Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 107
  • 758
  •   1
Отговори
# 660
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Да, вероятно си работи, но според мен би следвало да се смени.

# 661
  • Мнения: 54
georgievraia, да може Вие да сте собственик на фирмата и да работите на труд.договор.
Осигуровките са до 3000 лв.
Във фирмата може да се самоосигурявате на минимум 650 лв.
За по-малко осигуровки: ако на труд.договор Ви осигурява на 3000 лв. не дължите осигуровки; ако Ви осигуряват на 2500лв. дължите осигуровки само на 500 лв. и т.н. (ако Ви осигуряват на 2000 дължите минимум на 650 лв.).

Благодаря за отговора. Осигуровките ми са на над 2000 лв, но не са и над 3000 лв. Значи няма особен смисъл да стартирам това нещо, тъй като не очаквам да имам кой знае каква печалба, а по-скоро ще е нещо допълнително, със сигурност няма да се изкарват хиляди левове на месец, за да мога да покривам всички разходи, които ще имам при наличието на фирма.

# 662
  • sofia
  • Мнения: 2 257
Август месец ЕООД си смени собственика...ползвам ел. подпис все още. Сега дали трябва нещо да се прави допълнително в тази връзка и ел. подпис...казах да си проверят. Но ел. подпис си работи, даже си се подават доументи каквито е необходимо с него.
Благодаря на всички включили се! 🌸

# 663
  • Русе
  • Мнения: 1 512
И аз се замислих, че тази година ще се приспада по-голяма сума от ДОД за дете. До сега сумата беше малка, май по 20 лв. на дете и работодателят го удържаше от данъка за мес. декември. Сега тези 450 лв. за едно дете и 900 лв. за две деца трябва работодателят да ги удържа в продължение на няколко месеца - например 3-4, а може и доста повече. Как точно ще стане това или ще трябва да си подаваме декларации в НАП?

# 664
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
И аз се замислих, че тази година ще се приспада по-голяма сума от ДОД за дете. До сега сумата беше малка, май по 20 лв. на дете и работодателят го удържаше от данъка за мес. декември. Сега тези 450 лв. за едно дете и 900 лв. за две деца трябва работодателят да ги удържа в продължение на няколко месеца - например 3-4, а може и доста повече. Как точно ще стане това или ще трябва да си подаваме декларации в НАП?

Приспада се, не се удържа.
От годишната данъчна основа. Може с декларация, може и при работодателя.

# 665
  • sofia
  • Мнения: 2 257
Може ли малко подробности за тези 450/900 лв?
Имам едно дете към момента и до сега съм попълвала декларация за облекчение на стойност 20 лв.

# 666
  • Мнения: 47 963
Да, досега беше 20. Сега сумата е променена. И аз си мислех, че ще почне едно пренасяне в няколко месеца....а имам бая служители...и естествено ако гръмнат медиите, всички ще се юрнат ...не че имам против, ясно че имат право, ама някак сякаш е по добре да си го вземат от НАП, хем ще си ги "усетят" паричките, а иначе се размива и не се усещат толкова. Отделен въпрос е, че не трябва да имат задължения към НАП....ама само ми го декларират....Ами да си подават в НАП, пък НАП ако иска, да си приспадне. Така ми се струва редно.
Вероятно скоро ще има указания.

# 667
  • Пловдив
  • Мнения: 40 698
Хепи, съгласна...ама колко могат да си попълнят читаво декларацията? Поне при нас все питат, нормално...колкото и елементарно да е. Та...предпочитат през фирмата. Не им се занимава инак Wink
Ние понеже сме с месец назад го правим през януари. Ще видим как ще е...

# 668
  • Мнения: 47 963
ААА мойте могат, не ги мисля Hug по принцип най-ме притеснява липсата на задължения

# 669
  • Мнения: 3 077
   От какво се приспадат тези 450 лв. на дете? Служители с деца в момента нямам, но самата аз имам едно непълнолетно. Съдружник в ООД съм. На мен полагат ли ми се?

# 670
  • Мнения: 47 963
От данъка се приспадат,по-точно намалява се данъчната основа за ЗДДФЛ

# 671
  • Мнения: 40
Здравейте отново! След известно доза четене, доколкото разбирам, като ФЛ, което продава и използва Еконт и Спиди, ще дължа данък от 15% и осигуровки. Ще попълня данъчната си декларация и ще си платя данъка, а мога ли да си платя и осигуровките по някакъв начин ако не съм регистрирана като СОЛ, юридическо лице или занаятчия?
Пример: Продавала съм през октомври, ноември и декември и си плащам данък+ осигуровки.

# 672
  • София
  • Мнения: 1 481
Здравейте,

преди време питах за деклариране на наследство, но нищо не направих по въпроса. Сега предстои вече да предприемем нещо, тъй като наближава изтичане на 6 месеца от смъртта на дядо ми. Междувременно, след като питах тук, почина и баба ми и нещата някак изостанаха.
Така, ситуацията е следната- с брат ми и леля ми сме тримата наследници на починалите ни баба и дядо. Наследяваме апартамент и някакви земи, които още не сме съвсем сигурни къде са, но ще разберем.
Знам, че в общината по местоживеене трябва да се обявят наследствата лично, но се хващам за следното:
от Закона за местни данъци и такси:

Чл. 32. ....(5) Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници......

Това означава ли, че всеки един от нас, представил удостоверение за наследници, може да отиде в общината и да свърши тази работа, без да се налага присъствието на останалите? Оказа се трудно да се организираме всички едновременно в работен ден...

Благодаря!

# 673
  • София
  • Мнения: 1 247
Здравейте,

преди време питах за деклариране на наследство, но нищо не направих по въпроса. Сега предстои вече да предприемем нещо, тъй като наближава изтичане на 6 месеца от смъртта на дядо ми. Междувременно, след като питах тук, почина и баба ми и нещата някак изостанаха.
Така, ситуацията е следната- с брат ми и леля ми сме тримата наследници на починалите ни баба и дядо. Наследяваме апартамент и някакви земи, които още не сме съвсем сигурни къде са, но ще разберем.
Знам, че в общината по местоживеене трябва да се обявят наследствата лично, но се хващам за следното:
от Закона за местни данъци и такси:

Чл. 32. ....(5) Подадената в срок декларация от един наследник ползва и другите наследници......

Това означава ли, че всеки един от нас, представил удостоверение за наследници, може да отиде в общината и да свърши тази работа, без да се налага присъствието на останалите? Оказа се трудно да се организираме всички едновременно в работен ден...

Благодаря!

Да, означава, че е достатъчно единият от наследниците да подаде декларация по чл. 14 от ЗМДТ, като опише имотите, и включи вътре всички собственици, описвайки кой каква част притежава.
Има вариант да се свърши тази работа и с електронен подпис на физическото лице наследник, през системата за сигурно електронно връчване. Мисля, че всички общини ги има в системата вече.

# 674
  • Мнения: 5 753
Прочетете и другите членове, където пише, че наследници по права линия не дължат данък наследство и не подават декларация за "обявяване" на наследено то. Единствено трябва да подадете декларация по чл. 14 за новите собственици на апартамента (вие, брат ви и леля ви).
В тази декл. се описва вида на жилището, година на построяване, квадратура, подобрения. Шанса да има разминаване с първоначално подадените данни е голям. За това е по-добре един от наследниците въоръжен с удостоверение за наследници да отиде в отдел Мастни данъци и такси"на Общината по местонахождение на апартамента и да поиска да му кажат какви са декларираните данни.
Описват се и дяловете на всеки един от съсобствениците.
Сега е момента ако сл.годиина апартамента няма да се ползва да се подаде декларация за освобождаване от част от такса Битови отпадъци.
Наследените земи ако се обработват може да им се извадят скици от Кадастрален регистър пак с удостоверението за наследници. Но трябва да знаете къде се намират ( в коя област). От Кадастъра с ЕГН на починалите ще изнамерите всички земи. Не пропускайте факта, че бабата и дядото най-вероятно имат поотделно всеки за себе си земя.

Общи условия

Активация на акаунт