосигуряващо се лице.
Можех да обжалвам вече пред съд, но не успях, децата се разболяха адски.
Така...сега отново децата са вкъщи, аз съм в неплатен.
Обаче какво да ги правя Агенцията за социално подпомагане с това самоосигуряване?
Влизам си с пик на нап, там ясно се вижда, че никога не съм плащала осигуровки като такова лице.
За тях явно да участваш във фирма е равно на самоосигуряване. Ама не е.
Мислих си да прехвърля моя дял на управителя на фирмата, и да се свърши с тези мъки, но не е опция за момента.
Аз ли греша нещо, моля посъветвайте ме как да действам?
Благодаря за търпението!

# 235
  • София
  • Мнения: 1 648
Нимерия, най-вероятно наистина не сте прекъснали/прекратили самоосигуряването си.
Проверете - влизате с ПИК в НАП /на Вашето ЕГН
менюта:
- Предоставяне на данъчна и осигурителна информация и информация от данъчно-осигурителната сметка
- Справка за история на осигуряването на самоосигуряващите се лица
Изкарайте справката и вижте какво пише.

# 236
  • София
  • Мнения: 352
Пише няма данни или не са намерени данни, в момента не мога да видя точно какво изписваше.
Но аз никога не съм се самоосигурявала, за да го прекъсвам изобщо. Човек може да е съдружник и да не се самоосигурява, обаче те са на друго мнение явно.

# 237
  • Варна
  • Мнения: 3 280
Аз издавах бележка на собственик, който също никога не се е осигурявал. С текст - дружеството не извършва дейност и еди кой си не се осигурява като самоосиг.се лице. Точно декември във връзка с тази помощ. Съпругата му си получи плащанията. Струва ми се, че служителите от социалното в различни градове и райони си измислят свои правила.

Последна редакция: пн, 22 мар 2021, 21:10 от Alexandra

# 238
  • София
  • Мнения: 352
O, Alexandra, това е супер, бележка от фирмата, правилно ли разбрах?
Не знам вече, аз започнах да се съмнявам в собствените си знания и кое как...и затова реших да пиша.

# 239
  • Варна
  • Мнения: 3 280
Да, от фирмата. Просто ти давам вариант да пробваш. Също може разпечатка от това меню История на само осигуряването, както са те посъветвали по-горе. Ама пак няма гаранция, ако искат да те откажат.

Общи условия

Активация на акаунт