Идва зима мразовита, всяка плетките заплита! - НОВА тема 99

  • 38 419
  • 730
  •   1
Отговори
# 540
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Здравейте, дами! Аз нищо не творя, затова и не пиша, но ви чета к се възхищавам. Специални поздравления за Диорела, която сътвори красивата раничка. Да си я носи със здраве!

И прекрасните шалове на Мос, и другите красоти! Да не забравя да ви честитя и Баба Марта и да ви пожелая здраве и късмет!

# 541
  • Мнения: 6 443
Програмата за чертаене на схеми ме изнервя,  не ме слуша никак  и се чувствам толкова мега тъпа, та чак вдлъбната. За да си укротя бяса, се зарових в един шкаф с остатъци, за да видя какво мога да изхвърля. И там намерих 4 !!!!! започнати шала , с разкошни прежди,  за които нямам АБСОЛЮТНО никакъв спомен. Ниенте! На двата им дръпнах конеца, че бяха мега скучни. Двата други ще довърша. Дъртизъм ли е, що ли?

# 542
  • Мнения: 47 973
Що, аз плета от 1 година. Имам купища прежда, загубих куп игли Joy Имам започнати проекти, други, които вече разплетох. Явно е нормално Joy

# 543
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 478
Чудесни неща сте показали. И колко бързо плетете.
Моята жилетка от Дропс Непал толкова топли, че се надявам на нов beast from the east, за да си я понося.
И понеже явно дебели жилетки не са подходящи за тукашния климат, почнах една ленена. Взех 600 грама лен от Алди миналата година и все не можех да измисля какво да я правя.

# 544
  • Мнения: 6 881
Браво, dinkov2, чудесен снуд се е получил! Продължавай все така.
В тубата, като гледаш клипчета, обръщай внимание как точно бъркат в бримките, от къде, от коя стена вадят конеца за новата бримка. Пускай на бавна скорост, стопирай кадър и пробвай, докато го направиш. Подбирай и клиповете, някои са много добри, други не стават. Опитвай мотиви, малко по малко ще се получи.

Момичета, аз пук имам отвратителния навик да заплитам мотивчета за проба от първото кълбо, което ми е под ръка. После ди оставям неразплетени. И сега само вадя къбета с мотиви, но нито помня мотовоте, нито как съм ги плела.

Manzhelka, благодаря! Хайде свършвай българската пола, сега е подходящ сезон да се фръцкаш с нея. Simple Smile

Möß, май не е само една програма за макраметата. Потърси друга.

Добри, Ужас, хайде, чакаме новите плетива!

Добри, предполагам не ти е оставало време да пробваш разни щуротии, затова не си опитвала. Аз имах късмета още като дете, в училище да ни учат да правим много неща и сега си ползвам наученото в разни техники. А и преди Коледа, винаги сядахме с децата да правим разни украси, та ги позарибих и тях. Любопитна съм, харесва ми да опитвам разни нови неща. Какво ли не съм пробвала, направила съм си много неща. И много се радвам на такива работилнички, където хората се зарибяват и учат.
Имаме късмет да живеем във времена на интернет и има много интересни неща, които да се научим да правим.
Сега съм много доволна, че реших да се науча да плета, това е много практично и приятно хоби! Съжалявам, че не съм го направила още преди години.
 
И за да съм по темата, ето едни чорапи, декорирани със сухо плъстене ( иглонабиване). Не препоръчвам на никого да го пробва върху плетка, че има много дупки. Но като не ми дойде акъла навреме да подложа някаква тъкан и върху нея да боцкам... Simple Smile  



Сега се ориентирах към нещо по-лесно - бродиране върху плетката.

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 13:54 от Diorela

# 545
  • Мнения: 47 973
Леле, останаха ми очите в последните"лесни" чорапи

# 546
  • Мнения: 6 881
Благодаря, Хепи. Снощи тръгнах да разплитам розата, че ми стои много шарено, но дъщеря ми ме спря.


ПС Попаднах на една интересна и лесна техника за плетене на дръжки - изплитат се няколко синджира на 1 кука и се зашиват заедно.



Също и мини стан за тъкане на гайтани с карти.

# 547
  • София
  • Мнения: 500
Здравейте, Честита Баба Марта и Трети Март! Чудесни неща сте сътворили! Темата е много полезна!
В последно време и аз се заглеждам по бродерията върху плетиво. Започнах си акрилната розова жилетка, отдолу нагоре, след много чудене. ☺  Плетох два блузона отгоре, единия с кръгла кокетка, другия за дъщеря ми, с реглан. Еми, азиатския росток не ми хареса, защото се получи едно ненужно увеличение в ръкава, което после намалих с мъка. При кокетката пък, като събрах предница и гръб в крък, трябваше да свия 18 бримки!  Най- хубавичко ми се получава отдолу, някак си разчета е по- интуитивен.
Сега ще пробвам нещо, което не съм плела от години. Жилетката ще я плета на части и с втален ръкав. Да видим как ще се получи и колко ще разплитам! 😕

# 548
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
завърших пончото. Sad Sad
няма нищо общо с идеята.
ще го разплета и може би ще започна друго нещо.
преждата ми харесва. 

# 549
  • Мнения: 6 881
Честит празник и от мен, честито Освобождение от турското присъствие!

Добри, дай да го видим, преди да разплетеш, моля.

Цитат
Плетох два блузона отгоре, единия с кръгла кокетка, другия за дъщеря ми, с реглан. Еми, азиатския росток не ми хареса, защото се получи едно ненужно увеличение в ръкава, което после намалих с мъка. При кокетката пък, като събрах предница и гръб в крък, трябваше да свия 18 бримки!  

Диляни, азиатският  росток не е ли наддаване само в гърба, преди да отделиш ръкавите? Той се прави при кръглата платка, при регланните линии се правят друг вид повдигане на гърба. При него няма как да се получи допълнително разширяване в ръкава.
Ако искаш по-тесен ръкав, като разделиш бримките на 3 - предница, гръб и 2 ръкава, намали количеството бримки в  ръкавите и ги разпредели в предницата и гърба. Така регланната линия ще се измести навън и ръкавите ще станат по-тесни.

За кръглата кокетка - изглежда си изплела повече редове с наддавки от необходимото, затова ти се е наложило после да свиваш 18 бримки.  Или не си изчислила добре през колко реда да правиш наддавките, или по колко бримки в ред да наддаваш.
Основният принцип е както при реглана - наддаваме на 4 места по 2 бримки ( общо 8 бримки) през ред, т.е. по 8 бримки на 2 реда. Затова изчислението при кръглата кокетка е следното -  наддаваме 24 бримки в ред, през 6 реда ( 3 х 8 = 24 бр. , 3 х 2 = 6 реда).  Ако сложиш повече/ по-малко от 24 бримки в ред, трябва да преизчислиш броя на редовете през които наддаваш. Такова преизчисляване обикновено  се налага при жакардовите пуловери лопапейса, заради жакардовите шарки. https://www.liveinternet.ru/users/5308120/post388886168/

 Добре е като наближиш раменете, да нанижеш половината на втори обръч, за да се разпъне плетивото, и да мериш, може по друг пуловер, който е в желания размер.

Видове повдигане на гърба.
https://ok.ru/group/55130587857000/topic/69509268387176


 Тук показват схема на анатомическо наддаване със скъсени редове в раменете.


Съотношения при пуловерите.

Последна редакция: ср, 03 мар 2021, 12:41 от Diorela

# 550
  • София
  • Мнения: 1 365
завърших пончото. Sad Sad
няма нищо общо с идеята.
ще го разплета и може би ще започна друго нещо.
преждата ми харесва. 
Кое е ранчото, че и аз тъкмо започнах едно. Да не се окаже същото Scream

# 551
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
...
Кое е ранчото, че и аз тъкмо започнах едно. Да не се окаже същото Scream
Скрит текст:
динков, Simple Smile Simple Smile Simple Smile и тук се проявяваш добре. каква ти е преждата? интересен меланж е.

темата е за плетки, но да се "похваля" с детективски умения.
почти приключих с шесте гранки пъстричка вълна и потърсих предишните 4 за да си довърша пончото.
няма ги никъде!
мног добре помня кка ги отделих, защото ще го започна веднага след като ми се обадят за още пристигнала прежда и до там. няма и няма.
няма я на купчинката с полуготови проекти, няма я в секретните запаси... няма я никъде.
отворих днес чекмеджето с гоблените и тя там! най-отгоре. имам само едно обяснение - пречила е на някого и я е пъхнал там, където ме е виждал, че бъркам най-често. Simple Smile само да ми се върне....

и ако някой е забравил какво правя. Simple Smile това е

с по-малък ластик, за да пада на рамената, а не около врата, без схема, само по картинката. Simple Smile да видим какво ще стане. засега е на обръча и не може нито да се види, нито да се пробва. Sad
Скрит текст:
и пак да се оплача от този обръч. Sad не знам кой го е измислил, но най-вероятно не е плел никога в живота си. преждата не се плъзга п маркуча и е мъка.

# 552
  • София
  • Мнения: 1 365
Не е това. Моето е едно с плетеници, но дали ще го докарам, имам съмнения и преждата дали ще стигне....ще видим

# 553
  • Мнения: 6 881
Завърших шарените чорапи, ето как станаха.






А това е една мостричка на дантела, която пробвах - 17/17 см., 2,4 гр.  Плетох я на обръч АДДИ , 3,5, но с много хлъзгави игли се плете доста трудно. Трябва да пробвам с по-малко хлъзгави. Нещо много ми зачовърка да си изплета дантелен шал. Реалният цвят е много нежно гълъбово синьо-сиво.

# 554
  • София
  • Мнения: 500
Чорапите са чудесни Diorela Страхотно!
Повечето бримки от азиатския росток в ръкава са, защото 8 скъсени реда в гърба го повдигат, но после от тези 5 см се извадиха 6 бримки и отидоха в ръкава. Къде да отидат? Иначе меря, смятам, плета, разплитам.....успокояваща идилия!Ха-ха!

Общи условия

Активация на акаунт